Εγγραφη σε booking.com & airtickets.gr

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Ουσιαστικα με το booking κανεις κρατηση και προπληρωνεις με χρεωστικη/πιστωτικη ολο το ποσο που πρεπει να χρεωθεις για τις μερες που κλεινεις; Ή πως αλλιως είναι;
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη (ξανά)
Ουσιαστικα με το booking κανεις κρατηση και προπληρωνεις με χρεωστικη/πιστωτικη ολο το ποσο που πρεπει να χρεωθεις για τις μερες που κλεινεις; Ή πως αλλιως είναι;
Εξαρταται απο την πολιτικη του ξενοδοχειου. Μπορει να έχει για το ίδιο δωματιο και δυο τιμες.
Μια με δωρεαν ακυρωση (η οποια δεν χρεωνεται στην καρτα) και μια με μη επιστρεψιμη χρεωση οπου η χρεωση γινεται την στιγμη της κρατησης
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ουσιαστικα με το booking κανεις κρατηση και προπληρωνεις με χρεωστικη/πιστωτικη ολο το ποσο που πρεπει να χρεωθεις για τις μερες που κλεινεις; Ή πως αλλιως είναι;
Μετά από δυόμιση χρόνια έχεις τις ίδιες απορίες;
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Θελω να κανω κρατηση μεσω booking, και χρεωστικης καρτας.

Θα φροντισω κατα τη στιγμη που θα κανω την κρατηση, η χρεωστικη να εχει στον λογαριασμο το απαιτουμενο ποσο.
Μπορει ομως να μου πει καποιος, αναφορικα με τις δυο γνωστες εννοιες των τραπεζικων λογαριασμων, υπολοιπο 'λογιστικο' και 'διαθεσιμο',
αν το booking.com δεσμευει τα χρηματα;
Ή απλα τσεκαρει την καρτα + την υπαρξη χρηματων, αλλα δεν τα δεσμευει;
Αν δεν τα δεσμευει, εγω μπορω να παω να κανω αναληψη ολα τα χρηματα της χρεωστικης, μολις κανω την κρατηση.
Τι ισχυει;

Υπάρχει ή οχι η εννοια της 'δεσμευσης', οπως πχ σε ebay και amazon (μολις κανεις παραγγελια, δεσμευει τα χρηματα, και μετα απο λιγες μερες χρεωνει οριστικα)?
Και ποτε τελικα οριστικα χρεωνει; Ή πληρωνεις στο ξενοδοχειο μολις φυγεις;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Θελω να κανω κρατηση μεσω booking, και χρεωστικης καρτας.

Θα φροντισω κατα τη στιγμη που θα κανω την κρατηση, η χρεωστικη να εχει στον λογαριασμο το απαιτουμενο ποσο.
Μπορει ομως να μου πει καποιος, αναφορικα με τις δυο γνωστες εννοιες των τραπεζικων λογαριασμων, υπολοιπο 'λογιστικο' και 'διαθεσιμο',
αν το booking.com δεσμευει τα χρηματα;
Ή απλα τσεκαρει την καρτα + την υπαρξη χρηματων, αλλα δεν τα δεσμευει;
Αν δεν τα δεσμευει, εγω μπορω να παω να κανω αναληψη ολα τα χρηματα της χρεωστικης, μολις κανω την κρατηση.
Τι ισχυει;

Υπάρχει ή οχι η εννοια της 'δεσμευσης', οπως πχ σε ebay και amazon (μολις κανεις παραγγελια, δεσμευει τα χρηματα, και μετα απο λιγες μερες χρεωνει οριστικα)?
Και ποτε τελικα οριστικα χρεωνει; Ή πληρωνεις στο ξενοδοχειο μολις φυγεις;
Εξαρτάται από τους όρους κράτησης που έχει το ξενοδοχείο αν θα γίνει άμεση χρέωση ή όχι. Αλλά σε κάθε περίπτωση μη σηκώσεις το ποσό μετά την κράτηση γιατί αν το ξενοδοχείο πάει να κάνει προέγκριση ή χρέωση στο μεσοδιάστημα και η κάρτα δεν έχει όλο το ποσό θα ζητησει στοιχεία άλλης κάρτας ή θα ακυρώσει την κράτηση.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Εχω εγω τη δυνατοτητα ως χρηστης του booking, να επιλεξω 'αμεση'(εννοω συντομη-οτι επιθυμω χρεωση το αργοτερο εντος ημερων) χρεωση,
ή χρεωνουν αν και οποτε θελησουν;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Εχω εγω τη δυνατοτητα ως χρηστης του booking, να επιλεξω 'αμεση'(εννοω συντομη-οτι επιθυμω χρεωση το αργοτερο εντος ημερων) χρεωση,
ή χρεωνουν αν και οποτε θελησουν;
Δεν νομίζω να έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις το πότε θα γίνει η χρέωση.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Νομίζω πως ακόμα κι αν η κράτηση μέσω booking είναι χωρίς δικαίωμα ακύρωσης η πληρωμή γίνεται από 'σένα στο ξενοδοχείο με οποιονδήποτε τρόπο (μετρητά, χρεωστική, πιστωτική, προπληρωμένη) και δεν χρεώνεσι προκαταβολικά. Αυτά σε περίπτωση που εμφανιστείς κανονικά στο ξενοδοχείο, γιατί αν δεν πας χρεώνεται κανονικά η κάρτα σου.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το booking δεν χρησιμοποιεί καθόλου την κάρτα που θα δώσεις. Με το ξενοδοχείο γίνεται η συναλλαγή. Από το ξενοδοχείο μπορούν να κάνουν προέγγριση της κάρτας ανά πάσα στιγμή. Για πιστωτική αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Για προπληρωμένη σημαίνει ότι σου δεσμεύουν ένα ποσό (συνήθως τα ακυρωτικά). Αυτό δεν θεωρείται χρέωση, παρόλο που το ποσό αυτό εσύ δεν το έχεις διαθέσιμο. Για χρεωστική νομίζω ότι ισχύει το ίδιο. Η πληρωμή γίνεται όπως περιγράφει η @emouli, αφού σου αποδεσμεύσουν το ποσό που τυχόν σου έχουν δεσμεύσει.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Νομίζω πως ακόμα κι αν η κράτηση μέσω booking είναι χωρίς δικαίωμα ακύρωσης η πληρωμή γίνεται από 'σένα στο ξενοδοχείο με οποιονδήποτε τρόπο (μετρητά, χρεωστική, πιστωτική, προπληρωμένη) και δεν χρεώνεσι προκαταβολικά. Αυτά σε περίπτωση που εμφανιστείς κανονικά στο ξενοδοχείο, γιατί αν δεν πας χρεώνεται κανονικά η κάρτα σου.
Δεν ισχύει. Στις τελευταίες 4 κρατήσεις που έκανα χωρίς δυνατότητα ακύρωσης, η χρέωση (χρέωση, όχι προέγκριση) έγινε την ίδια μέρα ή την επόμενη της κράτησης.
Μάλιστα στη μία, έκαναν πρώτα προέγκριση για 1 ευρώ και στο καπάκι τη χρέωση για όλο το ποσό της κράτησης (για γκάφα μου ακούγεται βέβαια αυτό περισσότερο, θα μπορούσαν απλώς να την είχαν χρεώσει αμέσως).
Γενικώς από ξενοδοχείο σε ξενοδοχείο έχει διαφορά, κάποιοι χρεώνουν αμέσως, κάποιοι απλώς προεγκρίνουν την κάρτα αργότερα, ή περιμένουν να πληρώσει ο πελάτης εκεί.
Πάντως το λογικό, σε περίπτωση μη ακυρώσιμης χρέωσης, και αν το ξενοδοχείο θέλει να μη χάσει τα λεφτά του, είναι να χρεώσει την κάρτα όσο το δυνατό νωρίτερα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom