Αργεντινή Βραζιλία Χιλή Βοήθεια και ιδέες για ένα ταξίδι που πάντα ονειρευόμουν . Βραζιλία, Αργεντινή, Χιλή

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος !!!
Καλησπερίζω όλες τις ταξιδιάρες ψυχές!
Τον ερχόμενο Δεκέμβριο αποφάσισα να κάνω ένα μεγάλο ταξίδι που χρόνια τώρα ονειρευόμουν.....Πάντα κάτι γινόταν και οι περιστάσεις δεν μου επέτρεπαν να το πραγματοποιήσω. Αυτή την φορά όμως νομίζω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή!
Θα σας διηγηθώ εν συντομία την περίπτωση μου και στην συνέχεια θα καταλήξω στην ουσία του θέματος.
Πριν 9 χρόνια με την αφορμή κάτι φίλων Βραζιλιανών , αποφάσισα να κάνω το πρώτο μου ταξίδι ( με αεροπλάνο γενικότερα στα 18 μου ) στην Βραζιλία... όπου έμεινα 2 μήνες!
Οι εμπειρίες που έζησα...οι εικόνες που μέχρι και τώρα έχουν μείνει ανεξίτηλες στο μυαλό μου και την καρδιά μου...οι φίλοι που έκανα...και τόσα άλλα... ήταν αρκετά για να ερωτευτώ αυτή την χώρα...
Το μόνο που σκεφτόμουν από την μέρα που επέστρεψα Ελλάδα...ήταν πότε θα γυρίσω ξανά σε αυτά τα μέρη!
Και λοιπόν μετά από 9 χρόνια...και σε μια ηλικία αρκετά πιο ώριμη και με μια γκάμα πολλών ταξιδιών και εμπειριών .... πιστεύω ότι είμαι έτοιμη να πραγματοποιήσω το όνειρο !
Το πλάνο έχεις ως εξής.....( θα σας το πω έτσι όπως το έχω στο μυαλό μου και από εκεί και πέρα θέλω να ακούσω κάθε διαφορετική εκδοχή και ιδέα )
...σκέφτομαι να φύγω κάπου στα μέσα Δεκέμβρη με αρχικό προορισμό την Βραζιλία και πιο συγκεκριμένα το Sao Paulo(εκεί είναι αρκετοί φίλοι μου ) και από εκεί να ταξιδέψω και σε διάφορες άλλες πόλεις που θα ήθελα να γνωρίσω...
Από όσα έχω διαβάσει και από το τηλεφώνημα που έκανα στην Βραζιλιάνικη πρεσβεία... η επιτρεπόμενη διάρκεια διαμονής στην χώρα είναι 3 μήνες...επομένως θέλω να κάτσω και τους 3 μήνες στην Βραζιλία αλλά το θέμα είναι ότι μετά σκέφτομαι να συνεχίσω το ταξίδι μου προς Αργεντινή και Χιλή...
Κάποια άρθρα που διάβασα έλεγαν ότι ναι μεν δεν χρειάζεται βίζα για αυτές τις χώρες... αλλά το εισιτήριο της επιστροφής ουσιαστικά λειτουργεί σαν την βίζα ...
Εμένα το εισιτήριο θα είναι απλής μετάβασης διότι ακόμα δεν γνωρίζω το πότε και το από ποια χώρα ....( και βασικά αν ξανά γυρίσω ποτέ....χεχεχε) θα επιστρέψω!
Κάποια πράγματα που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι το ταξίδι θα το κάνω μόνη μου....
και ότι μιλάω άπταιστα πορτογαλικά και αρκετά καλά ισπανικά !

Αυτά για αρχή και στη συνέχεια θα ήθελα πολύ να αναλύσουμε περισσότερο το ταξίδι και να μου προτείνετε ιδέες !

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!:):):)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Mπορείς να κάνεις μόνη σου ένα word document με ένα ψεύτικο itinerary εισιτηρίου, για την (απίθανη) περίπτωση που σου ζητήσουν εισιτήριο επιστροφής.

Ειδικά για τη Χιλή, μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχουν 3 περιοχές:
α) το Νησί του Πάσχα λόγω κουλτούρας, αρχαιολογίας, φύσης με αυτή τη σειρά, αν καταφέρεις και συμπέσεις με το tapati θα σου μείνει αξέχαστο
β) η Παταγονία λόγω φύσης
γ) η Ατακάμα και η γύρω περιοχή λόγω γεωλογικών φαινομένων

Εύκολα τα κάνεις σε 3 εβδομάδες, με 1-2 διανυκτερεύσεις σε κάποιες από τις ενδιαφέρουσες πόλεις της χώρας.

Για την Αργεντινή να γράψουν οι σύντροφοι και συντρόφισσες που δεν τη βρίσκουν βαρετή...

Δεν έχω καταλάβει σε τι άλλο θες βοήθεια.
 

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος !!!
Mπορείς να κάνεις μόνη σου ένα word document με ένα ψεύτικο itinerary εισιτηρίου, για την (απίθανη) περίπτωση που σου ζητήσουν εισιτήριο επιστροφής.

Ειδικά για τη Χιλή, μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχουν 3 περιοχές:
α) το Νησί του Πάσχα λόγω κουλτούρας, αρχαιολογίας, φύσης με αυτή τη σειρά, αν καταφέρεις και συμπέσεις με το tapati θα σου μείνει αξέχαστο
β) η Παταγονία λόγω φύσης
γ) η Ατακάμα και η γύρω περιοχή λόγω γεωλογικών φαινομένων

Εύκολα τα κάνεις σε 3 εβδομάδες, με 1-2 διανυκτερεύσεις σε κάποιες από τις ενδιαφέρουσες πόλεις της χώρας.

Για την Αργεντινή να γράψουν οι σύντροφοι και συντρόφισσες που δεν τη βρίσκουν βαρετή...

Δεν έχω καταλάβει σε τι άλλο θες βοήθεια.

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου... προσπαθώ να φτιάξω ένα πλάνο για το πώς περίπου θα κινηθώ.
Υπάρχει η σκέψη να γνωρίσω και το Περού ...βέβαια εξαρτάται και από πλευράς χρημάτων !
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου... προσπαθώ να φτιάξω ένα πλάνο για το πώς περίπου θα κινηθώ.
Υπάρχει η σκέψη να γνωρίσω και το Περού ...βέβαια εξαρτάται και από πλευράς χρημάτων !
Έχει πολλές ιστορίες για Περού, και πρόσφατες μάλιστα, κάνε μια αναζήτηση. Αλλά μιλάμε πια για τουλάχιστον άλλες 3 εβδομάδες, μάλλον 4, μεγάλη χώρα και με άπειρα πράγματα για να δεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.775
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom