Ταϊλάνδη ΚΡΑΜΠΙ - η μαγική γωνιά της Ταϋλάνδης

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
τι θερμοκρασιες εχει το ΚΡΑΜΠΙ Νοεμβριο? και ποτε εχουν εκει περιοδο βροχων?
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
σε ευχαριστω, βλεπω τωρα και τις τιμες στα ξεν να ειναι διπλασιες τον ΝΟΕΜ ΔΕΚ σε σχεση με του Οκτ
 

spastis

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Από τις καλύτερες διακοπές της ζωής μου!Απιστευτο το Κράμπι με πάρα πολλες επιλογές για εκδρομές. Προσωπικά με μεγάλη διαφορά καλύτερο απο Πουκέτ
 

nekoma

Member
Μηνύματα
21
Likes
2
Οι απίστευτες παραλίες του Κράμπι, ολόλευκες και μαγικές

 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
8
Likes
5
Η δεύτερη εκδρομή ήταν στα Phi Phi Islands.

Πρώτη στάση η γνωστή παραλία Maya Bay (λόγω της ταινίας “The Beach”). Η παραλία είναι πολύ όμορφη: ωραία νερά και περικυκλωμένη από βράχους.
Έχει όμως 2 σημαντικά μειονεκτήματα: 1) κατά μήκος όλης της παραλίας (και όχι σε ένα συγκεκριμένο σημείο όπως θα έπρεπε) αράζουν τα long-tails, speedboats κ.λ.π. με αποτέλεσμα να περνάς ανάμεσα από όλα αυτά τα πλεούμενα προκειμένου να βουτήξεις στη θάλασσα 2) έχει πάρα μα πάρα πολύ κόσμο και κατά συνέπεια φωνές, φασαρία κ.λ.π.

Δεύτερη στάση στο Phi Leh, μια υπέροχη λιμνοθάλασσα περικυκλωμένη από βράχους και καταπράσινα κρυστάλλινα νερά.

Συνεχίσαμε βλέποντας τα σπήλαια των Βίκινγκς, κάνοντας στάσεις για μπάνιο και snorkelingκαι καταλήξαμε στην παραλία Phi Phi Don. Το συγκεκριμένο μέρος είναι η μεγαλύτερη τουριστικά απάτη του αιώνα. Βλέποντας τόσα χρόνια φωτογραφίες του νησιού, φανταζόμουν ένα ειδυλλιακό νησί...... και προφανώς έτσι ήταν ΚΑΠΟΤΕ! Τώρα η μια παραλία θυμίζει ΕΟΤ με χιλιάδες ομπρέλες, καρέκλες, θαλάσσια σπόρ, ταβέρνες πάνω στην παραλία, εκατοντάδες κόσμου και απίστευτη φασαρία. Η δεύτερη παραλία χρησιμοποιείται ως λιμάνι για φέρυ-μπόουτς. Στιγμιαία ένιωσα ότι βρισκόμουν στο Λαύριο. Το δε εσωτερικό του νησιού τίγκα στα τουριστικά μαγαζιά, ταβέρνες και ενοικιαζόμενα δωμάτια. Σκέτη απογοήτευση το Phi Phi Don. Κατ’ εμέ δεν θα χάσει και τίποτα κάποιος που δεν θα το επισκεφθεί.

Η τελευταία στάση της εκδρομής, που μας αποζημίωσε για την προηγούμενη απογοήτευση, ήταν το Bamboo Island. Είναι ένα νησί το οποίο στη μέση έχει δάσος και γύρω-γύρω περιβάλλεται από λευκή άμμο και ωραία νερά. Αξίζει τον κόπο να το περπατήσεις παραλία-παραλία, γιατί όταν απομακρυνθείς από εκεί που σε κατεβάζει το speed-boat, φτάνεις σε ένα σημείο που η άμμος είναι κατάλευκη σαν πούδρα (μοιάζει σχεδόν απάτητη) και πάνω της ξεφυτρώνουν μαύροι βράχοι, εικόνα που εμένα μου θύμισε Μαλδίβες. Πανέμορφο νησάκι!
Εύχομαι να περάσουμε και μεις το ίδιο όμορφα με όλα όσα πέρασες και συ. Θα πάμε τον Αύγουστο για μήνα του μέλιτος. Ντουμπάι, Phi Phi, Μπουκέτ, Krabi, Μπαγκόγκ. Αν και εμείς κολύμπι στην μέση του πουθενά δεν νομίζω να κάνουμε, γιατί δεν είμαστε τόσο καλοί κολυμβητές. Και επίσης σκέφτομαι τα κουνούπια και φοβάμαι για αλλεργίες γιατί έχω κάποια μικρά προβλήματα δύσπνοιας. Τα πλοιάρια δεν κουνούν πολύ ώστε να δημιουργούν ναυτίες έτσι; Αχ εύχομαι όλα να πάνε καλά.
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.487
Likes
7.969
Εύχομαι να περάσουμε και μεις το ίδιο όμορφα με όλα όσα πέρασες και συ. Θα πάμε τον Αύγουστο για μήνα του μέλιτος. Ντουμπάι, Phi Phi, Μπουκέτ, Krabi, Μπαγκόγκ. Αν και εμείς κολύμπι στην μέση του πουθενά δεν νομίζω να κάνουμε, γιατί δεν είμαστε τόσο καλοί κολυμβητές. Και επίσης σκέφτομαι τα κουνούπια και φοβάμαι για αλλεργίες γιατί έχω κάποια μικρά προβλήματα δύσπνοιας. Τα πλοιάρια δεν κουνούν πολύ ώστε να δημιουργούν ναυτίες έτσι; Αχ εύχομαι όλα να πάνε καλά.
Αν και δεν θεωρείται ιδανικη εποχη ο Αύγουστος για τα νησια, ευχομαι να περασετε υπεροχα. Για το μπανιο στη μεση του πουθενα, επειδή πολλοι τουρίστες (κυριως ασιατικης καταγωγης) δεν το ειχαν με την κολυμβηση τους εδιναν σωσιβια, μην ανησυχεις γι' αυτό... Τα πλοιαρια καποιες φορες κουνανε αρκετα, ειδα μια κοπελα να παθαινει ναυτια αλλα μπορεις να εξοπλιστείς με τα σχετικα χαπακια και θα εισαι ΟΚ.
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Και εμεις ετοιμαζομαστε για phuket - phiphi και krabi... Ηδη τα εισητηρια κλειστηκαν.
Καλα εεεε, τα καλα ξενοδοχεια την περιοδο των χριστουγεννων ειναι απλησιαστα... 350€ το βραδυ ουτε στις μαλδιβες δεν εκλεισα...
 

katenaxos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Τα ταξίδια αυτά τα κλείσατε μέσω γραφειου..? Γιατί σε αυτό που ετοιμαζομαι να κάνω τα Χριστούγεννα σκέφτομαι να χρησιμοποιησω γραφείο, για ασφάλεια. Μήπως δεν χρειάζεται?
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Τα ταξίδια αυτά τα κλείσατε μέσω γραφειου..? Γιατί σε αυτό που ετοιμαζομαι να κάνω τα Χριστούγεννα σκέφτομαι να χρησιμοποιησω γραφείο, για ασφάλεια. Μήπως δεν χρειάζεται?
Κατα την γνωμη μου για τον συγκεκριμενο προορισμο δεν χρειαζεται, αλλα αυτο εχει να κανει καθαρα με εσενα.
Θα πηγενες ποτε στην σαντορινησαντορινη με ταξιδιωτικο γραφειο?
Μην φανταστεις λοιπον οτι επειδη ειναι καποια πολλα μιλια πιο μακρια, ειναι και πολυ πιο δυσκολο να κινηθεις εκει ως τουριστας...
Απτην αλλη παλι πας ενα ταξιδι που θα στηχισει καποια πολλα η λιγα χρηματα. Σκοπος ειναι να το ευχαριστηθεις. Αν ειναι να εισαι ανχωμενος, καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω, το ποσοστο του πρακτοριου, και να εισαι ξενιαστος.
Εσυ θα αποφασισεις....
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.487
Likes
7.969
Τα ταξίδια αυτά τα κλείσατε μέσω γραφειου..? Γιατί σε αυτό που ετοιμαζομαι να κάνω τα Χριστούγεννα σκέφτομαι να χρησιμοποιησω γραφείο, για ασφάλεια. Μήπως δεν χρειάζεται?
Ποια ταξιδια λες? Τις εκδρομες στα νησια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.305
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom