Οδικως Ελλαδα-Ισπανια

Sakias

Member
Μηνύματα
33
Likes
0
Καλημερα σε ολους!!
Σκεφτομαστε το καλοκαιρι με την κοπελα μου να κανουμε ενα ταξιδι με το αυτοκινητο σε ιταλια νοτια γαλλια και να φτασουμε μεχρι βαρκελωνη!
Θα εχουμε 10-11 μερες στη διαθεση μας απο 10 αυγουστου περιπου!και τωρα οι ερωτησεις!!χαχα!
Να προτιμησουμε καραβι ή να παμε οδικως απο αλβανια κροατια;εχω ακουσει οτι εχει ενα ρισκο το ταξιδι απο εκει!Ποια η διαφορα στα χρηματα αν παμε με καραβι η οδικως;
Ο αυγουστος θεωρειται καλος μηνας απο αποψη κινησης;ζεστης;
Και αν μπορειτε να μας δωσετε γενικες πληροφοριες οσον αφορα το πως να κατανειμουμε το ταξιδι;ποσο να μεινουμε σε καθε μερος;οδικη βοηθεια;να κανουμε κρατηση σε ξενοδοχεια απο ελλαδα ή βλεποντας και κανοντας!αυτα για αρχη θα μου ερθουνε κι αλλα!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Χωρις,να εχω κανει κατι τετοιο,με μια πρωτη αναγνωση,οι μερες ειναι πολυ λιγες,για αυτο το ταξιδι.Θα κανεις πολλα χλμ.καθε μερα.Υπαρχουν καποιοι χαρτες που μπορεις να υπολογισεις περιπου τη διαδρομη...http://m.viamichelin.com/
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Θέλεις τουλάχιστον 2 μέρες να πάς και 2 να γυρίσεις τουλάχιστον. Και να θέλεις με τα όρια ταχύτητας, τις στροφές και τις μονές λωρίδες δεν γίνεται. Μονόδρομος το καράβι. Αν μπορείς να αυξήσεις τις μερες σου θα είναι μοναδικό ταξίδι. Είναι κρίμα να περάσεις απο Ντουμπρόβνικ ας πούμε και να μπείς εστω για ένα καφέ. Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος ούτε ρίσκο Αλβανία και Κροατία. Εγω δεν κλείνω ποτέ ξενοδοχεία πριν σε ταξίδι με το αμάξι, ωστε να εχω ευελιξία. Αλλα είναι κουραστικό να ψάχνεις. Έχω ιντερνετ στο κινητο και στις μεγάλες πόλεις όπως Βαρκελωνη που θέλεις, μπαίνω και κλέινω την προηγούμενη μέρα. Αν δεν εχεις πείρα στα οδικά ταξίδια και πας σε μεγάλες πόλειςμόνο κλείσε απο πριν. Τον Αυγουστο φαντάσου τον όπως στην Ελλάδα.
 

Sakias

Member
Μηνύματα
33
Likes
0
Οι μερες ειναι δυσκολο να αυξηθουνε δυστηχως!μεσα σ αυτες τις μερες ποιους προορισμους μπορω να δω ;;;σε λογικα πλαισια...δηλαδη να μην οδηγουμε ολημερα και να μηνπροσπερασω καιριες τοποθεσιες
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
δεν ειναι μονοδρομος το καραβι αναλογα απο που ξεκινας πχ αν εισαι απο βορεια ελλαδα δεν συμφερει και απο θεμα χρονου και οικονομικα το εχω κανει με ολονυχτια οδηγηση βενετια και μετα Βαρκελώνη
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου!
Πραγματικα λιγες μερες.
Η λυση που σου πρωτεινε ο pnt ειναι ισως η καλυτερη.
Εγω το εχω κανει με μηχανη(απο ηγουμενιτσα - Ανκονα).
Σκεψου οτι θες 2 μερες καραβι στο πηγαινε και 2 στο ελα, οποτε σου μενουν 7 μερες.
1 cinque terre - Genova
2 Monaco - nice
1 sant trope ή Montpelier
2 barcelone
1 milano
Θα σας φαν τα χιλιομετρα παντως...

Σκεψου οτι αν πας απο κροατια οριακα σας φτανουν οι μερες για ολες τις δαλματικες ακτες...
Kotor, budva, dubrovnic, split, Zadar, rieka, plitvice, krka, και πολλα αλλα... .
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΑ 2 ΑΤΟΜΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΠΗΓΑΙΝΕ-ΕΛΑ ΚΑΙ ΑΜΑΞΙ ΜΑΖΙ.ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ(ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ) ΝΑ ΠΑΣ ΜΙΛΑΝΟ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΝ ΦΘΗΝΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΕ AEGEAN ΚΑΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΑΜΑΞΑΚΙ ΜΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΕΚΠΤΩΣΗ(HERTZ) KAI ΑΠΟ ΜΙΛΑΝΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΣ ΓΕΝΟΒΑ,ΣΑΝ ΡΕΜΟ(ΣΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΒΡΑΔΑΚΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΕΚΕΙ),ΜΟΝΑΚΟ,ΝΙΚΑΙΑ,ΚΑΝΝΕΣ,ΣΑΝΤ ΤΡΟΠΕ,ΤΟΥΛΟΝ,ΜΑΣΣΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ.Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ,ΔΙΟΔΙΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ ΜΠΕΙΣ ΜΟΝΑΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΛΑΝΟ ΓΙΑ ΜΑΣΣΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 500ΧΛΜ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΓΙΑ ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ MΕ ΕΝΔΙΑΜΕΣΗ ΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΜΟΝΠΕΛΙΕ.Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΗ,ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΜΕΡΗ ΚΑΙ Η ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΤΟΥ ΑΜΑΞΙΟΥ(OPEL CORSA ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ) ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 200ευρω ΓΙΑ 9 ΜΕΡΕΣ.ΨΑΞΤΟ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ Π[ΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ!
Σύμφωνα με τους όρους χρήσης του φόρουμ απαγορεύεται η χρήση κεφαλαίων και greeklish
http://www.travelstories.gr/community/help/terms
Παρακαλώ γράψε ξανά το μήνυμα σου
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
απο που να φευγεις για ιταλια,θελεις 2 μερες;
Οι μέρες όντως είναι πολύ λιγες για τέτοια διαδρομή και οικονομικά δε σε συμφέρει με τίποτε.Τον Αύγουστο έχω κλείσει για μια εβδομάδα Βαρκελώνη με αεροπορικά εισητήρια 120 το άτομο,ξενοδοχείο 4 αστέρων 400 € για 7 διανυκτερεύσει και 70€ αυτοκίνητο για το ίδιο διαστημα.Σκέψου μονο ποσο θέλεις για καυσιμα
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου!
απο που να φευγεις για ιταλια,θελεις 2 μερες;
Εννοω πως για να πας ιταλια απο ελλαδα σου τρωει 2 μερες. Οχι οτι εισαι 2 μερες στο καραβι. Μιλαω παντα απο πατρα ή ηγουμενιτσα προς ανκινα ή βενετια.

Οι μέρες όντως είναι πολύ λιγες για τέτοια διαδρομή και οικονομικά δε σε συμφέρει με τίποτε.Τον Αύγουστο έχω κλείσει για μια εβδομάδα Βαρκελώνη με αεροπορικά εισητήρια 120 το άτομο,ξενοδοχείο 4 αστέρων 400 € για 7 διανυκτερεύσει και 70€ αυτοκίνητο για το ίδιο διαστημα.Σκέψου μονο ποσο θέλεις για καυσιμα
Τις περισοτερες φορες ενα road trip κοστιζει παραπανω απο ενα ταξιδι αεροπορικο. Σου προσφερει ομως πολυ περισσοτερες εικονες και εμπειριες.
Το θεμα δεν ειναι μονο το κοστος, αλλα να το ευχαριστιθεις και να μην εισαι ολη μερα στον δρομο...
 
Last edited by a moderator:

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιραν
Συμφωνώ για τα οδικά ταξίδια,πριν ενα μήνα πήγαμε οδικως βουκουρεστι και Φεβρουάριο Κωνσταντινουπολη.Απλα τα μεγαλα οδικά ταξίδια θέλουν πολλές μέρες,διαφορετικά σου βγαίνει η Παναγία και δεν βλέπεις και τίποτε.Περσι εφτασα Βουδαπέστη με αυτοκίνητο,Σκέψου 1100 χλμ ανα κατευθυνση για 4ημερο.Καπου εκει νομιζω οτι είναι και το μέγιστο όριο.Παρεμπιπτόντως Παρασκευη φευγουμε για Κοτορ οδικως
 

Sakias

Member
Μηνύματα
33
Likes
0
Παιδια οπως μου τα λετε τωρα απορριπτω εντελως το καραβι και θα το κοψω με οχημα!να δω και λιγο απο κροατια!!
Ξερω οτι με το αμαξι το κοστος ειναι πιο ακριβο αλλα πιστευω δεν θα συγκριθει με ενα αεροπορικο ταξιδι!το αμαξι επισης ειναι αεριο και μειωνει καπως το κοστος!!
Ποσες μερες χρειαζεται ενα τετοιο ταξιδι;;οι δρομοι εχουνε κινηση ;;;ειναι καλυτερα να ταξιδευω βραδυ να μην με καει η ζεστη;;ευχαριστω για τη βοηθεια μεχρι στιγμης
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom