έχω δίλημμα!!!!

jimp

Member
Μηνύματα
5.014
Likes
6.395
Αν λήγουν φυσικά και να τα χρησιμοποιήσει αλλά κρίμα είναι ενώ μπορεί να τα εκμεταλλευτεί όπως λέει ο samion, ακόμα και τώρα μη σου πω που έχουν 100+ ευρώ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.711
Likes
14.769
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
κατ αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους που ασχολείστε με το πρόβλημά μου.
λοιπόν αν το ταξίδι πραγματοποιηθεί 7 με 14 Σεπτεμβρίου, υπάρχει πτήση της ryan απευθείας από Θεσσαλονίκη για Πίζα το κόστος της οποίας με μια βαλίτσα 15 κιλών είναι 286 ευρώ για τα 2 άτομα.
αν χρησιμοποιήσω τα μίλια μου και και πετάξω μέσω Αθηνών θα χρειαστώ ένα εισιτήριο flex και ένα golight για να έχω και μια βαλίτσα και θα χρειαστώ 57000 μίλια και 162 ευρώ. αυτά είναι τα δεδομένα και πιστεύω ότι δεν κάνω λάθος. αλλά παρ¨όλα αυτά επειδή δεν κατέχω το θέμα με τα μίλια και είναι η πρώτη φορά που θα τα χρησιμοποιήσω θα ήθελα την βοήθειά σας στο να κάνω την σωστότερη επιλογή.
να προσθέσω βέβαια ότι στην επιλογή της ryan η πτήση είναι απευθείας 2 ώρες και κάτι ενώ στην επιλογή της Αιγαίου είναι στην καλύτερη περίπτωση 6,30 ώρες στο πήγαινε και 4,30 στο έλα.

αυτό με το πότε λήγουν τα μίλια που μπορώ να το δω ???
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Εγω θα εκλεινα μεταβαση με μιλια και επιστροφη με Ryan, αν ηθελα να κρατησω μιλια και για αλλο ταξιδι.
Αν τα μιλια πρεπει να ξοδευτουν σύντομα, ολα με μιλια.
Νομιζω οτι ληγουν σε δυο χρονια, αλλα αν τα παιρνετε με Aegean Bonus Visa δεν ληγουν ποτε.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.711
Likes
14.769
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Miles+Bonus / Ο Λογαριασμός μου
O Λογαριασμός μου


Η κατάσταση του λογαριασμού σας
Μίλια Εξαργύρωσης: 100284


Πώς θα αναβαθμιστείτε
Απαιτούμενα Μίλια Αναβάθμισης: 11800
συμπεριλαμβανομένων 1 πτήσεων με την Aegean ή την Olympic Air
ή
Συνολικά απαιτούμενα Μίλια Αναβάθμισης: 23800


Μέχρι: 28/09/2015


αυτό γράφει ο λογαριασμός μου και είναι όλα με aegian bonus visa.

 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Μαλλον ειστε οκ, δεν υπαρχει θεμα ληξης.
Πάντως όταν το Πιζα Θεσσαλονικη με μίλια είναι 42 ευρω για φόρους και 12000 μιλια για το go light μόνο (περισσότερα το flex), μου φαίνονται πάρα πολλά χαμένα μίλια αφού με 40 ευρώ έχετε εισιτήριο με χειραποσκευη απ ευθειας με ryan την άλλη μέρα. Τα μίλια πάνε τζάμπα.
Για μετάβαση τα μίλια είναι μια χαρα, έχετε κέρδος και μεγαλο.
Θα δωσετε τα ιδια λεφτα πηγαινοντας με μιλια και γυριζοντας με Ryan και θα χρεωθειτε μια χειραποσκευη για μια διαδρομη μονο (δεν ξερω ποσο στοιχιζει, αλλαδεν θα πετουσα 28.000 μιλια για αυτο το ποσό)
 
Last edited:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Εγώ έχω την εντύπωση πως τα μίλια εξαργύρωσης δε λήγουν ποτέ άσχετα με το πως αποκτήθηκαν. Τα μίλια αναβάθμισης λήγουν..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.711
Likes
14.769
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Μαλλον ειστε οκ, δεν υπαρχει θεμα ληξης.
Πάντως όταν το Πιζα Θεσσαλονικη με μίλια είναι 42 ευρω για φόρους και 12000 μιλια για το go light μόνο (περισσότερα το flex), μου φαίνονται πάρα πολλά χαμένα μίλια αφού με 40 ευρώ έχετε εισιτήριο με χειραποσκευη απ ευθειας με ryan την άλλη μέρα. Τα μίλια πάνε τζάμπα.
Για μετάβαση τα μίλια είναι μια χαρα, έχετε κέρδος και μεγαλο.
σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. μάλλον έτσι θα γίνει

Εγώ έχω την εντύπωση πως τα μίλια εξαργύρωσης δε λήγουν ποτέ άσχετα με το πως αποκτήθηκαν. Τα μίλια αναβάθμισης λήγουν..
και εγώ έτσι νομίζω,αλλά ακούγοντας τα παραπάνω θορυβήθηκα γιατί δεν είμαι και γνώστης του αντικειμένου.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Εγώ φταίω για τη σύγχυση με τα μίλια. Μετά από πολύ καιρό χρήσης bonus τα οποία λήγουν σε 2 χρόνια, εξακολουθώ να μπερδεύομαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.683
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom