Κουβέντα για φωτογραφικές μηχανές

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ο @Yorgos τρολλάρει, δεν ψάχνει μηχανή, κασκαντέρ ψάχνει! :haha:
Πάντως ο @Elgrec0 έχει δίκιο: μην τσιμπάτε με τα πολλά mp. Πιο πολύ για το σούσουρο τα αυξάνουν οι εταιρίες, παρά για κάποιο σημαντικό-πρακτικό-χρήσιμο λόγο. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ για αυτούς που ασχολούνται επαγγελματικά.
 

Elgrec0

Member
Μηνύματα
95
Likes
112
Ταξίδι-Όνειρο
Στα Μπαρ του Τσινάσκι L.A
Δε θέλω να σε αμφισβητήσω γιατί προφανώς είσαι σχετικότατος σε αντίθεση με μένα. Αλλά όσες cybershot έχουν πέσει στα χέρια μου (πάνω από 10) έχουν ακριβώς το ίδιο θέμα: μόλις βλέπω τι φωτογραφία έχω πάρει, πηγαίνοντας από τη μία φωτό στην άλλη πρέπει να περιμένω να "ξεθολώσει" η εικόνα. Ακόμη κι όταν χρησιμοποιώ την ίδια ακριβώς κάρτα σε άλλη φωτογραφική (π.χ. σε Samsung ή CASIO), αυτό δε συμβαίνει, οπότε συμπέρανα ότι είναι αδυναμία των Sony.
Γιώργο ότι έγραψα έχει τη μορφή "tip" για να έχουμε την καλύτερη δυνατή απόδοση απο την κάρτα μας όσον αφορά την ταχύτητα και τον όγκο δεδομένων.Σε καμία περίπτωση αυτό δεν σημαίνει οτι το πρόβλημα που συναντάς οφείλεται αποκλειστικά στην κάρτα, απλά μπορεί να δεις κάποια μικρή διαφορά στην απόκριση. Από τη στιγμή που σε ενοχλεί όμως, καλά κάνεις και κοιτάς για άλλα συστήματα.

Αν υπάρχει χρόνος, μπορείς να πας σε κάποιο κατάστημα με μεγάλη γκάμα φωτογραφικών μηχανών και να παίξεις με διάφορες.Αφού βρεις αυτη που σου κάνει, την ψάχνεις ονλάην για να βρεις και την καλύτερη τιμή.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.466
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν υπάρχει χρόνος, μπορείς να πας σε κάποιο κατάστημα με μεγάλη γκάμα φωτογραφικών μηχανών και να παίξεις με διάφορες.Αφού βρεις αυτη που σου κάνει, την ψάχνεις ονλάην για να βρεις και την καλύτερη τιμή.
Αυτό θα ήταν ανήθικο και μάλλον και αντιχριστιανικό. Οπότε τη Δευτερα κιόλας θα πάω να το κάνω.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εγώ πάντως που είμαι καραάσχετη, αφού πέρασα από διάφορα καταστήματα στο κέντρο της Αθήνας κατέληξα στο Adorama (δεν ξέρω αν επιτρέπεται που το αναφέρω, αν όχι ας αναλάβουν οι διαχειριστές). Βέβαια οι άνθρωποι εκεί είναι κομμάτι canonάκηδες αλλά εμένα με βοήθησαν αρκετά και με έπεισαν και μάλιστα σε απλά ελληνικά.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Κάτσε να τη δω καλύτερα. Απλά στο λινκ που είχες βάλει την είχε σύγκριση με μια άλλη, την οποία έβγαζε καλύτερη και η οποία όμως δε με αφορούσε διότι φοράει φακούς, και θεώρησα πως πρότεινες την "καλύτερη".
"Ποιά μηχανή είναι καλύτερη για τον yorgos"
"ποιά είναι καλύτερη στα χαρτιά"
"ποιά είναι καλύτερη για τον jousis".
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
537
Likes
2.746
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
@Yorgos έχω την rx100 1 και μπορώ να πω με σιγουριά ότι αξίζει. Σου στέλνω πμ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
"Ποιά μηχανή είναι καλύτερη για τον yorgos"
"ποιά είναι καλύτερη στα χαρτιά"
"ποιά είναι καλύτερη για τον jousis".
Ψάχνει την ∩ ο συμφορουμίτης. Μαθηματικοί, χειρουργοί και κρεοπώλες ξέρετε απο τομές :innocent:.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Μωρέ αυτό που έγραψα έψαχνα αλλά μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εξαρτάται πάντα τι εννοεί φωτογραφία κανεις και τι έχει σκοπο να κάνει σε ένα ταξίδι με αυτή. Αν θέλει απλα μια ανάμνηση, και με ένα τηλέφωνο ή μια compact κάνει δουλεια. Φυσικά δε μπορεί να έχει αξιώσεις σε σχέση με την έκθεση, το βάθος πεδιου, το δυναμικό εύρος, το sharpness, το θόρυβο και άλλα ψιλά γράμματα. Γενικά θα έχει ένα flat αποτέλεσμα που μπορεί να περιγραφει ως απεικόνιση ίσως παρα ως φωτογραφία με την κλασική έννοια της τέχνης αυτής. Αν κάνει καλλιτεχνική ή street φωτογραφία το θέμα περιπλέκεται καθώς και πάλι εξαρτάται από το ύφος του καθενός. Και μπορεί μεν να δείχνει πολύ τουρίστας κανεις κυκλοφορώντας με μια ογκώδη DSLR στις φτωχογειτονιές του κόσμου όμως απ την άλλη όποιος αγαπα τη φωτογραφία χρειάζεται να κάνει θυσίες. Και βεβαια οφείλει να πλησιαζει, να συνδιαλέγεται με το θέμα του. Η αποστασιοποιημένες φωτό με τηλεφακούς θεωρώ ότι συνίστανται σε λίγες περιπτώσεις όπως πχ. safari.
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Έχω μία canon eos1200d και φακό 50mm και κάνω τα πρώτα μου βήματα στη φωτογραφία. Ο φακός είναι πολύ καλός αλλά χρειάζομαι και ένα φακό με ζουμ για τα ταξίδια. Έχετε υπόψιν σας κάποιον οικονομικό?
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Επειδή η κυβέρνηση του Εκουαδόρ επιβάλλει φόρους που μπορούν να φτάσουν σε ύψος το 45% της αξίας της ηλεκτρικής συσκευής κι επειδή ούτως ή άλλως με την ελληνική μου κάρτα δεν μπορώ να παραγγείλω από το εξωτερικό, απεφάσισα να πάρω μία κάμερα από ένα σάητ με μεταχειρισμένα. Βρίσκω λοιπόν τις εξής κάμερες:
Nikon Coolpix AW110
Samsung MV900f
Samsung WB150f

Όλες τις βρίσκω ακριβώς στην ίδια τιμή (250 $),αν και η τελευταία μόνο βρίσκεται στο Κίτο αλλά δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα.
Γενικά δεν το έχω με τις φωτογραφίες κι έτσι δε θέλω να ξοδέψω πολλά λεφτά αλλά θέλω μια λίγο καλύτερη φωτογραφική από μια απλή απλούστατη ψηφιακή.
Τα κριτήριά μου είναι τα εξής(εκτός από την ποιότητα των εικόνων φυσικά):
1. μεταφερσιμότητα aka όσο πιο μικρή γίνεται
2. ευκολία στη χρήση (να μη θέλω μια βδομάδα να τη μάθω)
3. να είναι κάπως ανθεκτική και αν γίνεται αδιάβροχη

Τείνω στην πρώτη λόγω της ανθεκτικότητας αλλά δεν έχω πραγμαιτκά ιδέα.
Ποιά μου προτείνετε;

υγ. Βρέθηκε και μία 4η Canon SX170ls για 220$
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.612
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom