Σέριφος Σεριφος

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Φυσιολογικές τιμές μην σε ανησυχεί. Κάνε μία έρευνα αγοράς την πρώτη ημέρα και από εκεί θα ξέρεις!!!! Σκέψου δεν έχει πουθενά ξαπλώστρες επί πληρωμή!!!
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Εξαρταται με το τι βολευεται κανεις και το τι αναγκες εχει σε φαι.. Εμεις που ειχαμε παει για ενα 12ημερο τις τελευταιες μερες ψιλοξεμειναμε πχ και τρωγαμε σουβλακια στο Λιβαδι (1 πιτα και κανα καλαμακι) και την βγαζαμε μια χαρα! Ακομα και στο Αλωνι που ηταν πιο ακριβα δεν ξεφυγαμε πανω απο τα 30 ευρω τα 2 ατομα.. (αν θυμαμαι καλα πρεπει να ηταν 27 ευρω)
Παντως σε συγκριση με τα υπολοιπα κυκλαδονησια θεωρω οτι ειναι φτηνη η Σεριφος.. Οσον αφορα τα ποτα παλι φυσιολογικες οι τιμές με εξαιρεση το τελειο καφενειο του Στρατου που ηταν πιο ακριβουτσικα αλλα αξιζει...

Πες μας ομως πχ τις απαιτησεις σου (σε ειδους διασκεδαση και φαγητο) να κοιταξω το travel notebook να σου πω με μεγαλυτερη ακριβεια.. :p
Καταρχήν, σε ευχαριστώ πολύ για την πρόθεσή σου να με βοηθήσεις!

Βασικά, δε ρωτάω για μένα, αλλά για κάποιους φίλους μου (4 νεαροί 25 ετών). Μπορούν να διαθέσουν μέχρι 100 ευρώ (ο καθένας) για πέντε μέρες (εκτός ακτοπλοϊκών και ξενοδοχείου). Γενικά, δε θέλουν πολλές πολυτέλειες, φαγητό καλής ποιότητας αλλά όχι και με 9 ευρώ τη μερίδα. Επίσης, θέλουν να βγουν τα βράδια (αν όχι όλα, τα μισά) είτε για ένα απλό ποτό είτε για διασκέδαση μέχρι πρωϊας. Οπότε, μπορείς να μου προτείνεις κάτι καλό και οικονομικό;

Τέλος, αν μου πρότεινες και κάποιες καλές παραλίες, θα με διευκόλυνες πολύ στην έρευνά μου. :)

Φυσιολογικές τιμές μην σε ανησυχεί. Κάνε μία έρευνα αγοράς την πρώτη ημέρα και από εκεί θα ξέρεις!!!! Σκέψου δεν έχει πουθενά ξαπλώστρες επί πληρωμή!!!
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Τέλος, αν μου πρότεινες και κάποιες καλές παραλίες, θα με διευκόλυνες πολύ στην έρευνά μου. :)
Διαβάζοντας αυτό το θέμα προς τα πίσω θα πάρεις πολλές πληροφορίες για ό,τι ζητάς.:)
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αρκετά νορμάλ σε τιμές η Σέριφος, μπορεί να βγεί και οικονομικά η εκδρομή.
Δε μου έκανε κάτι αρνητική εντύπωση όσον αφορά τις τιμές.
Ακόμα και σε εστιατόριο που φάγαμε δε πληρώσαμε κάτι ακραίο...
Μπυρίτσα το βράδυ έβρισκες άνετα με 3€ στα μαγαζιά!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Γενικά η Σέριφος αν και δεν είναι Σαντορίνη, δεν την λες οικονομική στο φαγητό/ποτό. Αρκετά μαγαζιά έχουν τιμές Αθήνας ίσως και ένα κλικ παραπάνω.
Παρόλα αυτά έχει και οικονομικές επιλογές κ με πολύ καλή ποιότητα. Πχ. Μαραθόριζα στην Χώρα & Κύκλωπας στην παραλία στο Μ.Λιβάδι. Στο Λιβάδι έχει κ σουβλάκια. Επίσης στο καμπινγκ έχει εστιατόριο, μέτρια προς καλή ποιότητα, πολύ οικονομικό.
Απλά το λέω για να μην βρεθεί προ εκπλήξεων ο φίλος μας γιατί έχει κ αρκετά που αν κ για μένα αξίζουν τα λεφτά τους, δεν τα λες οικονομικά.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Κύκλωπας στην παραλία στο Μ.Λιβάδι
Φτηνός αλλά η ποιότητα χαμηλή. Πήγαμε πέρσυ τον Αύγουστο και οτιδήποτε χοιρινό που φάγαμε μύριζε κάπως....
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Φτηνός αλλά η ποιότητα χαμηλή. Πήγαμε πέρσυ τον Αύγουστο και οτιδήποτε χοιρινό που φάγαμε μύριζε κάπως....
Δεν το αμφισβητώ αλλά επειδή έχω φάει πολλές φορές εκεί & έχουμε ψιλογνωριστεί εντύπωση μου κάνει γιατί ειδικά το χοιρινό γιατί είναι δικής του εκτροφής.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στο Μ.Λιβάδι έχει και μια πιτσαρία με το όνομα Κύκλωπας, όχι παραλιακή, αλλά χωμένη σε στενό, αρκετά καλό φαγητό και φθηνό...
Γενικά άμα θέλει να τη βγάλει κάποιος οικονομικά η βγάζει.
Δεν είναι ανάγκη να φάει καν σε εστιατόριο. Ούτε να πίνει 7 ποτά στα μαγαζιά.
Όλα γίνονται σε τέτοια νησιά!
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!!
psile3 θα συμφωνήσω μαζί σου, δε χρειάζεται να φας σε εστιατόρια και να καταναλώνεις πολύ αλκοόλ για να περάσεις καλά. Ευτυχώς η συγκεκριμένη παρέα δεν έχει υψηλές απαιτήσεις.
 

Fil

Member
Μηνύματα
79
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΞΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος της Πελοποννήσου
Στο Μ.Λιβάδι έχει και μια πιτσαρία με το όνομα Κύκλωπας, όχι παραλιακή, αλλά χωμένη σε στενό, αρκετά καλό φαγητό και φθηνό...
Στο Λιβάδι, δηλαδή στο λιμάνι και όχι στο Μεγαλό Λιβάδι που είναι αλλού:)
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Συμφωνώ με την παραπάνω φίλη, ότι οι τιμές στη Σέριφο πέρσι τέλη Ιουλη με αρχές Αυγούστου δεν μου φάνηκαν ιδιαιτέρως φθηνές. Σίγουρα δεν είναι Σαντορίνη, αλλά με Ανάφη-Σίκινο, Αμοργό και Αστυπάλαια π.χ. δεν υφίσταται σύγκριση (πολύ φθηνότερες οι τελευταίες και εκεί μπορούσες να φάς ή να πιεις σε πολύ καλύτερη ποιότητα κ ποσότητα σε αρκετά χαμηλότερες τιμές, ακόμη κ θαλασσινά-ψαρικά π.χ. που στη Σέριφο αφενός σπανίζουν, αφετέρου κ να τα βρεις θα τα χρυσοπληρώσεις π.χ. γαρίδες σαγανάκι 18 Ευρώ σε απλό ταβερνείο δίπλα στη θάλασσα ηηημαρτον!!). Επίσης από γνωστό που επισκέπτεται κάθε χρόνο το νησί έμαθα ότι σε αρκετές ταβέρνες οι τιμές διαφοροποιούνται πάρα πολύ ανάλογα με την περίοδο (δλδ Ιούλιο-Αυγούστο καμία σχέση με Μάιο-Σεπτέμβρη)!! Κ δεν μιλάμε για διαφορά 1 ή 2 Ευρώ αλλά για αισθητή διαφορά, πράγμα που δεν είναι κ ότι καλύτερο γιατί βλέπεις γενικά τη νοοτροπία των επαγγελματιών με κακό μάτι. Βεβαίως εάν θέλει κανείς να τη βγάλει φθηνά προσωπικά πιστεύω κι εγώ ότι σχεδόν παντού μπορεί να τα καταφέρει (έχει δίκιο ο psilos) απλώς θέλει λίγη προσοχή στα ταβερνάκια κ αρκετή επένδυση σε σουβλάκι-πίτσα-λοιπά σνακς κ μπύρες!! Στο προηγούμενο ποστ έχω αναφέρει κάποια τέτοια μαγαζάκια. Επίσης στη Σέριφο (όπως κ σε κάθε άλλο μέρος) αξίζει να γευτεί κανείς τις τοπικές νοστιμές δλδ μαραθοτηγανίτες ή μαραθοκεφτέδες, παραδοσιακή ομελέτα με μανιτάρι, σύγλινο κ.α., κορμό σοκολάτα κ κάποια ιδιαίτερα κοκτέιλ που φτιάχνουν σε ορισμένα μπαράκια (για τα τελευταία τιμές περί τα 7-8 Ευρώ στην πλατεία της Χώρας στο "Μπαρμπόσα", για αλλού έχω ακούσει μέχρι κ τα διπλά). Προσωπικά μου άρεσε πολύ το νησί συνολικά αλλά η νοοτροπία των ντόπιων (κ ορισμένων παραθεριστών που την ανέχεται) καλό θα ήταν να αλλάξει άρδην.
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
Παιδια καποια συγκεκριμενη προταση για διαμονη καπου ησυχα με θεα κ σε νορμαλ τιμες παιζει? ειτε εδω ειτε σε pm. Για τελος ιουλη λεω κ θα εχω αυτοκινητο. Eleva το δικο σου?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom