Κάρπαθος Λιγη βοηθεια για Καρπαθο!

Revol

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου, για ακτοπλοικα ξερουμε τιποτα?γιατι εχω κοιταξει σε ολες τις σελιδες με ακτοπλοικα και δεν μου βγαζει τιποτα:(ξερει κανεις τιμες και διαρκεια ταξιδιου?(καπου πηρε το ματι μου οτι ειναι 24 ωρες!)θελω αναγκαστικα πλοιο γιατι θα παρουμε και τη μηχανη να γυρισουμε το νησι,καμια βοηθεια??
 

tsopirs

Member
Μηνύματα
40
Likes
37
Έχουν μόνο τιμες για τον μήνα που διανύουμε...και εγώ κοιτούσα μπας και κατεβάσω αμάξι..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου, για ακτοπλοικα ξερουμε τιποτα?γιατι εχω κοιταξει σε ολες τις σελιδες με ακτοπλοικα και δεν μου βγαζει τιποτα:(ξερει κανεις τιμες και διαρκεια ταξιδιου?(καπου πηρε το ματι μου οτι ειναι 24 ωρες!)θελω αναγκαστικα πλοιο γιατι θα παρουμε και τη μηχανη να γυρισουμε το νησι,καμια βοηθεια??

Λοιπόν, το πλοίο είναι πονεμένη ιστορία.
Πρώτον το ταξίδι είναι ατέλειωτο...τουλάχιστον εμένα έτσι μου φαίνεται. Κάποιοι λένε ότι τους αρέσει γιατί είναι μέρος του ταξιδιού...τι να πω!

Το άλλο θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε πότε θα έχει, το μαθαίνουμε και εμείς 3-4 μέρες πριν ότι θα έχει πλοίο.

Επίσης, το φτηνότερο εισιτήριο για το υπερσύγχρονο κρουαζιερόπλοιο είναι 80€ μετ επιστροφής. Ούτε καμπίνα δηλαδή ούτε τίποτα.
Η μηχανή υπολογίζω ότι το εισιτήριο μετ επιστροφής θα είναι 80€ επίσης.
Στις 24 ώρες υπολογίστε ότι θα μαζέψετε κ αρκετά λεφτά εντός του πλοίου.

Τις τιμές μπορείς να τις δεις εδώ:
http://web.anek.gr/portal/page/portal/ANEK_prod/Fares_Offers

Μήπως σας συμφέρει να δείτε αν υπάρχουν ακόμη φτηνά αεροπορικά (96€ μετ επιστροφής) και να νοικιάσετε εδώ μηχανάκι; Λέω εγώ τώρα...
 

Revol

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Λοιπόν, το πλοίο είναι πονεμένη ιστορία.
Πρώτον το ταξίδι είναι ατέλειωτο...τουλάχιστον εμένα έτσι μου φαίνεται. Κάποιοι λένε ότι τους αρέσει γιατί είναι μέρος του ταξιδιού...τι να πω!

Το άλλο θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε πότε θα έχει, το μαθαίνουμε και εμείς 3-4 μέρες πριν ότι θα έχει πλοίο.

Επίσης, το φτηνότερο εισιτήριο για το υπερσύγχρονο κρουαζιερόπλοιο είναι 80€ μετ επιστροφής. Ούτε καμπίνα δηλαδή ούτε τίποτα.
Η μηχανή υπολογίζω ότι το εισιτήριο μετ επιστροφής θα είναι 80€ επίσης.
Στις 24 ώρες υπολογίστε ότι θα μαζέψετε κ αρκετά λεφτά εντός του πλοίου.

Τις τιμές μπορείς να τις δεις εδώ:
http://web.anek.gr/portal/page/portal/ANEK_prod/Fares_Offers

Μήπως σας συμφέρει να δείτε αν υπάρχουν ακόμη φτηνά αεροπορικά (96€ μετ επιστροφής) και να νοικιάσετε εδώ μηχανάκι; Λέω εγώ τώρα..
Λοιπόν, το πλοίο είναι πονεμένη ιστορία.
Πρώτον το ταξίδι είναι ατέλειωτο...τουλάχιστον εμένα έτσι μου φαίνεται. Κάποιοι λένε ότι τους αρέσει γιατί είναι μέρος του ταξιδιού...τι να πω!

Το άλλο θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε πότε θα έχει, το μαθαίνουμε και εμείς 3-4 μέρες πριν ότι θα έχει πλοίο.

Επίσης, το φτηνότερο εισιτήριο για το υπερσύγχρονο κρουαζιερόπλοιο είναι 80€ μετ επιστροφής. Ούτε καμπίνα δηλαδή ούτε τίποτα.
Η μηχανή υπολογίζω ότι το εισιτήριο μετ επιστροφής θα είναι 80€ επίσης.
Στις 24 ώρες υπολογίστε ότι θα μαζέψετε κ αρκετά λεφτά εντός του πλοίου.

Τις τιμές μπορείς να τις δεις εδώ:
http://web.anek.gr/portal/page/portal/ANEK_prod/Fares_Offers

Μήπως σας συμφέρει να δείτε αν υπάρχουν ακόμη φτηνά αεροπορικά (96€ μετ επιστροφής) και να νοικιάσετε εδώ μηχανάκι; Λέω εγώ τώρα...
Λοιπόν, το πλοίο είναι πονεμένη ιστορία.
Πρώτον το ταξίδι είναι ατέλειωτο...τουλάχιστον εμένα έτσι μου φαίνεται. Κάποιοι λένε ότι τους αρέσει γιατί είναι μέρος του ταξιδιού...τι να πω!

Το άλλο θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε πότε θα έχει, το μαθαίνουμε και εμείς 3-4 μέρες πριν ότι θα έχει πλοίο.

Επίσης, το φτηνότερο εισιτήριο για το υπερσύγχρονο κρουαζιερόπλοιο είναι 80€ μετ επιστροφής. Ούτε καμπίνα δηλαδή ούτε τίποτα.
Η μηχανή υπολογίζω ότι το εισιτήριο μετ επιστροφής θα είναι 80€ επίσης.
Στις 24 ώρες υπολογίστε ότι θα μαζέψετε κ αρκετά λεφτά εντός του πλοίου.

Τις τιμές μπορείς να τις δεις εδώ:
http://web.anek.gr/portal/page/portal/ANEK_prod/Fares_Offers

Μήπως σας συμφέρει να δείτε αν υπάρχουν ακόμη φτηνά αεροπορικά (96€ μετ επιστροφής) και να νοικιάσετε εδώ μηχανάκι; Λέω εγώ τώρα...
Ευχαριστω πολυ!!οντως ειναι πολυ ακριβα,ειδικα για τις ωρες που θα περασουμε μεσα στο πλοιο και μαζι με τη μηχανη δεν συμφερει καθολου.Θα κοιταξω για αεροπορικα,θα γλιτωσουμε και την ταλαιπωρια τουλαχιστον ασε που πανω κατω τα ιδια θα βγαιναν.Τι να κανουμε,και το παπακι τη δουλεια του θα την κανει :)
 

tsopirs

Member
Μηνύματα
40
Likes
37
Κοίτα στο site της astra.. Με 29 ευρώ έκλεισα από Θεσσαλονίκη/Κάρπαθο
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Η astra είναι από Θεσσαλονίκη (που δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν ακόμη τα 29€ ανά διαδρομή) κ αι η Aegean από Αθήνα.
 
Μηνύματα
7
Likes
8
εχω πάει πολλές φορές κάρπαθο και η ταπεινή μου άποψη είναι ότι είναι από τά ωραιότερα μέρη καί θά σάς δώσω μερικές πληροφορίες και συμβουλές
που αντιπροσωπευουν την δική μου προσωπική άποψη καί γούστο
1.ποτέ τόν αύγουστο όπως παντού στην ελλάδα έχει πάρα πολύ κόσμο και πλακώνουν και παρα πολλοι ελληνοαμερικάνοι διότι η μεγάλη πλειοψηφία των καρπαθιωτών έχει μεταναστευσει ηνωμένες πολιτείες
2.τά πηγάδια που είναι η πρωτεύουσα ειναι επιεικώς απαράδεκτο μέρος για διαμονή,εντελώς αχρωμο με αρκετες πολυκατοικίες,πολυ φαβούρα και πολύ μέτρια παραλία για μπάνιο
3.καλύτερα μερη για να μείνει κάποιος είναι τό λευκό και το διαφάνι καί άς ειναι λίγο απομονομένο.,ωραία είναι επίσης και στό φοινίκι
4.εαν δέν εχετε αυτοκίνητο η την οικονομική δυνατότητα να νοικιάστε ξεχάστε την κάρπαθο......διοτι τα δρομολογια των λεωφορείων είναι αρεά και το διαφανι δεν εχει καθόλου λεωφορειο για πηγάδια πλην ενός την βδομάδα......
5.καλύτερες παραλίες η απελλα και με καικι στην σαρεια απο διαφάνι πουχει μερικές εξαιρετικές,φυσικά υπάρχουν και πολλές άλλες....
6.οπωσδηποτε να επισκεφθειτε τον όλυμπο στην βορεια κάρπαθο
7.μακρια απο τα παραδοσιακά προιοντα που πουλάνε τα διαφορα τουριστικά μαγαζιά στην κάρπαθο και ιδιαιτερως στον όλυμπο διότι στην καλύτερη περίπτωση θα αγοράσετε κινέζικα σουβενιρ για ελληνικά και μέλι βουλγάρικο.....
γνησια πριοντα μόνο απο το εστιατόριο που φάγατε μερικές φορές και από τόν ξενοδόχο και αυτο με επιφύλαξη......
8.οπωσδηποτε να φάτε στό εστιατόριο μυλος στον όλυμπο με καταπληκτική θέα και φαγητά ψημένα σε φουρνο μέ ξυλα και φαγητά παραδοσιακά.κατατην ταπεινή μου γνώμη από τα καλύτερα στην ελλάδα.
επίσης πολύ ωραίο εστιατόριο είναι η άνοιξη στό διαφάνι με προιοντα απο το χωράφι του ιδιοκτητη ,όπως και κρέατα ντοπια .....
επίσης στόν όλυμπο να πιειτε καφέ στό παραδοσιακό καφενείο κρητη και αν εχει καιρό η γιαγια να σας φτιάξει και κανένα φαί.....
να αποφύγετε τα εστιατόρια που είναι σε παραλίες και να προτιμήσετε να φάτε σε χωριά ........
εξαιρεση είναι μόνο οι ψαροταβέρνες στό φοινίκι που ειναι εξαιρετικές όπως και στό λευκό.
9.καντε απο το φοινίκι μονοήμερη εκδρομή στην κάσο που είναι πολύ ωραία.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Μεταξύ της εβδομάδας του Δεκαπενταύγουστου (όπου θα γίνεται χαμός αλλά βλέπεις το πανηγύρι που καταλαβαίνω ότι είναι μοναδικό) και της εβδομάδας μετά τον Δεκαπενταύγουστο (όπου χάνεις το πανηγύρι αλλά ίσως να έχεις λίγο μεγαλύτερη ησυχία, και μάλλον υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες ο αέρας να έχει κοπάσει λίγο), τι προτιμάμε;

Επίσης, το Aegean Village και το Apolis δεν απαντάνε στο τηλέφωνο! Να υποθέσω ότι δεν άνοιξαν ακόμη (σε αντίθεση με την όρεξή μου, που ήδη ονειρεύομαι και φτιάχνω πρόγραμμα Αυγούστου);

Τέλος, φαντάζομαι ότι αν μείνει κανείς στο Φοινίκι, είναι δύσκολες οι μετακινήσεις για να γυρίσεις το νησί και τρως πολλή ώρα στο δρόμο, σωστά;
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
και της εβδομάδας μετά τον Δεκαπενταύγουστο (όπου χάνεις το πανηγύρι αλλά ίσως να έχεις λίγο μεγαλύτερη ησυχία, και μάλλον υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες ο αέρας να έχει κοπάσει λίγο)
Δε νομιζω πως ουτε ο κοσμος, ουτε ο αερας θα εχει εξαφανιστει σε μια βδομαδα... Ο πρωτος απο τελη του μηνα, ο δευτερος τυχη ειναι...
 
Μηνύματα
35
Likes
41
eixa πάει το 2008 . ειχα μεινει στο iris sudios. παρα πολύ καλά και ήσυχα και καθαρά δωματια. μπροστα εχει παραλία, που ειναι η συνεχεια του λιμανιου. καλο σημειο διπλα εχει μαγαζακια για τα απαραιτητα.. η χωρα απεχει 10 λεπτα με ποδια και 2 με αυτοκινητο . πολυ καλό σημειο για να γυρισεις το νησί. το νησι ειναι καταπληκτικό. οι ανθρωποι ειναι φιλοξενοι και στον κοσμο τους....... οι ντοπιοι ,,, γιατι θα συναντησεις το μισο μαρουσι εκει..... που εχει καταγωγη απο καρπαθο. Αυτά.
εν τω μεταξυ , επειδη διαβαζω για χαμό....ρε παιδια αυγουστο ειχα παει και σε εποχες ελλαδαρας που δεναν τα σκυλια με τα λουκανικα. ποιος χαμος. το νησι ειναι πολυ μεγαλο... το μονο που δεν παλεύεται όντως είναι ο αέρας...... μιλάμε για ριπές που σου παιρνουν ομπρελες , μαγιο , πετσετες , εσενα,εμενα... και ειναι δυσκολο να μεινεις στην παραλία... αυτα από την μερια του χαρτη ομως που ειναι το λιμανι... απο την αλλη εισαι κομπλέ. δλδ. εμεις το διακοφτι που ειναι η καλυτερη παραλία το βρηκαμε με 12 μποφωρ(που λεει ο λογος) . αλλα στη θαλασσα μπαινεις μια χαρα δεν εχει κυμα.... απλα φυσαει ασυλληπτα
 
Last edited:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Οντως μέσα στις δύο εβδομάδες που συγκρίνεις Pel, δε νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι τόσο πολύ. Αν μου έλεγες μέσα Αυγούστου και αρχές Σεπτέμβρη, εκεί θα παρέθετα θετικά κι αρνητικά για τις δύο περιπτώσεις. Τώρα ίσως προτιμούσα μέσα Αυγούστου, ώστε να είμαι εδώ στο πανηγύρι το Δεκαπενταύγουστο.

Τα ξενοδοχεία θα ηταν κλειστά, τώρα είναι σίγουρα ανοιχτά, δοκίμασες να επικοινωνήσεις τώρα?

Πάντως πολύ ωραίο γούστο. Ιδίως το Aegean village το θεωρώ το πιο ωραίο ξενοδοχείο, με την απολύτως δική του προσωπικότητα της Καρπάθου. Γούστα είναι αυτά...

Προσωπικά στο Φοινίκι, δε θα εμένα. Ωραίο γραφικό κλπ αλλά ναι, δε βολεύει και πολύ όσον αφορά τις αποστάσεις...
 
  • Like
Reactions: Pel

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom