Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Σε ευχαριστώ πολύ!! όχι σίγουρα προλαβαίνω διότι το πανεπιστήμιό μου έχει πολύ οργανωμένο γραφείο διασύνδεσης και μας ενημερώνουν τακτικά με μειλ κλπ. Τα κριτήρια για να σε επιλέξει ο φορέας ποια είναι? Γιατί αν σκεφτούμε ότι χρηματοδοτείσαι από το εράσμους κ όχι από τον φορέα, λογικά γιατί να μην ήθελαν ακόμα έναν τσάμπα εργαζόμενο? Λέω τώρα.. :p
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Απλά γράφεις στον φορέα και περιμένεις. πχ εμένα ήθελαν να ξέρω καλά τη γλώσσα της χώρας, εσένα μπορεί να ποικίλλει. ;)
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
έχεις ακούσει να απορρίπτονται αιτήσεις (από την σχολή ,όχι από τον φορέα) λόγω μοριοδότησης? (αναλ. βαθμολογία,χρωστούμενα κλπ). Ή σχεδόν όποιος κάνει αίτηση τον παίρνουν? ευχαριστώ!! (άγχη βλέπεις!!)
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
oχι, δε νομίζω. Μόνο η γλώσσα νομίζω εχει τη μεγαλύτερη βαρύτητα -αν έχεις δηλαδή το επίπεδο που ζητάνε
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Αν εγω θελω να παω Erasmus το εαρινό εξάμηνο του τρίτου έτους,πρεπει να κανω τη δήλωση ενα χρονο πριν; Δηλαδη το εαρινό του δεύτερου έτους; Ποτε γίνονται αυτες οι δηλώσεις; Γιατι εγω ειχα σκοπό να δώσω για το Β2 των ιταλικών οσο θα ειμαι δευτερο έτος,τον Ιούνιο. Αλλα αν οι δηλώσεις γίνονται νωρίτερα,δεν θα εχω το πτυχίο... Αν και ζηταει μονο Β1 αγγλικών το πανεπιστημιο,ενα Β2 ιταλικών θα ηταν πλεονέκτημα... :/
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Αν εγω θελω να παω Erasmus το εαρινό εξάμηνο του τρίτου έτους,πρεπει να κανω τη δήλωση ενα χρονο πριν; Δηλαδη το εαρινό του δεύτερου έτους; Ποτε γίνονται αυτες οι δηλώσεις; Γιατι εγω ειχα σκοπό να δώσω για το Β2 των ιταλικών οσο θα ειμαι δευτερο έτος,τον Ιούνιο. Αλλα αν οι δηλώσεις γίνονται νωρίτερα,δεν θα εχω το πτυχίο... Αν και ζηταει μονο Β1 αγγλικών το πανεπιστημιο,ενα Β2 ιταλικών θα ηταν πλεονέκτημα... :/
Ακριβώς, ένα χρόνο πριν. Συνήθως οι δηλώσεις ξεκινάνε τέλη φλεβάρη-αρχές μάρτη και έχουν ολοκληρωθεί το πολύ μέχρι αρχές απρίλη.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Ευχαριστώ πολύύύύ!
Όποιος έχει την παραμικρή εμπειρία από Εκουαδόρ παρακαλείται να επικοινωνήσει μαζί μου το συντομότερο...:rolleyes:
 

giouli@@

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη
καλησπερα :) θα παω ερασμους στην γαλλια το χειμερινο εξαμηνο και εχω καποιες αποριες για την συμπληρωση των εγγραφων. θα πρεπει να ειναι στον υπολογιστη η χειρογραφα? σας ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

Jim@ras

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα στην παρέα σας,
Λοιπόν για να μην τα πολυλογώ, σπουδάζω στο Τ.Ε.Φ.Α.Α., είμαι 4ο έτος και θα πάω το χειμερινό εξάμηνο 2015-2016 για Erasmus στην Αγγλία, στο Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan University,στην πόλη Crewe, λίγο πιο έξω από το Μάντσεστερ.
Λοιπόν μέχρι εδώ όλα καλά, αλλά το θέμα μου είναι το εξής: Εγώ όλη τη χρονιά είχα στόχο να πάω Ισπανία, διότι μου αρέσει πολύ σαν χώρα, αλλά και διότι έκανα μαθήματα Ισπανικών για 1 χρόνο περίπου. Η μοναδική πόλη που είχαμε σαν επιλογή από το τμήμα μας είναι το Έλτσε. Μια πόλη νότιοανατολικά της Ισπανίας..
Ωστόσο δυστυχώς δεν με πήρανε, και θα πάω στην δεύτερη επιλογή που είναι η Αγγλία.
Η αλήθεια είναι ότι ξενέρωσα πολύ, διότι το περίμενα πως και πως για Ισπανία. Εσείς τι λέτε; Θα είναι καλά στην Αγγλία; Γενικά δε με τρελαίνει σαν χώρα.. Αισθάνομαι τύψεις τώρα διότι δε θα μπορέσω να πάω στο μέρος που ήθελα..
Να σημειώσω πως πέρσι πήγα δυο φορές Αγγλία στο ίδιο Πανεπιστήμιο που θα πάω τώρα, σε ένα φίλο μου. Δεν μπορώ να πω είχα καλές εντυπώσεις..
Οπότε τώρα τι να κάνω; Να πάω λέτε; Γιατί άλλη ευκαιρία δε θα έχω.. Είμαι ήδη 4ο έτος.. Γιατί το κουβαλάω βάρος που δε θα πάω Ισπανία...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom