Αίγινα Κρουαζιέρες και εκδρομές από Αίγινα

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Οι δύο πιο αξιόλογοι αρχαιολογικοί χώροι στο νησί είναι:
1) Ναός Αφαίας --> Ένας από τους πιο καλοδιατηρημένους ναούς της Χώρας - προς Αγ. Μαρίνα
2) αρχαιολογικός χώρος Κολώνας --> Δίπλα στην πολή

Απο κει και πέρα μπορείς να δεις τα μοναστήρια:
1) Αγ. Νεκταρίου
2) Αγ. Μηνά --> στο δρόμο για Αφαία και
3) Παναγιάς Χρυσολεόντισσας --> δίπλα στον Αγ. Νεκτάριο

Εμένα μου άρεσε πολύ και η βόλτα στην Παλήοχωρα μέσα στα ερείπια τρομερές φωτογραφίες!!!!

Παραλίες εκτός από αυτές που είπες είναι ο Μαραθώνας, η Αιγινίτισσα και η Σάρπα αν δεν κάνω λάθος δίπλα στο Κλειδί Πέρδικας (που αλλιώς λέγετε και κλήμα).
 

user23456

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες το θέμα είναι ότι δεν γίνεται να τα επισκεφτώ όλα μάλλον γιατί δεν έχω αμάξι. Στο ναό της Αφαίας θέλω να πάω αλλά έχει κάτι δίπλα να το συνδυασω? Πχ εσύ πως τα συνδιασες? Ποιες περιοχές έχουν αρκετό τουρισμό για βόλτα μεσημέρι απόγευμα να περάσω όπως η παλαιότερα?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Στο ναό πας με λεωφορείο το οποίο συνεχίζει για Αγία Μαρίνα, όπου μπορείς να κάνεις μπάνιο, να φας και να πιεις καφέ.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες το θέμα είναι ότι δεν γίνεται να τα επισκεφτώ όλα μάλλον γιατί δεν έχω αμάξι. Στο ναό της Αφαίας θέλω να πάω αλλά έχει κάτι δίπλα να το συνδυασω? Πχ εσύ πως τα συνδιασες? Ποιες περιοχές έχουν αρκετό τουρισμό για βόλτα μεσημέρι απόγευμα να περάσω όπως η παλαιότερα?
Σε αυτό τον τομέα δεν μπορώ να βοηθήσω διότι είχα αυτοκίνητο. Μπορείς να νοικίασεις δεν είναι πολύ ακριβά έστω για 2 από 4 ημέρες (περίπου 25€).

Η καλύτερη βόλτα μακράν ήταν καμία ώρα πριν δύσει ο ήλιος στην προβλήτα και τον παραλιακό δρόμο
 

user23456

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Μπορείς να νοικιασεις αν είσαι καινούριος οδηγός? Κάτω των 21?
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με καλή παρέα:παντού
αιγινα......τα τελευταια 3 καλοκαιρια......μια ανασα απο την αθηνα......και ομως νομιζεις πως εισαι τοσο μα τοσο μακρυα.... για καφεδακι - ποτακι Ρεμβη ......παραλιες για οικογενειαρχες, αιγινιτισα - μαραθωνας Α-Β (κοντινες)..... για νεαρους αγ μαρινα (αρκετα μακρια απο πολη αιγινας), περδικα για το βραδυ ολα τα λεφτα....απο περδικα το πρωι αξιζει να περασεις και απεναντι στο καταπρασινο νησακι με καραβακια που πηγαιονοερχονται τακτικα......παραδοσικες βολτες με άμαξα με εναν απιστευτο αμαξά τον κυριο στελιο (ατελειωτες οι ιστοριες του), πανηγύρι 17 Ιουλιου στην αγια μαρινα στο ομώνυμο παραθαλασιο εκκλησακι...... ο φαρος διπλα στην εκκλησια αγ αποστολων ...... φυστικιες......φυστικιες.......φυστικιες.......

O "Άγιος Νεκτάριος" πρέπει να έχει με 9 ευρώ, κοίτα το.
ταξιδι για ή απο Αιγινα με καραβι αγιος νεκταριος....... για πολυ θρησκους Βοηθεια σας, για κεφατους στην υγεια σας!!!!!!Προτιμοτερο να πας με σχεδία......
 
Last edited by a moderator:

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με καλή παρέα:παντού
Σωστος....
 

user23456

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Απο Αγιο Νεκταριο για φοιτητες ειναι 4 ευρω ολο το χρονο. Μπορειτε να μου πειτε ποια μερη αξιζουν περισσοτερο για επίσκεψη(ωραια μερη, φαγάδικα, καφετεριες κ.α)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Φαί στα ουζερί της ψαραγοράς στην Αίγινα. Όπου ρωτήσεις στον κεντρικό δρόμο θα σε καθοδηγήσουν. Καλτίλα και καλό ψάρι, θαλασσινά. Εγώ πάω πάντα στον " Γελαδάκη" με υπόδειξη των ντόπιων.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom