Βέλγιο Ολλανδία Βέλγιο - Ολλανδία Καλησπερα μια ερωτηση..

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
γνωμη μου ειναι λιγες οι μερες για να πατε και Αμαστερνταμ !
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
To Άμστερνταμ ξέχνα το.Θα το κάψεις το ταξίδι και δεν θα δεις και τίποτα.
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Καλησπέρα!

Το Σάββατο πρωί πετάμε 2 φίλοι από Αθήνα για Βρυξέλλες όπου και θα μείνουμε 2 μέρες, στη συνέχεια θα επισκεφθούμε τη Μπριζ για μια ημέρα και την επόμενη θα πάμε στην Ολλανδική πόλη Nijmegen για 2-3 ημέρες και έπειτα θα φύγουμε για Άμστερνταμ.

Έχω διαβάσει αρκετές ταξιδιωτικές ιστορίες περισσότερο για το Βέλγιο αλλά έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) Κάποια λίστα με αυτά που πρέπει να δουμε οπωσδήποτε σε Βρυξέλλες και Άμστερνταμ?
2) Κάποια καλά μαγαζιά (εστιατόρια, καφετέριες, κλπ) που αξίζει να πάμε και σχετικά οικονομικά σε Βρυξέλλες και Άμστερνταμ?
3) Πως μπορώ να πάω από Μπριζ ή Γάνδη στο Nijmegen? Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Η αν δεν εχει από εκεί, από Βρυξέλλες?
4) Αξίζει η Brussels Card και η Amsterdam Card για τις μετακινήσεις και τα αξιοθέατα που περιλαμβάνουν? Θέλουμε να δούμε τα κυριότερα σε κάθε πόλη.
5) Οποιοδήποτε άλλο tip έχετε για Βρυξέλλες και Άμστερνταμ!

Ευχαριστώ
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Θα σου απαντησω για τις Βρυξέλλες, μιας και ζω εκεί.
Πρώτα απ' όλα τι να δείτε. Σε 2 μέρες , προλαβένετε όλο το ιστορικό κέντρο (δεν είναι και πολύ μεγάλο), που πρακτικά είναι ένα νοητό τρίγωνο (Παλάτι-Δικαστήρια-Grand Place οι τρεις κορυφές). Εκεί μέσα βρίσκονται τα περισσότερα αξιοθέατα , μουσεία, εστιατόρεια. Εκτός ιστορικού κέντρου βρίσκεται το Πάρκο της Πεντηκονταετίας (Jubelpark) με 3 μουσεία (1 δωρεάν και 2 επί πληρωμή).
Καφέ κι εστιατόρεια είναι πολύ γενικευμένη ερώτηση. Πάντως, αποφύγετε τα "τουριστάδικα" της Grand-Place , τα γυράδικα πίσω από την Grand Place και τα μυδάδικα.
Η Βrussels Card, δεν παρέχει δωρεάν μετακινήσεις οπότε δε νομίζω να συμφέρει (22€ / μερα ή 30 για 48 ωρες). Η ημερήσια κάρτα των ΜΜΜ (τραμ, μετρό, λεωφορεία) κοστίζει 7,5€
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Καλησπέρα!

Το Σάββατο πρωί πετάμε 2 φίλοι από Αθήνα για Βρυξέλλες όπου και θα μείνουμε 2 μέρες, στη συνέχεια θα επισκεφθούμε τη Μπριζ για μια ημέρα και την επόμενη θα πάμε στην Ολλανδική πόλη Nijmegen για 2-3 ημέρες και έπειτα θα φύγουμε για Άμστερνταμ.

Έχω διαβάσει αρκετές ταξιδιωτικές ιστορίες περισσότερο για το Βέλγιο αλλά έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) Κάποια λίστα με αυτά που πρέπει να δουμε οπωσδήποτε σε Βρυξέλλες και Άμστερνταμ?
2) Κάποια καλά μαγαζιά (εστιατόρια, καφετέριες, κλπ) που αξίζει να πάμε και σχετικά οικονομικά σε Βρυξέλλες και Άμστερνταμ?
3) Πως μπορώ να πάω από Μπριζ ή Γάνδη στο Nijmegen? Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Η αν δεν εχει από εκεί, από Βρυξέλλες?
4) Αξίζει η Brussels Card και η Amsterdam Card για τις μετακινήσεις και τα αξιοθέατα που περιλαμβάνουν? Θέλουμε να δούμε τα κυριότερα σε κάθε πόλη.
5) Οποιοδήποτε άλλο tip έχετε για Βρυξέλλες και Άμστερνταμ!

Ευχαριστώ
Μιας και ο flying dog σε καλυψε για τις Βρυξελλες, θα προσπαθησω να
βοηθησω για Αμστερνταμ αφου γυρισα απο εκει τα Χριστουγεννα. Ποσες
μερες θα μεινετε εκει? Υπαρχουν τα must visit places, van gogh museum, το
σπιτι της Αννας Φρανκ ( χασιμο χρονου ) Rijksmuseum, που αν δεν εισαι πχ
λατρης της τεχνης ισως τα βαρεθεις, σε κουρασουν κλπ. Ειναι και το heineken experience οπου εκει παρασκευαζοταν η μπυρα. Για μενα το
Αμστερνταμ ηταν το πιο χαλαρο ταξιδι (μετα τη Γαυδο). Πηγα σε αυτα τα μουσεια που προανεφερα και μετα μονο βολτες στα καναλια και στα ομορφα- πεντακαθαρα παρκα τους. Westerpark ( μπορεις να χαλαρωσεις εκει κανοντας ενα τσιγαρο) vondelpark, oosterpark, στις γυρω περιοχες των παρκων και φυσικα κεντρικα στην πολη dam square, oude kerk, nieuwe kerk που ουσιαστικα δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο αλλα αυτα εχει το Αμστερνταμ. Δενθα μπορουσαμε να μην παμε στη red light district, οπου εκει σε κατι pub (δεν θυμαμαι ονοματα) ηταν παρα πολυ ωραια. Μπορει να βρισκοταν στην 'κοκκινη'περιοχη αλλα ηταν αξιολογα. Το Φαγητο προσωπικα, δεν μου αρεσε οποτε κατεληγα στα σιγουρα! πιτσα, hot dog, steaks, κλπ. Λατρεψα, τα μαγαζια
με τα τυρια. Περπατωντας στην πολη θα συναντησετε πολλα τετοια καταστηματα οπου μπορειτε να τα δοκιμασετε ποικιλια τυριων, χωρις καποιο κοστος, αφου σιγουρα θα φυγετε και θα εχετε αγορασει τουλαχιστον ενα. Οσον αφορα την καρτα, για την συγκοινωνια ειναι ολα πολυ κοντα, δεν νομιζω να χρησιμοποιησετε αρκετα τα μεσα. Εγω τα χρησιμοποιησα μια φορα για το westerpark, και μια για να παω απο το ξενοδοχειο στο σταθμο των τρενων. Επισης, πρεπει να αποφασισετε σε ποια μουσεια θα πατε για να δειτε αν σας συμφερει η καρτα. Last but not least, για καφε, μπυρα, σοκολατα και λιγο ναρκωτικο πηγαμε στο bulldog που ειναι στην πλατεια leidseplein. pan cakes , cupcakes, τρουφες και τα λοιπα δεν δοκιμασα...ειμαι κοτα!
 
Last edited:

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
3) Πως μπορώ να πάω από Μπριζ ή Γάνδη στο Nijmegen? Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Η αν δεν εχει από εκεί, από Βρυξέλλες?
Από ότι είδα στο επίσημο site των βελγικών σιδηροδρόμων θέλεις τουλάχιστον 2 μετεπιβιβάσεις (Γάνδη - Αμβέρσα και Ρουζενταλ).
https://www.b-europe.com/Travel/Boo...tracker&utm_content=208431#stepTrainSelection
 

Mariamous

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ
Γεια σας. Σκέφτομαι να πάω Βρυξέλλες αλλα να τη χρησιμοποιω ως βάση για εξορμήσεις στα γύρω μέρη. Μου πρότειναν με τρένο ....Άμστερνταμ ...Μπριζ... Γάνδη ..
Εχω μια εβδομάδα στη διάθεση μου.
Τι ειναι προτιμότερο ; Να μένω Βρυξέλλες κ να κανω ημερήσιες αποδράσεις ή να διανυκτερεύσεις στις πόλεις που θα επισκέπτομαι ;
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Καλημέρα. Εφόσον έχεις μία εβδομάδα στη διάθεση σου καλύτερα να μοιράσεις τις ημέρες σου και στις πόλεις που θέλεις να επισκεφθείς.
Το Βέλγιο μπορεί να είναι μικρή χώρα και οι αποστάσεις μεταξύ των πόλεων να είναι μικρές (πχ. από Βρυξέλλες για Μπρυζ με το τραίνο είναι περίπου μία ώρα και κάτι) παρόλα αυτά θα είναι κουραστικό να πηγαινοέρχεσαι σχεδόν καθημερινά για να επισκεφθείς τις άλλες σημαντικές πόλεις.
Εξάλλου η γοητεία σε αυτές τις πόλεις (ιδιαίτερα στην Μπρυζ και στη Γάνδη) είναι όταν νυχώνει και έχουν αρχίσει να φεύγουν τα πλήθη των τουριστών, ενώ με την ημερήσια επίσκεψη θα χάσεις πολύ από τη μαγεία αυτών των πόλεων!
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Και εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις στις πόλεις που θες να πας. Ειδικά στη Μπρυζ επιβάλλεται για διανυκτέρευση/σεις, είναι κούκλα! Πολύ όμορφη είναι και η Γάνδη. Για Άμστερνταμ δεν ξέρω.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Για Άμστερνταμ δεν ξέρω.
...και το Άμστερνταμ είναι υπέροχο, αλλά νομίζω ότι χρειάζεται περισσότερες από δύο μέρες. Είναι κρίμα να ''χαντακωθεί'' σε μία εβδομάδα μαζί με τις υπόλοιπες πόλεις του Βελγίου.
 

Mariamous

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ
...και το Άμστερνταμ είναι υπέροχο, αλλά νομίζω ότι χρειάζεται περισσότερες από δύο μέρες. Είναι κρίμα να ''χαντακωθεί'' σε μία εβδομάδα μαζί με τις υπόλοιπες πόλεις του Βελγίου.
Για πρώτη πόλη ποια προτείνεις; Θεσσαλονίκη - Βρυξέλλες και μετα Μπρυζ Γάνδη και μετα Άμστερνταμ ; Να επιστρέψω Βρυξέλλες για αναχώρηση προς Θεσσαλονικη;
Τι ειναι πιο βολικό πρακτικό και οικονομικό;
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Εφόσον θέλεις να συμπεριλάβεις και το Άμστερνταμ στο ταξίδι, η σειρά όπως τα έχεις βάλει είναι καλή. Το ιδανικό θα είναι να φτάσετε Βρυξέλλες και να αναχωρήσετε από το Άμστερνταμ (δεν ξέρω αν υπάρχει απευθείας πτήση για Θεσ/νικη) αλλά συνήθως η αναχώρηση και η επιστροφή από διαφορετικές πόλεις είναι πιό ακριβή. Πιο οικονομικό θα είναι να επιστρέψετε από Βρυξέλλες (χωρίς να είναι όμως και πιο βολικό).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom