Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Το μετάνιωσα που δεν έβγαλα φωτο την ταμπέλα απέξω για κάποιους που αμφισβητούν τα πάντα ... Anyway , αν λες οτι δεν παει , τότε δεν παει ... Μάλλον τα ματάκια μου έκαναν πουλάκια .. Και τα αυτάκια μου όπως μου είπε ο υπάλληλος ;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και τα αυτάκια μου όπως μου είπε ο υπάλληλος ;
μολις μιλησα με την υπαλληλο στο
: +39 06 650.47.426
η ΤΑΜ δεν παει στο Ciampino. σορυ σε αλλη γλωσσα δεν θα το γραψω. οποιος καταλαβαινει, καταλαβαινει...:D
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Την επόμενη φορα θα βγάζω φωτο λοιπόν και θα ηχογραφώ τον άνθρωπο
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.019
Likes
6.398
Απο το Ciampino πάλι το ίδιο , αλλα εγώ προτίμησα το αστικό λεωφορείο με 1,20 ( αν θυμάμαι καλά ) το οποίο με κατέβασε στο σταθμό του μετρο Anagnina
Ο καλύτερος τρόπος μετάβασης για εμένα και καλά θυμάσαι για το 1,20.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
θα ήθελα λίγο να σας μεταφέρω τις σκέψεις μου για την οργάνωση του ταξιδιού μου στη Ρώμη.
Σκεφτόμασταν την Roma Pass αλλά λόγω του ότι το Βατικανό δεν περιλαμβάνεται (κλείσαμε απο ιντερνετ) και για Κολοσσαιο, Μποργκέζε και Σαν Αντζελο έχει μειωμένες τιμές για μας θα την απορρίψουμε και αντ αυτού θα πάρουμε μια εβδομαδιαία κάρτα για τα ΜΜΜ, παρότι θα μείνουμε μόνο 5 μέρες (24 ευρώ η εβδομαδιαία ενώ 16, 5 η τριήμερη + άλλες δύο ημερήσιες σύνολο 28,5).
Επίσης να σας πω ότι θα μενουμε είτε Piazza del Popolo ή Piazza Barberini οπότε πέρα απο πολύ περπάτημα θα μας βολέψουν και τα ΜΜΜ.
Συμφωνείτε ,ε το πλάνο μου ή έχω κάπου λάθος;
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
ναι.
Roma 72h
Biglietto Roma Settantadue Ore
Quanto costa

€ 18,00
http://www.atac.roma.it/page.asp?p=229&i=14
Επίσης παρατήρησα ότι και το ημερήσιο από 6 ευρώ ανέβηκε στα 7!
Άρα το εβδομαδιαίο με συμφέρει ακόμα περισσότερο!
Γενικότερα Samion συμφωνείς με τις σκέψεις μου ως προς την οργάνωση;
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άρα το εβδομαδιαίο με συμφέρει ακόμα περισσότερο!
Γενικότερα Samion συμφωνείς με τις σκέψεις μου ως προς την οργάνωση;
να ειμαι ειλικρινης δεν καταλαβα τι εννοεις εδω: "για Κολοσσαιο, Μποργκέζε και Σαν Αντζελο έχει μειωμένες τιμές για μας θα την απορρίψουμε"
δεν εχει κοντα 5Ε πιο κατω το εισητηριο? γιατι δεν το προσθετεις στο 'κερδος " σου αν εκδωσεις την καρτα?
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Εννοώ ότι σε αυτά τα αξιοθέατα έχουμε εκπτώσεις λόγω ηλικίας και ιδιότητας (εκπαιδευτικός και φοιτήτρια) και αν πάρουμε την Roma Pass αυτές τις εκπτώσεις τις χάνουμε. Συν του ότι δεν θέλουμε να αγχωθούμε μέσα σε 3 μέρες να δούμε όλα τα αξιοθέτα που έχουμε εκπτωση με την Roma Pass.

Άρα θα χρειαστούμε ειετήρια για τις μετακινήσεις μας για 5 ημέρες και μετά θα πληρώνουμε στην είσοδο κάθε αξιοθέατου!Ουρές δύσκολα θα συναντήσουμε στα αξιοθέατα που προανέφερα και είναι αυτά που κατά πρώτο λόγο μας ενδιαφέρουν!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.284
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εννοώ ότι σε αυτά τα αξιοθέατα έχουμε εκπτώσεις
α οκ τοτε. υποθετω οτι εχεις ελεγξει στη σελιδα καθε αξιοθεατου που σας ενδιαφερει την τυχον εκπτωση. τοτε ναι παρε την τριημερη στην αρχη και βλεποντας και κανοντας. κεντρικοτατα μενετε, πιθανον να περπατησετε την πρωτη ή την τελευταια μερα και να μην χρειαστειτε καν ημερησιο και παρετε μονο των 1.5.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
α οκ τοτε. υποθετω οτι εχεις ελεγξει στη σελιδα καθε αξιοθεατου που σας ενδιαφερει την τυχον εκπτωση. τοτε ναι παρε την τριημερη στην αρχη και βλεποντας και κανοντας. κεντρικοτατα μενετε, πιθανον να περπατησετε την πρωτη ή την τελευταια μερα και να μην χρειαστειτε καν ημερησιο και παρετε μονο των 1.5.
ναι έχω ελέγξει. Άλλωστε τόσα link έχεις παραθέσει οπότε έρευνα έχω κάνει! Πάντως λέμε να πάρουμε καλύτερα το εβδομαδιαίο εισιτήριο που κάνει 24 ευρώ κι έτσι να το έχουμε για όλες τις μέρες κι όχι των 72Η που κοστίζει 18 ευρώ!Η διαφορά είναι 6ευρώ/άτομο οπότε αξίζει
 

psideras

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα. Φτάνω Ρώμη αύριο με την πρωινή Ryan για πρώτη φορά. Το ξενοδοχείο είναι κοντά στο σταθμό Giovani 3 στάσεις πριν το Termini. Από θέμα χρόνου τι είναι καλύτερα να προτιμήσω; Πούλμαν ή μετρό από Anagnina;
Οικονομικά 2 άτομα με τα 2 βαλιτσάκια μια η άλλη δεν έρχεται;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.458
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom