Ικαρία Σάμος Ικαρία - Σάμος: συνδυασμός;

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μακάρι, αν και πάντα υπάρχει ένα άλυτο πρόβλημα. Πολύς κόσμος σπεύδει να κλείσει εισιτήρια για Κυκλάδες γεμίζοντας το καράβι. Έτσι όταν εσύ θέλεις να έρθεις Σάμο και ψάχνεις στο Μπλου Σταρ, σου λένε ότι είναι πλήρες. Στη Σάμο όμως έρχεται σχεδόν άδειο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εκτός από το Blue star 1 τις Τρίτες, να αναφέρω πως απευθείας δρομολόγιο για Σάμο θα έχει φετος το καλοκαίρι το υπέροχο πλοίο της Hellenic Seaways ΑΡΙΑΔΝΗ. Κάθε Σάββατο πρωί αναχώρηση από Πειραιά στις 09.00 με άφιξη νομίζω γύρω στις 16.30 στο Βαθύ (το Blue star 1 πιάνει Καρλόβασι). Γενικά νομίζω πως φέτος η Σάμος θα έχει την καλύτερη ακτοπλοική σύνδεση μετά από πολλά χρόνια
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εκτός από το Blue star 1 τις Τρίτες, να αναφέρω πως απευθείας δρομολόγιο για Σάμο θα έχει φετος το καλοκαίρι το υπέροχο πλοίο της Hellenic Seaways ΑΡΙΑΔΝΗ. Κάθε Σάββατο πρωί αναχώρηση από Πειραιά στις 09.00 με άφιξη νομίζω γύρω στις 16.30 στο Βαθύ (το Blue star 1 πιάνει Καρλόβασι). Γενικά νομίζω πως φέτος η Σάμος θα έχει την καλύτερη ακτοπλοική σύνδεση μετά από πολλά χρόνια
Όντως φέτος η σύνδεσή μας με την υπόλοιπη Ελλάδα είναι σαφώς ανώτερη από άλλες χρονιές. Όταν λέμε φέτος βέβαια εννοούμε καλοκαίρι, γιατί για χειμώνα ας το αφήσουμε....
Εκτός από το Αριάδνη, στο Βαθύ θα φτάνει και το Νήσσος Ρόδος.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Όντως φέτος η σύνδεσή μας με την υπόλοιπη Ελλάδα είναι σαφώς ανώτερη από άλλες χρονιές. Όταν λέμε φέτος βέβαια εννοούμε καλοκαίρι, γιατί για χειμώνα ας το αφήσουμε....
Εκτός από το Αριάδνη, στο Βαθύ θα φτάνει και το Νήσσος Ρόδος.
Όντως! Ωραίο πλοίο πάντως και το ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ. Να αναφέρω απλά πως το ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ θα έχει πρώτα προσεγγίσεις σε Συρο-Μύκονο-Ικαρία (θα κάνει δηλαδή περίπου το δρομολόγιο που έκανε πέρσι το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ), ενώ τα δρομολόγια του BS1 & του ΑΡΙΑΔΝΗ είναι απευθείας για Σάμο (κάτι που νομίζω είχε πολλά χρόνια να δει το νησί)! Συμφωνώ όμως απόλυτα μαζί σου για το χειμώνα, αλλά ας το αφήσουμε όπως είπες γιατί ανοίγουμε μεγάλο και πικρό θέμα. Είναι επιεικώς απαράδεκτο ένα μεγάλο νησί όπως η Σάμος να έχει το χειμώνα μόνο 3 δρομολόγια την εβδομάδα από Πειραιά
 

Sotirios Mav

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Χαίρετε travel victims ! Ονομάζομαι Σωτήρης είμαι και εγώ λάτρης της γυροβολιάς και φέτος το καλοκαίρι θα παραθερίσω στην Ικαρία με την γυναίκα μου. Η διαμονή μας στο νησί θα είναι για 5 νύχτες ( 17-22 Ιουλίου). Έχω κλείσει σε ξενοδοχείο στον Άγιο Κήρυκο και πλέον ψάχνουμε για αεροπορικά εισιτήρια από Θεσσαλονίκη διότι μένουμε στον νομό Κοζάνης... Οι τιμές με Olympic Air ξεκινάν από 288/άτομο και ασφαλώς είναι πανάκριβα. Από την άλλη η Astra που με πληροφόρησαν ότι πέρυσι είχε απευθείας πτήσεις για Ικαρία από Θεσσαλονίκη σε πολλή καλή τιμή , αλλά φέτος μέχρι στιγμής στο Α ΜΕΡΟΣ του καλοκαιρινού προγράμματος δεν υπάρχει Ικαρία...!!! Η εταιρία μου είπε ότι θα ανακοινωθεί και ΜΕΡΟΣ Β μέχρι τέλος βδομάδας χωρίς όμως περαιτέρω πληροφορίες
Η ερώτησή μου είναι λοιπόν για όποιον γνωρίζει από τα παραπάνω : Τι κάνω από εδώ και πέρα με την μετάβασή στο νησί καθώς θέλω να αποφύγω την ταλαιπωρία με ΚΤΕΛ και πλοίο ... ?
και 2ον για την μετακίνησή μου στο νησί διάβασα ότι χρειάζεται υποχρεωτικά αυτοκίνητο. Τι προτείνετε για ενοικίαση και πόσο πάει το μαλλί ? θα το χρειαστώ όλες τις μέρες ?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Αν η ολυμπιακή/aegean είναι ακριβή και η άστρα δεν έχει ακόμα πτήσεις, δεν βλέπω άλλο τρόπο εκτός καραβιού. Το δρομολόγιο τώρα γίνεται από Νήσσος Μύκονος, το οποίο είναι αρκετά γρήγορο, αλλά να υπολογίζεις ότι κάνει γύρω στις 16 ώρες να φτάσει Σάμο! Και από εκεί καμιά ώρα ακόμα για Ικαρία. Δλδ μιλάμε για Οδύσσεια.
Πού να δεις μέχρι πριν λίγο καιρό που το ίδιο δρομολόγιο διαρκούσε 23 ώρες(!) λόγω αργού καραβιού.

Σαφώς και τα αεροπορικά είναι τσουχτερά αλλά σκέψου τι προτιμάς. Πάντως από Ιούνιο θα μπει στις εδώ γραμμές και ένα της Blue Star που ίσως συνδέει Θεσσαλονίκη - Σάμο. Ίσως σε βολεύει και υπάρχει περίπτωση να είναι λίγο πιο γρήγορο. (τύπου 14 ώρες για Σάμο πάντα)

Το νησί θα συμφωνήσω ότι θέλει αυτοκίνητο. Δεν είναι τεράστιο μεν, αλλά ένα όχημα θα σε βοηθούσε πολύ. Γιατί όχι και μηχανάκι. Τιμές δεν γνωρίζω δυστυχώς.

Ελπίζω να βοήθησα....
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καλώς ήρθες Σωτήρη! Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να κλείσεις αεροπορικά. Η aegean βγάζει προσφορές για πτήσεις εσωτερικού συνήθως μέσα με τέλη Απρίλη. Θα σου έλεγα να κάνεις εγγραφή στο newsletter της εταιρίας ώστε να ενημερώνεσαι για τις προσφορές της.
Στην Ικαρία σίγουρα θα χρειαστείς μεταφορικό μέσο. Αλήθεια, γιατί επέλεξες να μείνεις στον Άγιο Κήρυκο;
 

Sotirios Mav

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ήσασταν πολύ γρήγοροι...! Τώρα στον Άγιο Κήρυκο για διάφορους λόγους...Είναι η πρωτεύουσα, το μεγάλο λιμάνι και είναι πιο κοντά στο αεροδρόμιο (κανα 10 km). Έκλεισα στο hotel Κάστρο. Διάβασα αρκετά σχόλια στο forum και απ ότι βλέπω αποφεύγουν τον Άγιο Κήρυκο για διαμονή...Δεν ε'ιναι καλή επιλογή? Που βολτάρει ο κοσμάκης ??? Όπως και να έχει θα έχουμε αυτοκίνητο.
Ααααα επίσης θα ήθελα έαν τυχαίνει να γνωριζετε να προτήνετε που μπορουμε να απολαύσουμε καλό φαγητό καθώς είμαστε καλοφαγάδες και λάτρεις των θαλασσινών!!!
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Επειδή έτυχε να είμαι Ικαρία πέρσι τον ίδιο καιρό που σχεδιάζεις κι εσύ να βρεθείς εκεί, έχω να σου πω τα εξής,

Αυτοκίνητο θα βρεις γύρω στα 30 ευρώ την μέρα(μικρό) και θα ήταν καλό να το κλείσεις νωρίς.

Στις 17 Ιουλίου που θα φτάσεις στο νησί,γιορτάζουν την ανεξαρτησία τους και την ανακήρηξη της Ικαρίας ως ελεύθερης πολιτείας. Γι αυτό το λόγο γίνονται εκδηλώσεις και πανηγύρι στην πλατεία του Αγιου Κήρυκου.Την ίδια μέρα είναι και η γιορτή της Αγίας Μαρίνας και γίνονται επίσης πανηγύρια στο χωριό Καταφύγι που ειναι σχετικά κοντά στον Αγιο Κήρυκο και επίσης γίνεται πάρα πολύ μεγάλο και ωραίο πανηγύρι στο χωριό Αρέθουσα στην βόρεια πλευρά του νησιού κοντά στον Εύδηλο.Εγω, ενώ εκείνη την μέρα θα διανυκτέρευα Άγιο Κήρυκο, κατέληξα στο πανηγύρι στην Αρέθουσα γιατι το είχαν διαφημίσει πολύ στο νησί.Περάσαμε πολύ ωραία όμως φύγαμε στις 1 η ώρα τα μεσάνυχτα που για την ακρίβεια μόλις είχε ανάψει το κεφι, επειδη είχαμε να οδηγήσουμε για μία ώρα και 15 λεπτα μέχρι τον Άγιο Κήρυκο! Όταν περάσαμε από την πλατεία στον Άγιο Κήρυκο υπήρχε κι εκεί διασκέδαση αλλά δεν κατεβήκαμε γιατί νυστάξαμε.
Μοιρασε τη διαμονη σου σε 3 νύχτες Αρμενιστή και 2 Αγιο Κηρυκο. Στα Θέρμα έχει ωραία ταβερνάκια με φρέσκο και ποιοτικό φαγητό,στον Αρμενιστή στο Ζευκιν,αλλά και όπου αλλού έτυχε να φάμε το φαγητό ήταν πολύ καλό.Φυσικά εμείς ψαρεύαμε και τους δίναμε το ψάρι να μας το μαγειρέψουν, αλλά οτί αλλό παραγγέλαμε ήταν ολόφρεσκο!

Και κάτι τελευταίο, μην πάτε ποτέ νωρις σε πανηγύρι γιατί μέχρι να στήσουν τα όργανα και να αρχίσει η μουσική θα σπάσουν τα νεύρα σας , θα βαρεθέιτε και θα φύγετε, είδικα στα πανηγύρια που αρχίζουν από το μεσημέρι.
 

Costa_brava

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους και όλες,

θα ταξιδέψουμε στη Σάμο για 10 ημέρες και επειδή είναι ευκαιρία για δούμε και τα κοντινά νησιά (Φούρνους, Ικαρία) σκεφτόμαστε πόσες μέρες να περάσουμε στο καθένα. Μπορείτε να προτείνετε ένα ενδεικτικό πρόγραμμα ημερών και για τα 3 νησιά ή πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να επικεντρωθούμε σε δύο μόνο; Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα σε όλους και όλες,

θα ταξιδέψουμε στη Σάμο για 10 ημέρες και επειδή είναι ευκαιρία για δούμε και τα κοντινά νησιά (Φούρνους, Ικαρία) σκεφτόμαστε πόσες μέρες να περάσουμε στο καθένα. Μπορείτε να προτείνετε ένα ενδεικτικό πρόγραμμα ημερών και για τα 3 νησιά ή πιστεύετε ότι είναι καλύτερο να επικεντρωθούμε σε δύο μόνο; Ευχαριστώ!
Σάμο δεν έχω πάει, αλλά Ικαρία δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πρόγραμμα για 3 μέρες, θα αδικήσεις το νησί και θα ταλαιπωρηθείς πολύ. Κατά τη γνώμη μου θέλει από από 5 μέρες έως και εβδομάδα και πάνω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom