Ικαρία Ικαρία

Labros_k

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ήταν να πάω 13-21
λέω "ήταν" γιατί μετά από 40+ τηλεφωνήματα δεν υπάρχει ούτε παράγκα.
Ούτε ακριβά ούτε φτηνά...
από ότι φάνηκε 15Αύγουστο το νησί δεν θα υπάρχει στον χάρτη

Οπότε πάει για τον επόμενο χρόνο.

Αναζήτηση νέου προορισμού για φέτος...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Και άρτι αφιχθείσα από Ικαρία, έπεσα πάνω σε συνέντευξη του σκηνοθέτη του Little Land, Νίκο Νταγιαντά. Και μου είπε ξανά όλα όσα συζητάγαμε για το νησί και τους κατοίκους του όσο ήμασταν εκεί...
http://popaganda.gr/ti-n-afto-pou-len-ikaria-niko-ntagianta/
 

evidel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα,
καινούριο μέλος κι εγώ και ψάχνω τις απαντήσεις μου λίγο πριν φύγω για Ικαρία. Εμείς θα πάμε 7 Σπτεμβρίου και δε με πειράζει το ότι δε θα έχει πολύ κόσμο... αντιθέτως.
Επειδή όμως είναι η πρώτη φορά που πηγαίνω θα ήθελα να μου πείτε ποιο είναι το καλύτερο μέρος για να μείνουμε, όχι σαν εξορμητήριο για τις παραλίες αλλά με το κριτήριο να μη χρειάζεται να μετακινούμεστε το βράδυ. Να πίνουμε τα ποτάκια μας χωρίς το άγχος της οδήγησης.
Ευχαριστώ παιδιά!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Στην Ικαρία συμβαίνει το εξής περίεργο: Στον Αρμενιστή που είναι παραλιακός, με πολύ καλές παραλίες δίπλα του, μένουν ή θέλουν να μένουν όλοι. Όμως εκεί η νυχτερινή ζωή είναι πολύ χαλαρή. Όχι ανύπαρκτη όμως. Όλοι τραβιούνται στον Χριστό που απέχει 5 Km και που είναι ορεινός. Εκεί είναι το επίκεντρο της νυχτερινής ζωής και στα πανηγύρια. Αν μένετε εκεί δεν θα χρειάζεται να μετακινείστε το βράδυ. Αν δεν βρεις εκεί, υπάρχει και ο Άγιος Δημήτριος που απέχει 1 Km από τον Χριστό. Άλλη εναλλακτική είναι ο Εύδηλος που ίσως έχει κάποιες επιλογές το βράδυ, αλλά δεν ξέρω και σίγουρα.
Παρόλα αυτά, επειδή είμαι της θάλασσας θα σου πρότεινα Αρμενιστή, αλλά η επιλογή είναι δική σου.
 

evidel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Στην Ικαρία συμβαίνει το εξής περίεργο: Στον Αρμενιστή που είναι παραλιακός, με πολύ καλές παραλίες δίπλα του, μένουν ή θέλουν να μένουν όλοι. Όμως εκεί η νυχτερινή ζωή είναι πολύ χαλαρή. Όχι ανύπαρκτη όμως. Όλοι τραβιούνται στον Χριστό που απέχει 5 Km και που είναι ορεινός. Εκεί είναι το επίκεντρο της νυχτερινής ζωής και στα πανηγύρια. Αν μένετε εκεί δεν θα χρειάζεται να μετακινείστε το βράδυ. Αν δεν βρεις εκεί, υπάρχει και ο Άγιος Δημήτριος που απέχει 1 Km από τον Χριστό. Άλλη εναλλακτική είναι ο Εύδηλος που ίσως έχει κάποιες επιλογές το βράδυ, αλλά δεν ξέρω και σίγουρα.
Παρόλα αυτά, επειδή είμαι της θάλασσας θα σου πρότεινα Αρμενιστή, αλλά η επιλογή είναι δική σου.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα το ψάξω λίγο ακόμη και θα δώ. Έτσι και αλλιώς εκείνη την περίοδο δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα να βρούμε δωμάτια.
Το ενδεχόμενο για free camping εκείνη την περίοδο φαντάζει καθόλου τολμηρό? Εννοώ ότι δε θα έχει πολύ κόσμο και αν θα είναι ασφαλές..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Θέμα ασφάλειας δεν τίθεται. Θέμα ανεκτικότητας ίσως, αφού θα πάτε σε μια περίοδο που τα δωμάτια θα έχουν διαθεσιμότητα. Σημειωτέον, το free στην Ικαρία γίνεται στις παραλίες.
 

evidel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Από ότι κατάλαβα, εννοείς ότι θα "κυνηγάνε " το free camping επειδή θα είναι άδεια τα δωμάτια.
Ok, σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ίσως να είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο. Με το free δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος, αφού είναι παράνομο.
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
Καλημέρα σας από το γραφείο όπου δε δουλεύω και πολύ (παραμονή 15αυγουστου) και ψάχνω πληροφορίες για το επερχόμενο ταξιδάκι μου στην Ικαρία.

Από πολύ μικρή ήθελα να πάω αλλά η ευκαιρία εμφανίστηκε τώρα διότι ένας φίλος έχει σπίτι στον Εύδηλο και θα πάμε τέλη αυγούστου ΔΥΣΤΥΧΩΣ για 4 διανυκτερεύσεις μόνο. Λέω δυστυχώς γιατί ξέρω ότι θα ερωτευτώ το νησί!!

Διάβασα όλα τα post και έχω 2 ερωτήσεις..
στις 27 Αυγούστου έχει 3 πανηγύρια:
27 Αυγούστου του Αγίου Φανουρίου στο χωριό του 1)Μάραθο - Δήμος Ευδήλου 2)Αγίου Παντελεήμονα - Δήμος Αγίου Κηρύκου , 3)Μανδριά- Δήμος Ραχών.
Ποιο είναι πιο καλό να πάμε;;;

Επιπλέον, μιας και θα μείνουμε λίγες μέρες αξίζει να πάμε Φούρνους ή να το αφήσουμε για την επόμενη επίσκεψη στο νησί;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

nik1963

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
γεια σας και απο μενα ..συγχρητηρια για το σαιτ το παρακολουθουσα εδω και καιρο και ειπα να γραφτω. ειμαι βεβαια αρκετα μεγαλυτερος σε ηλικια απο τους περισσοτερους εδω αλλά με νεανικη διαθεση. Ειμαι παντερεμενος με 2 παιδια εφηβους και θελουμε να παμε φετος ικαρια . που θα προτεινατε για διαμονη ; φτηνη να υπολογιζω 2 δικλινα ή θα βρω κανενα στουντιο ; που ειναι καλα για να ειναι κοντα στην κινηση για τα παιδια αλλά και για μας καφενεδακια για καμμια ρακι ;
ευχαριστω ; εκ των προτερων
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
γεια σας και απο μενα ..συγχρητηρια για το σαιτ το παρακολουθουσα εδω και καιρο και ειπα να γραφτω. ειμαι βεβαια αρκετα μεγαλυτερος σε ηλικια απο τους περισσοτερους εδω αλλά με νεανικη διαθεση. Ειμαι παντερεμενος με 2 παιδια εφηβους και θελουμε να παμε φετος ικαρια . που θα προτεινατε για διαμονη ; φτηνη να υπολογιζω 2 δικλινα ή θα βρω κανενα στουντιο ; που ειναι καλα για να ειναι κοντα στην κινηση για τα παιδια αλλά και για μας καφενεδακια για καμμια ρακι ;
ευχαριστω ; εκ των προτερων
Καλώς ήρθες φίλε!
Θα σου πρότεινα Αρμενιστή ή Να (δίπλα είναι άλλωστε), γιατί συνδυάζουν όλα όσα σκέφτεσαι. Παραλίες κοντινές, καφενεδάκια, και μόλις 5 χιλιόμερα απο το Χριστό Ραχών!
Είναι καλή η λύση του στούντιο, τουλάχιστον εμείς που πήγαμε παρέα είχαμε βρει...
Οπωσδήποτε ενοικίαση αυτοκίνητου. Το Α και το Ω όταν μιλάμε για Ικαρία!
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Γνωρίζει κανείς πότε θα γίνει το πανηγύρι Αγ. Δημητρίου Ραχών?? Κάποια site γράφουν 31/7 άλλα 1/8 και άλλα 2/8. Γνωρίζει κανείς??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom