Καλαμάτα - Μεσσηνία με Παιδί

Mel27

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδία θα ήθελα να με βοηθήσετε για την περιοχή Μεσσηνίας - Καλαμάτας. Σκεφτώμαστε να την επισκεπτούμε τον Αυγουστο και βασικά εκείνο που μας ενδιαφέρει είναι εαν οι παραλίες είναι ζεστές, και αμμώδεις λόγω του ότι θα έχουμε παιδάκι 3 χρονών μαζί μας. Επίσης οι καλές οι παραλίες χρειάζοντε 45 λεπτα - 1 ώρα να τις επισκεφτείς? Σκεφτώμαστε να μείνουμε στην Καλαμάτα. Ευχαριστώ πολύ.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
399
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Τέτοιες παραλίες θα βρείτε στην Στούπα και την Φοινικούντα. Δυστυχώς αν θέλετε να επισκεφτείτε και τις δύο περιοχές θα πρέπει να μένετε στην Καλαμάτα έτσι ώστε να είστε στη μέση αλλά με παιδί κάθε μέρα τόση ώρα οδήγηση δεν την προτείνω. Καλυτερη επιλογή κατά την γνώμη να μείνεται στην Φοινικούντα ή την Μεθώνη διότι οι παραλίες για παιδί είναι οι πιο κατάλληλες, καθώς επίσης ο τόπος είναι πανέμορφος.
 

Mel27

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας! Ναι θα είναι πολύ κουραστικό για ένα παιδί καθε μέρα να ταξιδευούμε να πάμε παραλία. Τώρα εαν το κάνουμε 1 φορά/μέρα να επισκεφτούμε την Βοιδοκολία που είναι κάτι διαφορετικό αλλο πράγμα. Αλλά όχι και κάθε μέρα.

Μας άρεσε πολύ ή παραλία της Καλογρίας. Φαίνετε υπέροχη...Πήρα τηλέφωνο στο Καλογρια Beach Hotel που είναι ακριβώς πάνω στην παραλία αλλά δεν έχει δωμάτια για 7 συνεχόμενα βράδια. Για την Στούπα όμως δεν διαβασά αρκετές καλές κριτικές...

Στην Φοινικούντα ή Μεθώνη μηπως ξέρετε κάποιο ξενοδοχείο που να είναι πάνω σε παραλία με άμμο?
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Στην παραλία της Φοινικούντας απ'όσο θυμάμαι όλα τα ξενοδοχεία είναι πάνω από τον δρόμο, ίσως κανένα ενοικιαζόμενο δωμάτιο να είναι πάνω στην άμμο, αλλά ξενοδοχείο δε θυμάμαι.
 

nepyn

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Η Στούπα έχει ωραία παραλία και ταυτόχρονα έχει αρκετές επιλογές για διαμονή και φαγητο/καφέ τριγύρω.Οι κριτικές που αναφέρεις ότι δεν ηταν πολύ καλές τι αφορούσαν;
 

summer city

Member
Μηνύματα
9
Likes
16
Σκέφτομαι να επισκεφτώ τη Μεσσηνία τον Ιούλιο. Είμαι ανάμεσα σε Μεθώνη, Κορώνη και Φοινικούντα. Θα ήθελα να μάθω ποιό από από αυτά ή τα γύρω μέρη έχει νυχτερινή ζωή, εννοώ να έχει 2-3 μπαρ με κάποιο κόσμο να μην είναι τελείως νέκρα. Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κανενα απο τα τρια δεν ειναι νεκρα. Νομιζω οτι η Κορωνη εχει περισσοτερα πραγματα οπως κ η Πυλος που ειναι καμια δεκαρια χιλ απο Μεθωνη. Εχω μεινει Μεθωνη τον Αυγουστο πριν δεκα χρονια. Δεν μου φανηκε να ειχε τα πολλα βραδινα μαγαζια αλλα το καστρο της ειναι υπεροχο κ ειναι πολυ κοντα σρην Πυλο.
 

Chris83

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας, ειμαι νεο μελος κ θα ηθελα εαν γινεται πληροφοριες για τριημερο τον οκτωβρη στην καλαματα με παιδια (4 μηνων κ 2 χρονων). Ψαχνουμε ενα προορισμο οπως το ναυπλιο οπου δε θα χρειαζεται αυτοκινητο για βολτες κ να μπορουμε να βγαινουμε πρωι, απογευμα γυρνωντας το μεσημερι στο ξενοδοχειο. Εχουμε ακουσει καλα λογια για την καλαματα αλλα δεν εχουμε παει ποτε? Ενδυκνειται για οκτωβρη κ για ηρεμες διακοπες με μικρα παιδια?
Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
fotast,ευχαριστω!Μολις επεστρεψα ,δυστυχως!Το εχω ξαναπει,η πολη πια ειναι παντος καιρου,για καθε βαλαντιο και καλυπτει πλειστες οσες αναγκες.Ξενοδοχεια ,υποδομες,φαγητο,διασκεδαση ,ασφαλεια..τιμες πολυ προσιτες και υπεροχο φαγητο.Ηδη η κινηση εχει μεταφερθει στο κεντρο της πολης,ιστορικο και συγχρονο και η παραλιακη προσφερεται για ημερα και καλοκαιρια.Υπαρχει στην πολη το παρκο σιδηροδρομων με ανακαινισμενα βαγονια και παιδικες χαρες που μαγευει μικρους και μεγαλους.Ειμαι σιγουρη πως θα περασετε καλα!Ωστοσο .νομιζω πως απαντησα ηδη με προσωπικο μηνυμα!
 

Chris83

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
fotast,ευχαριστω!Μολις επεστρεψα ,δυστυχως!Το εχω ξαναπει,η πολη πια ειναι παντος καιρου,για καθε βαλαντιο και καλυπτει πλειστες οσες αναγκες.Ξενοδοχεια ,υποδομες,φαγητο,διασκεδαση ,ασφαλεια..τιμες πολυ προσιτες και υπεροχο φαγητο.Ηδη η κινηση εχει μεταφερθει στο κεντρο της πολης,ιστορικο και συγχρονο και η παραλιακη προσφερεται για ημερα και καλοκαιρια.Υπαρχει στην πολη το παρκο σιδηροδρομων με ανακαινισμενα βαγονια και παιδικες χαρες που μαγευει μικρους και μεγαλους.Ειμαι σιγουρη πως θα περασετε καλα!Ωστοσο .νομιζω πως απαντησα ηδη με προσωπικο μηνυμα!
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Για το παρκο σιδηροδρομου το ειδα μεσω ιντερνετ. Γενικα με τα μικρα μονο βολτες με καροτσια κ κουνιες μπορουμε να κανουμε. Λεμε να μεινουμε στο garden city hotel. Τι αλλο αξιζει να δουμε με παιδια? Γνωριζετε καποια καφε ή μαγαζια για φαγητο ανετα για οικογενειες? Ποιοι ειναι οι βασικοι δρομοι της καλαματας οπου θα πρεπει να κινηθουμε?

Εαν κανουμε καποια εκδρομη, ποιο μερος προτεινετε? Πχ κορωνη ή μεθωνη ή πυλο? Δε νομιζω να τα προλαβουμε ολα.. ποση ωρα χρειαζομαστε σε καθε μερος? Πανω απο 3-4 ωρες?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom