Ryanair Οδηγός : E Check In από την Ryanair

giorgos_i20

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΙΟ
Πρέπει να είναι πολύ βλάκας κάποιος για να μην κάνει έγκαιρα τσεκ ιν και να αρπάξει πρόστιμο...
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Γενικά θα διαφωνήσω μαζί σου. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η μεγάλη πλειοψηφία των εταιριών, αεροπορικών και μη, ποντάρουν και σε τέτοιου είδους πρακτικές. ψιλά γράμματα ..κλπ κλπ. Αυτό είναι γεγονός.
"Σκοπός των εταιριών είναι η μεγιστοποίηση του κέρδους" και αρκετές φορές και με κάθε τρόπο, (ψιλά γράμματα) και άλλες αθέμιτες πρακτικές. Αν μπορούσαν θα το έκαναν και με χωρίς γράμματα είμαι σίγουρος!

Επίσης μην ξεχνάμε ότι προϊόντα και υπηρεσίες δεν απευθύνονται μόνο σε νέους ανθρώπους με όρεξη για διάβασμα και με εύκολη πρόσβαση στο internet για να λύνουν τις διάφορες απορίες τους.
Το ότι δεν γνωρίζει για το πρόστιμο των 70€ για ένα check in δεν θα το έλεγα και κουτοπονηριά. Θα το έλεγα άγνοια.
Αυτό με τις αποσκευές που κάνουν πολλοί, ναι είναι κουτοπονηριά. Όταν σου λένε ότι τόσο πρέπει να είναι το βάρος, οι διαστάσει κλπ.. και ο άλλος έχει ξεφύγει κατά πολύ των ορίων... και σκέφτεται έλα μωρέ σιγά, για λίγα εκατοστά και λίγα γραμμάρια θα μου τα περάσουν! Και όταν τρώει πόρτα... φωνάζει, ενώ ήξερε! Αυτό ναι είναι κουτοπονηριά.
Πάντως γενικά θέλει προσοχή, και γενικά επικροτώ τέτοιου είδους φωνές. Ακόμα και ανώνυμες φυσικά. Και εδώ, και σε κάθε φόρουμ που παίρνουμε διάφορες συμβουλές και απόψεις, όλοι ανώνυμοι δεν είμαστε βρε παιδιά? Το ίδιο είναι
Συμφωνώ πως εδώ είμαστε "ανώνυμοι" όπως λές και δίνουμε συμβουλές - πληροφορίες σχετικά με ταξίδια κλπ...Σωστές πληροφορίες όμως!Βασικό.
Σημαντική διαφορά: Δεν είμαστε δημοσιογράφοι. Δεν αρθρογραφούμε. Απλά φορουμίτες είμαστε. Ο συγκεκριμένος καθορίζει γνώμες και συμπεριφορές και μάλιστα λανθάνουσες γιατι είναι αποκλίνουσες των όρων που αποδέχτηκε.

Στα του θέματος , ναι οι εταιρίες είναι κερδοσκοπικές.Όλες.Ψιλά γράμματα υπήρχαν , υπάρχουν και θα υπάρχουν σε όλες τις εταιρίες ανεξαρτήτως αντικειμένου. Οι άλλες αεροπορικές δεν έχουν ψιλά γράμματα? Απο το facebook , σε μια ασφαλιστική , στην τράπεζα που συνεργάζεται κάποιος...Μέχρι κατι που μπορεί να λέγεται δανειακή συμβαση κλπ...
Πρέπει να μάθουμε να κοιτάμε οχι μόνο το τυράκι αλλά και τη φάκα. Που στην προκειμένη είναι ξεκάθαρο εαν δεν μείνει το μάτι μονο στην ελκυστική τιμή αλλά και στους όρους συμμετοχής ( ναι εκείνο το κουτάκι που κλικάρουν όλοι χωρίς να το διαβάσουν ).

Προσωπικά ακόμη δεν έχω χρησιμοποιήσει την εταιρία.Αλλα επειδή είδα κατι που με ενδιέφερε μπήκα στον κόπο να δώ το τι περιλαμβάνει ο ναύλος αφού δεν είναι λογικό να υπάρχει τεράστια απόκλιση ανάμεσα σε άλλες αεροπορικές για την ίδια πτήση. Ο συγκεκριμένος αρθρογράφος μάλιστα στο άρθρο υποστηρίζει οτι ταξιδεύει δεκαετίες!

Οπότε είτε απλά αδιαφόρησε για τους όρους τους οποίους αποδέχτηκε και "κόλλησε" στην τιμή που του γυάλισε και τώρα κλαίγεται , είτε απλά κάνει προπαγάνδα. Οτιδήποτε άλλο είναι άλλα λογια να αγαπιόμαστε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.745
Όταν γράφει ότι ταξίδεψε πρόσφατα και δεν είχε το σάιτ Ελληνικά εκτός των άλλων είναι και ψεύτης.
 

esdd

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Ούτε εγώ έχω πετάξει ακόμα με την εταιρία αυτή, αλλά θα το κάνω σίγουρα με την πρώτη ευκαιρία.
Απλά θα πω ότι και μόνο που σε Υποχρεώνει να κάνεις online το check in, αυτό φτάνει. Και μόνο που δεν σου δίνει και την άλλη επιλογή, μια επιλογή που την χρησιμοποιεί μια πολύ μεγάλη μερίδα ταξιδιωτών (τουλάχιστον στην Ελλάδα), να πάει στο αεροδρόμιο λίγες ώρες πριν πετάξει, και να κάνει το check in στο αεροδρόμιο, αυτό δείχνει τις προθέσεις. Που στην τελική είναι μια επιλογή που σου δίνεται από τις περισσότερες αεροπορικές.
Και δεν μπορεί να κατηγορηθεί κάποιος, που απλά έχει μάθει με τον παραδοσιακό τρόπο, έναν τρόπο που προσφέρει η πλειοψηφία των αεροπορικών εταιριών. Να πάει στο αεροδρόμιο 2 ώρες πριν για παράδειγμα, και να κάνει το check in εκεί.
Στον Πελάτη πρέπει να δίνεις όλες τις επιλογές, ειδικά όταν αυτές οι επιλογές προϋπήρχαν. Οτιδήποτε άλλο είναι εκ του πονηρού.
Εν πάση περιπτώσει, δεν γνωρίζω και πολλά για την ryanair, και δεν είμαι κατά των lowcost, ίσα ίσα, και φθηνά αεροπορικά έχουν, και κάνουν και άλλες εταιρίες να μειώσουν τις τιμές τους. Αλλά ας λέμε και τα πράγματα όπως είναι. Το νόμισμα έχει 2 όψεις.

ΥΓ. Δανειακή σύμβαση: Θα έχει και η τρίτη ψιλά γράμματα άραγε? :)
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Ούτε εγώ έχω πετάξει ακόμα με την εταιρία αυτή, αλλά θα το κάνω σίγουρα με την πρώτη ευκαιρία.
Απλά θα πω ότι και μόνο που σε Υποχρεώνει να κάνεις online το check in, αυτό φτάνει. Και μόνο που δεν σου δίνει και την άλλη επιλογή, μια επιλογή που την χρησιμοποιεί μια πολύ μεγάλη μερίδα ταξιδιωτών (τουλάχιστον στην Ελλάδα), να πάει στο αεροδρόμιο λίγες ώρες πριν πετάξει, και να κάνει το check in στο αεροδρόμιο, αυτό δείχνει τις προθέσεις. Που στην τελική είναι μια επιλογή που σου δίνεται από τις περισσότερες αεροπορικές.
Και δεν μπορεί να κατηγορηθεί κάποιος, που απλά έχει μάθει με τον παραδοσιακό τρόπο, έναν τρόπο που προσφέρει η πλειοψηφία των αεροπορικών εταιριών. Να πάει στο αεροδρόμιο 2 ώρες πριν για παράδειγμα, και να κάνει το check in εκεί.
Στον Πελάτη πρέπει να δίνεις όλες τις επιλογές, ειδικά όταν αυτές οι επιλογές προϋπήρχαν. Οτιδήποτε άλλο είναι εκ του πονηρού.
Εν πάση περιπτώσει, δεν γνωρίζω και πολλά για την ryanair, και δεν είμαι κατά των lowcost, ίσα ίσα, και φθηνά αεροπορικά έχουν, και κάνουν και άλλες εταιρίες να μειώσουν τις τιμές τους. Αλλά ας λέμε και τα πράγματα όπως είναι. Το νόμισμα έχει 2 όψεις.

ΥΓ. Δανειακή σύμβαση: Θα έχει και η τρίτη ψιλά γράμματα άραγε? :)
Λές...:confused:
 

giorgos_i20

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΙΟ
Τί εννοείς λέγοντας ότι δείχνει πρόθεση?
Πρόθεση για να κλέψει?
Δηλαδή σκοπεύεις να πετάξεις με μια εταιρία που πιστεύεις εξαρχής ότι θα σε κλέψει?
 

esdd

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Εννοώ πρόθεση να τσιμπήσει από ανυποψίαστους. Θα το ρισκάρω! :lol: ε τώρα ξέρω εντάξει
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Πρέπει να είναι πολύ βλάκας κάποιος για να μην κάνει έγκαιρα τσεκ ιν και να αρπάξει πρόστιμο...
Μα εκει πονταρει η Ryanair σ' αυτο το ειδος ανθρωπου που το βρισκουμε αφθονο σε ολο τον κοσμο.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Μη γελάσετε και μη βαρέσετε... Με ρωτάνε και σας ρωτάω.
Παίζει ρόλο αν το boarding pass τυπωθεί κάθετα ή οριζόντια στη σελίδα; Αλλάζει το μέγεθος του κώδικα που σκανάρεται ανάλογα με τη διάταξη της σελίδας.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Μη γελάσετε και μη βαρέσετε... Με ρωτάνε και σας ρωτάω.
Παίζει ρόλο αν το boarding pass τυπωθεί κάθετα ή οριζόντια στη σελίδα; Αλλάζει το μέγεθος του κώδικα που σκανάρεται ανάλογα με τη διάταξη της σελίδας.
δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα, αλλα το κάθετο ειναι το πιο ορθό ! αλλα μπορεις να το εχεις κ στο κινητό σου !
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μη γελάσετε και μη βαρέσετε... Με ρωτάνε και σας ρωτάω.
Παίζει ρόλο αν το boarding pass τυπωθεί κάθετα ή οριζόντια στη σελίδα; Αλλάζει το μέγεθος του κώδικα που σκανάρεται ανάλογα με τη διάταξη της σελίδας.
Εγώ είχα ταξιδέψει με ryan μια φορά που είχε γίνει εκτύπωση με άλλη διάταξη και όλα καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.283
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom