Αλόννησος Προορισμός Αλόννησος;

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Ευχαριστω πολυ!ειδα και κατι φωτο οποτε εχω κατατοπιστει.το οδικο δικτυο πως ειναι?γιατι θα παρω τη μηχανη μου για να γυρισω το νησι..ειναι κατσικοδρομοι ή παλευονται?(σορρυ για το πρηξιμο:rolleyes-80: )
Μια χαρά είναι οι δρόμοι κι εμείς με μηχανή ήμασταν (νοικιασμένη μάλιστα, καταλαβαίνεις σε τι χάλια ήταν το μηχανάκι...) και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Τώρα αν θες να κατέβεις σε τίποτα κατσάβραχα όπως κάναμε εμείς για να πάμε στα Τσουκάλια (ωραία παραλία αλλά πήγαμε να το σπάσουμε το μηχανάκι) δεν σου φταίει κανείς...Θα περάσεις τέλεια μη σε ανησυχεί τίποτα!
 

Revol

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Μια χαρά είναι οι δρόμοι κι εμείς με μηχανή ήμασταν (νοικιασμένη μάλιστα, καταλαβαίνεις σε τι χάλια ήταν το μηχανάκι...) και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Τώρα αν θες να κατέβεις σε τίποτα κατσάβραχα όπως κάναμε εμείς για να πάμε στα Τσουκάλια (ωραία παραλία αλλά πήγαμε να το σπάσουμε το μηχανάκι) δεν σου φταίει κανείς...Θα περάσεις τέλεια μη σε ανησυχεί τίποτα!
Α ωραια,νταξει αντεχει η μηχανη ειναι enduro οποτε κομπλε.ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!:clap:
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Είμαι μόνη μαμά με 3 παιδια και σκέφτομαι να επισκεφθώ την Αλόννησο φέτος με το προγραμμα του κοιν.τουρισμού. Ενα ξενοδοχείο που δίνει ο ΟΑΕΔ είναι http://4epochesalonnisos.com/ Βρίσκεται στην Στενή Βαλα, 10 χλμ απο την πολη. Οι δρομοι ειναι καλοί για το βραδυ; προσφέρεται το νησί για παιδιά 16ετ,11ετ και 9ετ;
 

vlitou

Member
Μηνύματα
37
Likes
40
Απο νυχτερινη ζωη εχει τιποτα; Να ακουσουμε λιγο μουσικουλα να πιουμε και ενα ποτακι βρε παιδι μου..
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Απο νυχτερινη ζωη εχει τιποτα; Να ακουσουμε λιγο μουσικουλα να πιουμε και ενα ποτακι βρε παιδι μου..
Όταν είχα πάει, νομίζω πριν 2 χρόνια, η "μεθυσμένη φώκια" στο λιμάνι http://www.drunkseal.com/ ήταν μονόδρομος. Έχει κάποια πολύ ωραία μαγαζάκια και στην χώρα, δίπλα στην εκκλησία, αν θυμάμαι καλά.
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούρια στο forum. Πολύ καλό! Για καλοκαιρινές διακοπές τέλη Αυγούστου έως και αρχές Σεπτέμβρη (1η βδομάδα) ενδείκνυται η Αλόννησος; Δεν έχω ξαναπάει... Αξίζει; Για ξεκούραση και παραλίες... Ρομάντζα... Πού να μείνω, παραλίες απόμερες;;) Τι να επισκεφτώ; Γενικά είναι για ζευγαράκι;;;:)
Ευχαριστώ!
Νομίζω είναι πολύ καλός προορισμός για ζευγάρι.
Είχα πάει πέρυσι την ιδια περίοδο και ήταν σχετικά ήσυχα από τουρισμό.
Κινείσαι άνετα και έχει πολλές παραλίες να δεις.
Δωμάτια πολλά και οικονομικά υπάρχουν κοντά στο λιμάνι.
Είχα μείνει σ αυτό http://www.booking.com/hotel/gr/pen...cc39c157d3c44d62fd1cf8131cX85;highlight_room=
Συμπαθητικό,καθαρό και σχετικά οικονομικό,δίπλα στο λιμάνι.
Ξόδεψε πολλές ώρες στα ηλιοβασιλέματα στην Παλιά Χώρα που είναι υπέροχη.
Δοκίμασε τη θέα απο το Χαγιάτι και αν έχεις όρεξη δοκίμασε κάποιο από τα γλυκά (προσοχή σχετικά ακριβό)
Μη διστάσεις να πας την εκδρομή με το καραβάκι. Είναι ένας τύπος με μια μικρή βάρκα που κάθε πρωι κάνει μια ωραία βόλτα σε παραλίες και σε μια θαλάσσια σπηλιά.
Πολύ ωραίο μαγαζί για καφέ και μεζέ (μη τουριστικό) ο μαύρος γάτος στο λιμάνι
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...Mavros_Gatos-Patitiri_Alonnisos_Sporades.html
Αν βρεθείς Στενη Βαλλα φάε οπωσδήποτε εδώ https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...Ikion_Cafe-Steni_Vala_Alonnisos_Sporades.html
για ελαφρύ φαγητό και γλυκά χειροποίητα.
Πάντως όπου φάγαμε μείναμε ικανοποιημένοι.
Αν θυμηθώ και άλλα θα γράψω
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Είμαι μόνη μαμά με 3 παιδια και σκέφτομαι να επισκεφθώ την Αλόννησο φέτος με το προγραμμα του κοιν.τουρισμού. Ενα ξενοδοχείο που δίνει ο ΟΑΕΔ είναι http://4epochesalonnisos.com/ Βρίσκεται στην Στενή Βαλα, 10 χλμ απο την πολη. Οι δρομοι ειναι καλοί για το βραδυ; προσφέρεται το νησί για παιδιά 16ετ,11ετ και 9ετ;
Η Στενή Βάλα είναι συμπαθητικό μέρος με ταβέρνες και δεν έχει τίποτα απολύτως να κάνεις πέρα από το να φας. Δε νομίζω ότι είναι καλό μέρος για να μείνεις εκτός αν πας μόνο για να κοιμάσαι.
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Να ρωτήσω κάτι για ζευγάρι χωρίς μεταφορικό προτιμάται η Αλλόνησος ή Σκόπελος;
 

despoina :)

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μόλις γύρισα από Αλόννησο με το ταίρι μου! νοικιάσαμε αυτοκίνητο με 30 ευρώ τη μέρα και ήμασταν μια χαρά με τις αποστάσεις!είναι όλα πολύ κοντά!οπότε νομίζω ότι και χωρίς μεταφορικό θα μπορούσατε ίσως να βολευτείτε!για Σκόπελο δεν γνωρίζω!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μόλις γύρισα από Αλόννησο με το ταίρι μου! νοικιάσαμε αυτοκίνητο με 30 ευρώ τη μέρα και ήμασταν μια χαρά με τις αποστάσεις!είναι όλα πολύ κοντά!οπότε νομίζω ότι και χωρίς μεταφορικό θα μπορούσατε ίσως να βολευτείτε!για Σκόπελο δεν γνωρίζω!
Δηλαδή έχει καλές συγκοινωνίες; Όχι.
 

despoina :)

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
για συγκοινωνίες δεν ξέρω αλλά μπορώ να πω για τις αποστάσεις ότι είναι κοντά όλα.αν κάποιος δεν είναι και πολύ της γύρας και θέλει να αράζει κάπου είναι μια χαρά πιστεύω....επίσης αν καποιος περπατάει έχει πολλά μονοπάτια...η μεγαλύτερη απόσταση στο νησί με αυτοκίνητο είναι 20 χιλ περίπου.εγώ αν ξαναπήγαινα πάλι αυτοκίνητο θα έπαιρνα...αλλα εξαρτάται και από τι είδους διακοπές θέλει να κάνει ο καθένας.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Στην Αλόννησο για να πάει κανείς σε παραλίες χρειάζεται αυτοκίνητο. Μια κοντινή απόσταση με το αυτοκίνητο, μπορεί να ισοδυναμεί με ώρες περπατήματος. Οπότε σωστά τα λες ότι και την επόμενη φορά θα πάρεις αυτοκίνητο γιατί χωρίς δεν γίνεται. Από την άλλη οι οικισμοί του νησιού όπου μπορεί να μείνει κάποιος έχουν παραλίες που όμως δεν λένε και πολλά. Οι καλές παραλίες είναι μακριά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom