Πολωνία Συνάλλαγμα - πληρωμές στην Πολωνία

sofianaxos

Member
Μηνύματα
792
Likes
273
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα! Οι μέρες για Πολωνία πλησιάζουν, οπότε θέλω μια βοήθεια για δύο πράγματα ακόμα. Πρώτον, δεν με βλέπω να προλαβαίνω να κάνω συνάλλαγμα στην Αθήνα. Άρα μου μένει αναγκαστικά το αεροδρόμιο για τα πρώτα μου έξοδα, πχ λεωφορείο. Να σηκώσω μέσω ατμ καλύτερα? Επίσης, μετά φεύγω απο τον κεντρικό σιδηροδρ. σταθμό για Lublin. Έχει εκεί γύρω κανένα ανταλλακτήριο για να μην ψάχνομαι? Τέλος, από που να αγοράσω καμία κάρτα για να μην χρεώνω το τηλέφωνο μου?
 

tasmak

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Βελιγρ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Λός Άντζελες
Καλημέρα! Οι μέρες για Πολωνία πλησιάζουν, οπότε θέλω μια βοήθεια για δύο πράγματα ακόμα. Πρώτον, δεν με βλέπω να προλαβαίνω να κάνω συνάλλαγμα στην Αθήνα. Άρα μου μένει αναγκαστικά το αεροδρόμιο για τα πρώτα μου έξοδα, πχ λεωφορείο. Να σηκώσω μέσω ατμ καλύτερα? Επίσης, μετά φεύγω απο τον κεντρικό σιδηροδρ. σταθμό για Lublin. Έχει εκεί γύρω κανένα ανταλλακτήριο για να μην ψάχνομαι? Τέλος, από που να αγοράσω καμία κάρτα για να μην χρεώνω το τηλέφωνο μου?
Σοφία, προσωπικά θα έκανα ίσα ίσα 5-10 ευρώ συνάλλαγμα στο ανταλλακτήριο του αεροδρομίου (προφανώς με κακή ισοτιμία), και έπειτα θα κοιτούσα την λίστα με τα ανταλλακτήρια (kantor) που θα βρείς εδώ http://www.money.pl/pieniadze/kantory/lublin,kantory,m25432b192.html
και όποιο σε βολεύει πιο κοντά. Εναλλακτικά απο το ATM μπορείς άνετα να κάνεις, αλλά απο όσο γνωρίζω να αποφύγεις ATM σε σταθμούς τρένων και αεροδρομίων. Η ισοτιμία πάντως είναι στο 4,16 στην Βαρσοβία ενώ στο Lublin δείχνει στο 4,08.

Για κάρτα για κλήσεις, θα σε γελάσω. Ωστόσο, θα μπορούσες να βάλεις 10 ευρώ στο Skype και να κάνεις τηλεφωνικές κλήσεις απο το laptop σου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σοφία, προσωπικά θα έκανα ίσα ίσα 5-10 ευρώ συνάλλαγμα στο ανταλλακτήριο του αεροδρομίου (προφανώς με κακή ισοτιμία), και έπειτα θα κοιτούσα την λίστα με τα ανταλλακτήρια (kantor) που θα βρείς εδώ http://www.money.pl/pieniadze/kantory/lublin,kantory,m25432b192.html
και όποιο σε βολεύει πιο κοντά. Εναλλακτικά απο το ATM μπορείς άνετα να κάνεις, αλλά απο όσο γνωρίζω να αποφύγεις ATM σε σταθμούς τρένων και αεροδρομίων. Η ισοτιμία πάντως είναι στο 4,16 στην Βαρσοβία ενώ στο Lublin δείχνει στο 4,08.
Απιλυτως οχι.
Κανε αφοβα αναληψη στο ATM στο αεροδρομιο της Βαρσοβιας, και μην πλησιασεις ουτε απ' εξω σε ανταλλακτηριο.
 

tasmak

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Βελιγρ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Λός Άντζελες
Ουτε. Μονο αναληψεις.
Αν μου επιτρέπεις, γιατί το λές αυτό για τα ανταλλακτήρια? 4.16 έχει ισοτιμία και χωρίς καμία τραπεζική προμήθεια. Ποιό είναι το πρόβλημα? Υπάρχει κάποιο θέμα ασφαλείας?
Επίσης το να κάνει κάποιος 5 ευρώ συνάλλαγμα στο ανταλλακτήριο του αεροδρομίου, που είναι το πρόβλημα? Έχω την εντύπωση οτι στο ATM η τράπεζα θα πάρει προμήθεια κανά 4ευρο ακόμα και για ανάληψη 5 ευρώ.

Ρωτάω χωρίς καμία αμφισβήτηση-ειρωνία σε όσα γράφεις, και το θέμα με αφορά και εμένα άμεσα γιατί σε λίγες εβδομάδες θα περάσω και εγώ απο Βαρσοβία και θα χρειαστώ συνάλλαγμα.

...Και αν χτύπα ξύλο γίνει κάτι με την κάρτα και μείνει μέσα στο μηχάνημα, άντε βρές άνθρωπο να συνεννοηθείς που να μιλάει Αγγλικά.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Αν μου επιτρέπεις, γιατί το λές αυτό για τα ανταλλακτήρια? 4.16 έχει ισοτιμία και χωρίς καμία τραπεζική προμήθεια. Ποιό είναι το πρόβλημα? Υπάρχει κάποιο θέμα ασφαλείας?
Επίσης το να κάνει κάποιος 5 ευρώ συνάλλαγμα στο ανταλλακτήριο του αεροδρομίου, που είναι το πρόβλημα? Έχω την εντύπωση οτι στο ATM η τράπεζα θα πάρει προμήθεια κανά 4ευρο ακόμα και για ανάληψη 5 ευρώ.

Ρωτάω χωρίς καμία αμφισβήτηση-ειρωνία σε όσα γράφεις, και το θέμα με αφορά και εμένα άμεσα γιατί σε λίγες εβδομάδες θα περάσω και εγώ απο Βαρσοβία και θα χρειαστώ συνάλλαγμα.

...Και αν χτύπα ξύλο γίνει κάτι με την κάρτα και μείνει μέσα στο μηχάνημα, άντε βρές άνθρωπο να συνεννοηθείς που να μιλάει Αγγλικά.
Συμφωνω,κι εγω 5 ευρω εκανα συναλλαγμα στο αεροδρομιο και μετα κατα τις 5 μερες που εμεινα στην πολη πηγαινα σε ανταλλακτηρια χωρις κανενα προβλημα-παντα βεβαια διαβαζα τους πινακες με τις ισοτιμιες εξω απο τα ανταλλακτηρια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν μου επιτρέπεις, γιατί το λές αυτό για τα ανταλλακτήρια? 4.16 έχει ισοτιμία και χωρίς καμία τραπεζική προμήθεια. Ποιό είναι το πρόβλημα? Υπάρχει κάποιο θέμα ασφαλείας?
Επίσης το να κάνει κάποιος 5 ευρώ συνάλλαγμα στο ανταλλακτήριο του αεροδρομίου, που είναι το πρόβλημα? Έχω την εντύπωση οτι στο ATM η τράπεζα θα πάρει προμήθεια κανά 4ευρο ακόμα και για ανάληψη 5 ευρώ.

Ρωτάω χωρίς καμία αμφισβήτηση-ειρωνία σε όσα γράφεις, και το θέμα με αφορά και εμένα άμεσα γιατί σε λίγες εβδομάδες θα περάσω και εγώ απο Βαρσοβία και θα χρειαστώ συνάλλαγμα.

...Και αν χτύπα ξύλο γίνει κάτι με την κάρτα και μείνει μέσα στο μηχάνημα, άντε βρές άνθρωπο να συνεννοηθείς που να μιλάει Αγγλικά.
Tα ανταλλακτηρια δινουν συνηθως interbank+5%, και στο αεροδρομιο αυτο γινεται μεχρι και 7%. Οι πιστωτικες και οι αναληψεις παιζουν με interbank+2-3%.

Μερικες ελληνικες τραπεζες χρεωνουν ληστρικες προμηθειες αναληψης. Οχι ολες. Πληροφορηθειτε και αποφυγετε τις...

Επιπλεον, οι πολωνικες τραπεζες ειναι οι σοβαροτερες στην ευρωπη σε θεματα προστασιας προσωπικων δεδομενων.

Χαιρετισματα απο τη Βαρσοβια.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
αντε...να μας φερεις φρέσκα νέα!!και να μας πεις και τις τράπεζες...
να περνάς καλά !!
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Θέλω να ρωτήσω για την χρήση καρτών (πιστωτικες, προπληρωμενες) , υπάρχει πρόβλημα επειδή εχουν αλλο νόμισμα; Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Καλημέρα. Δεν υπάρχει πρόβλημα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom