Ποια θεματικά πάρκα έχετε επισκεφθεί;

awaker

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα και από μένα,
Το 2011 είχα την ευκαιρία να επισκεφτώ το Siam park στην Τενερίφη. Είχα διαβάσει από πριν ότι πρόκειται για το μεγαλύτερο water Park στην Ευρώπη, οπότε οι προσδοκίες μου ήταν υψηλές..
Ευτυχώς όμως δεν απογοητευτηκα.. ένας ολόκληρος κόσμος που μπορούσε να ικανοποιήσει από τον πιο extream adrenaline freak, μέχρι και ολόκληρη την οικογένεια .
Στα αρνητικά οι μεγάλες ουρές στην αναμονή αν δεν θες να πληρώσεις για fast pass..
Σίγουρα όμως μια μέρα δεν είναι αρκετή.. εμείς πήγαμε και την επομένη.. must για τους fan του είδους..
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Αρχές του μήνα επισκεφθήκαμε το Europa Park στο Rust στην Γερμανία. Απλά ανεπανάληπτο! Θες 2 μέρες για να το απολαύσεις χωρίς τρέξιμο! Ο άντρας έπαθε κοκομπλόκο με το Silver Star roller coaster, ο τρελός ανέβηκε δυο φορές, τόσο πολύ του άρεσε!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Αρχές του μήνα επισκεφθήκαμε το Europa Park στο Rust στην Γερμανία. Απλά ανεπανάληπτο! Θες 2 μέρες για να το απολαύσεις χωρίς τρέξιμο! Ο άντρας έπαθε κοκομπλόκο με το Silver Star roller coaster, ο τρελός ανέβηκε δυο φορές, τόσο πολύ του άρεσε!
Αγαπημένο…έχω πάει 2 φορές ;). Για ταξιδιάρες ψυχές τους λέει περισσότερα απ'ότι η Disneyland.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
-Sentoza στη Σιγκαπούρη
-Wild Wadi στο Ντουμπάι
-Chankanaab στο νησί Κοζουμέλ, Μεξικό αλλά ήταν κατεστραμμένο από τυφώνα το μεγαλύτερο μέρος του
-XelHa και Xcaret ότι καλύτερο ήταν η φύση που πρωταγωνιστούσε και στα δύο
 

Sugar

Member
Μηνύματα
197
Likes
122
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Απ' άκρη σ' άκρη
Αρχές του μήνα επισκεφθήκαμε το Europa Park στο Rust στην Γερμανία. Απλά ανεπανάληπτο! Θες 2 μέρες για να το απολαύσεις χωρίς τρέξιμο! Ο άντρας έπαθε κοκομπλόκο με το Silver Star roller coaster, ο τρελός ανέβηκε δυο φορές, τόσο πολύ του άρεσε!

Μείνατε μέσα? Θα πάμε με τα παιδιά τον Ιούνιο κι έχουμε κλείσει 2 βράδια στο Gästehaus Circus Rolando στα πλαίσια ενός road trip στο μέλανα δρυμό και στην Αλσατία. Θα το χορτάσουμε?
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Μειναμε στο Pension Yvonne Sigg, ακριβως απεναντι απο το παρκιν του Europa Park. Ανεπαναληπτο... ειχε κ ενυδρειο στο πατωμα! Ο μικρος ξετρελαθηκε να χαζευει τα ψαρακια! Θα μεινετε μεσα ε? Ε τοτε θα το απολαυσετε 100% , διοτι τα ξενοδοχεια εντος του παρκου ειναι ακριβα αλλα υπερπαραγωγη!
 

Attachments

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διαστημα
Καλησπερα,
προσφατα επισκευτηκα την Disneyland Park και Walt Disney Studios στο Παρισι αλλα γενικα εχω επισκευτη το Warner Bros στη Μαδριτη, το Siam στην Τενεριφη, το Manati Park στον Αγιο Δομινικο, X-Caret στο Μεξικο, το Tivoli στην Κοπενγχαγη. Δεν ξερω αν μετρανε αλλα εχω παει στο camara oscura στο Εδιμβουργο, ακι στα Ripley's Believe It or Not στο Τοροντο και στην ΝΥ.
Το καθενα εχει την ομορφια του αλλα πιο ομορφο κατα την γνωμη απ' οσα εχω επισκευτη ειναι το X-Caret στο Μεξικο αλλα χαραγμενο στο μυαλο μου ειναι το Manati Park στον Αγιο Δομινικο οπου κολυμπισα με τα δελφινια!!
 
Last edited:

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.114
πες μας αν θέλεις δυο λόγια για το κάθε πάρκο.
Κατάφερα και ολοκλήρωσα το παζλ όλων το disneyland σε όσες χώρες υπάρχουν (hollywood-orlando-paris-tokyo-hong kong).
Έχω επισκεφτεί Universal studios σε orlando-osaka-hollywood, υπάρχει μια ακόμη στην Σινγκαπούρη και θα πάω τα Χριστούγεννα.
Τέλος πήγα και στο Ocean park του Hong Kong.
Αυτά από θεματικά πάρκα που έχουν δραστηριότητες όπως roller coaster .
Θεματικό πάρκο μπορεί να θεωρηθούν και τα studio της Warner Bros στο Hollywood?Εκεί τουρ κάναμε στα σκηνικά των ταινιών-σειρών και μάθαμε διάφορα για το πως γυρίζονται.
Στην Βαρκελώνη τι ακριβώς έχει η Warner Bros?
Μακάρι να είχαμε και εμείς εδώ μια μικρή Disneyland, θα προσέλκυε επιπλέον τουρίστες, θα δημιουργούσε θέσεις εργασίας και θα ζούσαμε από κοντά το παραμύθι όποτε θέλαμε.Αλλά όταν είναι σε κατασκευή νέο πάρκο της disney στην Σανγκάι ας μην ονειροπολώ ότι μπορεί να φτιάξουν και εδώ.....
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διαστημα
πες μας αν θέλεις δυο λόγια για το κάθε πάρκο.

Στην Βαρκελώνη τι ακριβώς έχει η Warner Bros?
..
Μια μερα που θα εχω λιγο χρονο θα γραψω και θα βαλω και καμια φωτογραφια.
Τα Warner Bros ειναι στην Μαδριτη και οχι στην Βαρκελωνη και ειναι οπως τα Disneyland Park και Walt Disney Studio. Δηλαδη αντι του Disney σκεψου οτι ειναι της Warner Bros. Ξερεις η καθε εταιρια εχει τα δικα της!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Προς το παρόν αυτά που μου έρχονται(βάζοντας και ζωολογικούς, ενυδρεία, μια και είδα ότι τα εντάσσετε εδώ και οι υπόλοιποι...) είναι

η Disneyland στο Παρίσι

το Oceanario στη Λισσαβώνα

Αττικό ζωολογικό πάρκο

Καταφύγιο Άγριων Ζώων στην Αίγινα

Περιβαλλοντικό πάρκο Μπουραζάνι

Ενυδρείο Κρήτης

Ενυδρείο Ρόδου

Ζωολογικός κήπος στην Μαδρίτη

Ζωολογικός κήπος στο Μπουένος Άιρες

Πάρκο των πτηνών Βραζιλία

Της μαντάμ Τισό στο Λονδίνο

Αναπαράσταση ινδιάνικου χωριού στην Γκουάμα της Κούβας(δεν ξέρω αν εντάσσεται εδώ)

Νομίζω πως κάτι έχω ξεχάσει, αν το θυμηθώ επανέρχομαι....
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διαστημα
το οποιο για τα Ελληνικα δεδομενα μπορει και για τα ευρωπαικα ειναι χιλιομετρα μπροστα, ομορφο και εξυπνα κατατεμημενο.
Το χειροτερο ενυδριο που εχω παει ειναι στην Ιρλανδια στο Galway και δεν το περιμενα μιας και ειναι νησι, ειναι υπερβολικα μικρο!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom