Γενικά Προτάσεις για καλοκαιρινές διακοπές

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Για 5 νύχτες από Πειραία, θα σου πρότεινα την Σέριφο, τη Σίφνο ή τη Φολέγανδρο. Είναι κοντά στον Πειραιά, έχει πρωινά δρομολόγια και δεν θα χάσεις κάποια ημέρα αλλά και τα τρία χρειάζονται μεταφορικό μέσο.
Βασικά χωρίς μεταφορικό μέσο πας μόνο Κουφονήσια!!!!
Επίσης, για τη Μήλο είναι λίγες οι ημέρες έχει τόσα να δεις τόσα να κάνεις που φεύγοντας θα πεις πρέπει να ξαναπάμε.
Από τα 3 που σου πρότεινα θα πήγαινα Φολέγανδρο!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.466
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.
Φολέγανδρο και Σίφνο οι καλύτερες επιλογές σου για μένα.
Ειδικά αν ψάχνεις κάτι που είναι και κοντά στο Πειραιά πας Σίφνο.
Κοσμοπολίτικη, σχετικά οικονομική, πολλές επιλογές, άψογη συγκοινωνία, έχει το πλήρες πακέτο.
Η Φολέγανδρος είναι πιο μικρό και γραφικό νησί, σαφώς ακριβότερο αλλά όχι απαγορευτικό.
Εδώ είμαστε να σε κατατοπίσουμε!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.348
Likes
3.373
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Προσωπικά θα σκεφτόμουν στη θέση σου και τη Σύρο. Για 5 ημέρες είναι ό,τι πρέπει. Ρομαντική ατμόσφαιρα και στην Ερμούπολη και στην Άνω Σύρο, έχει κάποιες καλές παραλίες, αρκετά οικονομική και στο φαγητό και στο ποτό, είσαι σε 4 ώρες maximum από τον Πειραιά με καλά πλοία (και όποια ώρα της ημέρας θέλεις) και 2μισι με ταχύπλοο...και το σημαντικότερο για σένα Δεν χρειάζεσαι αυτοκίνητο. ΕΙδικά στα τέλη Ιουλίου η συγκοινωνία είναι εξαιρετική και καλύπτει όλες τις παραλίες και διαδρομές. Έχω πάει τρεις φορές και τις τρεις χωρίς αυτοκίνητο και τη γύρισα όλην. Και επιπλέον ένα νησί, με φινέτσα, πολιτισμό όπως θα αντιληφθείς και από τα πάμπολλα αξιοθέατα και τα αρχοντικά της υπέροχης Ερμούπολης.
Και ένα ακόμα tip: Στα περισσότερα εστιατόρια έφαγα πολύ καλά και η ποιότητα του φαγητού ήταν γενικά καλή
Σκέψου γενικά την περίπτωση της Σύρου

Το μόνο ίσως αρνητικό που βρήκα είναι ότι από νυχτερινή διασκέδαση δεν προσφέρει και πάρα πολλά, αλλά και πάλι αφού θέλετε κάτι πιο ήσυχο, θα είστε ΟΚ
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Καλησπέρα :)
Πλησιάζει το καλοκαιράκι και ακόμη δεν έχουμε αποφασίσει πού θα πάμε και θέλω την βοήθειά σας!! Τον περασμένο χρόνο πήγαμε καλοκαίρι Παξούς-Αντίπαξους, Πάργα, Σύβοτα και μέσα στον χειμώνα πήγαμε δύο φορές στην Ιταλία (Ρώμη , Φλωρεντία , Πίζα, Μιλάνο). Για Ελλάδα σκέφτηκα να συνδυάζαμε Μύκονο και Σαντορίνη (δεν ξέρω αν χρονικά μας παίρνει και για Πάρο) και για εξωτερικό Βενετία. Θα με βοηθούσε αν κάποιος έχει συνδυάσει Μύκονο - Σαντορίνη και μπορούσε να μου δώσει κάποιες πληροφορίες! Παρόλα αυτά δεκτές και οι γνώμες για συνδυαστικό ταξίδι οπουδήποτε για 7-8 μέρες !! Αναμένω !!! :minion dancing:
 

katerina21

Member
Μηνύματα
40
Likes
26
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Καλησπέρα :)
Πλησιάζει το καλοκαιράκι και ακόμη δεν έχουμε αποφασίσει πού θα πάμε και θέλω την βοήθειά σας!! Τον περασμένο χρόνο πήγαμε καλοκαίρι Παξούς-Αντίπαξους, Πάργα, Σύβοτα και μέσα στον χειμώνα πήγαμε δύο φορές στην Ιταλία (Ρώμη , Φλωρεντία , Πίζα, Μιλάνο). Για Ελλάδα σκέφτηκα να συνδυάζαμε Μύκονο και Σαντορίνη (δεν ξέρω αν χρονικά μας παίρνει και για Πάρο) και για εξωτερικό Βενετία. Θα με βοηθούσε αν κάποιος έχει συνδυάσει Μύκονο - Σαντορίνη και μπορούσε να μου δώσει κάποιες πληροφορίες! Παρόλα αυτά δεκτές και οι γνώμες για συνδυαστικό ταξίδι οπουδήποτε για 7-8 μέρες !! Αναμένω !!! :minion dancing:
Καλημέρα. Είχα κάνει το ταξίδι πριν χρόνια Σαντορίνη-Πάρο-Μύκονο σε 6 μέρες (2 βράδια στο καθε νησί). Βέβαια δεν είναι και το καλύτερο γιατί βλέπεις μόνο τα βασικά και αυτά τα 3 νησιά έχουν αρκετές ομορφιές που δεν τις βλέπεις σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα. Η γνώμη μου είναι να πας σε ένα το πολύ δύο νησιά. Καλές διακοπές.
 

chris2142

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημερα,
προσωπικα δεν θα σου προτεινα να κανεις τουρ δλδ λιγες μερες σε καθε νησι. Μεινε σε ενα νησι και απολαυσε το. Περισυ πηγαμε Παρο και περασαμε πολυ ωραια. Η παρος ειναι πανεμορφη και εχει πολλα να δεις. Μειναμε στο ξενοδοχειο fragoulis Village που ηταν και αυτο πολυ καλο. Αν θες περισσοτερες πληρ. μου λες! Σαντορινη εχω παει αλλα δεν με εντυπωσιασε.. Εχει μονο ενα συγκεκριμμενο πραγμα να δεις δλδ την πλαγια προς τα κατω με την θαλασσα. Δεν νομιζω πως αξιζει κατι αλλο η Σαντορινη. Μυκονο δεν εχω παει.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Για αυτές τις μέρες θα μπορούσες να συνδυάσεις
Αμοργό-Αστυπάλαια
Σεριφο-Σιφνο
Δονούσα-Ηρακλειά-Κουφονησι
Τα δύο πρώτα τα έχω κάνει, μια χαρά ξεκούραστα
το τρίτο το έχω στα υπόψιν,εχω πάει Κουφονησια αλλά νομίζω βγαινει
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Καλησπέρα!!
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.. Το έψαξα λίγο περισσότερο για Κυκλάδες και βρήκα οικονομικά αεροπορικά για Μύκονο . Οπότε σκέφτηκα να μείνουμε 2 βράδια Μύκονο , από εκεί με καράβι Πάρο για 4 βράδια (και ίσως μίνι κρουαζιέρες για Νάξο ή Κουφονήσια) και από Πάρο με καράβι να πάμε Σαντορίνη για 2 βράδια. Όσον αφορά τη Μύκονο δεν με ενδιαφέρει και πολύ να την γυρίσω . Στην Σαντορίνη ,δεν γνωρίζω, απλά πέρα από την χώρα δεν με ενθουσίασε κάτι άλλο !? Η απορία μου είναι αν αξίζουν τα Κουφονήσια , η Αντίπαρος και η Νάξος ..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Ξερετε συγκεκριμενα καταλυματα που ειναι καλα και εταιρεια ενοικιασεως αυτοκινητου?
Δημητρη καλως ηρθες...αλλα,γινε πιο συγκεκριμενος...δεν το εχουμε εδω με την μαντεια!....θελεις γενικα και αοριστα,οπου ναναι;
 

chris2142

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
εφοσον πας Παρο,
Καλησπέρα!!
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.. Το έψαξα λίγο περισσότερο για Κυκλάδες και βρήκα οικονομικά αεροπορικά για Μύκονο . Οπότε σκέφτηκα να μείνουμε 2 βράδια Μύκονο , από εκεί με καράβι Πάρο για 4 βράδια (και ίσως μίνι κρουαζιέρες για Νάξο ή Κουφονήσια) και από Πάρο με καράβι να πάμε Σαντορίνη για 2 βράδια. Όσον αφορά τη Μύκονο δεν με ενδιαφέρει και πολύ να την γυρίσω . Στην Σαντορίνη ,δεν γνωρίζω, απλά πέρα από την χώρα δεν με ενθουσίασε κάτι άλλο !? Η απορία μου είναι αν αξίζουν τα Κουφονήσια , η Αντίπαρος και η Νάξος ..
Εφοσον πας Παρο, ενα βραδακι μια βολτα πηγαινε και αντιπαρο. Αυτο δεν αξιζει κατι αλλο η αντιπαρος. Πολυ μικρη ισα ισα μια μερα για να την δεις τπτ το ιδιαιτερο. Προσωπικα εμενα η Ναξος δεν μου αρεσει καθολου, βρομικη , για να πας στην χωρα απο το λιμανι πρεπει να περπατησεις 10 λεπτα κλπ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
11.997
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
εφοσον πας Παρο,

Εφοσον πας Παρο, ενα βραδακι μια βολτα πηγαινε και αντιπαρο. Αυτο δεν αξιζει κατι αλλο η αντιπαρος. Πολυ μικρη ισα ισα μια μερα για να την δεις τπτ το ιδιαιτερο. Προσωπικα εμενα η Ναξος δεν μου αρεσει καθολου, βρομικη , για να πας στην χωρα απο το λιμανι πρεπει να περπατησεις 10 λεπτα κλπ
Εσενα εχουμε καταλαβει πως δεν σου αρεσει κατι αλλο περα απο την Παρο και το fragoulis village. Εμενα προσωπικα δεν μου πολυαρεσε η Παρος οταν πηγα πριν 12 χρονια. Για την ακριβεια ειχα σκυλοβαρεθει απο την τριτη μερα και παρακαλουσα την παρεα να παμε στη Ναξο για καμια βολτα. Δεν με ακολουθησε κανενας κι ετσι τους επεισα να νοικιασουμε αμαξι και να γυρισουμε το νησι (μεναμε Ναουσα). Η βολτα ηταν μια απογοητευση, ξεραιλα παντου. Ελπιζω να εχουν αλλαξει τα πραγματα. Αλλα αυτο που ολα τα αλλα νησια δεν αξιζουν και αξιζει η Παρος δεν μπορω να το διαχειριστω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom