Γενικά Free walking tour Ευρώπη

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Για σας παιδιά!! Είμαι απο τα καινούργια μέλη του σαιτ και αν κ έχω διαβάσει πάρα πολλά άρθρα και ιστορίες απο ταξίδια δεν είδα κάποιον να αναφέρεται στα 'free tour(walk)' που γίνονται στις μεγάλες πόλεις της ευρώπης καθώς και σε Νεα Υόρκη και Τελ Αβιβ. Μπορεί να μην το πρόσεξα απλά σκέφτηκα ότι ισως είναι χρήσιμο για κάποιους που δεν το γνωρίζουν και που δεν διαθέτουν πολλά λευτά για το ταξίδι τους . http://www.neweuropetours.eu/ αυτή είναι η ιστοσελίδα όπου μπορείτε να δείτε σε ποιές πόλεις γίνεται αυτό τι ώρες και τι περιλαμβάνει η ξενάγηση και διάφορες άλλες πληροφορίες . Εγώ προσωπικά έκανα την ξενάγηση αυτή στο Άμστερταμ και στη Βαρκελώνη και έμεινα πολύ ικανοποιημένος! Αν κάποιος ενδιαφέρετει και θέλει να μάθει περισσότερα μπορεί να με ρωτήσει ή να διαβάσει την ιστοσελίδα. Αν ξέρει και κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο ας μας ενημερώσει! Επίσης έχω ακούσει ότι κάποιες μέρες κάποιες συγκεκριμένες ώρες διάφορα μουσεία είναι δωρεάν αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα και ποιό συγκεκριμένα .....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Υπάρχει και αυτό http://www.freecitytour.com/ με αρκετές πόλεις σε όλο τον κόσμο. Από αυτό η κόρη μου συμμετείχε στο Βελιγράδι και το Βουκουρέστι και κάποιος φίλος στο Κίεβο. Και οι δύο πολύ ευχαριστημένοι. Ο δεύτερος συμμετείχε και στην Τιφλίδα αλλά δεν ξέρω από που το βρήκε. Μάλλον από το Tripadvisor.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Είχα κάνει κι εγώ Free Walking Tour στο Βελιγράδι (και στο Zemun) προ διετίας και είχα γράψει σχετικά σε ένα post. Πολύ καλή εμπειρία σε γενικές γραμμές, θα το ξαναέκανα άνετα και σε άλλο ταξίδι, απλά δεν έχει προκύψει ως τώρα.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
βασικά η ιστοσελίδα αυτή περιέχει και τα free tour που ανέβασα σην άλλα με άλλες οργανώσεις ! και αυτή είναι πολύ ωραία και έχει και χώρες απο βαλκάνια που δεν έβρισκα για free tour !! Ευχαριστούμε!! :)
 

papnick92

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Επισης για να μην το ξεχασω, ψαξε να βρεις στις πόλεις που θα πας αν εχει free walking tour. Γενικα μαθενεις παρα πολλα πραγματα για την πολη και την ιστορία της και οπου πηγαμε ηταν πολυ βοηθητικό και ευχάριστο.
 
Last edited by a moderator:

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Free δεν είναι..Πρέπει να αφήσεις κάποιο tip..Συνήθως 10 ευρώ είναι καλά.(ή τουλάχιστον 5)
 
Last edited:

papnick92

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Free δεν είναι..Πρέπει να αφήσεις κάποιο tip..Συνήθως 10 ευρώ είναι καλά.(ή τουλάχιστον 5)
Σίγουρα αφήνεις κάτι, αλλά εσύ αποφασίζεις το πόσο και αν. Εμείς αφήναμε 1-2€/ άτομο. Υπήρχαν και άλλοι που άφηναν 5 ή 10 ή ακόμα και 20€!!!
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
ο άνθρωπος περιμένει από εσένα να πάρει το μισθό του..αν εσύ είσαι εντάξει με το 1 ευρώ που θα του δώσεις ok,καλύτερα μη δίνεις τίποτα.Για μένα είναι ντροπή.
 

papnick92

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
ο άνθρωπος περιμένει από εσένα να πάρει το μισθό του..αν εσύ είσαι εντάξει με το 1 ευρώ που θα του δώσεις ok,καλύτερα μη δίνεις τίποτα.Για μένα είναι ντροπή.
Δεν είναι ντροπή 1 €. Οπως λεει και ο τίτλος ειναι free. Καλο είναι να αφηνεις κάτι αλλα οχι και υπερβολες. Αλλωστε με 20 ατομα που συνήθως εχει και 20 € να βγάλεισε 2 ωρες δεν είναι λίγα

Απο χόμπι και για χαρτζιλίκι το κάνουν. Και οπως ειπε και ο οδηγος του tour στην Κρακοβία "αφηστε ειτε χρήματα αν μπορείτε ή μια αγκαλιά" τίποτα δεν είναι ντροπή
 
Last edited by a moderator:

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Δεν τα κρατάει ο ίδιος τα χρήματα όλα.Οι άνθρωποι αυτοί δεν έχουν οι περισσότεροι μισθό και παίρνουν προμήθεια από τα tips μόνο.Anyway,αυτό είναι άλλη συζήτηση άσχετη με το θέμα.
 

JimBeam

Member
Μηνύματα
50
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Highlands, Ισλανδία
Είναι σαν να σου πει κάποιος που δεν είναι καθηγητής Αγγλικών, ούτε έχει άδεια, ή πληρώνει αυτά που πληρώνει ένας καθηγητής ή φροντιστήριο, "ελα να σου κάνω μάθημα free, εχω μείνει Αγγλία και ξέρω Αγγλικά και αν θες (που πρέπει να θες), αφήνεις κι ένα tip".
Εκ πρώτης όψεος καλό, ό,τι είναι free είναι καλό, αλλά εγώ το βλέπω σαν μία αρπαχτή, στα όρια της νομιμότητας και πλήγμα για ανθρώπους που είναι καταρτισμένοι και ζουν από αυτό το επάγγελμα πχ ξεναγοί.
Μόνο να δεις τι τύποι κάνουν αυτές τις "ξεναγήσεις" στην Αθήνα, θα καταλάβεις...
Α, και συγκεκριμένα για Ελλάδα, αν και γίνεται με την ανοχή των αρχών, είναι παράνομο!
Οπότε και αυτοί που συμμετέχουν (στην Ελλάδα, δε ξέρω τη νομοθεσία σε όλες τις χώρες του εξωτερικού), υποστηρίζουν μία παράνομη δραστηριότητα, που αν γενικευτεί και σε άλλα επαγγέλματα (νοσοκομεία, σχολεία κλπ), θα γίνουμε όλοι... ανεπάγγελτοι άνεργοι εθελοντές που θα αμειβόμαστε με αφορολόγητα tips.
Δεν είναι tips, οι εθελοντές δε ζητούν tips, είναι αφορολόγητη πληρωμή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.696
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom