ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ειδες τις ερωτοαπαντησεις (FAQ) που εχει το σαιτ;μηπως καπου εντοπισεις καποια απαντηση σε αυτο;
 

KRIKA

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Το εψαξα ναι..ειδα οτι αν εχεις κανει καποιο λαθος πρεπει να ξανακανεις αιτηση (μονο διευθυνση και email διορθωνονται χωρις νεα αιτηση)απλα δεν ξερω αν ειναι κατι για το οποιο πρεπει να ξανακανω αιτηση..πιο πολυ φοβαμαι μηπως απορριφθει(δεν εχουμε καποιο λογο να απορριφθει)αλλα διαβασα εδω αρκετους που εγραψαν οτι απορριφθηκε η αιτηση τους..αν καποιος ξερει να μου πει γιατι εχω αγχωθει πολυ..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το εψαξα ναι..ειδα οτι αν εχεις κανει καποιο λαθος πρεπει να ξανακανεις αιτηση (μονο διευθυνση και email διορθωνονται χωρις νεα αιτηση)απλα δεν ξερω αν ειναι κατι για το οποιο πρεπει να ξανακανω αιτηση..πιο πολυ φοβαμαι μηπως απορριφθει(δεν εχουμε καποιο λογο να απορριφθει)αλλα διαβασα εδω αρκετους που εγραψαν οτι απορριφθηκε η αιτηση τους..αν καποιος ξερει να μου πει γιατι εχω αγχωθει πολυ..
Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο να ξανακάνεις αίτηση για το συγκεκριμένο λάθος, αλλά επειδή είναι πιθανό να μη χρειάζεται μήπως να πάρεις τηλ. στην αμερικανικη πρεσβεία; Ταξιδεύω και εγώ σε 10 μέρες και επειδή έχω ενεργή esta από προηγούμενο ταξίδι δεν ξαναεκανα (μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για πολλά ταξίδια στις ΗΠΑ για μια 2ετία). Οπότε στην esta μου φαίνονται τα στοιχεία της προηγούμενης πτήσης (πλέον δεν τα ζητάει). Αν π.χ. στο πρώτο ταξίδι είχα πάει transit και τώρα όχι αυτό θα είχε μείνει στην esta και δε θα ίσχυε πια. Αφού η κάθε esta είναι για πολλά ταξίδια ίσως να μη παίζει καθοριστικό ρόλο το λάθος που έκανες, αλλά και πάλι πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση να ρωτήσεις. Και να μας πεις τι απάντησαν!
 

KRIKA

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Πήραμε στην Αμερικάνικη Πρεσβεία και μετά από άπειρα ηχογραφημένα μηνύματα και αφού πήραμε σε δεύτερο τηλέφωνο μας είπαν ότι δεν ξέρουν και δεν ασχολούνται αυτοί με το ESTA!Μας παρέπεμψε στο site travel.state.gov όπου βρήκαμε ένα άλλο τηλέφωνο 202.34.43.710 του CBP Office (Customs and Border Protection ) όπου πήραμε τηλέφωνο και απάντησαν αμέσως.Με τα σπαστά αγγλικά μου συννενοηθήκαμε κάπως και μου είπε πως είναι λάθος αλλά δε θα έχουμε πρόβλημα...ελπίζω να με κατάλαβε και να είναι όντως εντάξει!

Αλλά δεν τελειώσαμε εδώ..επειδή δεν ήμουν σίγουρη αν συννενοήθηκα καλά ξαναπήρε ο άντρας μου και του είπαν ότι πρέπει να ξανακάνουμε αίτηση εφόσον αλλάζει η απάντηση σε ερώτηση ναι/όχι..αυτά!
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αλλά δεν τελειώσαμε εδώ..επειδή δεν ήμουν σίγουρη αν συννενοήθηκα καλά ξαναπήρε ο άντρας μου και του είπαν ότι πρέπει να ξανακάνουμε αίτηση εφόσον αλλάζει η απάντηση σε ερώτηση ναι/όχι..αυτά!
O άντρας σου δεν τους είπε ότι νωρίτερα είπαν σε εσένα ότι δεν είναι σημαντικό λάθος και δε πειράζει; Αυτό το "σε διαμετακόμιση" πως το ορίζουν; Αν απλά μείνεις λίγες ώρες στο αεροδρόμιο μέχρι να πας σε άλλη χώρα (αλήθεια χρειάζεται esta γι'αυτο; ) ή αν πας Αμερική για λίγες μέρες και μετά από εκεί πας και σε άλλη χώρα;
 

KRIKA

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Του το είπε και ο υπάλληλος είπε ότι μάλλον δεν καταλάβαμε καλά προηγουμένως..όταν αλλάζει η απάντηση σε ερώτηση ναι/όχι πρέπει να κάνεις καινούρια αίτηση, αυτό είπε αρκετά αυστηρά..Του είπε ο άντρας μου ότι θέλουμε να μείνουμε για 15 μέρες στις Ηνωμένες Πολιτείες και πάλι είπε ότι αυτό δεν είναι Transit και έπρεπε να βάλουμε όχι στην ερώτηση.. ήταν αρκετά πιο τυπικός από τον πρώτο και πιο αναλυτικός και πιστεύω ότι έτσι θα είναι κι εκεί,μπορεί να μην δουν τίποτα και μπορεί να είναι κάποιος πιο τυπικός..που θα πέσεις..όταν κάνεις απλά πέρασμα για να πας σε άλλη χώρα από ότι κατάλαβα χτες που το έψαχνα θέλει εστα και αυτό είναι η διαμετακόμιση η transit. Είναι πολύ πιθανό να μη γινόταν τίποτα αλλά επειδή αγχώνομαι αρκετά σαν άνθρωπος και είναι και το πρώτο υπερατλαντικό μας ταξίδι αποφασίσαμε να κάνουμε νέες αιτήσεις που έγιναν αμέσως αποδεκτές! Πάντως μου έκανε τελικά μεγάλη εντύπωση ότι στην αμερικάνικη πρεσβεία μας είπαν ότι δεν ασχολούνται με το εστα και έπρεπε τελικά να πάρουμε στην Αμερική..

echo2011 διάβασα την ιστορία σου και με βοήθησε πολύ!Πρέπει να ήταν φανταστικά τα Χριστούγεννα!Θα ξαναπάτε τώρα το Πάσχα;Εμείς θα πάμε Νέα Υόρκη, Βοστώνη!
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Του το είπε και ο υπάλληλος είπε ότι μάλλον δεν καταλάβαμε καλά προηγουμένως..όταν αλλάζει η απάντηση σε ερώτηση ναι/όχι πρέπει να κάνεις καινούρια αίτηση, αυτό είπε αρκετά αυστηρά..Του είπε ο άντρας μου ότι θέλουμε να μείνουμε για 15 μέρες στις Ηνωμένες Πολιτείες και πάλι είπε ότι αυτό δεν είναι Transit και έπρεπε να βάλουμε όχι στην ερώτηση.. ήταν αρκετά πιο τυπικός από τον πρώτο και πιο αναλυτικός και πιστεύω ότι έτσι θα είναι κι εκεί,μπορεί να μην δουν τίποτα και μπορεί να είναι κάποιος πιο τυπικός..που θα πέσεις..όταν κάνεις απλά πέρασμα για να πας σε άλλη χώρα από ότι κατάλαβα χτες που το έψαχνα θέλει εστα και αυτό είναι η διαμετακόμιση η transit. Είναι πολύ πιθανό να μη γινόταν τίποτα αλλά επειδή αγχώνομαι αρκετά σαν άνθρωπος και είναι και το πρώτο υπερατλαντικό μας ταξίδι αποφασίσαμε να κάνουμε νέες αιτήσεις που έγιναν αμέσως αποδεκτές! Πάντως μου έκανε τελικά μεγάλη εντύπωση ότι στην αμερικάνικη πρεσβεία μας είπαν ότι δεν ασχολούνται με το εστα και έπρεπε τελικά να πάρουμε στην Αμερική..

echo2011 διάβασα την ιστορία σου και με βοήθησε πολύ!Πρέπει να ήταν φανταστικά τα Χριστούγεννα!Θα ξαναπάτε τώρα το Πάσχα;Εμείς θα πάμε Νέα Υόρκη, Βοστώνη!
Tο σημαντικό είναι πως έγιναν αμέσως δεκτές οι νέες esta! Και δε θα έχετε εκεί άγχος στον έλεγχο.. Χαίρομαι που βοήθησε η ιστορία μου, ήταν πολύ ωραία τα Χριστούγεννα.. Τώρα περιμένω να δω την Ν.Υ. και με καλό καιρό! Να περάσετε υπέροχα!
 

stelios86

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
γεια σας,

πρόκειται να μείνω στις ΗΠΑ το επόμενο έτος, δουλεύοντας ως μεταδιδάκτορας σε ένα πανεπιστήμιο εκεί. Οπότε το πανεπιστήμιο μπορεί να μου εξασφαλίσει visa.

Το θέμα είναι ότι σκέφτεται και η κοπέλα μου να με ακολουθήσει εκεί, αλλά δεν ξέρει αν θα της επιτραπεί η διαμονή εκεί για ένα τόσο μεγάλο διάστημα (γνωρίζω ότι επιτρέπεται max για 6 μήνες η διαμονή χωρίς visa).

Τι μπορούμε να κάνουμε για να μείνει κι αυτή για ένα χρόνο?
Γνώριζα ένα άλλο ζευγάρι που κάνανε πολιτικό γάμο πριν πάνε, ώστε να δικαιούται να μείνει και η κοπέλα του μαζί. Αυτό ισχύει? Υπάρχει άλλος τρόπος?
Επίσης, κάτι άκουσα για fiance visa, δηλαδή να μπορεί να βγάλει visa αν είναι αρραβωνιαστικιά μου,

σας ευχαριστώ
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Απ´οτι γνωριζω,3 μηνες μπορει με την εστα...για τα υπολοιπα δεν γνωριζω την απαντηση,αλλα καλυτερα να ρωτησεις δικηγορο που ασχολειται με μεταναστευτικα θεματα,για πιο εγκυρη απαντηση.Ρωτωντας,γενικα μπορει να κανεις λαθος αιτηση και να βρεθεις και παντρεμενος και χωρις βιζα για την κοπελλα σου :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
γεια σας,

πρόκειται να μείνω στις ΗΠΑ το επόμενο έτος, δουλεύοντας ως μεταδιδάκτορας σε ένα πανεπιστήμιο εκεί. Οπότε το πανεπιστήμιο μπορεί να μου εξασφαλίσει visa.

Το θέμα είναι ότι σκέφτεται και η κοπέλα μου να με ακολουθήσει εκεί, αλλά δεν ξέρει αν θα της επιτραπεί η διαμονή εκεί για ένα τόσο μεγάλο διάστημα (γνωρίζω ότι επιτρέπεται max για 6 μήνες η διαμονή χωρίς visa).

Τι μπορούμε να κάνουμε για να μείνει κι αυτή για ένα χρόνο?
Γνώριζα ένα άλλο ζευγάρι που κάνανε πολιτικό γάμο πριν πάνε, ώστε να δικαιούται να μείνει και η κοπέλα του μαζί. Αυτό ισχύει? Υπάρχει άλλος τρόπος?
Επίσης, κάτι άκουσα για fiance visa, δηλαδή να μπορεί να βγάλει visa αν είναι αρραβωνιαστικιά μου,

σας ευχαριστώ
Και γω για 3 μήνες ξέρω με την esta ότι μπορεί να μείνει για τουριστικούς λόγους. Οι 6 μήνες απαιτούν visa και αν δεν εγκριθεί μετά πιθανότατα δε θα μπορεί να βγάλει ούτε esta (διάβασε όλα τα προηγούμενα μηνύματα εδώ από εμπειρίες άλλων). Έχω ξαδέρφια με visa (τους εγκρίθηκε λόγω των γονιών τους που έχουν visa εργασίας) αλλά δεν μπορούν να φέρουν πάνω από 3μηνο την κοπέλα του ο ξάδερφος και τον σύζυγό της η ξαδέρφη. Την τελευταία φορά ήταν τυχεροί, και μόλις έφτασαν στην χώρα έδωσαν 6μηνο στον σύζυγο και στο μωρό (αντί για 3μηνο) επειδή η ξαδέρφη είχε visa. Ρώτα δικηγόρο πριν κάνετε κάποια κίνηση και μη κάνετε αίτηση για τουριστική 6μηνη βίζα.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Καθότι και γω ομοιοπαθής με τη φίλη KRIKA-απάντησα λάθος στο ερώτημα για διαμετακόμιση σε άλλη χώρα, νόμιζα ότι αναφερόταν στην πτήση με ανταπόκριση για να πάμε- τώρα δεν ξέρω τι να κάνω με την esta που ήδη εχω εκδόσει.Υπάρχει κάποιο feedback?
 

joan1980

Member
Μηνύματα
30
Likes
4
Παιδιά καλημέρα! Πωπω ετοιμαζομουν να κλεισω εισητηρια για το καλοκαιρι για Νεα Υορκη καυ ευτυχως καπου πηρε το ματι μου για την ESTA. Οπότε πρώτα θα κανω τις αιτησεις για να ειμαι σιγουρη. Το θεμα ειναι σε αυτο με τη διαμετακομιση τι απανταμε δεν καταλαβα; Εγω θα παω με ανταποκριση μεσω καποιας ευρωπαικης πρωτευουσας οποτε οχι απανταω; Αγχωθηκα τωρα....:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom