Kαλοκαιρινές διακοπές 2015

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Κοιτα εχω ακουσει οτι ειναι οντως πολυ ωραια στα κουφονησια....Αλλα θελω περισσοτεροι νυχτερινη ζωη...κλαμπακια κανενα ελληναδικο μεχρι το πρωι.....κατι τετοιο....
Για νυχτερινή ζωή τέτοιου τύπου, καμιά Πάρο, αλλά ωραίες παραλίες να τρελαθείς δεν έχει κατ' εμε.
Βέβαια αν ψάχνεις αυτά κ δεν σου άρεσε η Σκιάθος, τότε δεν μπορώ να καταλάβω το στυλ σου
 

parisg7

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
καλησπερα.συγνωμη που γραφω εδω αλλα ειμαι νεος θα τα μαθω σιγα σιγα,θελω να μ πειτε την γνωμη σας,με μπατζετ 500 ευρω που θα προτεινετε για καλοκαιρινες διακοπες τον ιουλιο?ροδος σαντορινη η ζακυνθος?βαζω μονο αυτους τους προορισμους καθως εχω βρει φθηνα αεροπορικα απο θεσσαλονικη.α οι διανυκτερευσεις θα ειναι 4...τα εροπορικα ειναι εκτος τα 500 ειναι για ξενοδοχεια κ οτι φαμε.η ηλικια μας ειναι 27 εγω κ 23 η κοπελα
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Ρόδο και Ζάκυνθο θέλει σίγουρα αμάξι για να τα γυρίσεις, είναι και πιο μεγάλα νησιά! Τώρα Σαντορίνη είναι πιο ακριβή ( αν και πιστεύω αν κλείσετε από τώρα κάτι φτηνό θα βρείτε για Ιούλιο).

Τώρα γνώμη μου, εφόσον δεν έχετε πάει σε κανένα από τα τρία νησιά, και ζευγάρι, να πάτε Σαντορίνη! Έχει λεωφορεία για τις κύριες παραλίες, και για την Οία. Αν μείνετε κοντά στα Φηρά το βράδυ εκεί θα συχνάζετε...

Η Ρόδος κοσμοπολίτικη αλλά το θέμα είναι να την γυρίσεις! ( σε 4 μέρες και χωρίς αμάξι δεν υπάρχει περίπτωση εκτός και αν δεν θέλεις να κάνεις μπάνια). Πολύ πιο φτηνή βέβαια.

Ζάκυνθο έχω πάει μόνο Πάσχα και "μάλλον" με βλέπω να πηγαίνω φέτος τον Αύγουστο. Οποότε μεγάλη γνώμη δεν μπορώ να φέρω...
 

minimini

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Εμείς σκεφόμαστε με τον σύζυγο μου για διακοπές στην Κεφαλονιά, τι άποψη έχετε? Κάποιος που έχει πάει για πληροφορίες??
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Εμείς σκεφόμαστε με τον σύζυγο μου για διακοπές στην Κεφαλονιά, τι άποψη έχετε? Κάποιος που έχει πάει για πληροφορίες??
Δώσε λίγο περισσότερες πληροφορίες για το τι στυλ διακοπών ψάχνετε.
Έχει πολλά θέματα στα οποία έχει συζητηθεί.
Μεγάλο νησί, πολλές κ πολύ ωραίες παραλίες, πράσινο, πολλά πράγματα να δεις κ να κάνεις από διασκέδαση, αξιοθέατα, σπήλαια κλπ κλπ.
Εύκολη πρόσβαση μέσω Κυλλήνης, μπορείς να βρεις κ οικονομική διαμονή λόγω πληθώρας επιλογών.
Από την άλλη εμένα δεν μου ταίριαξε, επειδή προτιμώ την γραφικότητα του Αιγαίου...οπότε σαν χωριό μόνο το Φισκάρδο μου άρεσε. Επίσης με κούρασαν λίγο οι αποστάσεις κ δεν μου άρεσε το γεγονός ότι σχεδόν όλες οι γνωστές παραλίες ήταν υπέρ του δέοντος οργανωμένες.
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
παιδιά για 5-6 μερες στις αρχες προς μεσα του ιούλη;

Επειδή είμαι Πάτρα και για λόγους οικονομικούς θα βόλευε πολύ η Λευκάδα. Αλλά από αυτά που διαβάζω, τα σχολια δεν είναι και πολύ θερμά για νεαρους που ψάχνουν τις όμορφες παραλιές(που τις διαθέτει το νησί) αλλά και τη νυχτερινή ζωη.
Δηλαδή να μην περιμένω κάτι ανάλογο με την Σκιάθο για βράδυ; Και δεν μιλάω για κλαπ αλλά για τα πολλά μπαρακια που έχει στο παλιό λιμάνι .
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
παιδιά για 5-6 μερες στις αρχες προς μεσα του ιούλη;

Επειδή είμαι Πάτρα και για λόγους οικονομικούς θα βόλευε πολύ η Λευκάδα. Αλλά από αυτά που διαβάζω, τα σχολια δεν είναι και πολύ θερμά για νεαρους που ψάχνουν τις όμορφες παραλιές(που τις διαθέτει το νησί) αλλά και τη νυχτερινή ζωη.
Δηλαδή να μην περιμένω κάτι ανάλογο με την Σκιάθο για βράδυ; Και δεν μιλάω για κλαπ αλλά για τα πολλά μπαρακια που έχει στο παλιό λιμάνι .
Σίγουρα η Λευκάδα δε φημίζεται για την νυχτερινή της ζωή, δεν θα βρεις τη διασκέδαση που έχει η Σκιάθος.
Μήπως να δοκίμαζες και τη Ζάκυνθο αν δεν έχεις πάει;
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Ευχαριστώ για την απάντηση σου! ζακυνθο έχω πάει πριν 3-4 χρονια και μου άρεσε πολύ!
Άρα να μην περιμένω την νυχτερινή ζώη ουτε καν της Ζακύνθου στη Λευκάδα;;;!!!
Τόσο χάλια;;!!!
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Ευχαριστώ για την απάντηση σου! ζακυνθο έχω πάει πριν 3-4 χρονια και μου άρεσε πολύ!
Άρα να μην περιμένω την νυχτερινή ζώη ουτε καν της Ζακύνθου στη Λευκάδα;;;!!!
Τόσο χάλια;;!!!
Στην Ζακυνθο εχει πιο εντονη νυχτερινη ζωη, τωρα στην Λευκαδα θα βγεις να πιεις ενα χαλαρο ποτακι με ωραια μουσικη αλλα μην περιμενεις κατι παραπανω...
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
καλησπερα.συγνωμη που γραφω εδω αλλα ειμαι νεος θα τα μαθω σιγα σιγα,θελω να μ πειτε την γνωμη σας,με μπατζετ 500 ευρω που θα προτεινετε για καλοκαιρινες διακοπες τον ιουλιο?ροδος σαντορινη η ζακυνθος?βαζω μονο αυτους τους προορισμους καθως εχω βρει φθηνα αεροπορικα απο θεσσαλονικη.α οι διανυκτερευσεις θα ειναι 4...τα εροπορικα ειναι εκτος τα 500 ειναι για ξενοδοχεια κ οτι φαμε.η ηλικια μας ειναι 27 εγω κ 23 η κοπελα
Καλησπέρα!
Τη Ζάκυνθο την επισκέφθηκα πριν 4 χρόνια με το αγόρι μου χωρίς αυτοκίνητο, μείναμε 5 μέρες (4 διανυκτερεύσεις).
Το φαγητό δεν ήταν πολύ ακριβό, οι μερίδες ήταν μεγάλες, οπότε άξιζαν τα λεφτά τους.
Κάναμε το γύρο του νησιού με ένα καράβι, το οποίο μας άφησε να κολυμπήσουμε στις γαλάζιες σπηλιές και στο Κερί και μας πήγε στην ομορφότερη παραλία της Ζακύνθου, το ναυάγιο (κόστος 18 ευρώ). Θέλαμε να κάνουμε το γύρο του νησιού και με πούλμαν, αλλά δε μας έφτασαν οι μέρες. Επίσης, επισκεφθήκαμε τον Λαγανά (ευτυχώς μεσημέρι γιατί το βράδυ γίνεται το αδιαχώρητο εκεί), το Τσιλιβί (υπέροχο μέρος για μπάνιο).
Το συμπεράσματά μου μετά από αυτές τις διακοπές ήταν τα εξής:
- Υπέροχο νησί, με φυσική ομορφιά! Αξίζει να το επισκεφθεί κανείς.
-Δύσκολα γυρίζεις το νησί χωρίς αυτοκίνητο, γιατί δεν έχουν πολλά δρομολόγια τα ΚΤΕΛ (τουλάχιστον εν έτει 2011) και γεμίζουν κάθε φορά, οπότε στριμώγνεσαι.
-4 διανυκτερεύσεις είναι λίγες για Ζάκυνθο, ειδικά αν δεν έχεις αυτοκίνητο.
- Η χώρα (Ζάκυνθος) δεν έχει νυχτερινή ζωή. Έχει ο Λαγανάς, αλλά δε θα έλεγα ότι απευθύνεται σε Έλληνες τουρίστες... Μιλάμε για άλλη νοοτροπία διασκέδασης.

Μετά από όλα αυτά, θα πρότεινα Σαντορίνη. Όπως είπε και κάποιος άλλος, αν κλείσετε για Ιούλη, θα βρείτε οικονομικό κατάλυμα σε Περίσσα/Μεσαριά/Καμάρι. Υπάρχει τακτική συγκοινωνία, οπότε θα μετακινείστε εύκολα στο νησί. Άσε που είναι και ρομαντικός προορισμός...
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Καλημέρα παιδιά! Όταν ρωτάω για νυχτερινή ζωή στη Λευκάδα σίγουρα δεν ψάχνω κάτι αντιστοιχο με τον Λαγανά της Ζακύνθου!!!

Αν και οταν πήγα Ζακυνθο εκεί μειναμε, πέραν της 1 μέερας, δεν ξαναβγήκαμε εκεί οπότε και δεν μιλώ για τέτοια διασκεδαση και τόσο χαμό και με τους ξένους να είναι σε άθλια κατασταση!!!
Για μένα μια χαρα μπορεις να βγεις και στη χώρα υπάρχουν μαγαζια όπως και στην πολύ γνωστη πλατεια του νησιού (Σολομού νομίζω; ) και υπάρχει και το καταπληκτικό movida στο κάστρο
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Καλημέρα παιδιά! Όταν ρωτάω για νυχτερινή ζωή στη Λευκάδα σίγουρα δεν ψάχνω κάτι αντιστοιχο με τον Λαγανά της Ζακύνθου!!!

Αν και οταν πήγα Ζακυνθο εκεί μειναμε, πέραν της 1 μέερας, δεν ξαναβγήκαμε εκεί οπότε και δεν μιλώ για τέτοια διασκεδαση και τόσο χαμό και με τους ξένους να είναι σε άθλια κατασταση!!!
Για μένα μια χαρα μπορεις να βγεις και στη χώρα υπάρχουν μαγαζια όπως και στην πολύ γνωστη πλατεια του νησιού (Σολομού νομίζω; ) και υπάρχει και το καταπληκτικό movida στο κάστρο
Με τον όρο "διασκέδαση" θεώρησα ότι γίνεται λόγος για μαγαζιά που κλείνουν μετά τις δυο. Κάτι τέτοιο στη χώρα δεν είδαμε ούτε στην πλατεία ούτε στον παραλιακό δρόμο. Μας είχαν πει ότι υπήρχε (εν έτει 2011) ένα κλαμπ στο λόφο Μπόχαλη, αλλά δεν πήγαμε τελικά, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom