Ικαρία Ικαρία

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.804
Γνωρίζει κανείς πότε θα γίνει το πανηγύρι Αγ. Δημητρίου Ραχών?? Κάποια site γράφουν 31/7 άλλα 1/8 και άλλα 2/8. Γνωρίζει κανείς??
Ειναι που οταν ξεκιναει εκει πανηγυρι κραταει κανα 3ημερο βρε!! :p
Αν θυμαμαι καλα ειναι 31/7 παντως...
 

Φαίη Dunaway

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Γουινέα
Παιδιά γεια σας. Τί παίζει με τον καινούριο νόμο για το ελεύθερο κάμπινγκ; Θέλουμε να πάμε αρχές Ιουλίου Ικαρία και χρειαζόμαστε κάποιον να μας κατατοπίσει. Θα μαστε φοιτητοπαρέα οπότε είμαστε για παραδοσιακή μουσική, πανηγύρια, παραλίες, πεζοπορίες κτλ (σε καμία περίπτωση beach bars και τα συναφή). Που μπορούμε να κάνουμε ελεύθερο κάμπινγκ; και αν δεν τα καταφέρουμε με το ελεύθερο, υπάρχει κάποιο καλό οργανωμένο;
Ευχαριστώ :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα.
Όλα αυτά που ψάχνεις θα τα βρεις στην Ικαρία στο 110 %!!
Ιδεατό νησί για παρέα επίσης.
Ελεύθερο κάμπινγκ γίνεται στη παραλία του Νας.
Δε ξέρω βέβαια κατά πόσο κυνηγάνε ή όχι, ειδικά τώρα.
Πρέπει να απαντήσει κάποιος στα σίγουρα για να σε βοήθησει.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Παιδιά γεια σας. Τί παίζει με τον καινούριο νόμο για το ελεύθερο κάμπινγκ; Θέλουμε να πάμε αρχές Ιουλίου Ικαρία και χρειαζόμαστε κάποιον να μας κατατοπίσει. Θα μαστε φοιτητοπαρέα οπότε είμαστε για παραδοσιακή μουσική, πανηγύρια, παραλίες, πεζοπορίες κτλ (σε καμία περίπτωση beach bars και τα συναφή). Που μπορούμε να κάνουμε ελεύθερο κάμπινγκ; και αν δεν τα καταφέρουμε με το ελεύθερο, υπάρχει κάποιο καλό οργανωμένο;
Ευχαριστώ :)
Στην Ικαρία, μέχρι και πέρυσι δεν υπήρχε κανένα οργανωμένο κάμπινγκ. Ελεύθερο γίνεται στον Να, στο Λιβάδι (στο παλιό κάμπινγκ) και στη Μεσακτή (στο τέρμα της και κάπου στη μέση που έχει τουαλέτες). Καλύτερα προσπαθήστε πρώτα στο Λιβάδι που είναι πιο κοντά στον Αρμενιστή.
 

Φαίη Dunaway

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Γουινέα
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Σκέφτομαι να πάρω μαζί και ένα καλό mountain ποδήλατο, έχει να προτείνει κανείς καμία καλή διαδρομή; Θα είμαι εκεί από 1/7 έως 7/7, αν και γνωρίζω ότι τα περισσότερα πανηγύρια είναι τον Αύγουστο, ξέρει κανείς αν προλαβαίνω κανένα εκείνες τις μέρες;
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Φέτος ανακοινώθηκε απο το Δήμο Ικαρίας οτι δεν επιτρέπεται πουθενα. Έχει βγεί και μια αφίσα καυστική.



ικαρια.jpg

http://tvxs.gr/news/topika-nea/dimos-ikarias-eleythero-kampingk-blaptei-ti-nomimotita
Η απαγόρευση ισχύει απο τη δύση εως την ανατολή. Χτυπάνε συνήθως το πρωί. Εαν το τολμήσετε ή θα πρέπει να ξυπνάτε νωρίς και να είστε μακριά απο τη σκηνή (pop up σκηνή για να την στήνεις- ξεστήνεις εύκολα) ή αν σας πιάσουν μην ανοίγετε την σκηνή δεν έχουν δικαίωμα να την ακουμπήσουν. Το πρόστιμο πέρυσι ήταν 150 ε ενω φέτος πήγε στα 300 ε. Οργανωμένο δεν έχει.
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το ελεύθερο κάμπινγκ είναι παράνομο σε όλη την Ελλάδα. Στην Ικαρία πέρυσι γινόταν στα μέρη που ανέφερα και μάλλον και σε άλλες παραλίες. Μόλις μπήκε ο Αύγουστος η κατάσταση άρχισε να ξεφεύγει με τις σκηνές να καταλαμβάνουν κυριολεκτικά τις παραλίες. Ευτυχώς τότε φεύγαμε και ούτε να φανταστώ δεν θέλω τι θα γινόταν κατά τις 15.
Πάντως φοβεροί δημοσιογράφοι και οι του tvxs.
Το πρόστιμο πέρυσι ήταν 150 ε ενω φέτος πήγε στα 300 ε.
Το πρόστιμο από πέρυσι 300 ευρώ ήταν. Την αφίσα που την βρήκες? Δεν τη βρίσκω πουθενά αλλού.
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική
Μέχρι και πέρυσι δεν κυνηγούσαν το ελεύθερο. Μπορούσες να κατασκηνώσεις χωρίς να φοβάσαι και την σκιά σου για πρόστιμα.
Οι του tvxs μετέφεραν απλώς την επίσημη ανακοίνωση του Δήμου χωρίς σχόλια και κριτική.
http://ikarianews.net/2015/05/10/ενημέρωση-από-δήμο-ικαρίας-σχετικά-με/

Δεν έγραψα πουθενά ότι στη μισή Ελλάδα είναι παράνομο και στην άλλη όχι. Υπάρχουν Δήμοι όμως (ακόμα) που δεν ισχύει η απαγόρευση και δεν βγάζουν άτομα για κυνήγι. Σε κάποια μέρη γίνεται ακόμα και με τις ευλογίες τους καθώς δεν υπάρχουν σε μικρά νησάκια αρκετή υποδομή για να καλύψει τους επισκέπτες.

Φαίη αν το ζητούμενο είναι το κάμπινγκ αλλάξτε νησί. Αν όχι Ικαρία με χίλια πριν αλλάξει. Καλά να περάσεις όπου και αν πας.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μόλις μπήκε ο Αύγουστος η κατάσταση άρχισε να ξεφεύγει με τις σκηνές να καταλαμβάνουν κυριολεκτικά τις παραλίες.
Και δεν είναι μόνο αυτό. Στον Να που κατασκήνωναν κατά κόρον (τουλάχιστον τα παλιά χρόνια που είχα επισκεφτεί το νησί) το σκουπιδαριό ήταν απερίγραπτο.

Το αφισάκι απλά γελοίο.
 

sourtouko

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Γειά σας ταξιδιώτες!Είμαι φρέσκια στην παρέα σας!Θέλω να κάνω μια ερώτηση η οποία νομιζω πως απευθυνεται κυρίως σε ντόπιους...όποιος γνωρίζει απαντάει! Σ ενα μήνα πάω Ικαρία (24 Ιουλίου) . Στις 26 Ιουλίου έχει κάμποσα πανηγύρια και δεν ξέρω ποιό να προτιμήσω. 1)Ξυλοσύρτη , στο 2)Περδίκι - Δήμος Αγίου Κηρύκου, στο 3) Καρκινάγρι - Δήμος Ραχών και στο 4) Πετροπούλι, 5)Καραβόσταμο - Δήμος Ευδήλου. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κατα πόσο είναι ευκολο να κάνω μια ημερίσια εκδρομούλα για φαγητο στους Φούρνους για 4 ωρίτσες περιπου ! Γνωρίζετε τα δρομολόγια και τις τιμες μόνο για επιβάτες. Σας ευχαριστω!
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
Γειά σας ταξιδιώτες!Είμαι φρέσκια στην παρέα σας!Θέλω να κάνω μια ερώτηση η οποία νομιζω πως απευθυνεται κυρίως σε ντόπιους...όποιος γνωρίζει απαντάει! Σ ενα μήνα πάω Ικαρία (24 Ιουλίου) . Στις 26 Ιουλίου έχει κάμποσα πανηγύρια και δεν ξέρω ποιό να προτιμήσω. 1)Ξυλοσύρτη , στο 2)Περδίκι - Δήμος Αγίου Κηρύκου, στο 3) Καρκινάγρι - Δήμος Ραχών και στο 4) Πετροπούλι, 5)Καραβόσταμο - Δήμος Ευδήλου. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κατα πόσο είναι ευκολο να κάνω μια ημερίσια εκδρομούλα για φαγητο στους Φούρνους για 4 ωρίτσες περιπου ! Γνωρίζετε τα δρομολόγια και τις τιμες μόνο για επιβάτες. Σας ευχαριστω!
Προτείνω του Ξυλοσύρτη και σαν εναλλακτική το Καραβόσταμο. Εξαρτάται που θα μείνεις. Τώρα για τους Φούρνους αξίζει να θυσιάσεις μια νύχτα εκεί. Ειναι απλά μαγευτικά.
 

sourtouko

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Προτείνω του Ξυλοσύρτη και σαν εναλλακτική το Καραβόσταμο. Εξαρτάται που θα μείνεις. Τώρα για τους Φούρνους αξίζει να θυσιάσεις μια νύχτα εκεί. Ειναι απλά μαγευτικά.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εγώ θα μείνω στον Κάμπο...οπότε περισσότερο βολεύει ο Καραβόσταμος...αλλά εαν έχουμε κέφια γιατί να αποκλείσουμε και τον Ξυλοσύρτη???!!!.....Το μόνο πρόβλημα είναι πως λόγω οικονομικών και δουλειάς θα μείνω μόνο 4 ημέρες στην Ικαρία που τόσα χρόνια ονειρεύομαι να επισκευτώ...γι αυτό και θα ήθελα να πάω στους Φούρνους έστω και για μια χορταστική αστακομακαρονάδα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom