Εγγραφη σε booking.com & airtickets.gr

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
όταν πληρωθεί ο ξενοδόχος δεν πρέπει να πάρει και το μπούκινγκ το ποσοστό του?
Αυτό δε σημαίνει ότι το booking έχει πράκτορα στο POS terminal της τράπεζας που έχει το ξενοδοχείο.... Εξ' άλλου, ο ξενοδόχος μπορεί τελικά να πληρωθεί και με άλλη κάρτα ή με μετρητά.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
E? Και που ξέρει η booking αν ο ξενοδόχος χρέωσε την κάρτα μου ή όχι;
Δεν το ξέρει,αλλά ούτε το ενδιαφέρει.Τα στοιχεία της κάρτα σου τα κρατάει στο σύστημα του το booking για 15 ημέρες.Αν τα πάρει ο ξενοδόχος έχει καλώς.Αν δεν
τα πάρει σε 15 ημέρες τα στοιχεία της κάρτα σου διαγράφονται και θα πρέπει ο ξενοδόχος να τα ζητήσει από την booking και αυτή από τον πελάτη.
Τα ξενοδοχεία συνήθως με την κράτηση αφαιρούν και το ποσό,αλλά μερικές φορές
λόγω φόρτου εργασίας το αφήνουν για αργότερα που όμως πρέπει να είναι έως 15
ημέρες μετά την κράτηση.
Δεν επιτρέπετε στην booking να κρατάει τα στοιχεία της κάρτας σου πάνω από 15 ημέρες.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Αυτό δε σημαίνει ότι το booking έχει πράκτορα στο POS terminal της τράπεζας που έχει το ξενοδοχείο.... Εξ' άλλου, ο ξενοδόχος μπορεί τελικά να πληρωθεί και με άλλη κάρτα ή με μετρητά.
Η booking αδιαφορεί με το τρόπο που θα πληρωθεί ο ξενοδόχος.
Αν ο ξενοδόχος έπρεπε να πληρωθεί με την κράτηση και δεν το έκανε (για τους δικούς του λόγους),η booking θα πληρωθεί την προμήθεια της στην ημερομηνία που έχει
συμφωνήσει με τον ξενοδόχο.Είτε πληρωθεί από την κάρτα,είτε από άλλη κάρτα,είτε με μετρητά.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Κάποια τα κρατάει για πάντα, πρόσφατα με ενημέρωσε(!!!) ότι η κάρτα μου λήγει (νάναι καλά, δεν το είχα προσέξει),
Αυτό πρώτη φορά το ακούω.΄Εχουν λήξει αρκετές κάρτες μου και ποτέ δεν πήρα τέτοια ειδοποίηση.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Αυτό πρώτη φορά το ακούω.΄Εχουν λήξει αρκετές κάρτες μου και ποτέ δεν πήρα τέτοια ειδοποίηση.[/QUOT
πιθανότατα έχεις βρει κάποιο τρόπο να μην αποθηκεύει τα στοιχεία σου, εμένα πάντως με βολεύει γιατί χρησιμοποιώ μόνο αυτό και το Nowitania και τα εμπιστεύομαι και τα δύο (κάνουν και κάποιες εκπτώσεις)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν το ξέρει,αλλά ούτε το ενδιαφέρει.Τα στοιχεία της κάρτα σου τα κρατάει στο σύστημα του το booking για 15 ημέρες.Αν τα πάρει ο ξενοδόχος έχει καλώς.Αν δεν
τα πάρει σε 15 ημέρες τα στοιχεία της κάρτα σου διαγράφονται και θα πρέπει ο ξενοδόχος να τα ζητήσει από την booking και αυτή από τον πελάτη.
Τα ξενοδοχεία συνήθως με την κράτηση αφαιρούν και το ποσό,αλλά μερικές φορές
λόγω φόρτου εργασίας το αφήνουν για αργότερα που όμως πρέπει να είναι έως 15
ημέρες μετά την κράτηση.
Δεν επιτρέπετε στην booking να κρατάει τα στοιχεία της κάρτας σου πάνω από 15 ημέρες.
Α, μιλάς για το μηχανισμό που μεταφέρει τα ξενοδοχεία της κάρτας στους ξενοδόχους. Ακόμα κι αυτό διαφέρει από χώρα σε χώρα, ανάλογα με τις κανονιστικές υποχρεώσεις που επιβάλλει το τραπεζικό σύστημα σε κάθε χώρα...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Α, μιλάς για το μηχανισμό που μεταφέρει τα ξενοδοχεία της κάρτας στους ξενοδόχους. Ακόμα κι αυτό διαφέρει από χώρα σε χώρα, ανάλογα με τις κανονιστικές υποχρεώσεις που επιβάλλει το τραπεζικό σύστημα σε κάθε χώρα...
Επειδή έχει έδρα την Ολλανδία εφαρμόζει το Ευρωπαικό δίκαιο για την φύλαξη
προσωπικών δεδομένων.
Στην περίπτωση του Borealis έχει εκείνος ζητήσει να αποθηκευτούν τα δεδομένα του,αλλά αυτό είναι μεταξύ της booking και του πελάτη.Όχι του ξενοδόχου και της booking.
To tip που είχα αναφέρει ήταν ,αν δεν τα πάρει ο ξενοδόχος στο δεκαπενθήμερο μετά δεν έχει πρόσβαση στην κάρτα σας.Οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς αν θα έχεις λεφτά στον λογαριασμό σου μετά το 15 ήμερο.
Αν το αποφασίσει ο ξενοδόχος να κάνει την συναλλαγή πχ την 20 η ημέρα δεν θα
μπορέσει γιατί δεν θα έχει την κάρτα σου,οπότε θα την ζητήσει από την booking και
αυτή από τον πελάτη.Tότε ο πελάτης βάζει χρήματα στον λογαριασμό του (αν τα έιχε ξοδέψει)και δίνει εκ νέου την κάρτα του στην booking.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Στην περίπτωση του Borealis έχει εκείνος ζητήσει να αποθηκευτούν τα δεδομένα του,αλλά αυτό είναι μεταξύ της booking και του πελάτη.Όχι του ξενοδόχου και της booking.
Δεν νομίζω να το έχω ζητήσει εγώ, δεν μπορώ βέβαια να θυμάμαι καλά γιατί πέρασαν πολλά χρόνια, αλλά γενικά ξέρω ότι δύσκολα θα έκανα κάτι τέτοιο. Τελικά βέβαια αποδείχτηκε ότι με βολεύει οπότε δεν έδωσα σημασία.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Δεν νομίζω να το έχω ζητήσει εγώ, δεν μπορώ βέβαια να θυμάμαι καλά γιατί πέρασαν πολλά χρόνια, αλλά γενικά ξέρω ότι δύσκολα θα έκανα κάτι τέτοιο. Τελικά βέβαια αποδείχτηκε ότι με βολεύει οπότε δεν έδωσα σημασία.
Σε κάποια συναλλαγή με την booking θα είχε το ερώτημα να αποθηκεύσει ή όχι
τα στοιχεία σου.
Αλλά αυτό είναι μεταξύ εσένα και της booking,όχι με τον ξενοδόχο.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Λοιπον, σημερα εκανα την πρωτη μου κρατηση μεσω booking!
Ολα καλα, πολυ επεξηγηματικο, ολα καλα.
Αναφορικα με την κρατηση και τους προβληματισμους μου περι χρεωσεων, μπορουμε τωρα να μιλησουμε-για τη συγκεκριμενη περιπτωση, σε συγκεκριμενη βαση.
Ετσι κι αλλιως το ξενοδοχειο προσεφερε καποια πραγματα σχετικα (δειτε παρακατω), επελεξα δε, να πληρωσω και με μετρητα.
Συγκεντρωσα σε μια εικονα, ολα τα 'επιμαχα' (για τον προβληματισμο μου) screenshots:


Η κρατηση εγινε κανονικα, ηρθε το επιβεβαιωτικο email, η καρτα μου μια χαρα, κλπ
Υπενθυμιζω, κανω χρηση χρεωστικης καρτας.

Με βαση τα ανωτερω λοιπον, εγω μπορω, τωρα που εγινε η κράτηση, να πάω να σηκωσω τα χρηματα απο την καρτα μου και να την εχω χωρις χρηματα;

Ή ακομη, σαν δευτερο ενδεχομενο, ίσως θα επρεπε (αλλα γιατι, θελω εξηγηση αν ειναι να μεινουν εντος καρτας) να αφησω τα χρηματα, μεχρι την εβδομαδα της διαμονης, και 3-4 μερες νωριτερα, να παω να σηκωσω τα χρηματα απο την καρτα, πχ για να πληρωσω με μετρητα στο ξενοδοχειο;

Δεν θελω να εχω δεσμευμενα τα χρηματα στην καρτα(σαν ενεχυρο), εφοσον το ξενοδοχειο/booking/επιλογες μου, μου δινουν αυτη τη δυνατοτητα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom