Basketball

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα

Ο Τρακης σε κατάθεση ψυχής.
Να τον χαίρεστε!
 
Last edited:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Λοιπόν λίγες ημέρες έμειναν από το f4 και τους δυο μεγάλους ημιτελικούς.

Ρεάλ-Φενέρ: Σε οιοδήποτε άλλο γήπεδο η ομάδα του Ζοτς θα ήταν φαβορί για εμένα απέναντι στο κάτι σαν ομάδα του Λάσο, αλλά μέσα στη Μαδρίτη θα δώσω πιθανότητες 51-49 στη Ρεάλ.

ΤΣΣΚΑ-Ολυμπιακός: Λογικό και ξεκάθαρο φαβορί είναι οι Ρώσοι. Έχουν το καλύτερο υλικό με το υψηλότερο μπάτζετ στην διοργάνωση και το καλύτερο ρεκόρ.
Η περιφέρεια τους είναι καλύτερη της Μπαρτσελόνα που αποκλείσαμε στα πλει οφ και στους ψηλούς Χαντερ, Ντάνστον, Πέτγουει, Πρίντεζης πρέπει να υπερβάλουν στα ριμπάουντ για να μην υπάρχει μεγάλη διαφορά που θα γείρει καθοριστικά την πλάστιγγα του ματς.
Έχω μια διαίσθηση ότι θα χρησιμοποιηθεί σε ρόλο κλειδί ο Παπαπέτρου.
Αν οι ψηλοί μας ισορροπήσουν όσο μπορούν τα ριμπάουντ και Σπανούλης, Πρίντεζης συνεχίσουν από εκεί που σταμάτησαν έχουμε σοβαρές πιθανότητες, ιδίως αν στα τελευταία λεπτά είμαστε μέσα στο ματς και οπότε λογικά στην ομάδα του Ιτούδη θα ξυπνήσουν οι εφιάλτες της Πόλης και του Λονδίνου.

Έτσι και αλλιώς η ομάδα μου δικαίως έχει κατακτήσει το σεβασμό όλων στο Ευρωπαικό μπάσκετ και κατά γενική ομολογία είναι η πιο refuse to lose ομάδα της Ευρώπης.


Μετά το Τελ Αβιβ όπου είχαμε Ιωαννίδη εναντίον Πολίτη και την Σαραγόσα που είχαμε Ιωαννίδη εναντίον Κιουμουρτζόγλου το 2015 έχουμε Σφαιρόπουλο-Ιτούδη.
Όπως και να το κάνουμε είναι τιμή για το ελληνικό μπάσκετ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μακαρι να το παρει ο ολυμπιακος,θα ειναι δικαιωση και για τους παικτες αλλα και για τον πολυ καλο Σφαιροπουλο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ρεάλ-Φενέρ: Σε οιοδήποτε άλλο γήπεδο η ομάδα του Ζοτς θα ήταν φαβορί για εμένα απέναντι στο κάτι σαν ομάδα του Λάσο, αλλά μέσα στη Μαδρίτη θα δώσω πιθανότητες 51-49 στη Ρεάλ.
Για μένα είναι 70-30 υπέρ της Ρεάλ. Στο μόνο που υστερεί είναι ο Λάσο, που είναι ο νέος Σκαριόλο. Κατά τα λιπά υπερτερεί σε κάθε θέση, έχει την έδρα, το μόνο που τους φοβάμαι είναι το κοκομπλοκο. Ο Ζοτς θα κάνει τρικ αλλά η Ρεάλ δεν τα χρειάζεται καν. Κλειδί τα φάουλ του Βέσελι, όταν λείπει αυτός είναι μία χόρτα η άμυνά τους. Νομίζω θα πάρει δεύτερες επιθέσεις η Ρεάλ και εύκολα. Σίγουρα θα πάρει περισσότερα φάουλ και λίγω ρυθμού και τρόπου παιχνιδιού αλλά και λόγω έδρας.
ΤΣΣΚΑ-Ολυμπιακός: Λογικό και ξεκάθαρο φαβορί είναι οι Ρώσοι. Έχουν το καλύτερο υλικό με το υψηλότερο μπάτζετ στην διοργάνωση και το καλύτερο ρεκόρ.
Η περιφέρεια τους είναι καλύτερη της Μπαρτσελόνα που αποκλείσαμε στα πλει οφ και στους ψηλούς Χαντερ, Ντάνστον, Πέτγουει, Πρίντεζης πρέπει να υπερβάλουν στα ριμπάουντ για να μην υπάρχει μεγάλη διαφορά που θα γείρει καθοριστικά την πλάστιγγα του ματς.
Έτσι νομίζω κι εγώ. Ο Ιτούδης είναι πάρα πολύ καλός στο διαβασμα, προβλέπω κακό ματς του Σπανούλη που θα έχει να τα βάλει και με τα τεράστια χέρια που θα υψώνονται μπροστά του από Χριάπα, Ουίμς, Κιριλένκο. Για να πάρει το ματς ο Ολυμπιακός θα χρειαστεί ηρωική προσπάθεια από τους ψηλούς του και χαμηλό σκορ. Δεν το βλέπω, 80-20 αό την ΤΣΣΚΑ. Από κει και πέρα, σε ένα ματς γίνονται πολλά. Πιο δύσκολο ήταν για τον Ολυμπιακό να πάρει 3 ματς σερί από τη Μπαρτσελόνα με το ένα κετός, παρά να πάρει ένα από την ΤΣΣΚΑ σε ουδέτερο έδαφος. Αλλά το φαβορί είναι φαβορί και πιο ξεκάθαρο κι από το άλλο ματς.

Έτσι και αλλιώς η ομάδα μου δικαίως έχει κατακτήσει το σεβασμό όλων στο Ευρωπαικό μπάσκετ και κατά γενική ομολογία είναι η πιο refuse to lose ομάδα της Ευρώπης.
Και δικαίως.

Μετά το Τελ Αβιβ όπου είχαμε Ιωαννίδη εναντίον Πολίτη
Δηλαδή ο ηλίθιος κι ο πανηλίθιος...
2015 έχουμε Σφαιρόπουλο-Ιτούδη.
Όπως και να το κάνουμε είναι τιμή για το ελληνικό μπάσκετ.
έχουμε την καλύτερη σχολή νέων προπονητών αυτή τη στιγμή και δεν το εκτιμάμε. Και οι Πεδουλάκης Μπαρτζώκας χαίρουν τεράστιας εκτίμησης έξω και ο Κατσικάρης που μου αρέσει λιγότερο). Ο Μπαρτζώκας γράφτηκε πολύ για διάδοχος του Λάσο στα μέσα της σαιζόν, αυτό λέει πολλά. Αν φύγει κάποια στιγμή ο Σφαιρόπουλος θα βρει δουλειές με το τσουβάλι. Εμείς ας συνεχίσουμε να φέρνουμε Λοχίες και υποστράτηγους...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Το κύπελλο δεν το παίρνει η κατά τεκμήριο καλύτερη ομάδα,το φαβορί, τουλάχιστον όπως παρουσιάστηκε σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς, ούτε αυτός που παίζει στην έδρα του και λόγω αυτού χρήζεται φαβορί και πολλές φορές την πατάει... κάποτε όμως μπορεί να γίνει και αυτό δηλαδή να το πάρει το φαβορί η η έδρα...

Καλή ψυχολογία, κατάθεση ψυχής, εφαρμογή των πλάνων σε μεγάλο ποσοστό, η τύχη φυσικά, ο προπονητής που διαβάζει και αντιμετωπίζει σωστά το παιχνίδι αλλά και ένας παίχτης ηγέτης που να μπορεί να τραβήξει και να βγάζει την ομάδα απο τις δύσκολες στιγμές είναι τα στοιχεία πιστεύω που θα συνθέσουν τον νικητή του f4 ... Και σίγουρα αυτά τα στοιχεία τα έχει ο Ολυμπιακός.... του εύχομαι καλή επιτυχία...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Tελεία και παύλα Θρύλε είσαι κ@βλ@!!!!

Αυτό που έκανε ο Σπανούλης στο τελευταίο σουτ, απέδειξε ότι ειναι ο μεγαλύτερος και πιο cojones παίκτης της Ευρώπης.

Μόνο Θρύλος:clap::clap::clap::clap::clap:. (Ο, τι και αν γινει την Κυριακή)

Yorgo ελπίζω να μην ειχες παίξει στοίχημα πάλι την πρόβλεψη σου.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.675
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εχεις δικιο , ο Σπανούλης γάμ@@@ .
Βαζελος ειμαι αλλά το σωστό να λέγεται .
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
εχεις δικιο , ο Σπανούλης γάμ@@@ .
Βαζελος ειμαι αλλά το σωστό να λέγεται .
Μπράβο και από εμένα στον Ολυμπιακό, πολύ καλό παιχνίδι.
Αλλά βρε Κική μου δεν είμαστε Βάζελοι, Παναθηναϊκοί είμαστε :p
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Στο χειρότερο, επιθετικά παιχνίδι του Ολυμπιακού, στη χειρότερη εμφάνιση του Σπανούλη, κατάφερε και κέρδισε! Και μόνο γι΄αυτό αξίζει συγχαρητήρια!!

Μεγάλη ομάδα και μπράβο στους παίκτες που το πιστέψανε όταν ο εκφωνητής της νέριτ λέγε στο 4.13 πως με΄τα το επιθετικό όλα κρίθηκαν. Γενικά δεν μπορώ να τους ακούω, υπερβολικοί, φωνάζουν, δεν μας άφησαν ν΄ακούσουμε τις δηλώσεις Σπανούλη στον Ρότζερς, ο δημοσιογράφος που έκανε ρεπορτάζ στο γήπεδο μιλούσε με τους Αγγελόπουλους και δεν ήξερε ποιος είναι ποιος!

Για τους Αγγελόπουλους να πω πως όποτε τους ακούω είναι εντελώς απολαυστικοί, δεν μοιάζουν καθόλου μεταξύ τους και ιδιαίτερα για τον Παναγιώτη μου κάνει εντύπωση οι αναλύσεις του για το παιχνίδι που δείχνει πως ξέρει μπάσκετ.

Δυστυχώς για τον Ολυμπιακό η Ρεάλ πάει τρένο με μηδενική αντίσταση απ' την Φενέρ.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Έχω μια διαίσθηση ότι θα χρησιμοποιηθεί σε ρόλο κλειδί ο Παπαπέτρου.
Αν οι ψηλοί μας ισορροπήσουν όσο μπορούν τα ριμπάουντ και Σπανούλης, Πρίντεζης συνεχίσουν από εκεί που σταμάτησαν έχουμε σοβαρές πιθανότητες, ιδίως αν στα τελευταία λεπτά είμαστε μέσα στο ματς και οπότε λογικά στην ομάδα του Ιτούδη θα ξυπνήσουν οι εφιάλτες της Πόλης και του Λονδίνου.
Δεν έπαιζα τζοκερ; Ο μικρος τον καταπιε τον Κιριλενκο.
Υπερηχητική η Ρεάλ στο β δεκάλεπτο αλλά εμείς δε νομίζω ότι αμυντικά θα ειμαστε τοσο σοφτ οσο οι Τούρκοι.

Εννοείται οτι μεγάλο φαβορι είναι η γηπεδουχος Ρεάλ αλλά με δαύτους ποτέ δεν ξέρεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το παιξα και πήρα τον πέοντα, αναγκάστηκα να βάλω τα διπλά στη Ρεάλ για να ρεφάρω.

Το ματς ήταν...κανονικό μέχρι το 35΄: η ΤΣΣΚΑ έβαζε ψηλότερους παίκτες πάνω στο Σπανούλη (κυρίως τον Ουίμς, αλλά και Ντε Κολό, μέχρι και Χριάπα είδαμε), αυτός έκανε το χειρότερο ματς που έχουμε δει ποτέ, τα πνρ δε βγήκαν ποτέ διότι μέχρι κι ο Καούν έβγαινε μπροστά από το πρώτο σκριν και στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έμεινς όρθιος μόνο λόγω Παπαέπτρου και επιθετικών επιλογών-προσευχών, κρεμασμένα τρίποντα, τριπλές αναπηδήσεις στη στεφάνη, καραμπόλα μετά από διπλή τάπα κλπ.

Με το Λοτζέσκι χώμα, το Λαφαγέτ χεσμένο και το χειρότερο Σπανούλη που έχω δει ποτέ, ο Ολυμπιακός στηρίχθηκε όσο πιο πολύ μπορούσε στα ριμπάουντ και σε μια άμυνα που έκανε πολύ καλή δουλειά, αλλά δεν αρκούσε. Και μετά... έγινε του Σπανούλη. Δεν υπάρχουν λόγια, υπόκλιση στην ψυχή των παιδιών που έπαιξαν εξαιρετικά απέναντι σε μια ομάδα πολύ καλύτερη.

Στο άλλο ματς δεν είχαμε καμία έκπληξη, πλην του ότι ο Λάσο ξεκίνησε το ματς πολύ διαβασμένος, ορθώς ο Αγιόν πήρε πρωταγωνιστικό ρόλο και με Ματισιούλις (που σάπισε το Μπιέλιτσα στο ξύλο) και Νοτσιόνι ήταν ένα τρίο πάρα πολύ σκληρό που έδωσε μεγάλη διαφορά μαζί με τη φανταστική κυκλοφορία και παίζοντας μεγάλο διάστημα με δυο άσους. Και στο δεύτερο ημίχρονο, εμφανίστηκε ο παλιός καλός Λάσο, με ολίγον από τη γνωστή μ...κία που δέρνει το Ρούντι, αλλά το ματς δε γύριζε.

Εννοείται πως φαβορί θα είναι η Ρεάλ, και πολύ καλύτερη ομάδα είναικαι φυσικά παίζει εντός. Αλλά με αυτόν τον Ολυμπιακό δεν ξέρεις ποτέ κι όποτε μένει έγγυος η Σπανούλαινα ξέρουμε τι γίνεται.

Θερμά συγχηρητήρια στο Βαγγέλα Ιωάννου, πιο εκνευριστικός πεθαίνεις, δηλαδή ακόμη και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών κατά τη γνώμη του είναι λιγότερο σημαντικές από τις άναρθρες κραυγές του, τις υστερίες για τη διαιτησία, τον υστερικό ενθουσιασμό ή την απόλυτη απαισιοδοξία επειδή η διαφορά πήγε στους...7 και τις πανηλίθιες ατάκες τύπου Σλούκι Λουκ. Τους πληρώνουμε αυτούς....
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη μεγάλη νίκη.... άντε και με την κούπα...

Το λάθος της ΤΣΣΚΑ ήταν που δεν ξέφυγε στη διαφορά απο τον μέτριο Ολυμπιακό και τον κακό Σπανούλη μέχρι τα 35'+....έτσι όταν πήρε το παιχνίδι πάνω του ο Σπανούλης φάγαν την παπάρα για πολλοστή φορά...εδώ στο f4 χρειάζεται κάτι παραπάνω απο το να είσαι "πολύ καλός παίχτης".....ας πρόσεχαν δεν ήταν και ανυποψίαστοι...

Τώρα αν κάνει το ίδιο λάθος και η ΡΕΑΛ και δεν εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες να πάρει καλή διαφορά και αγχωθεί ...... άντε ρε Ολυμπιακοί και με την τέταρτη κούπα....

ΥΓ φεύγω στα χωράφια μου...πάω για κεράσια....I' ll be back for the final....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.338
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom