Χαλκιδική

Jim@ras

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα σε όλους σας,
Φέτος το καλοκαίρι (τον Αύγουστο) μαζί με μία φίλη μου σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε στην όμορφη Χαλκιδική (και συγκεκριμένα Καλλιθέα). Είμαστε 19 χρονών και θα προτιμούσαμε τόσο δυνατά μπιτσόμπαρα όσο και αξιόλογη νυχτερινή διασκέδαση .
Όμως, το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε αμάξι.. Μήπως γνωρίζετε, λοιπόν, τι είδους μεταφορικά μέσα θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε και αν θα δυσκολευτούμε καθόλου;
Η Καλλιθέα είναι το κατάλληλο μέρος για νυχτερινή διασκέδαση, καθώς εκεί βρίσκονται τα καλύτερα καλοκαιρινά Clubs/Bars όπως το Pearl,Aqua,Angels, Ahoy κτλ κτλ..
Επίσης έχει πολύ καλή νυχτερινή ζωή και στο Πευκοχώρι, που είναι περίπου 20 λεπτά από τη Καλλιθέα(Με αμάξι).
Αλλά γενικά πιστεύω στην Καλλιθέα έχει ότι θέλετε από νυχτερινή ζωή..
Αν δεν έχετε αμάξι, θα είναι ένα θέμα.. Αν μένετε μέσα στην Καλλιθέα μπορείτε να κινείστε άνετα με τα πόδια, δε είναι μεγάλο χωριό.
Τώρα αν χρειαστεί έχει ΚΤΕΛ, όπου μπορείτε να το χρησιμοποιείται για να πηγαίνετε σε διπλανά χωριά ή σε παραλίες..!
Πιστεύω θα σας αρέσει πολύ.. Η Καλλιθέα είναι η καρδιά της διασκέδασης.. Όλη η Θεσσαλονίκη εκεί πάει το καλοκαίρι για διασκέδαση ;)
 

amember

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Η Καλλιθέα είναι το κατάλληλο μέρος για νυχτερινή διασκέδαση, καθώς εκεί βρίσκονται τα καλύτερα καλοκαιρινά Clubs/Bars όπως το Pearl,Aqua Angels, Ahoy κτλ κτλ..
Επίσης έχει πολύ καλή νυχτερινή ζωή και στο Πευκοχώρι, που είναι περίπου 20 λεπτά από τη Καλλιθέα(Με αμάξι).
Αλλά γενικά πιστεύω στην Καλλιθέα έχει ότι θέλετε από νυχτερινή ζωή..
Ανδεν έχετε αμάξι, θα είναι ένα θέμα.. Αν μένετε μέσα στην Καλλιθέα μπορείτε να κινείστε άνετα με τα πόδια, δε είναι μεγάλο χωριό.
Τώρα αν χρειαστεί έχει ΚΤΕΛ, όπου μπορείτε να το χρησιμοποιείται για να πηγαίνετε σε διπλανά χωριά ή σε παραλίες..!
Πιστεύω θα σας αρέσει πολύ.. Η Καλλιθέα είναι η καρδιά της διασκέδασης.. Όλη η Θεσσαλονίκη εκεί πάει το καλοκαίρι για διασκέδαση ;)
Σ' ευχαριστώ πολύ!

Ταξι ή ποδια...Κι επειδη για ταξι θα δυσκολευτειτε, εχετε στο νου σας τα ποδια. Η αποσταση ειναι μολις ενα χιλιομετρο απο τη νυχτερινη διασκεδαση. Τη μερα αν εχετε γερα νευρα μπορειτε να χρησιμοποιησετε το ΚΤΕΛ για να μετακινηθειτε σε αλλες παραλιες ή χωρια.
ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:

csmarias

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Πώς μπορώ να πάω από αεροδρόμιο θεσσαλονίκης στην Χαλκιδική στην περιοχή Χανιώτη οικονομικα;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Πώς μπορώ να πάω από αεροδρόμιο θεσσαλονίκης στην Χαλκιδική στην περιοχή Χανιώτη οικονομικα;
Με τα ΚΤΕΛ Χαλκιδικής που είναι στο 9ο χιλιόμετρο Θεσσαλονίκης Μουδανιών..

Δρομολόγια τιμές
http://www.ktel-chalkidikis.gr/index.php?act=viewCat&catId=1014

Για να πας ΚΤΕΛ Χαλκιδικής απο Αεροδρόμιο ρώτα στα αστικά λεωφορεία του ΟΑΣΘ να σου πουν πως πας ... πιθανόν να μπορείς να κατέβεις ΙΚΕΑ και απο κει με άλλο αστικό πας ΚΤΕΛ
 

csmarias

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Σκεφτόμαστε για Καλοκαίρι για Χαλκιδική και συγκεκριμένα περιοχή Χανιώτη (νομιζω 1 ο πόδι). Που μπορω να βρω πληροφορίες για παραλίες, αξιοθέτα και καλό και οικονομικό φαγητό στην περιοχή εκει?
 

elenik1

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γειά σας!
Για τις φετινές μας διακοπές σκέφτομαι ξανά την Χαλκιδική, λόγω του παιδιού( 1,5 χρονών). Κοντινή σε μας απόσταση, ήρεμες και ζεστές θάλασσες κτλ. Τι μου προτείνετε; Πέρυσι είχαμε πάει στον Ν. Μαρμαρά και τριγυρνούσαμε σε παραλίες. Θέλω να μου προτείνετε studios πουμε εξυπηρετεί το κουζινάκι ή ξενοδοχείο με κάποιες ανάλογες παροχές. Εννοείται πολύ κοντά σε καλή παραλία και με μια κίνηση το βράδυ, επιλογές εξόδου. Ευχαριστώ!!!
 

elenakh1993

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας,εχουμε κλεισει φετος για διακοπες στην χαλκιδικη,στο Daphne Holidaays Club στην χανιωτη,ειναι καλα?που μπορουμε να παμε?θαλασσες,beach bar,εστιατορια κτλπ?
θα ερθουμε για 5 μερες και ετσι θελουμε να περασουμε καλα και να διασκεδασυμε
Σας παρακαλω αν μπορειτε απαντηστε μου συντομα,,,
 

alexadrak93

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα σας, χρειάζομαι προτάσεις γιατί σκέφτομαι φέτος να πάω Χαλκιδική με το αγόρι μου κ άλλο ενα ζευγαρι. Αρχικα λέγαμε να πάμε Κρήτη Χανιά συγκεκριμενα όλοι μας ειπαν οτι είναι μαγευτικά αλλά δεν θα εχουμε αμαξι κ λέμε για 4-5 μέρες αρχές Ιουλίου. Έτσι το αγόρι μου σκέφτηκε μιας κ ξεκιναμε από Θεσσαλονίκη κ δεν εχω παει ποτέ (ντροπή μου το ξερω) να πάμε Χαλκιδική, εκει θα εχουμε κ αμαξι να μετακινουμαστε.Αξίζει τον κόπο ή να προτιμησουμε νησι?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Καλησπέρα σας, χρειάζομαι προτάσεις γιατί σκέφτομαι φέτος να πάω Χαλκιδική με το αγόρι μου κ άλλο ενα ζευγαρι. Αρχικα λέγαμε να πάμε Κρήτη Χανιά συγκεκριμενα όλοι μας ειπαν οτι είναι μαγευτικά αλλά δεν θα εχουμε αμαξι κ λέμε για 4-5 μέρες αρχές Ιουλίου. Έτσι το αγόρι μου σκέφτηκε μιας κ ξεκιναμε από Θεσσαλονίκη κ δεν εχω παει ποτέ (ντροπή μου το ξερω) να πάμε Χαλκιδική, εκει θα εχουμε κ αμαξι να μετακινουμαστε.Αξίζει τον κόπο ή να προτιμησουμε νησι?
Είναι διαφορετικοί προορισμοί αλλά έτσι όπως το θέτεις η Χαλκιδική είναι μονόδρομος..Όταν παει κάποιος Κρήτη θέλει αυτοκίνητο και τουλάχιστον 8-9 μέρες εκτός αν πάει αποκλειστικά για 1-2 παραλίες και να δει μια δυο πόλεις..

Στη Χαλκιδική πας αποκλειστικά για να απολαύσεις θάλασσα με όλα τα συναφή και νυκτερινή διασκέδαση... ενώ στην Κρήτη επιπλέον θα πρέπει να επικεφθείς τουλάχιστον απο ένα μουσείο, αρχαιολογικό χώρο, μονή, χωριουδάκια, πόλεις, φαράγγι κλ..

Χαλκιδική = Χαλλλλαρά
Κρήτη= τρέξιμο απο το πρωΐ ως το βράδυ με οργάνωση..
Αυτοκίνητο και στα δύο αλλά κυρίως Κρήτη..
 
Last edited by a moderator:

alexadrak93

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τελικά καταλήξαμε Χαλκιδική. Βασικά εγώ κατέληξα γιατί δεν έχω παει τοσα χρόνια κ είναι κρίμα . Όμως τώρα χρειάζομαι συμβουλη απο οποιον ξέρει. Μάλλον θα νοικιασουμε αμάξι αν βγαίνουνε οικονομικά. Ένας φίλος μπορεί να μας νοικιάσει ενα σπίτι 200 ευρώ για μια βδομάδα στο πολύχρονο. Συμφερει απο την αποψη οτι ειναι πρωτο πόδι κ όλοι μιλανε για δεύτερο..δεν ξέρω αν μπορούμε να βρούμε κάτι αρκετά οικονομικό αρχές Ιουλίου.
 

Marina22

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, με την παρέα μου κανονίσαμε να πάμε φέτος στη Χανιώτη Χαλκιδικής... Έχει καλά μαγαζιά όπως μπαράκια κλαμπ ταβερνάκια και beach bar; Είναι καλός προορισμός για τη νεολαία;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.292
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom