Qatar Airways Qatar Airways - Νέα, Ερωτήσεις & Πληροφορίες

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ναι συμφωνώ... Το μόνο μειονέκτημα αυτή τη στιγμή το αεροδρόμιο...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ε για τις πληρότητες που έχει μια χαρά είναι...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Το αεροδρομιο διαβαζα καπου οτι ανοιγει το δεκεμβριο.Δεν ειμαι και 100% σιγουρος ομως.

Και σε αυτο που λεει ο samion εχει δικιο.
Αλλα μετα το 321,ας πουμε για αυστραλια,το 777-200LR σε 3-3-3 πιο ανετο σε σχεση με τα 300ER της EMIRATES.

Και βαλε και την ενδιαμεση σταση,σε ορισμενες περιπτωσεις της emirates που ενοχλει πολυ κοσμο.
Οποτε καλυτερα με qatar.

Αν και οι ενδιαμεσες στασεις δεν ειναι απαραιτητα κακο,αν εχεις χρονο φυσικα.

Αλλα emirates απο οκτωμβριο με Α380...Αλλαζει το παιχνιδι.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Εχω ταξιδέψει με την qatar από Αθήνα προς Μπανγκόγκ,είχε άριστο σέρβις και η οθόνη που παρείχε σε κάθε επιβάτη με ταινίες ,παιχνίδια και άλλα είναι ότι καλύτερο έχω συναντήσει,
επίσης σε κάθε επιβάτη έδιναν προσωπικό νεσεσερ με μάσκα ύπνου ,κάλτσες,οδοντόβουρτσα-παστα και κάτι αυτοκόλλητα ταμπελάκια τα οποία χρησίμευαν ώστε να ενημερώνεις την αεροσυνοδό αν θέλεις να σε ξυπνήσει για φαγητό ή όχι.
Πρόσφατα ταξίδεψα με την Airchina ,έκαναν μια προσπάθεια να φτάσουν την qatar κυρίως με την προσωπική οθόνη αλλά ήταν περισσότερο σπάσιμο νεύρων παρά διασκέδαση, μιας και η αποκρισιμότητα του κέρσορα ήταν τραγική,φυσικά απο το να μην έχει τίποτα όπως η iberia σε υπεραντλαντικά ταξίδια, κάτι είναι και αυτό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εχω ταξιδέψει με την qatar από Αθήνα προς Μπανγκόγκ,είχε άριστο σέρβις και η οθόνη που παρείχε σε κάθε επιβάτη με ταινίες ,παιχνίδια και άλλα είναι ότι καλύτερο έχω συναντήσει,
επίσης σε κάθε επιβάτη έδιναν προσωπικό νεσεσερ με μάσκα ύπνου ,κάλτσες,οδοντόβουρτσα-παστα και κάτι αυτοκόλλητα ταμπελάκια τα οποία χρησίμευαν ώστε να ενημερώνεις την αεροσυνοδό αν θέλεις να σε ξυπνήσει για φαγητό ή όχι.
Πρόσφατα ταξίδεψα με την Airchina ,έκαναν μια προσπάθεια να φτάσουν την qatar κυρίως με την προσωπική οθόνη αλλά ήταν περισσότερο σπάσιμο νεύρων παρά διασκέδαση, μιας και η αποκρισιμότητα του κέρσορα ήταν τραγική,φυσικά απο το να μην έχει τίποτα όπως η iberia σε υπεραντλαντικά ταξίδια, κάτι είναι και αυτό.
Amenity kit (το νεσεσέρ που περιγράφεις) παρέχουν αρκετές ακόμα εταιρίες στην economy (π.χ. turkish), και είναι standard στην business & first class όλων των εταιριών (με ανάλογες διαβαθμίσεις ποιότητας περιεχομένων, φυσικά).
To IFE της AirChina είναι παλαιάς γενιάς touchscreen (που δουλεύει με mouse emulation), γι αυτό είχες τα προβλήματα με τον κέρσορα. Το πρόβλημα το έχουν αρκετές ακόμα εταιρίες (π.χ. Lufthansa στα παλιότερα αεροπλάνα, ενδεχομένως και η Qatar σε κάποια παλιά), και οι εταιρίες το λύνουν σταδιακά αναβαθμίζοντας το σύστημα IFE κατά τη διάρκεια των τακτικών service των αεροπλάνων (διότι τότε μόνο μένει εκτός πτητικού προγράμματος για αρκετές μέρες το αεροπλάνο).
 

peg

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Επικοινώνησα μαζί τους για πτήση με stopover 8 ωρών και τους ρώτησα για διαμονή και μετακινήσεις. Μου είπαν (με βαριά καρδιά) ότι δικαιούμαι, αλλά δεν μου είπαν για φαγητό.
Πάντως για να βγω από αεροδρόμιο θέλει visa
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Απο/προς/fare class ?

Αν όντως σου κάνουν πληρωμένο stopover θα σου πληρώσουν και βιζα και θα πάρεις και κουπόνι φαγητού.
 
  • Like
Reactions: peg

peg

Member
Μηνύματα
34
Likes
23
Economy
Ναι, όντως στη σελίδα τους το αναφέρει ότι πληρώνουν visa. Στο γραφείο στην Αθήνα που κάλεσα δεν ήταν πολύ πρόθυμοι να με εξυπηρετήσουν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom