Ουγγαρία Σλοβακία Βουδαπέστη - Μπρατισλάβα Μάρτιος 2015

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα

zoi chris

Member
Μηνύματα
38
Likes
8
Έκλεισα τελικα σε αυτοhttp://www.booking.com/hotel/hu/cho...7b41130a5270a29c40X1;type=total;ucfs=1&!!καλη δεν ειναι η τοποθεσια;
Εχω λιγο αγχωθεί με το χρονο και το αν τα προλαβω ολα. φτανω Τετάρτη19/8 πολυ πρωί.τη μερα εκεινη ξεκινανε οι εορτασμοί για την εθνικη γιορτη τους με φαγητα μουσική ποτα στο δρομο προς την Βούδα και την επομενη μερα ειναι αργία 20/8 .Ειχα σκοπο να παω στη μεγαλη κλειστη αγορα αλλα θαναι κλειστή.κ φευγω κυριακη 12 η ωρα.θελω να.παω και στο χωριο των καλλιτεχνών και να κανω κ μια βολτα στο Δούναβη εχει πλοιο καθε μερα 16.00~17.30 με 19€ Καινα παω και στο νησί της Μαργαρίτας.Απο την πλατεια ντεκ φερενς λετε σε ενα πρωινο βλεπω ανετα τις πλατείες, την βασιλική αγιου στεφανου,Κοινοβούλιο,συναγωγή? Και απόγευμα πλατεία ηρώων κάστρο λιμνη;
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Έκλεισα τελικα σε αυτοhttp://www.booking.com/hotel/hu/chocolate-home.el.html?aid=311101;label=chocolate-home-Ek60jIqdtOuIfMGbW2lsdwS30802440977:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg;sid=075d8241033a8d7036a43b3eb98aa4b6;dcid=4;checkin=2015-08-19;checkout=2015-08-26;dist=0;srfid=9447dfe7657faaa04c7e027b41130a5270a29c40X1;type=total;ucfs=1&!!καλη δεν ειναι η τοποθεσια;
Εχω λιγο αγχωθεί με το χρονο και το αν τα προλαβω ολα. φτανω Τετάρτη19/8 πολυ πρωί.τη μερα εκεινη ξεκινανε οι εορτασμοί για την εθνικη γιορτη τους με φαγητα μουσική ποτα στο δρομο προς την Βούδα και την επομενη μερα ειναι αργία 20/8 .Ειχα σκοπο να παω στη μεγαλη κλειστη αγορα αλλα θαναι κλειστή.κ φευγω κυριακη 12 η ωρα.θελω να.παω και στο χωριο των καλλιτεχνών και να κανω κ μια βολτα στο Δούναβη εχει πλοιο καθε μερα 16.00~17.30 με 19€ Καινα παω και στο νησί της Μαργαρίτας.Απο την πλατεια ντεκ φερενς λετε σε ενα πρωινο βλεπω ανετα τις πλατείες, την βασιλική αγιου στεφανου,Κοινοβούλιο,συναγωγή? Και απόγευμα πλατεία ηρώων κάστρο λιμνη;
Δεν μπορώ να δω που είναι η τοποθεσία... :( Άμα κάνεις καλό προγραμματισμό θα τα προλάβεις όλα! Στον Δούναβη τα πλοιάρια έχουν και πιο αργά αναχωρήσεις και είναι καλύτερα να κάνεις μια βραδινή βόλτα για να δεις την πόλη φωτισμένη! Στο νησί της Μαργαρίτας θέλεις περίπου μια με μιάμιση ώρα για να πεις ότι θα το γυρίσεις όλο με ποδήλατο. Σου προτείνω για το Κοινοβούλιο να κλείσεις από το Ίντερνετ εισιτήρια γιατί μπορεί να μην βρεις εκεί. Έχει συγκεκριμένες ξεναγήσεις και ώρες στα Αγγλικά οπότε κοίταξε το λίγο στο Ίντερνετ να έχεις μια ιδέα!
Πιστεύω ότι οι μέρες θα σε φτάσουν πάντως! :)
 

Xainis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Έκλεισε ένας φίλος να πάμε Μπρατισλάβα αντροπαρέα. Τί θα λέγατε ότι χαρακτηρίζει την πόλη; Από άποψη ασφάλειας τί λέει?
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Έκλεισε ένας φίλος να πάμε Μπρατισλάβα αντροπαρέα. Τί θα λέγατε ότι χαρακτηρίζει την πόλη; Από άποψη ασφάλειας τί λέει?
Καλημέρα!! :) Εγώ πήγα με την κοπέλα μου πρωί και φύγαμε απόγευμα! Οπότε δεν μπορώ να σου πω για νυχτερινή ζωή τι παίζει! Άκουσα όμως πολύ καλά λόγια από έναν φίλο που έμεινε εκεί Σαβ/κο... Όσο για το θέμα ασφάλειας δεν νιώσαμε κάποιον ιδιαίτερο κίνδυνο. Περπατήσαμε άφοβα στους δρόμους και μπήκαμε και σε λεωφορείο εκεί. Αλλά και πάλι για βράδυ δεν μπορώ να σου πω τι παίζει γιατί δεν έμεινα βράδυ εκεί!
 

zoi chris

Member
Μηνύματα
38
Likes
8
Βαγγελη σε ζαλισα λιγο ε.
Το διαμέρισμα είναι δυο τετραγωνα πριν την ντεκ φερενς.ειναι προς τη πλευρα του Κέντρου οχι προς τα πανω βασιλική Αγίου στεφάνου.καταλαβες;ναι τα ψαχνω ολα και ανακαλυψα οτι λογω της εθνικης γιορτης η είσοδος στο Κοινοβούλιο είναι δωρεάν εκεινη την ημέρα! Πόσο κοστιζε το ποδήλατο στο νησί ;
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Βαγγελη σε ζαλισα λιγο ε.
Το διαμέρισμα είναι δυο τετραγωνα πριν την ντεκ φερενς.ειναι προς τη πλευρα του Κέντρου οχι προς τα πανω βασιλική Αγίου στεφάνου.καταλαβες;ναι τα ψαχνω ολα και ανακαλυψα οτι λογω της εθνικης γιορτης η είσοδος στο Κοινοβούλιο είναι δωρεάν εκεινη την ημέρα! Πόσο κοστιζε το ποδήλατο στο νησί ;
Από τοποθεσία είστε πολύ καλά! :) Το ποδήλατο κόστιζε η 1 ώρα 2400HUF και για τα δύο άτομα... Στην ιστορία που έχω γράψει έχω βάλει και μια φωτογραφία με το ποδήλατο. Άμα θες ρίξε μια ματιά να δεις πως είναι! :) Και όχι δεν με ζάλισες. Για αυτό ήμαστε γραμμένοι όλοι στο φόρουμ, για να βοηθάμε συνταξιδιώτες μας έτσι ώστε το ταξίδι τους να γίνει ακόμα καλύτερο!! :)
 

zoi chris

Member
Μηνύματα
38
Likes
8
To είδα ναι τι τέλειο! Πιστεύεις ότι θα μ φτάσει ένα πρωινό για την βουδα Κ την συνοικια του καστρου η θελω ολη μερα;
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
To είδα ναι τι τέλειο! Πιστεύεις ότι θα μ φτάσει ένα πρωινό για την βουδα Κ την συνοικια του καστρου η θελω ολη μερα;
Εξαρτάται αν θες να πας να δεις την Εθνική Πινακοθήκη γιατί όσο να 'ναι θα καθυστερήσεις. 'Η αν θες να πας στον λόφο Gellert θέλει να έχεις λίγο χρόνο. Αν δεν πας σε αυτά τα δύο νομίζω ότι θα σου βγει άνετα το πρωινό σου! :)
 

zoi chris

Member
Μηνύματα
38
Likes
8
Δε νομιζω να θελω να παω στην εθνικη πινακοθηκη...Θελω να δω την θεα απο τον λοφο γκελερτ και περισσοτερο την εκκλησια Ματιας,τον προμαχωνα και την συνοικια με την πυλη της Βιεννης!!Τ ι να πω ελπιζω να μου φτασουν 4,5 μερες!!!!!!ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια παντως!α και κατι τελαυταιο ξερετε απο που θα προμηθευτω το 7ημερο εισητηριο?εγω θα κατεβω στο σταθμο νεπλιγκετ στη πεστη!
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Δε νομιζω να θελω να παω στην εθνικη πινακοθηκη...Θελω να δω την θεα απο τον λοφο γκελερτ και περισσοτερο την εκκλησια Ματιας,τον προμαχωνα και την συνοικια με την πυλη της Βιεννης!!Τ ι να πω ελπιζω να μου φτασουν 4,5 μερες!!!!!!ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια παντως!α και κατι τελαυταιο ξερετε απο που θα προμηθευτω το 7ημερο εισητηριο?εγω θα κατεβω στο σταθμο νεπλιγκετ στη πεστη!
Θεωρώ ότι για να ταξιδέψεις έξω μόνη σου (χωρίς group εννοώ) τότε τα Αγγλικά σου θα είναι σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο!Οπότε με τα παρακάτω νομίζω ότι σε κάλυψα! :)
"You can buy single tickets at the post office and the news agents at Terminal 2, and there’s also a ticket vending machine.
24-hour, 72-hour and 7-day travel cards are available only at the post office located at the mezzanine level of Terminal 2A. The single ticket and the travel cards are valid on public transport vehicles travelling between the airport and the centre. Rememeber to validate your ticket, travel cards don’t require validation, you just have to show them to the inspector if asked.
Post Office Opening Hours: weekdays only: 8.00-12.00, 12.30-15.30"
 

zoi chris

Member
Μηνύματα
38
Likes
8
αυτο ομως καλυπτει το αεροδρομειο ομως ε?εγω δε θα ταξιδεψω με αεροπλανο ομως!!!!!!!!!!!!!:3486:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom