Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
συμφωνω αλλά αν μου επιτρέπεις έχω μια διευκρινιση ....σε μια μεγάλη πολη ,φυσικά το κέντρο είναι μια ευρυτερη περιοχη αλλά ιδιαιτερα για κάποιον που πηγαινει για πρωτη φορά στην ρώμη ,το βατικανο είναι μακριά απο την καρδιά της πολης....στη ρώμη που κυκλοφορει κανεις κυριως με τα ποδια,που εχει ζωή και το βράδυ ,για να έχεις την "αισθηση" της πολης ,η αληθεια είναι οτι οσο πιο κέντρο τοσο το καλυτερο(βεβαια οι τιμες είναι αναλογες)...τώρα για αυτους που εχουν παει πολλες φορες στη ρώμη ,Οκ ,μπορει να θέλουν να κάνουν και αλλες επιλογες...πάντως εγώ αν για καποιο λογο δεν θα εμενα πολύ πολύ κέντρο θα προτιμουσα το trastevere απο το βατικανο....δηλαδή αν παει καποιος στην αθηνα για πρωτη φορά που θα μείνει? το λογικό δεν είναι να προτιμησει σύνταγμα ,μοναστηράκι ,πλάκα???
 

evi_kpln

Member
Μηνύματα
50
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Κατανοητό , όπως έχω διαβάσει σε κάποιο άλλο post "Κεντρο, θεωρειται ολη η περιοχη,με ορια,βορεια τη βιλα μποργκεζε,νοτια το κολοσσαιο,ανατολικα το σταθμο τερμινι και δυτικα τον αγιο πετρο". Κάπου εκεί μέσα "καλό" είναι να κινηθείς ως προς τη διαμονή. Όχι ότι δεν θα εξυπηρετηθείς αν βρεθείς εκτός των ορίων αυτών. Για πρώτη φόρα και πρώτη γεύση και 5νθήμερη διαμονή θα είναι πιο βολικό. Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Προσανατολίζομαι πάντως προς το Camere Ondina : https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0CE0QFjAD&url=http://www.booking.com/hotel/it/camere-ondina.html&ei=pmllVfW0BYbSU7zygqgK&usg=AFQjCNFPeLjBtq7g8WWY2UWVM88bZOPGng&sig2=rD6ZWBXXtpI6x3IKYzGjzA&bvm=bv.93990622,d.bGg στην Piazza del Popolo .
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
..για κάποιον που πηγαινει για πρωτη φορά στην ρώμη...
θα προτιμουσα το trastevere απο το βατικανο....δηλαδή αν παει καποιος στην αθηνα για πρωτη φορά που θα μείνει? το λογικό δεν είναι να προτιμησει σύνταγμα ,μοναστηράκι ,πλάκα???
δεν προτεινα κατι σε κανενα. ο καθενας εχει τις προτιμησεις του αλλα και καθε ταξιδι μας τις ιδιαιτεροτητες του. εκφρασα τις αντιρρησεις μου για το χαρακτηρισμο κεντρο. κεντρο ειναι ενα και μονο, ψαξτε ποιο ειναι το ιστορικο κεντρο της Ρωμης. και το Πρατι ειναι μεσα, δεν μπορω να διαβαζω οτι ειναι "αρκετα εκτος κεντρου" γιατι δημιουργειται συγχυση. δεν μπορω να πω πχ το Χιλτον ειναι εκτος κεντρου..επειτα τι ειναι "πιο κεντρο" ειναι κατι σχετικο για τον καθενα μας.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
..παντου ειναι ονειρεμενα
Εγω με την σειρα μου να πω οτι στη Ρωμη που πηγαμε περσυ τον Σεπτεμβριο ηταν... τελειααααα:rolleyes:.. δεν πηραμε για τιποτα μετρο, σε ολα πηγεναμε με τα ποδια και Βατικανο σε ολα. Η ρωμη ειναι μια "παλια πορσελανινγ κουκλα" που βλεπεις παντα με θαυμασμο και αγαπη. Εμεις μεναμε διπλα στα Ισπανικα σκαλια. Δεν θα μπορουσαμε να μεινουμε καπου καλυτερα. Καθε βραδυ καταληγαμε στη ναβονα οσο κουρασμενοι και αν ειμασταν αλλα ηταν πολυ κοντα μας. Να περασετε τελειααα!!!
 

evi_kpln

Member
Μηνύματα
50
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
..παντου ειναι ονειρεμενα
Thank you dorita18!


Που μένατε , αν θυμάσαι;
Καλησπέρα, μείναμε στο real sistina (νομίζω έτσι γράφετε) όταν το κλείσαμε εμείς ήταν πανακριβοοο!! αλλά φταίμε γιατί καθυστέρησα να κλείσω το έκλεισα ένα μήνα πριν, όλα ήταν πανάκριβα. Δεν ήταν ξενοδοχείο ήταν διαμερισματάκια, ένα μεγάλο υπνοδοδμάτιο με ένα μπάνιο, αυτό ήταν όλο. Τα παιδιά που το είχαν ήταν φοβερά!! Πρωινό μας είχαν στο δωμάτιο κάθεμέρα διάφορα, κρουασανάκια μπισκοτάκια φρούτα κτλ. ωραία, και σε λεπτά στα ισπάνικά σκαλιά, σε 5 λεπτά στην πλατία ναβόνα, τελειαααα!!! Αυτό ήταν ένα από τα πολύ ωραία του ξενοδοχείο. Γενικώς δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο όπως της βιέννης που δεν παιζόταν, αλλά το βασικό ήταν πολυ καθαρό. Εσύ που το ψάχνεις από τώρα πιστεύω θα βρεις σε καλύτερη τιμή, αλλά θα σου πρότεινα κέντρο είναι τέλεια να βγαίνεις και να βλέπεις τα σοκάκια και όλη αυτή την ομορφιά.
 

evi_kpln

Member
Μηνύματα
50
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Dorita ωραία τα περιγράφεις.. Θα το κοιτάξω το συγκεκριμένο και αν ικανοποιεί το budget θα το προτιμήσω! ;) Παίζουν πολλά πάντως τέτοιου τύπου διαμερισματάκια που φαίνονται αξιοπρεπέστατα.. Και μάλλον κάτι τέτοιο θα προτιμήσω σε σχέση με τα 3στερα και 4στερα που κοιτάζω με την κλασσική και βαριά ατμόσφαιρα που δεν είναι στα δικά μου γούστα.
Η περιοχή της piazza del popolo για διαμονή το βράδυ πως είναι ; Εννοώ από άποψη ησυχίας/φασαρίας , ασφάλειας για τη βραδινή επιστροφή , cafe για το πρωινό άνοιγμα του ματιού ... ; :shock:
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
..παντου ειναι ονειρεμενα
Dorita ωραία τα περιγράφεις.. Θα το κοιτάξω το συγκεκριμένο και αν ικανοποιεί το budget θα το προτιμήσω! ;) Παίζουν πολλά πάντως τέτοιου τύπου διαμερισματάκια που φαίνονται αξιοπρεπέστατα.. Και μάλλον κάτι τέτοιο θα προτιμήσω σε σχέση με τα 3στερα και 4στερα που κοιτάζω με την κλασσική και βαριά ατμόσφαιρα που δεν είναι στα δικά μου γούστα.
Η περιοχή της piazza del popolo για διαμονή το βράδυ πως είναι ; Εννοώ από άποψη ησυχίας/φασαρίας , ασφάλειας για τη βραδινή επιστροφή , cafe για το πρωινό άνοιγμα του ματιού ... ; :shock:
Μια χαρα ειναι και η πλατεια popolo, πολυ ομορφη εκει κοντα φαγαμε στη pizza re, γενικα εκει πιυ γυριζαμε στο κεντρο παντου ενιωθα ασφαλεια. Γυριζει παντιυ κοσμος το βραδυ και λογο πολλων αξιοθεατων εχει πολυ αστυνομια.
 

evi_kpln

Member
Μηνύματα
50
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Τέλεια!! Συνεχίζω το ψαχτήρι και αν σας χρειαστώ επιστρέφω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom