Μονοήμερη από Θεσσαλονική - Έλλειψη ιδέας - βοήθεια τελευταίας στιγμής

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
καλησπέρα,
δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό thread ελπίζω κάποιος να με βοηθήσει.
ετοιμάζω εκδρομή από Θεσσαλονίκη-Βέροια(Βεργίνα) -Έδεσσα-Θεσσαλονίκη. με τα ΜΜΕ.έψαξα αλλά δεν βρήκα να πηγαίνει κτελ από Βέροια Έδεσσα. μήπως μου διαφευγεί κάτι?
πως να κάνω τη διαδρομή?
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Καλησπέρα!!!

Είμαι από την περιοχή και έχω να σου προτείνω ότι η εκδρομή που θέλεις να κάνεις με τα ΜΜΜ (όχι τα ΜΜΕ) είναι πολύ καλή ως ιδέα αλλά θα κουραστείς από τις συνεχείς μετεπιβιβάσεις!

Για το Θεσσαλονίκη --> Βέροια προτείμησε το λεωφορείο έτσι ώστε να πάρεις επιτόπου το λεωφορείο για Βεργίνα από το πρακτορείο των ΚΤΕΛ (http://www.ktel-imathias.gr/?module=default&pages_id=52&lang=el). Το τρένο είναι μεν φτηνότερο αλλά θα σε αφήσει πολύ μακριά από το πρακτορείο των ΚΤΕΛ και θα χρειαστείς αστικό ή ταξί (χαμένος χρόνος).

Για Βεργίνα από Βέροια έχει λεωφορείο 07:00 και 13:25 (http://www.ktel-imathias.gr/?module=default&pages_id=48&lang=el) το ένα ίσα που το προλαβαίνεις και το άλλο είναι πολύ αργά θεωρ.ω. Για ταξί έως βεργίνα και πίσω με τίποτα είναι πολύ ακριβό. Για την επιστροφή σου στη Βέροια δεν έχει δρομολόγια στο net καλό θα ήταν να πάρεις ένα τηλ 23310 23334 γιατί μπορεί να έχει και άλλα δρομολόγια για Βεργίνα και να μην τα γράφει.

Από Βέροια για Έδεσσα δες εδώ. http://www.ktel-imathias.gr/?module=default&pages_id=39&lang=el
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
καλημέρα!
ευχαριστώ πολύ!!
μεγάλη ταλαιπωρία φαίνεται...δλδ μόνο 2 φορές τη μέρα πάει βεργίνα?και μια φορά τη μέρα Έδεσσα??χμ....θα δω τι θα κάνω...απογοητεύτικα είναι η αλήθεια....
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
δλδ μόνο 2 φορές τη μέρα πάει βεργίνα?
Σου ανέφερα ότι έλεγε το site για πάρε ένα τηλ να είσαι σίγουρος, μπορεί για κάποιο άλλο προορισμό να περνάει από Βεργίνα!!!
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
ευχαριστώ πολύ!
θα το ψάξω και θα πάρω και ένα τηλ..
προ δεκαετίας είχα κάνει αρκετές φορές τη διαδρομή και θυμάμαι έιχε μόνο για βεργίνα περισσότερες φορές μέσα στη μέρα..
μετά όμως από τόσα χρόνια δεν θυμάμαι ούτε και καλά...αλλά μπορεί να άλλαξαν τα πράγματα.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
δλδ μόνο 2 φορές τη μέρα πάει βεργίνα?και μια φορά τη μέρα Έδεσσα??χμ...
Έχει περισσότερα δρομολόγια και για τους δυο προορισμούς.
Πάρε τηλέφωνο στον αριθμό που σου έδωσε πιο πάνω και θα σου πουν.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλημέρα, ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!
ευτυχώς υπάρχουν και άλλα δρομολόγια! μίλησα με email μαζί τους και τα δρομολόγια είναι:
<από Βέροια για Έδεσσα έχει δρομολόγια από Δευτέρα έως Παρασκευή στις 12.30 και στις 15.15. Σάββατο και Κυριακή δεν υπάρχουν δρομολόγια δυστυχώς.
Aπό Βέροια για Βεργίνα από Δευτέρα έως Παρασκευή έχει 6.50, 8.00, 9.15, 11.15, 13.20, 14.40, 16.45, 18.00 και 20.15.
Σάββατο 8.10, 11.15, 13.30, 20.15 και Κυριακή 7.50, 11.30, 15.30 και 20.15.
Από Βεργίνα για Βέροια από Δευτέρα έως Παρασκευή 7.10, 8.55, 10.10, 12.10, 13.55, 14.45, 17.25, 18.30, 20.55
Σάββατο 8.55, 10.10, 11.55, 14.40, 20.55
Κυριακή 9.30, 13.10, 15.10, 19.55.
Πιθανό κάποια δρομολόγια να αλλάξουν κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, (οχι μεγάλες αλλαγές)>
 

Marie.

Member
Μηνύματα
47
Likes
7
Καλησπερα!Θα παω Θεσσαλονικη σε ενα μηνα για 3 μερες και σκεφτομουν μηπως την μια μερα καναμε μια μικρη εκδρομη εκει κοντα ,καμια ωρα πανω κατω σε αποσταση γιατι θα παρουμε κτελ ,δεν εχουμε ξαναπαει σε αυτα τα μερη οποτε τι εχετε να προτεινετε?Βεροια αξιζει?
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
μια χαρα ειναι μου αρεσει η παλια πολη αν και μικρη.
τα λουτρα στην αριδαια ειναι πολυ ωραια αξιζει και να μεινετε ενα βραδυ αν ειστε ζευγαρι αλλα με κτελ εχει μια ταλαιπωρια-εγω θα το εκανα αλλα εγω ειμαι κ τρελοκομειο :xalara:
 

Marie.

Member
Μηνύματα
47
Likes
7
Τωρα που το κοιταω οι Σερρες εχουν πολλα πραγματα να δεις αλλα επειδη θα ειμαστε με τα ποδια και θα μεινουμε μονο λιγες ωρες μηπως δεν θα μπορεσουμε να δουμε τιποτα?
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
δε θελω να προσβαλω κανεναν αλλα σερρες;;;
κοριτσι μεινε θεσνικη και πανε μια βολτα χαλκιδικη να δεις θαλασσα... χειμωνα καλοκαιρι η θαλασσα ειναι φανταστικη
 

Marie.

Member
Μηνύματα
47
Likes
7
Δεν εχω ξαναπαει αλλα γιατι το λες?Ειδα την κοιλαδα των Αγιων Αναργυρων και οτι εχει χιονοδρομικο κλπ γι αυτο τη σκεφτηκα!Δεν αξιζει?Ισως μεινουμε τελικα μονο Θεσσ/νικη μιας κ θα παμε για λιγο
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom