Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

zoi chris

Member
Μηνύματα
38
Likes
8
Γιαννη την καρτα even day Budapest card εβγαλες ?απο που την προμηθευτηκες?θεωρω πως θα με συμφερει περισσοτερο απο το να βγαλω τις αλλες που περιλαμβανουν εισοδοι σε μουσεια κλπ.http://www.bkk.hu/en/budapest-7-day-travel-card/
 

nikos77

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Καλησπερα κοιταξε και αυτο http://all-4uapartments.eu/
μολις εκλεισα για τον ιουλιο με 63.00 την βραδια και δωρεαν μεταφορα απο το αεροδρομιο και ειναι σε πολλη καλο σημειο !!!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
καλησπέρα και από μένα... Ψάχνω για τις ημερομηνίες 25-28/12 ξενοδοχείο ή διαμέρισμα. Οικονομικό και σε καλό σημείο. Βρήκα τα εξής: 1)
Bijou Apartment - 1085 Βουδαπέστη, József körút 55-57., Ουγγαρία. Μου φάνηκε αξιοπρεπέστατο. και τελική τιμή με φόρους κτλ 95€. 2)
Budapest Places Studios Akácfa - 1072 Βουδαπέστη, Akácfa utca 12-14, Στα 90€ αλλά πρέπει να είναι λίγο πιο μακριά από το κέντρο. Τα συγκεκριμένα έχουν και δωρεάν ακύρωση
Αν είναι γνώστης κάποιος και μπορεί να μου πει να είναι οκ η περιοχή ή έστω μία γνώμη... Ευχαριστώ
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
καλησπέρα και από μένα... Ψάχνω για τις ημερομηνίες 25-28/12 ξενοδοχείο ή διαμέρισμα. Οικονομικό και σε καλό σημείο. Βρήκα τα εξής:
Bijou Apartment - 1085 Βουδαπέστη, József körút 55-57., Ουγγαρία. Μου φάνηκε αξιοπρεπέστατο. και τελική τιμή με φόρους κτλ 95€. Αν είναι γνώστης κάποιος και μπορεί να μου πει να είναι οκ η περιοχή ή έστω μία γνώμη... Ευχαριστώ
Ακριβώς απέναντι είχα μείνει σε ένα διαμέρισμα, το τραμ είναι ακριβώς από κάτω, 5 λεπτά ,με τα πόδια το μετρό(στην γωνία έχει και ένα εμπορικό) και σε βολεύει και η γραμμή του μετρό από το αεροδρόμιο.
Εντάξει δεν είναι κέντρο αλλά σε 10 λεπτά έχεις φτάσει και τα τραμ που μπορείς να πάρεις βολεύουν για πολλά σημεία στην πόλη.

Αν δεν θες να δώσεις παραπάνω μια χαρά θα είσαι.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Το ταβάνι μας είναι τα 120€ για τις 3 βραδιές. Απλά είδα και με 95 και άρχισα να τα καλοβλέπω... Έχω μπερδευτεί λίγο με τόσα που βλέπω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ε να το κλείσεις τότε, σιγά! Και για μεσημεριανό, langos(και αλμυρό και γλυκό) στην κεντρική αγορά. Και μόνο γι'αυτό θα ξαναπήγαινα!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Μάλλον αυτό θα κάνω!!!! Θα πάμε Χριστούγεννα και απ ότι βλέπω θα είναι κλειστά αρκετά "αξιοθέατα", μαγαζιά κτλ. Αν έχεις να προτείνεις κάτι πάντως θα ήθελα να το ακούσω. Για την ώρα έχουμε αποφασίσει μία κρουαζιέρα στον Δούναβη ανήμερα των Χριστουγέννων, και θα ψάξω για χαμάμ, λουτρά πως τα λένε,!!!! Τέλος απο την εμπειρία σου θα ήθελα να μου πεις. Αν μείνω εκεί πχ θα χρειάζομαι μετρό τραμ κτλ. Θα είναι χρήσιμο να βγάλω 3ήμερη κάρτα ή πχ κατεβαίνεις κέντρο και μετά κάνεις τόσα με τα πόδια που ξαναβγάζεις εισιτήριο μόνο για να επιστρέψεις στο ξενοδοχείο. (εννοεώ δλδ αν τελικά η ημερίσια μου βγει πιο ακριβή σε σχέση με τα απλά εισιτήρια) 'Αλλη σκέψη είναι το τουριστικό λεωφορείο. Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σου!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μάλλον αυτό θα κάνω!!!! Θα πάμε Χριστούγεννα και απ ότι βλέπω θα είναι κλειστά αρκετά "αξιοθέατα", μαγαζιά κτλ. Αν έχεις να προτείνεις κάτι πάντως θα ήθελα να το ακούσω. Για την ώρα έχουμε αποφασίσει μία κρουαζιέρα στον Δούναβη ανήμερα των Χριστουγέννων, και θα ψάξω για χαμάμ, λουτρά πως τα λένε,!!!! Τέλος απο την εμπειρία σου θα ήθελα να μου πεις. Αν μείνω εκεί πχ θα χρειάζομαι μετρό τραμ κτλ. Θα είναι χρήσιμο να βγάλω 3ήμερη κάρτα ή πχ κατεβαίνεις κέντρο και μετά κάνεις τόσα με τα πόδια που ξαναβγάζεις εισιτήριο μόνο για να επιστρέψεις στο ξενοδοχείο. (εννοεώ δλδ αν τελικά η ημερίσια μου βγει πιο ακριβή σε σχέση με τα απλά εισιτήρια) 'Αλλη σκέψη είναι το τουριστικό λεωφορείο. Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σου!
Κοίτα δεν ξέρω πόσο περπατάτε αλλά γενικά η πόλη γυρίζεται εύκολα αλλά τότε που θα πας δεν ξέρω τι καιρό θα έχει και αν θα μπορείς και θα έχεις τη διάθεση να περπατάς στο κρύο.

Επίσης π.χ αν θες να πας στη Citadella θα πάρεις το τραμ 6 μέχρι το τέρμα και από εκεί θα περάσεις απέναντι (είναι μία πλατεία το τέρμα Morizc Korter ή κάπως έτσι) και από εκεί θα πάρεις το λεωφορείο 27 και σε αφήνει σχεδόν στην κορυφή του λόφου.
Μετά ωραία βόλτα κατά μήκος του ποταμού, αφού γυρίσετε πάλι στην ίδια πλατεία με το ίδιο λεωφορείο, με το τραμ 19 ή 41 και να σταματήσετε απέναντι απ΄το κοινοβούλιο για να βγάλετε και φωτό.
Αν είσαι στο κέντρο και θες να πας στο λόφο των ψαράδων μπορείς από Deak ferenc ter να πάρεις το λεωφορείο 16 και θα σε αφήσει πάλι πάνω στον λόφο.Και με το ίδιο λίγο μετά την εκκλησία του matyas ξαναπας στο κέντρο.
Ή αν πας στα θερμά λουτρά π.χ στα gellert πάλι θα χρησιμοποιήσεις τραμ. Το ίδιο και για την πλατεία Ηρώων, θα πάρεις μετρό.

Και γενικά θα είσαι λίγες μέρες, οπότε γιατί να μην την πάρεις;
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Αγαπητέ Jimp, ο αντρούλης μου εχθές κόζαρε κάτι ξενοδοχεία στο κέντρο, τα οποία παίζουν περίπου στα 150€ με 160€ και είμαι πάλι στην αναζήτηση. Δεν ξέρω γιατί του ξένισε η ιδέα του διαμερίσματος, ίσως φοβήθηκε ότι δεν υπάρχει η επιλογή της reception να έχουμε βοήθεια ανα πάσα στιγμή! Τις παραπάνω ιδέες τις κρατάω και τις προσαρμόζω ανάλογα με την περιοχή που θα μείνουμε τελικά!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τι να σου πω, ο άντρας έχει πάντα δίκιο και η γυναίκα πρέπει να τον στηρίζει δυναμικά, έστω και αν δεν συμφωνεί μαζί του.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Εννοείτε και τον στηρίζω!!!! Του χαλάω εγώ χατίρι;; Δν το πιστεύω ότι είναι Ιούνιος και εγώ ονειρεύομαι Χριστούγεννα!!! Επανέρχομαι με νέα ξενοδοχεία - διαμερίσματα whatever!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom