Πτήσεις με ανταπόκριση

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλησπέρα, πεταω με aegean απο Αννόβερο για Αθήνα μέσω Θεσσαλονίκης με αναμονη 5 ώρες περίπου. Μου έτυχε κατι και πρέπει να μείνω Θεσσαλονίκη, τι πρέπει να κάνω?
Θα κατεβεις απο το αεροπλανο στη Θεσσαλονικη. Αν εχεις αποσκευη θα ζητησεις κατα την παραδοση της να παει Θεσσαλονικη και οχι Αθηνα, θα πας να την παραλαβεις και θα φυγεις απο το αεροδρομιο.
Αν εισαι μονο με χειραποσκευη απλα φευγεις.
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα σας! Έχω κλείσει εισητήριο με ανταπόκριση με την aegean και την tap.
Θέλω να κάνω online check in. Αυτό γίνεται αυτομάτως και για τις δύο πτήσεις ή πρέπει να κάνω ξεχωριστά για την κάθε μία πτήση?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα σας! Έχω κλείσει εισητήριο με ανταπόκριση με την aegean και την tap.
Θέλω να κάνω online check in. Αυτό γίνεται αυτομάτως και για τις δύο πτήσεις ή πρέπει να κάνω ξεχωριστά για την κάθε μία πτήση?
Απ'οσο θυμάμαι από πέρυσι το τσεκ ιν γίνεται χωριστά στην ιστοσελίδα της κάθε εταιρίας για την κάθε πτήση.
 

simba

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολινο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Καλησπερα στην παρεα!
Λοιπον παιδια θελω τη βοηθεια σας και συγνωμη προκαταβολικα για το παρακατω "σεντονι"..

Θελω να κλεισω για Θεσσαλονικη-Μαγιορκα μεσω germanwings, και δυστυχως την πτηση που μ'ενδιαφερει, τη βρισκω μονο μεσω skyscanner στην e-dreams, και ειναι με ανταποκριση Dusseldorf.

Καταρχας, αναφερει πως η πτηση απο Dusseldorf ,4U9580, ειναι υπό τη διαχείριση της eurowings, που ειναι στον ιδιο ομιλο-στολο, αν δεν κανω λαθος.
Ειμαι περιεργος γιατι ο συνδυασμος αυτος δεν προσφερεται στο site της germanwings, παρα μονο μεσω Κολωνιας ή Αμβουργου?

Anyway, προκειται για ενα ενιαιο εισιτηριο, αρα στον ενδιαμεσο σταθμο δε χρειαζεται check in-ελεγχος, βρισκω την πυλη μου και επιβιβαζομαι?
Και παιρνω κανονικα το checked luggage στη Μαγιορκα?
Οποτε, με χρονο αναμονης 70λεπτα στο Dusseldorf ειμαι σχετικα κομπλε?

Επισης, στη διαδικασια κρατησης της e-dreams, αναφερει οτι στην τιμη του εισιτηριου περιλαμβανεται δωρεαν 1 αποσκευη. Εννοουνε τη χειραποσκευη που σημαινει οτι προκειται για το Basic Fare και οποτε μετα χρειαζεται με 15ε να προσθεσω την 23kg?
Ή εννοουνε την 23kg οποτε προκειται για το smart fare που την περιλαμβανει δωρεαν?

Κλεινοντας, αν ισχυει το πρωτο, θα μπορεσω μετα κανονικα να προσθεσω την 23kg στο site της germanwings για τα 2 σκελη, ανεξαρτητα αν το 2ο το αναλαμβανει η eurowings, σωστα?

Τελος, αν γνωριζετε, αν θελησω να προσθεσω μια δευτερη 23kg (με το τραγικο ποσο των 75ε), μπορω να σπασω τα κιλα αυτα σε 2 βαλιτσες ή πρεπει μονο σε 1?
Δυσκολα βεβαια γιατι αναφερει Item of luggage...

Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Τελικα κατεληξα με Swiss air σε συνδυασμο με Gol Transportes Aereos για πτησεις μεσα στην Λατινικη Αμερικη.το μονο που με αγχωνει ελαφρως ειναι οι μολις 2 και μιση ωρες αναμονης στο Σαο Παολο(κατα την επιστροφη μας) οπου και πρεπει να αλλαξουμε εταιρια(απο Gol Transportes Aereos σε Swiss).Καποιος με εμπειρια απο συγκεκριμενη περιπτωση μπορει να μου πει αν επαρκουν και τι γινεται σε περιπτωση καθυστερησης.θα επικοινωνησω βεβαια και με την airtickets αλλα θα ηθελα και τη γνωμη σας
Γεια χαρα.Αν και δεν ειμαι πρωταρης στα ταξιδια,θα ελεγα κατι ενδιαμεσο,δεν εχει τυχει να χρησιμοποιησω ποτε μα ποτε καποια μηχανη αναζητησης και συγκεκριμενα την airtickets που σκοπευω να το κανω τωρα.
Εχω καποιες αποριες σχετικα με το αν η τιμη που αναγραφεται ειναι η τελικη,αν περιλαμβανονται δηλαδη κρυφες χρεωσεις η καποια ποσα που προστιθενται(ή ε) αργοτερα και επισης αν διευκρινιζεται κατα τη διαρκεια της διαδικασιας αν παραλαμβανεις τις αποσκευες και ποτε οταν αλλαζεις αεροπορικες εταιριες.Συγκεκριμενα ταξιδευω για Buenos Aires με επιστροφη απο Rio(de Janeiro)κανα μηνα αργοτερα και περιλαμβανονται τουλαχιστον 4 αεροπορικες εταιριες σε καθε περιπτωση.Ακομη αν χρειαζεται να συμπληρωσω τα πληρη στοιχεια με αριθμους διαβατηριων κ.τ.λ. τη στιγμη της κρατησης η μπορω και αργοτερα.
Γενικοτερα αν χρειαζεται να προσεξω κατι που αλλαζει σε σχεση με το αν εκανα κρατηση μεσω official site.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Τελικα κατεληξα με Swiss air σε συνδυασμο με Gol Transportes Aereos για πτησεις μεσα στην Λατινικη Αμερικη.το μονο που με αγχωνει ελαφρως ειναι οι μολις 2 και μιση ωρες αναμονης στο Σαο Παολο(κατα την επιστροφη μας) οπου και πρεπει να αλλαξουμε εταιρια(απο Gol Transportes Aereos σε Swiss).Καποιος με εμπειρια απο συγκεκριμενη περιπτωση μπορει να μου πει αν επαρκουν και τι γινεται σε περιπτωση καθυστερησης.θα επικοινωνησω βεβαια και με την airtickets αλλα θα ηθελα και τη γνωμη σας
Σε ποιο αεροδρόμιο φτάνεις και έπειτα αναχωρείς από Σαο Παολο; Στο GRU φαντάζομαι ε;
Το εισιτήριο επιστροφής είναι ενιαίο; Ή το έχεις κλείσει ξεχωριστά; Η Swiss πάντως έχει interline με την Gol.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Σε ποιο αεροδρόμιο φτάνεις και έπειτα αναχωρείς από Σαο Παολο; Στο GRU φαντάζομαι ε;
Το εισιτήριο επιστροφής είναι ενιαίο; Ή το έχεις κλείσει ξεχωριστά; Η Swiss πάντως έχει interline με την Gol.
σωστα ναι στο ιδιο αεροδρομιο.Ενιαιο εισητηριο απο airtickets μεσω της επιλογης πολλαπλων προορισμων.αρα απο τη στιγμη που συνεργαζονται οι εταιριες δεν πρεπει να ανησυχω για τυχον καθυστερηση καποιας εταιριας?και λογικα θα παρω αποσκευες μια και καλη στο τελος?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
σωστα ναι στο ιδιο αεροδρομιο.Ενιαιο εισητηριο απο airtickets μεσω της επιλογης πολλαπλων προορισμων.αρα απο τη στιγμη που συνεργαζονται οι εταιριες δεν πρεπει να ανησυχω για τυχον καθυστερηση καποιας εταιριας?και λογικα θα παρω αποσκευες μια και καλη στο τελος?
Εφόσον είσαι σίγουρος πως είναι ενιαίο παραδίδεις στην αρχή τις αποσκευες στην αρχή και ια τις πάρεις Αθήνα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τελικα κατεληξα με Swiss air σε συνδυασμο με Gol Transportes Aereos για πτησεις μεσα στην Λατινικη Αμερικη.το μονο που με αγχωνει ελαφρως ειναι οι μολις 2 και μιση ωρες αναμονης στο Σαο Παολο(κατα την επιστροφη μας) οπου και πρεπει να αλλαξουμε εταιρια(απο Gol Transportes Aereos σε Swiss).Καποιος με εμπειρια απο συγκεκριμενη περιπτωση μπορει να μου πει αν επαρκουν και τι γινεται σε περιπτωση καθυστερησης.θα επικοινωνησω βεβαια και με την airtickets αλλα θα ηθελα και τη γνωμη σας
2 ώρες και μισή στο GRU? Σε λυπάμαι. Είναι πολύ "γρήγορο" αεροδρόμιο, δε θα χάσεις την πτήση, αλλά είναι πανάθλιο - ένα από τα χειρότερα αεροδρόμια που έχω πετάξει ποτέ...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ένα από τα χειρότερα αεροδρόμια που έχω πετάξει ποτέ...
Υπερβολες. Περασα 6 ωρες ανετοτατα. Γεματο καλα καφε, κοσμο και αξιοπρεπεστατα lounge (τα δικα μας τουλαχιστον..)
Ττφλα να χουν δηλ τα Τιρανα, Τυνησια, Βυρηττος, Κιεβο, Ηρακλειο, Σαντορινη και τοσα αλλα διαμαντια που εχεις επισκεφθει...
 

simba

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολινο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Παιδια, pls καποια βοηθεια για το παραπανω post (#64 )?
Ειναι επειγον να κλεισω μεχρι αυριο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom