Κίνα Μόσχα-Πεκίνο

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Παιδια, μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος;;;;
Γιατί μπερδεύτηκα.. Το ξενοδοχείο που έχω κάνει την κράτηση για Μόσχα παρέχει visa support με κάποιο αντίτιμο.
Αυτό πρακτικά τι σημαίνει;;
Ότι κάνουν αυτοί αντί για το προξενείο τη διαδικασία έκδοσης βίζας;
ή απλά είναι μια πρόσκληση που πρέπει ούτως ή άλλως να την έχω για να μου εκδόσουν βίζα από το προξενείο;;
Έχω μπερδευτεί γιατί δεν έκανα ποτέ άλλοτε αυτή την διαδικασία.. παρακαλώ βοηθήστε!!
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα σε όλους κι ευχαριστώ προκαταβολικά για τις επικείμενες απαντήσεις!

Σε πέντε μέρες ταξιδεύω για Μόσχα και Πεκίνο (02/06 με 8/6 Μόσχα και 09/06 με 17/06 Πεκίνο) και θα θελα να με βοηθήσετε σχετικά με κάποια ερωτήματα που έχουν προκύψει οργανώνοντας το ταξίδι το τελευταίο διάστημα. Έχω ήδη διαβάσει ό,τι μπόρεσα να βρω στο φόρουμ, αλλά νιώθω πώς χρειάζομαι περισσότερες λεπτομέρειες στα εξής:


1. Ταξιδεύω μόνη μου. Τι πρέπει να προσέξω και τι να αποφύγω κατά τη διαμονή μου σ' αυτές τις πόλεις; Είναι πράγματι επικίνδυνα τα πράγματα στη Μόσχα και εύκολα μπορεί να πέσει κάποιος θύμα κλοπής; Για Πεκίνο έχω διαβάσει πως δεν υπάρχει εγκληματικότητα.


2. Φτάνω στο Σερεμέτιεβο 23.00 το βράδυ. Μέχρι να περάσω τους ελέγχους θα πάει 00.00. Σκάφτομαι, λοιπόν, να μην επιχειρήσω να ξεκινήσω για την πόλη βράδυ, αλλά να διανυκτερεύσω εκεί. Θα ναι πολύ σκότωμα να παραμείνω στο αεροδρόμιο ή καλύτερα να πάω σε κάποιο κοντινό ξενοδοχείο για το 1ο βράδυ; Ποιο ξενοδοχείο προτείνετε;


3. Έχω χρεωστική κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς. Μπορώ να κάνω ανάληψη χρημάτων από κάποιο ΑΤΜ στο αεροδρόμιο ή στο κέντρο της πόλης ή η τράπεζα και το ανταλλακτήριο είναι μονόδρομος;


4. Μπορείς να βρεις άκρη στους δρόμους των πόλεων (Μόσχα-Πεκίνο); Θέλω να πω, οι οδοί είναι γραμμένες μόνο στα ρώσικα-κινέζικα ή αναγράφονται και με λατινικούς χαρακτήρες;


5. Ποια είναι η διαδικασία ελέγχου στο αεροδρόμιο, γιατί έχω αγχωθεί λίγο.


6. Και τέλος.. ταξιδεύω με την αεροφλοτ. Είναι άνετα τα αεροπλάνα τους με την οικονομική θέση που έκλεισα ή θα μου βγει η πίστη 8 ώρες (Μόσχα-Πεκίνο με BOEING 777-300ER JET και Πεκίνο-Μόσχα μεAIRBUS INDUSTRIE A333 JET); Και τι δωρεάν παροχές περιλαμβάνονται σε τιμή(πχ. γεύματα.. κουβέρτες κτλ)


Συγγνώμη αν κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις, αλλά οι μέρες πλησιάζουν κι έχω κατααγχωθεί……
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Μόλις ένα μήνα πρίν γύρισα από Μόσχα καί Πεκίνο.
Πήγαμε δύο γυναίκες καί δεν νοιώσαμε πουθενά ιδιαίτερη ανασφάλεια.
Πρόβλημα με την γλώσσα υπάρχει καί στις δύο πόλεις ιδιαίτερα στην Μόσχα πού δεν μιλάνε αγγλικά καί ταυτόχρονα δεν έχουν καί την διάθεση να εξυπηρετήσουν. Αν δεν έχεις μάθει να διαβάζεις το κυριλλικό αλφάβητο θα δυσκολευτείς ακόμη καί στο μετρό.
Οί Κινέζοι πάλι μιλάνε αρκετοί αγγλικά αλλά με πολύ ιδιαίτερη προφορά.
Στο Σερεμέτοβο χρειάστηκε να διανυκτερεύσουμε καί μείς γιατίχάσαμε την πτήση επιστροφής γιά Αθήνα. Εχει μέσα στο αεροδρόμιο ξενοδοχείο, στο τέρμιναλ Ε, πού χρεώνει με την ώρα, αλλά δεν είναι φτηνό (περίπου 10 ευρώ την ώρα). Είναι το Capsule hotel Vozdushny Express καί γιά on line κράτηση www.v-exp.ru
H Aeroflot παρέχει καί φαγητό καί κουβέρτες - μαξιλάρι αλλά τα καθίσματα δεν είναι αναπαυτικά, εκτός μπίζνες κλάς βεβαίως.
Δεν συναντήσαμε κάποια δυσκολία στον έλεγχο διαβατηρίων.
Οί πινακίδες στην Μόσχα είναι στα κυριλλικά καί στο Πεκίνο δεν θυμάμαι γιατί χρησιμοποιήσαμε ταξί (είναι φτηνά).
Εύχομαι καλά να περάσεις .
 

tade_efi

Member
Μηνύματα
95
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Costiera Amalfinata
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Εχει μέσα στο αεροδρόμιο ξενοδοχείο, στο τέρμιναλ Ε, πού χρεώνει με την ώρα, αλλά δεν είναι φτηνό (περίπου 10 ευρώ την ώρα).
σ' ευχαριστώ γι αυτή την πληροφορία, δεν είχα ιδέα πως υπάρχει αυτή η επιλογή μέσα στο αεροδρόμιο. Βέβαια μου φαίνεται κάπως τσιμπημένη η τιμή, αλλά θα το έχω υπόψη μου
Δεν συναντήσαμε κάποια δυσκολία στον έλεγχο διαβατηρίων.
Ποια είναι η διαδικασία; Περνάς πρώτα από passport control και μετά διασχίζεις κατευθείαν τον πράσινο διάδρομο; Τι ακριβώς σου ζητάνε στον έλεγχο; Η migration card σας δόθηκα από την aeroflot για να συμπληρωθεί κατά τη διάρκεια της πτήσεις ή την συμπληρώσατε στον έλεγχο;

Και κάτι τελευταίο.. το ταξί είναι safe επιλογή στο Πεκίνο για μένα που θα μαι μόνη μου;

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου..
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom