Κέα - Τζια - Υδρούσα...για Πάσχα

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας

P4120187.JPG

Ήταν πανέμορφες οι φετινές πασχαλινές διακοπές στην Τζια, αν και τα πολλά μποφόρ στο Αιγαίο τις μίκρυναν λίγο δυστυχώς.. Δεν πειράζει. Τα καλά κρατάνε λίγο, λένε...
Πάσχα με πολύ περπάτημα φέτος, λοιπόν, βουτιές σε δροσερά, άδεια από κόσμο νερά, κουβέντα με ευγενικούς, φιλόξενους, χαμογελαστούς ντόπιους, πρόθυμους να εξηγήσουν την ιστορία κάθε κτιρίου του νησιού και να σου προσφέρουν παστελάκι και τσιπουράκι (ωραιότατα και τα δύο!)
Είναι εκνευριστικό όταν είσαι έτοιμος για διακοπές και περιμένεις να λήξει το απαγορευτικό...κοιτώντας διαρκώς τους χάρτες:http://www.meteo.gr/meteoplus/sailingmaps.cfm
Όταν, μάλιστα, έχεις διαβάσει από πριν στο διαδίκτυο ότι οι κάτοικοι του νησιού το οποίο θα επισκεφτείς είναι αγενείς, αφιλόξενοι και άλλα τέτοια ομολογώ πως ήδη σκεφτόμουν να μπω στο αμάξι και να πάω κάπου αλλού...
WP_20150411_15_54_33_Pro.jpg


 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Καλη αρχη :)...περιμενουμε τις λεπτομεριες και να μας πεις και για την ωραια φιγουρα που εβαλες και στο αβαταρ(παει η λα ραμπλα:haha:)
ΥΓ....βουτηξες βρε θηριο;;
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Βούτηξα φυσικά, γλυκιά @karfitsa! Έχει ωραίες παραλίες (μα ποιο νησάκι μας δεν έχει;; )
Πληροφορίες για την Τζια θα βρείτε εύκολα στον τουριστικό οδηγό του Δήμου:
http://www.kea.gr/index.php/el/tourismos/244-tourist-guide-book
Λοιπόν, αναχώρηση από Λαύριο, 11 ευρώ το άτομο, 30 το αυτοκίνητο και σε μία ώρα και κάτι και αφού περάσεις από την μυστηριώδη και απόκοσμη Μακρόνησο έφτασες...
Η γλυκιά Ιουλίδα είναι η χώρα του νησιού.
P4120093.JPG
P4120108.JPG
P4120178.JPG

Την αγάπησε πολύ ο Φασιανός και τα σχέδιά του βρίσκονται σε στεγάδι της Χώρας αλλά και στο σπίτι του, από όπου και απολαμβάνουν το πολύχρωμο ανοιξιάτικο ηλιοβασίλεμα...( όπως σωστά παρατήρησε η αγαπητή @paefstra!)
P4120161.JPG

Τα μονοπάτια της Τζιας αξίζουν την προσοχή των επισκεπτών. Καθαρά, σηματοδοτημένα και με αρκετή σκιά. Προσωπικό αγαπημένο αυτό που οδηγεί στον αρχαιολογικό χώρο της Καρθαίας. Από διάφορα μονοπάτια καταλήγει κανείς στον Όρμο Πόλες, όπου βρίσκεται η Καρθαία, με πιο κοντινό αυτό από το χωριό Σταυρουδάκι, θαρρώ...
Έτσι αρχίζει η πεζοπορία...
20150412_133826.jpg

Λίγο πριν το τέλος της διαδρομής...
20150412_140121.jpg
20150412_134939.jpg

Και μετά από 45, νομίζω, λεπτά νάτος ο κόλπος δεξιά του αρχαιολογικού χώρου με το εκκλησάκι της Αγίας Τριάδας να αγναντεύει...την Κύθνο. (Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από τον αρχαιολογικό χώρο, το μονοπάτι σάς βγάζει πίσω από εκκλησάκι που διακρίνεται...)
P4120043.JPG

P4120042.JPG

Το θέατρο..
20150412_151153.jpg

Και ο έτερος κόλπος αριστερά του αρχαιολογικού χώρου..
P4120061.JPG

Ναός Αθηνάς..
P4120057.JPG

P4120055.JPG

P4120031.JPG

P4120021.JPG
P4120024.JPG

P4120022.JPG

Οι σελίδες που με βοήθησαν να φτάσω στην Καρθαία ήταν οι εξής:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Πεζοπορία-στην-Καρθαία-Τζιά.12499/
http://www.pezoporia.gr/pez/routes_route.asp?rid=20&regID=82&content=2
https://simadiatouaigaiou.wordpress.com/2010/06/24/το-πανηγύρι-της-αγίας-τριάδας-στη-καρθ/
 
Last edited:

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Ωραία βόλτα στα νότια του νησιού αποτελεί και το Ακρ. Τάμελος με τον ομώνυμο φάρο του. Οι οδηγίες στην ενότητα "Αποδράσεις εκτός δρόμου" του οδηγού: "Ανακαλύψτε την Ελλάδα - Κυκλάδες - Τζια κλπ..." ήταν ακριβέστατες! Ντρενογιάννης = εγγύηση...
Ξερολιθιές - σήμα κατατεθέν του νησιού - και λιγοστά αγριολούλουδα η μόνη συντροφιά μας και σε αυτή τη διαδρομή...
WP_20150411_18_09_11_Pro.jpg

Αν θέλετε κλείνετε το πορτονάκι που συναντάτε στον χωματόδρομο! Μη φύγουν τα ζώα του ανθρώπου που το έφτιαξε!!
WP_20150411_17_07_33_Pro.jpg

Σιγά-σιγά πλησιάζουμε...
WP_20150411_17_14_50_Pro.jpg

WP_20150411_17_23_37_Pro.jpg
WP_20150411_17_26_07_Pro.jpg
WP_20150411_17_35_15_Pro.jpg

Αν, πάλι, θέλετε φάρο με ευκολότερη πρόσβαση υπάρχει και ο πρώτος φάρος που άναψε στις Κυκλάδες, ο φάρος του Αγ. Νικολάου, κοντά στο Βουρκάρι, απέναντι από την Κορησσία. Το μονοπάτι που οδηγεί εκεί είναι γεμάτο αγριολούλουδα την άνοιξη!
20150413_130833.jpg

Έτσι φαίνεται ο φάρος από το κοσμοπολίτικο Βουρκάρι καθώς σουρουπώνει...
P4120195.JPG

Μονοπατάκι από την Ιουλίδα οδηγεί και στον περίφημο Λιόντα του νησιού...το λαξευμένο στον βράχο αυτό ζωάκι!
P4130217.JPG

Οδηγήστε ως τη βρύση του Βενιαμίν με τον υπεραιωνόβιο πλάτανο αν θέλετε να περπατήσετε λίγα μέτρα μόνο για να δείτε τον Λιόντα...Αν, πάλι, θέλετε περισσότερο περπάτημα ε, πάρτε άλλο μονοπάτι..
Πολύτιμες πληροφορίες για τη Τζια μού έδωσε η όμορφη ιστορία του @dimosf από το blog του! (ο οποίος ταξίδεψε και στο Ελσίνκι, αν κρίνω από το όργανο του Sibelius στη φωτογραφία του Blog!)
To be continued...
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Επιτέλους μια ακόμη όμορφη ιστορία για το νησάκι μου και τα εκπληκτικά μονοπάτια του...Γιατί εγώ η γαϊδούρα δεν έχω αξιωθεί να γράψω τίποτα γιαυτό :p
Άντε που είσαι...περιμένω τη συνέχεια :)
Σε ποια περιοχή μείνατε;
Πως κατάφερες και βούτηξες καλέ; Στη συνεχή επικοινωνία που είχα με τους δικούς μου λόγο εορτών, έλεγαν ότι είχαν ψοφήσει από το κρύο και τον αέρα :p
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Επιτέλους μια ακόμη όμορφη ιστορία για το νησάκι μου και τα εκπληκτικά μονοπάτια του...Γιατί εγώ η γαϊδούρα δεν έχω αξιωθεί να γράψω τίποτα γιαυτό :p
Άντε που είσαι...περιμένω τη συνέχεια :)
Σε ποια περιοχή μείνατε;
Πως κατάφερες και βούτηξες καλέ; Στη συνεχή επικοινωνία που είχα με τους δικούς μου λόγο εορτών, έλεγαν ότι είχαν ψοφήσει από το κρύο και τον αέρα :p
Τις βουτιές μου τις έκανα στις Ποίσσες..
WP_20150411_15_54_01_Pro.jpg

Δροσερά ήταν αρκετά μπορώ να πω, ακόμη και για μένα που λατρεύω τις κρύες θάλασσες. Όσο για τον αέρα, όπως θα είδες από τις φωτογραφίες λαδιά είχε παντού ευτυχώς! Θα ήθελα να βουτήξω και στις Πόλες αλλά η ανηφοριά της επιστροφής με απέτρεψε..Next time... Στον οικισμό Ποίσσες μείναμε. Και μπορώ να πω πως μείναμε και απόλυτα ευχαριστημένοι. Μοσχοβόλαγε το δωμάτιο και ο κυρ-Γιάννης ευγενικός και φιλόξενος!
Εδώ να ομολογήσω πως δε θα με χάλαγε αν έμενα στον οικισμό Κούνδουρο! Δεν τρελαίνομαι γενικά για νέους οικισμούς που χαλούν συνήθως καθετί παραδοσιακό σε έναν τόπο αλλά αυτός ο οικισμός έχει "αλλοιώσει όμορφα" το νησί..(Βγάζει νόημα αυτό που γράφω; )Αυτό το καφέ της πέτρας στα σπίτια..λες και ακόμη και σήμερα θέλουν να κρυφτούν από τους πειρατές! Ένα με τη γη...
WP_20150411_16_18_05_Pro.jpg

Τι άλλο να πω για το νησί; Ο τουριστικός οδηγός του νησιού για τον οποίο έγραψα νωρίτερα τα γράφει όλα. Να πάτε! Να παίξετε και σκάκι στην Ιουλίδα!
P4130230.JPG

P4130231.JPG

Να πιείτε και νερό στον πλάτανο προτού πάτε στον Λιόντα!
P4130213 (2).JPG

Να πώς φαίνεται η Ιουλίδα πηγαίνοντας στον Λιόντα!
WP_20150413_11_27_37_Pro.jpg

P4130212.JPG

Για την Κορρησία δεν πρέπει να έγραψα καθόλου, ε;;Δεν την πολυείδα αλλά το μικρό χρωματιστό σοκάκι της πολύ μου άρεσε..
20150413_144357 (2).jpg

Με δυο τρεις λέξεις η Τζια; Ξερολιθιές, πλούσιες μοβ κουτσουπιές (όταν πήγα εγώ..), Φασιανός!
Ας κλείσω με μια ευχή που βρήκα (και την πέρασα ξυστά με το λάστιχο απ' ό,τι βλέπω) στη βουτιά μου στις Ποίσσες!(άσχετη με το καλοκαίρι βεβαίως, βεβαίως!)
20150412_110021.jpg
edit: Για να τη φέρω στο καλοκαίρι την παραπάνω φωτογραφία θα τη συμπληρώσω με μια φωτογραφία από την λατρεμένη Σκύρο!
DSC02371.JPG
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Μπραβο Χριστινα,μας ταξιδεψες ομορφα....σ'ευχαριστουμε και ευχομαστε και σε σενα καλο καλοκαιρι :)
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Μπραβο Χριστινα,μας ταξιδεψες ομορφα....σ'ευχαριστουμε και ευχομαστε και σε σενα καλο καλοκαιρι :)
Καλό καλοκαίρι σε όλους μας! Απ' ό,τι κατάλαβα θα βρεθούμε σε καμιά συναυλία π.χ. για το νέο μουσείο της Δήλου!!Ή αν βρεθώ στο καφέ Ρουά θα σε αναζητήσω εκεί γύρω ε;;; ;) Καλά θυμάμαι;;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Καλό καλοκαίρι σε όλους μας! Απ' ό,τι κατάλαβα θα βρεθούμε σε καμιά συναυλία π.χ. για το νέο μουσείο της Δήλου!!Ή αν βρεθώ στο καφέ Ρουά θα σε αναζητήσω εκεί γύρω ε;;; ;) Καλά θυμάμαι;;
Ναι,βεβαια....θα χαρω :)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom