Εγγραφη σε booking.com & airtickets.gr

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Στις τελευταίες 4 κρατήσεις που έκανα χωρίς δυνατότητα ακύρωσης, η χρέωση (χρέωση, όχι προέγκριση) έγινε την ίδια μέρα ή την επόμενη της κράτησης
Εντύπωση μου κάνει αυτό που λες, γιατί έχω κλείσει εδώ και ένα μήνα με πιστωτική 2 ξενοδοχεία χωρίς δυνατότητα ακύρωσης και δεν μου έχει γίνει καμία χρέωση. Και μάλιστα τα έκλεισα έτσι, ώστε να τα προπληρώσω και να ξεμπερδεύω αλλά δεν μου 'κατσε τελικά.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εντύπωση μου κάνει αυτό που λες, γιατί έχω κλείσει εδώ και ένα μήνα με πιστωτική 2 ξενοδοχεία χωρίς δυνατότητα ακύρωσης και δεν μου έχει γίνει καμία χρέωση. Και μάλιστα τα έκλεισα έτσι, ώστε να τα προπληρώσω και να ξεμπερδεύω αλλά δεν μου 'κατσε τελικά.
Όταν είναι χωρίς δυνατότητα ακύρωσης νομίζω είναι στην ευχέρεια του ξενοδοχείου πότε θα κάνει την χρέωση. Μου έχει τύχει να με χρεώσουν μετά απο μισή ώρα απο την κράτηση και μου έχει τύχει ακριβώς όπως σε σένα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Όταν είναι χωρίς δυνατότητα ακύρωσης νομίζω είναι στην ευχέρεια του ξενοδοχείου πότε θα κάνει την χρέωση.
Όντως. Έκανα ενα τσεκάρισμα σε παλιότερες κρατήσεις μέσω booking και σε αντίστοιχη περίπτωση μου χρεώθηκε η κάρτα άμεσα. Είναι θέμα πολιτικής ξενοδοχείου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
ΠΟΙΚΟΙΛΕΙ ΑΠΟ ΧΩΡΑ ΣΕ ΧΩΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ.... Άλλα ξενοδοχεία χρεώνουν τα ίδια. Άλλα χρεώνει το booking και τους τα αποδίδει. Για άλλα μεσολαβούν τρίτα συστήματα. Άλλα χρεώνουν αμέσως, άλλα κάνουν προέγκριση, άλλα δεν κάνουν τίποτα μέχρι την άφιξη (και μόνο αν υπάρξει πρόβλημα χρησιμοποιούν την κάρτα που έδωσες. Άλλα ξενοδοχεία προσφέρουν διαφορετικές επιλογές (με προπληρωμή, με δωρεάν ακύρωση κλπ), και άλλα όχι.. Γενικώς όλα τα σενάρια παίζουν, και είναι δύσκολο να προβλέψεις τι θα ισχύει για τη δική σου περίπτωση.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Visa debit απ'οσο ξερω δεχεται το booking.

Mastercard debit, ξερει κανεις αν δεχεται;
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Δέχονται σίγουρα mastercard, τώρα για debit δεν είμαι σίγουρος, αλλά λογικά εφόσον δέχονται τις κάρτες με το σήμα mastercard, δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα.
Σε κάθε ξενοδοχείο πάντως γράφει στις πολιτικές του ξενοδοχείου ποιες κάρτες δέχονται.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ο taver τα έγραψε παραπάνω πολύ ωραία.Ο κανόνας είναι ότι δεν υπάρχουν κανόνες.Και είναι κατά περίπτωση.

Το booking στους γενικούς όρους λέει ότι συνήθως δεν γίνονται δεκτές χρεωστικές κάρτες για εγγύηση κράτησης.Αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις και αυτό φαίνεται κατά την διαδικασία της κράτησης.Αν κάποιο ξενοδοχείο δέχεται visa debit και κάποιο άλλο mastercard debit εξαρτάται από το ξενοδοχείο και φαίνεται στην κράτηση.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Αρα το booking δεν ακολουθει μαλλον, τους υπολοιπους παγκοσμιους κολοσσους του ηλεκτρονικου εμποριου αγαθων και υπηρεσιων, οπως το amazon και ebay.
Γιατι αμφοτεροι, ουσιαστικα δεν πωλουν οι ιδιοι, αλλα ειναι σαν 'διαμεσολαβητες', παρεχοντας 'στεγη'΄σε αλλους πωλητες.
Ομως, απο εκατονταδες αγορες που εχω κανει σε ebay και καποιες δεκαδες σε amazon, ολες τις φορες(εκτος ελαχιστων προβληματικων εξαιρεσεων), εντος μιας εβδομαδας εχει γινει πρωτα η κρατηση, και ακολουθως η οριστικη χρεωση.
Μες τη βδομαδα 'καθαριζεις' οριστικα δηλαδη.

Με το booking οπως λετε απο την μεγαλη εμπειρια σας, παιζεται το τι θα συναντησεις, κι αυτο λογω ξενοδοχειων.
Αλλα θα μπορουσε το booking να επιβαλλει στους συμμετεχοντες καποιες προθεσμιες, οπως το κανουν/απαιτουν αντιστοιχα στα δικα τους πεδία, το amazon και το ebay.

Κατανοητα παντως οσα ειπατε.
:)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Αρα το booking δεν ακολουθει μαλλον, τους υπολοιπους παγκοσμιους κολοσσους του ηλεκτρονικου εμποριου αγαθων και υπηρεσιων, οπως το amazon και ebay.
Γιατι αμφοτεροι, ουσιαστικα δεν πωλουν οι ιδιοι, αλλα ειναι σαν 'διαμεσολαβητες', παρεχοντας 'στεγη'΄σε αλλους πωλητες.
Ομως, απο εκατονταδες αγορες που εχω κανει σε ebay και καποιες δεκαδες σε amazon, ολες τις φορες(εκτος ελαχιστων προβληματικων εξαιρεσεων), εντος μιας εβδομαδας εχει γινει πρωτα η κρατηση, και ακολουθως η οριστικη χρεωση.
Μες τη βδομαδα 'καθαριζεις' οριστικα δηλαδη.

Με το booking οπως λετε απο την μεγαλη εμπειρια σας, παιζεται το τι θα συναντησεις, κι αυτο λογω ξενοδοχειων.
Αλλα θα μπορουσε το booking να επιβαλλει στους συμμετεχοντες καποιες προθεσμιες, οπως το κανουν/απαιτουν αντιστοιχα στα δικα τους πεδία, το amazon και το ebay.

Κατανοητα παντως οσα ειπατε.
:)
Κολοσσός είναι και ουσιαστικά κάνει αυτό που λές(παρέχει στέγη στα ξενοδοχεία και καταλύματα).

Αλλά είναι διαφορετικό καθώς πουλάει μια υπηρεσία που θα χρησιμοποιήσεις και μακροπρόθεσμα και όχι ένα προϊόν που θα το στείλει άμεσα ή λίγο αργότερα ο πωλητής.

Δίνει την δυνατότητα να κάνεις την κράτηση σου,να την ακυρώσεις στις περισσότερες περιπτώσεις αν αλλάξουν τα σχέδια σου.

Τώρα δεν καταλαβαίνω τι σημασία έχει πότε θα γίνει ή χρέωση(αν θα γίνει άμεσα ή θα γίνει λίγες μέρες πρίν να πάς ή θα γίνει κατά την αναχώρηση).Τι σημασία έχει αφού το ποσό είναι συμφωνημένο και σταθερό;Δεν ισχύει το όσο αργότερα τόσο καλύτερα;
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Κολοσσός είναι και ουσιαστικά κάνει αυτό που λές(παρέχει στέγη στα ξενοδοχεία και καταλύματα).

Αλλά είναι διαφορετικό καθώς πουλάει μια υπηρεσία που θα χρησιμοποιήσεις και μακροπρόθεσμα και όχι ένα προϊόν που θα το στείλει άμεσα ή λίγο αργότερα ο πωλητής.

Δίνει την δυνατότητα να κάνεις την κράτηση σου,να την ακυρώσεις στις περισσότερες περιπτώσεις αν αλλάξουν τα σχέδια σου.

Τώρα δεν καταλαβαίνω τι σημασία έχει πότε θα γίνει ή χρέωση(αν θα γίνει άμεσα ή θα γίνει λίγες μέρες πρίν να πάς ή θα γίνει κατά την αναχώρηση).Τι σημασία έχει αφού το ποσό είναι συμφωνημένο και σταθερό;Δεν ισχύει το όσο αργότερα τόσο καλύτερα;
Καταλαβαινω την λογικη, και ναι, ειναι υπερ του καταναλωτη.
Απλα λογω του οτι εχω χρεωστικη, αν εγω πχ κλεισω με το booking δωματιο για μετα απο 1 χρονο, δεν θα θελα να εχω την εγνοια, οτι για τον επομενο χρονο, πρεπει οπως και να χει να φροντιζω ποτε να μην ξεμεινει η καρτα απο το επαρκες ποσο, γιατι ειναι αγνωστη η ωρα της χρεωσης εντος του επομενου χρονου, λες και λεμε 'ειναι η αγνωστη η ωρα του θανατου'.

Στις υπολοιπες ηλεκτρονικες αγορες μου,
βαζω τα χρηματα στον λογαριασμο πριν την αγορα,
κανω την αγορα,
γινεται αμεσα η δεσμευση,
σε λιγες μερες η τελικη χρεωση.
Τελος.
Ξερω τι χρηματα ειχα, τι εβαλα, τι χρεωθηκα.

Αν ομως οπως ειπα, κλεισω δωματια για μετα απο καιρο, και σερνεται μια εκκρεμοτητα με την χρεωση, η οποια δεν ξερω ποτε θα συμβει, μπορει να γινει βλακεια....
Πχ να κανω καποια αλλη αγορα, να ξεμεινει η χρεωστικη απο χρημα, και μετα οποτε του ρθει του booking/ξενοδοχειου να παει να χρεωσει, και να υπαρξει προβλημα.
Ναι πιστωτικη δεν βγαζω, μια χαρα με βολεψε η χρεωστικη για εκατονταδες αγορες, εδω και πολλαααα χρονια.

Βολευει σιγουρα η μη χρεωση, γιατι αν θελησω να ακυρωσω φανταζομαι θα ειναι ευκολη διαδικασια.

Ισως βαλω την χρεωση, σε μια αλλη χρεωστικη που απεκτησα προσφατως, ειδικα για το booking. Θα βαλω εκει το χρημα, και θα την 'ξεχασω'.

----

---------

Αληθεια, γιατι καποιος να προτιμησει το booking, αντι για το ιδιο το ξενοδοχειο, για την κρατηση;
 
Last edited by a moderator:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom