Γενικά Οδικώς στην Ευρώπη

ifaistos

Member
Μηνύματα
31
Likes
72
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Ετοιμάζουμε ταξίδι για κεντρικη ευρώπη με το αυτοκίνητο πριν τα Χριστούγεννα.
Θα ήθελα να μου πει αν κάποιος ξέρει ποιες χώρες απαιτούν χιονολαστιχα;

Ευχαριστώ πολύ
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γερμανία και αυστρία σίγουρα, αλλά θα βοηθούσε να μας έλεγες ποιες χώρες πρόκειται να επισκεφτείτε.
 

poulatza

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΚΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ...
ΓΙΑ Ν ΜΗ ΜΑΚΡΥΓΟΡΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ EUROTRIP ΟΔΙΚΩΣ ΜΕ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΟΧΗΜΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ..ΕΝΑΣ ΣΚΕΛΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΘΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΜΕΛΑΝΑ ΔΡΥΜΟ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΙΑ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΣΤΟ fREIBURG ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΘΑ ΜΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ..ΤΟ ΠΛΑΝΟ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΑΙ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΣΤΗ ΖΥΡΙΧΗ ΙΣΩΣ Η΄ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ,ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ ΤΗΣ ΛΟΥΚΕΡΝΗΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΙΑ ΣΤΑΣΗ ΣΤΗ ΒΕΡΝΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΣΤΗ ΓΕΝΕΥΗ..ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ Γ ΑΥΤΟ Τ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΜΕΡΗ ΓΙΑ ΔΙΑΜΟΝΗ Η΄ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΠΡΟΤΑΣΗ..ΤΕΛΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗ DIANYKTEREYSH ΣΤΗ ΓΕΝΕΥΗ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ANNECY ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ AVIGNON.ΕΠΕΙΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΣ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΚΗ ΡΙΒΙΕΡΑ ..ΕΔΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΝΑ ΦΑΜΕ...
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΟΛΟΥΣ..ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!!!!
 

poulatza

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
χιλια συγνωμη δεν το ηξερα ..ευχαριστω fotast για την πληροφορια και για τον ταξιδιωτικο σου χαρτη!
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ ΣΤΗ ΓΕΝΕΥΗ..
Από τη διαδρομή που αναφέρεις, έχω πάει μόνο στη Γενεύη, εκπληκτική πόλη, ασφαλής, με υψηλή ποιότητα ζωής, υποδομές, γαστρονομία... απ' τα καλύτερα μέρη στον πλανήτη για να ζει κάποιος, προτείνω να της αφιερώσετε 1-2 ημέρες...μειονέκτημα οι υψηλές τιμές αλλά αυτό είναι σχετικό. Μετά τη Γαλλική Ριβιέρα επιλέξτε να επιστρέψετε από Τορίνο, θα εκπλαγείτε με την ομορφιά της πόλης και της ευρύτερης περιοχής του Πιεμόντε. Καλό ταξίδι!
 

poulatza

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ around the world!Ίσως μείνουμε γενεύη τελικά ανάλογα με το κόστος των δωματίων που προκειται να βρούμε..καλά ταξίδια και σε σένα
 

mariliaaa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα! ! Μετά από αρκετές διακοπές κυριως Ελλάδα αποφασίσαμε να βγούμε εξωτερικό. .για αρχή λέμε λοιπόν να ξεκινήσουμε εντός ευρωπαϊκών χωρών , και μιας και ο άνδρας οδηγάει ώρες λόγω δουλειάς και του αρέσει πολυ λέμε να βγούμε οδικώς...λέμε για Οκτώβρη γιατί δεν θέλουμε να πετύχουμε χιόνια..γύρω στισ 10 με 15 μέρες για 2 ατομα μαλλον .../ποσο θα κοστίσει όλο αυτά σε Κάλα ξενοδοχεία στο περιπου;;είμαστε φυσιολάτρες κ δν μας αρέσουν τα μουσεία αρχαιολογικοί χώροι κλπ..εγώ Λεώ να επισκευτουμε 3 χώρες ,4ημερεσ στην κάθε μια ,2 απο αυτές τισ μέρες στο κεντρο για να δουμε κάποια αξιοθέατα κ 2σε ενα γραφικό χωριό για χαλάρωση..
Θα θέλαμε να δουμε γνωστά αξιοθέατα, μπαρ απο πάγο , κηπουσ,γνωστούς καταρράχτες , καναλια η' οτι άλλο περίεργο!!ποιες χώρες μας προτεινετε;;επίσης διάβαζα οτι καλυτερα να πας απο Ιταλία..άλλα 8ωρες σε ενα καράβι δύσκολο...γιατί όχι απο πανω;επίσης τι είναι απαραίτητο για να βγούμε εξω;;;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Καλως ηρθες @mariliaaa και καλο ταξιδι να εχεις,οτι και να αποφασισεις.Δεν εχω κανει καποιο οδικο ταξιδι...αλλα επειδη εχουν κανει αλλοι,σε συμβουλευω να ριξεις μια ματια εδω...http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδευτές-με-αυτοκίνητο-ΙΧ.93/
οπως επισης,μπορεις να κανεις "αναζητηση"ξεχωριστα για καθε πολη :)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Δεν χρειάζεται να πάτε από Ιταλία εκτός αν θες να βγεις αποκλειστικά σε εκείνη τη πλευρά της Ευρώπης.Μπορείτε μέσω Φυρομ ή Αλβανίας ή Βουλγαρίας να πάτε σε όποια χώρα/χώρες σε ενδιαφέρει.Εντόπισε τις χώρες που θέλεις για να συζητήσουμε τη διαδρομή.Επίσης το κόστος διότι πχ άλλο μπάτζετ χρειάζεσαι για Αυστρία και Ιταλία και άλλο για Σερβία και Ουγγαρία,τυχαία είναι τα παραδείγματα!
Αρχές Οκτώμβρη χιόνι δε νομίζω να βρείτε κάπου αλλά τέλη Οκτώμβρη ενδεχεται και να χιονίσει ακόμη και μέσα στη Βιέννη όπως συνέβει τη χρονιά που μας πέρασε
!Επίσης για το μπαρ πάγου που γράφεις,αυτό θα το βρεις σε βουνό με Πάρα πολύ χιόνι και δρυμή ψύχος αλλιώς δεν είναι δυνατό να φτιαχτεί.Μπορώ αν θες να σου προτείνω το http://hotelofice.ro/booking-hotel-of-ice/chalet-balea-lac/ στα Καρπάθια που επισκεφτηκα το Μάρτη και ήταν απίστευτη εμπειρία.Δεν ξέρω όμως αν την εποχή που θα κάνετε το ταξιδάκι σας έχει αρχίσει να λειτουργεί.Βεβαίως υπάρχουν κι άλλα στην Ευρώπη αλλά πολύ πιο ακριβά απο το λίγο ψάξιμο που έχω κάνει.
Λίμνες Plitvitce Κροατία http://www.np-plitvicka-jezera.hr/en/ είναι το αμέσως επόμενο στο μυαλό μου,απλά μαγικές!
Σλοβενία και σπήλαια http://www.park-skocjanske-jame.si/,λίμνες Bled και Bohinj και μία κούκλα Λιουμπλιάνα.
Και άλλα πολλά μπορούμε να προτείνουμε αλλά καλύτερα να κατασταλάξεις στη διαδρομή και τις χώρες που θες να εντάξεις στο προγραμμά σου για να μη μιλάμε γενικά και αόριστα.
 

dr.theo

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
θα ήθελα να μάθω αν έχει κάποιος εμπειρία πρόσφατη από τη διαδρομή Ελλάδα-Σερβία-Κροατία η Ουγγαρία- Σλοβενία κλπ τις τελευταίες μέρες, και αν ποια είναι η κατάσταση στα σύνορα αυτά.
Ποια διαδρομή είναι προτιμότερη για Αυστρία και Γερμανία? Είναι κάποια σύνορα κλειστά ή έχουν προβλήματα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom