Γαλλία εξερεύνηση ... Βορειοδυτικά του Παρισιού ...

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
Γεια και χαρά στην ανήσυχη παρέα ...
Ήρθε η ώρα να αρχίσω προγραμματισμό για το τελευταίο κομμάτι που δεν έχω εξερευνήσει στην αγαπημένη Γαλλία ... και θα ήθελα παρακαλώ την βοήθειά σας ... όπως κάθε χρόνο ....
Η εποχή που θα ταξιδέψω είναι περίπου αρχές Σεπτέμβρη για κάνα δεκαπενθήμερο ... και ως συνήθως θα νοικιάσω αυτοκινητάκι για αλώνισμα ...
Κατά προτίμηση η περιοχή που θα ήθελα σαν βάση μου να είναι κοντά στο Καλαί (Calais) για το λόγο ότι θα περάσω (με το Eurostar) για ένα διήμερο στο Λονδίνο για να δω κάποια ξαδέρφια ...

Ποιες περιοχές για διαμονή προτείνετε ? ... αξιοθέατα ?
Ότι άλλο σχετικό καλοδεχούμενο ...

Ευχαριστώ ...
Λευτέρης
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
-Amiens με τα όμορφα παραποτάμια καφέ, πεζόδρομο, εκκλησία
-Boulogne sur mer όμορφο κάστρο, Ενυδρείο αξίζει μια επίσκεψη
-Calais ένα απο τα πιο όμορφα δημαρχεία με το ρολόι και τα καραβια στο λιμάνι ... καλέ είναι απέναντι η Αγγλία..
-Λίλ όχι και πολλά αλλά αρκετός κόσμος...
-Αρας (δεν έχω πάει) αλλά νομίζω αξίζει μια επίσκεψη...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Αυτα που σου λεει ο @chrisbd ειναι ωραια αλλα ειναι βορεια βορειοανατολικα του Παρισιου (οπως και το Calais). Αν θες βορειοδυτικα τοτε πηγαινε προς Νορμανδια. Le Havre, Caen, Mont Saint Michel etc.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταράκτες Ιγκουασού
ok chris ... το'χω ! :p

Παρεμπιπτόντως ... πολύ ωραίο το "Αρας" που αναφέρεις ποιο πάνω ...
Μάλιστα μου άρεσε τόσο πολύ ,,, (το είδα σε φωτος) , που θα κάνω μερικές διανυκτερεύσεις εκεί !
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
ok chris ... το'χω ! :p

Παρεμπιπτόντως ... πολύ ωραίο το "Αρας" που αναφέρεις ποιο πάνω ...
Μάλιστα μου άρεσε τόσο πολύ ,,, (το είδα σε φωτος) , που θα κάνω μερικές διανυκτερεύσεις εκεί !
Ήμουνα πριν μια βδομάδα εκεί, και μάλλον απογοήτευση θα το έλεγα... Η πανέμορφη πλατεία έχει μετατραπεί σε πάρκιγκ, ενώ το κέντρο το βρήκα εντελώς άνευρο - πιο ταιριαστό με χωριό παρά με πρωτεύουσα νομού (departement). Χωρίς να είναι άσχημο, για πάνω από λίγες ώρες δεν είναι. Λίλ και πάλι Λίλ...

Αν θες να πας προς τα κει πάνω, 2 highlights:
- Saint Omer.
- Bergues.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Χωρίς να είναι άσχημο, για πάνω από λίγες ώρες δεν είναι. Λίλ και πάλι Λίλ...

Αν θες να πας προς τα κει πάνω, 2 highlights:
- Saint Omer.
- Bergues.
Επειδή πριν κάποιο διάστημα αναφέρθηκε από κάποιον στο φόρουμ ότι η Λιλ είναι μια πόλη μάλλον βαρετή που παίρνει ζωή από τους φοιτητές, σου άφησε τέτοια εντύπωση;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Επειδή πριν κάποιο διάστημα αναφέρθηκε από κάποιον στο φόρουμ ότι η Λιλ είναι μια πόλη μάλλον βαρετή που παίρνει ζωή από τους φοιτητές, σου άφησε τέτοια εντύπωση;
Όχι. Υπάρχει έντονο το φοιτητικό στοιχείο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι κυρίαρχο - και χωρίς αυτό η Lille είναι μια χαρά πόλη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Μπορείτε να ακονίσετε την καρμανιόλα εγώ είμαι που βρήκα την Λιλ ιδιαίτερα βαρετή και χλιαρή, για πες βρε τάβερ τι ακριβώς μου ξέφυγε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom