Τουρκία Κωνσταντινούπολη, Ταξίμ ή Σουλταναχμέτ;

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Πιστεύω αν είμαστε έξω μετά τις 11 θα έχουμε πάει προς ταξίμ οπότε στην επιστροφή θα έχουμε κατηφόρα.. Αλλά αν ξεμείνουμε Σουλταναχμέτ βράδυ (που δε το βλέπω) όντως με τα πόδια δε γίνεται με καμία δύναμη..
Η περιοχή κοντά στον πύργο είναι ασφαλής το βράδυ;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Πιστεύω αν είμαστε έξω μετά τις 11 θα έχουμε πάει προς ταξίμ οπότε στην επιστροφή θα έχουμε κατηφόρα.. Αλλά αν ξεμείνουμε Σουλταναχμέτ βράδυ (που δε το βλέπω) όντως με τα πόδια δε γίνεται με καμία δύναμη..
Η περιοχή κοντά στον πύργο είναι ασφαλής το βράδυ;
Παντου εχει κοσμο..και ειδικά καλοκαίρι ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Πιστεύω αν είμαστε έξω μετά τις 11 θα έχουμε πάει προς ταξίμ οπότε στην επιστροφή θα έχουμε κατηφόρα.. Αλλά αν ξεμείνουμε Σουλταναχμέτ βράδυ (που δε το βλέπω) όντως με τα πόδια δε γίνεται με καμία δύναμη..
Η περιοχή κοντά στον πύργο είναι ασφαλής το βράδυ;
Μην το ζαλίζετε και πάρα πολύ, τα ταξί είναι (ακόμα) σχετικά φτηνά...
 

despoinapan

Member
Μηνύματα
72
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα, Νεα Υορκη!
Καλησπερα. Σε περιπου 3 εβδομαδες ταξιδευουμε για Κωνσταντινουπολη για πρωτη φορα, και θα ηθελα να ρωτησω σε ποια περιοχη ειναι καλυτερο να μεινουμε. Μου εχουν προτεινει την Istiklal καθως εχει πολλα μαγαζακια και μπαρ τριγυρω αλλα με αυτα που γινονται υπαρχει και ενας φοβος.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλησπερα. Σε περιπου 3 εβδομαδες ταξιδευουμε για Κωνσταντινουπολη για πρωτη φορα, και θα ηθελα να ρωτησω σε ποια περιοχη ειναι καλυτερο να μεινουμε. Μου εχουν προτεινει την Istiklal καθως εχει πολλα μαγαζακια και μπαρ τριγυρω αλλα με αυτα που γινονται υπαρχει και ενας φοβος.
Στο Sultanahmet προτείνω, καθως και Sirkeci. Η Istiklal εμενα προσωπικά δε μου αρέσει για διαμονή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπερα. Σε περιπου 3 εβδομαδες ταξιδευουμε για Κωνσταντινουπολη για πρωτη φορα, και θα ηθελα να ρωτησω σε ποια περιοχη ειναι καλυτερο να μεινουμε. Μου εχουν προτεινει την Istiklal καθως εχει πολλα μαγαζακια και μπαρ τριγυρω αλλα με αυτα που γινονται υπαρχει και ενας φοβος.
Το φόβο ξέχνα τον ως παράγοντα. Αν είναι να σε βρει, θα σε βρει παντού. Αν αυτό που έχει προτεραιότητα για σένα είναι τα αξιοθέατα και το "οθωμανικό" χρώμα, πήγαινε Sultanahmet (δυτικώς του κεράτιου δηλαδή). Αν αυτό που έχει προτεραιότητα είναι μαγαζιά, κόσμος, κίνηση, και πιο μοντέρνα πόλη, πήγαινε κοντά στην Istiklal.

Συνήθως για την πρώτη φορά το Sultanahmet ταιριάζει καλύτερα.
 

despoinapan

Member
Μηνύματα
72
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα, Νεα Υορκη!
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Εχω βρει και κανα 2 ξενοδοχεια στην περιοχη Μπεηογλου. Εκει ειναι καλα για να μεινεις;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Κ εγώ που πάω τρίτη φορά έχω μείνει όλες στο Sultanahmet και αν πάω και τέταρτη εκεί θα μείνω. Beyogloy είναι μεγάλο κομμάτι αλλά συμφωνώ με τον @taver όσον αφορά το κομμάτι της διαμονής...
Σήμερα δοκίμασα πάλι να κλείσω τα εισιτήρια για Αγια Σοφια μέσω ιντερνετ αλλά όταν φτάσω στο τελικό κομμάτι μου βγάζει ότι ένα αναπάντεχο λάθος συνέβη και δεν μου εγκρίνει την συναλλαγή οπότε μάλλον θα πρέπει να μιλήσω με την τράπεζα μου να δω τι συμβαίνει..
 
Last edited:

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Καλησπερα. Σε περιπου 3 εβδομαδες ταξιδευουμε για Κωνσταντινουπολη για πρωτη φορα, και θα ηθελα να ρωτησω σε ποια περιοχη ειναι καλυτερο να μεινουμε. Μου εχουν προτεινει την Istiklal καθως εχει πολλα μαγαζακια και μπαρ τριγυρω αλλα με αυτα που γινονται υπαρχει και ενας φοβος.
Καλημέρα! Εμείς πήγαμε οργωμένα με γκρούπ και δεν είχαμε επιλογή.Μείναμε στο https://www.booking.com/hotel/tr/ta...fe38487a6f0703f2;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl κοντά στηνΤαξιμ. Βέβαια σαν περιοχή συνέφερε αλλά εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεισ στην περιοχή κοντά στον Πύργο του Γαλάτα που ήταν πολύ ωραία και κεντρικά και προς την γέφυρα,Η περιοχή Sultanahmet είναι ωραία και έχει και πολλά αλλά δεν ξέρω πως είναι βράδυ και έαν είναι ασφαλή να κυκλοφορήσεις.Πήγαμε βράδυ να δουμε την Αγιά Σοφιά φωτισμένη και ήταν ερημικά θα έλεγα ενω στην περιοχή Μπεγιόγλου και στον Γαλατά έχει και έντονη νυχτερινή ζωή. Εμένα μού άρεσε και πολύ η περιοχή Μπεσίκτας προς Ορτακιοι.Είναι κοντά στο Βόσπορο και ωραία περιοχή, οπότε εαν δεν έχεις πρόβλημα να μείνετε λίγο πιο έξω και να μετακινήστε με συγκοινωνία είναι μια χαρα.
Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως και να μην σε μπερδεψα χειρότερα. Η Κωνστανινούπολη είναι πανέμορφη και θα σε εντυπωσιάσει.Καλά να περάσετε.
 

despoinapan

Member
Μηνύματα
72
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα, Νεα Υορκη!
Τελεια,ευχαριστω πολυ! Μαλλον για Sultanahmet μας βλεπω τελικα. Επισης χθες πληροφορηθηκα απο μια φιλη που εχει επισκεφθει την Πολη πολλες φορες οτι υπαρχει ενα μαγαζακι καπου κοντα στην Istiklal -αν δεν κανω λαθος- που ειναι σαν μεζεδοπωλειο και εχει ζωντανη μουσικη που παιζουν και ρεμπετικα! @vagar78 ποιες ημερομηνιες θα εισαι στην Κων/λη;

@magda pap. ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κ εγώ που πάω τρίτη φορά έχω μείνει όλες στο Sultanahmet και αν πάω και τέταρτη εκεί θα μείνω. Beyogloy είναι μεγάλο κομμάτι αλλά συμφωνώ με τον @taver όσον αφορά το κομμάτι της διαμονής...
Μην παρεξηγηθώ, μόνο στην πρώτη μου επίσκεψη στην πόλη έμεινα στο Σουλταναχμέτ κι αυτό για τα μισά βράδια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom