British Airways Εισιτήρια με British Airways

Jane8

Member
Μηνύματα
49
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Mετανάστευση
Καλησπέρα! Μπορεί η ερώτηση να ακουστεί χαζή, αλλά ρωτάω όποιον ξέρει και μπορεί να με διαφωτίσει.

Θέλω να κλείσω εισητήρια για Αμερική με ΒΑ (συνήθως τα κλείνω μέσω Expedia ή μέσω του σάιτ της British) αλλά λόγω του ότι θα πρέπει πρώτα να βάλω λεφτά στην κάρτα και η κάρτα μας είναι της Τράπεζας Κύπρου η οποία δεν έχω ιδέα πότε και αν θα ξανα ανοίξει, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πάω απευθείας στα γραφεία της ΒΑ στην Αθήνα και να τα αγοράσω απο εκει.
Δεύτερον...οι τιμές εισητηρίων στο σάιτ της εταιρίας κυμαίνονται γύρω στα 900 ευρώ για την ημερομηνία που με ενδιαφέρει και αναρωτιέμαι αν θα είναι οι ίδιες τιμές που θα μου δώσουν και από τα γραφεία ή υψηλότερες λόγω του ότι δεν θα τα κλείσω μέσω ιντερνετ.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Στη σελίδα της εταιρίας αναφέρει 55 ευρώ.Ψάξε το λίγο μην κάνω λάθος.Aν είναι short haul λέει 40 ευρώ.Δεν πιστεύω να νόμιζες ότι δε θα υπάρχει extra χρέωση.
 

mar_nen

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Αν είσαι στην Ελλάδα η κάρτα σου μπορεί πολύ εύκολα να φορτιστεί από κάποιο ΑΤΜ της τράπεζας.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Είπα να μην ανοίξω νέο θέμα και ας ρωτήσω εδώ.
Στην british airways έχουμε κάποια μίλια εγώ και η σύζυγός μου, από το προηγούμενο ταξίδι μας.
Θέλω να κλείσω ένα νέο εισιτήριο από το ba.com χρησιμοποιώντας και κάποια από τα μίλια για έκπτωση.
Συνδέομαι με τον δικό μου λογαριασμό και υπάρχει επιλογή να μειωθεί το κόστος ξοδεύοντας κάποια από τα μίλια μου, πώς όμως να προσθέσω επιπλέον έκπτωση από τα μίλια της συζύγου ενώ έχω συνδεθεί στον δικό μου λογαριασμό?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Είπα να μην ανοίξω νέο θέμα και ας ρωτήσω εδώ.
Στην british airways έχουμε κάποια μίλια εγώ και η σύζυγός μου, από το προηγούμενο ταξίδι μας.
Θέλω να κλείσω ένα νέο εισιτήριο από το ba.com χρησιμοποιώντας και κάποια από τα μίλια για έκπτωση.
Συνδέομαι με τον δικό μου λογαριασμό και υπάρχει επιλογή να μειωθεί το κόστος ξοδεύοντας κάποια από τα μίλια μου, πώς όμως να προσθέσω επιπλέον έκπτωση από τα μίλια της συζύγου ενώ έχω συνδεθεί στον δικό μου λογαριασμό?
Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό που θες.. Να συνδυάσεις δηλαδή μίλια και να κάνεις μία κράτηση. Δεν έχω κάνει κράτηση με μίλια στην ba αλλά φαντάζομαι πως μπορείς να κλείσεις τα εισιτήρια σας ξεχωριστά. Δηλαδή να κλείσεις το δικό σου και μετά να συνδεθείς στον λογαριασμό της γυναίκας σου και να κλείσεις και το δικό της. Προσοχή όμως, επιβεβαίωσε πρώτα ότι υπάρχουν αρκετές θέσεις στην πτήση, μη κλείσεις το δικό σου και μετά δεν έχει άλλη θέση για τη γυναίκα σου, ή αλλάζει ο ναύλος και είναι πολύ ακριβό.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
σωστό αυτό που λες πως αν γίνει διαφορετική κράτηση μπορεί να αλλάξει ο ναύλος, σκέφτομαι μήπως κάνουμε ταυτόχρονη κράτηση από δύο υπολογιστές.
Υπάρχει κάποιος όμως που να έχει κλείσει εισιτήρια στην ba.com με αξιοποιώντας μίλια για όλους τους επιβάτες?
πχ στο Site των τουρκικών αερογραμμών έχει την επιλογή δίπλα από κάθε επιβάτη να γράψεις τον κωδικό του κάθε μέλους ώστε να γίνουν οι απαραίτητες αντιστοιχίσεις με τα μίλια.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Διάβασε εδώ για το household account.
Όλα τα μίλια μπαίνουν σε κοινό pool και τα χρησιμοποιεί είτε ένας όλα, είτε απο κοινού τα μέλη σε μία κράτηση.
Δεν χρειάζεται να είσαι παντρεμένος/συγγενής/... για να το ενεργοποιήσεις.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
έκανα τελικά ακριβώς αυτό με το household account. Σύνδεσα τον λογαριασμό μου με τον λογαριασμό της συζύγου και αθροίστηκαν τα μίλια. Επωφελήθηκα 120€ εξαργυρώνοντας 15000 μίλια. Η έκπτωση όμως γίνεται ανά κράτηση και όχι ανά επιβάτη. Θα μπορούσε να εξαργυρώσει και η σύζυγος άλλα 15000 για να είναι διπλάσια έκπτωση αλλά για ευνόητους λόγους απέφυγα την ξεχωριστή κράτηση.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Μπερδεύτηκα. Γιατί δεν εξαργύρωσες 30000 για όλη την κράτηση (2 άτομα);
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Δεν μου έδινε αυτή την δυνατότητα. Μπορούσα να εξαργυρώσω μέχρι 15000 για όφελος 120€.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom