Kαλοκαιρινές διακοπές 2015

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Isavella,

εγώ πέρσυ πήγα Λευκάδα (και μάλιστα αντροπαρέα), και η νυχτερινή ζωή είναι μια χαρά!!! Έχει στον παραλιακο δρόμο 4-5 μαγαζάκια που κάθεσαι έξω και πίνεις τα ποτάκια σου και βλέπεις και την περατζάδα! έχει 1-2 μπαράκια μέσα στο κεντρικό πεδόδρομο που και εκεί αξίζει να κάτσεις μια φορά. Κάποια από τα παραλιακά μαγαζιά ( τα δύο πρώτα), γίνονται και club μετά από μια ορισμένη ώρα. Έχει άλλο ένα μεγάλο club, το οποίο έχει πάρα πολύ ωραίο χώρο, λίγο έξω από την Λευκάδα! (capital λέγετε).
Εκτός της νυχτερινής ζωής έχει και τα beach bar στο κάθισμα, που και εκεί άνετα πίνεις μια μπυρίτσα!!!
Οπότε δεν νομίζω να μην ευχαριστηθείς από θέμα νυχτερινής ζωής!!!
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ονειρεμένο Ταξίδι
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Καλησπερα και απο εμενα!
Η δικη μου αποψη που εχω επισκεφθει την Σαντορινη και την Λευκαδα ειναι να επιλεξεις την πρωτη!Προκειται για ενα τελειως διαφορετικο νησι απο ολα τα υπολοιπα, με πεντακαθαρες μαυρες και κοκκινες παραλιες εξαιτιας του ηφαιστειου, με απεραντη και γαληνια θεα, ωραιο φαγητο και ακομα ωραιοτερο κρασι.....δυστυχως για φετος εκλεισα Κρητη αλλα που θα μου παει θα ξανα επιστρεψω συντομα!!!
Οσον αφορα την διασκεδαση υπαρχουν πολλα ομορφα μπαρακια αναλογως τα γουστα αν και σε ενα τετοιο ρομαντικο νησι ταιριαζει απολυτα η ηρεμια.
Την Λευκαδα τωρα την συστηνω μονο για τις ομορφες παραλιες της και τιποτα αλλο πραγματικα.
Ελπιζω να βοηθησα, για οποιαδηποτε απορια ειμαι στην διαθεση σου.
 

αν-αν

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Γειά Χαρά σε Όλους
Παρακαλώ να μου προτείνετε μέρη αξιόλογα για να πάω διακοπές μόνη, δίπλα σε ΩΡΑΙΑ παραλία.
Δε θα έχω αυτοκίνητο, οπότε θα πρέπει να υπάρχουν καταστήματα, cafe και ταβέρνες κοντά, κάποιου είδους νυχτερινή ζωή και συγκοινωνίες για να μπορώ να πάω και κάπου αλλού, να μην πήξω...
Διευκρινίζω πως θα ήθελα να πάω κάπου ιδιάιτερα..
Δέυτερη διευκρίνιση:
χώρα Ελλάδα, Ιούλιο εως μέσα Αυγούστου και με προϋπολογισμό 40-60 τη μέρα.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
33
Likes
9
Άγιος Νικήτας στη Λευκάδα υπέροχη παραλία θάλασσα γραφικό χωριό όλα σε ένα.. 3-4 μπαράκια μικρά μαγαζάκια για φαγητό.. Το ιδανικό μέρος για ξεκουραστες διακοπές
 

αν-αν

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Θα το ψάξω. Έχω να πάω Λευκάδα από παιδί, αλλά οι αναμνήσεις μου είναι υπέροχες.
Ευχαριστώ!

:welcome:
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.749
Αν τα 40-60 τη μέρα περιλαμβάνουν διαμονή και διατροφή είναι λίγα. Δεν βρίσκεις εύκολα μονόκλινο, οπότε θα μείνεις μάλλον σε δίκλινο. Κάτω από 40, δύσκολο- ειδικά για ένα "ιδιαίτερο" μέρος με όλα τα καλούδια που θέλεις.
 
Μηνύματα
33
Likes
9
Εμεις το κάναμε πριν μερικά χρόνια και μάλλον θα το κάνουμε και φέτος. Λέμε να πάμε προς τον Άγιο Ιωάννη Πηλίου. Ένα υπέροχο..ή μάλλον θα έλεγα εξωτικό μέρος. Μάλιστα με κάτι που βρήκα από εδώ νομίζω ότι είναι ιδανική επιλογή τόσο για οικογενειακές όσο και για ζευγάρια διακοπές. Περιθώρια χρημάτων δεν υπάρχουν οπότε νομίζω ειναι μια καλή επιλογή!!!
Κ εμείς τελικά φέτος εκεί θα πάμε με ένα αγοράκι 2 χρονών κ εγώ έγκυος πιστεύω θα μας βολέψει έχω βρει καταλύματα πάνω στη θάλασσα,είναι η πρώτη φορά που θα πάμε Πήλιο κ πιστεύω να αποδειχθεί σωστή επιλογή.πάντα κριτήριο μας είναι η θάλασσα-παραλία θέλω νερά "ιδιαίτερα"
 

dreamangel25

Member
Μηνύματα
53
Likes
12
Καλημέρα και από μένα, είμαστε και εμείς ζευγάρι 30+ και φέτος έχουμε άδεια το 2ο 15ημερο του Ιουνίου. Περισυ λόγο οικονομικών δεν πήγαμε πουθενά και φέτος θέλουμε να πάμε για 5 μέρες κάπου με ωραία θάλασσα, ήρεμα ποτάκια για να χαλαρωσουμε.. Να πω ότι αυτή είναι η βασική μας άδεια οπότε κοιτάμε ένα μέρος που να μην μας βγουν ακριβά τα μεταφορικά.. Μέχρι στιγμής σαν ιδέες είναι :πευκι ή λιμνιωνας Εύβοια, Άνδρο, Μεσσηνία προς φοινικουντα, Αίγινα και τέλος Πήλιο. Να πω πως δεν έχουμε πάει πουθενά από αυτά τα μέρη που αναφέρω εκτός από λιμνιωνα που είχαμε πάει για ελεύθερο.. Λοιπόν ποια είναι η άποψη σας.. Αφετηρία είναι η Αθήνα.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Μηνύματα
33
Likes
9
Καλημέρα και από μένα, είμαστε και εμείς ζευγάρι 30+ και φέτος έχουμε άδεια το 2ο 15ημερο του Ιουνίου. Περισυ λόγο οικονομικών δεν πήγαμε πουθενά και φέτος θέλουμε να πάμε για 5 μέρες κάπου με ωραία θάλασσα, ήρεμα ποτάκια για να χαλαρωσουμε.. Να πω ότι αυτή είναι η βασική μας άδεια οπότε κοιτάμε ένα μέρος που να μην μας βγουν ακριβά τα μεταφορικά.. Μέχρι στιγμής σαν ιδέες είναι :πευκι ή λιμνιωνας Εύβοια, Άνδρο, Μεσσηνία προς φοινικουντα, Αίγινα και τέλος Πήλιο. Να πω πως δεν έχουμε πάει πουθενά από αυτά τα μέρη που αναφέρω εκτός από λιμνιωνα που είχαμε πάει για ελεύθερο.. Λοιπόν ποια είναι η άποψη σας.. Αφετηρία είναι η Αθήνα.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Φοινικουντα πήγαμε πέρυσι για εδώ 3 μέρες μέναμε στη Πυλο κ τα γυρίσαμε λίγο τα μέρη εκεί.πολύ οικογενειακά πολλά παιδάκια φαντάσου και εγώ με παιδί πήγα αλλά δεν το άντεξα μαμά μπαμπάς παιδί πεθερά κ από θάλασσα οκ μέχρι εκεί τίποτα το σπουδαίο.στα θετικά ωραία μαγαζάκια πάνω στο κύμα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Κ εμείς τελικά φέτος εκεί θα πάμε με ένα αγοράκι 2 χρονών κ εγώ έγκυος πιστεύω θα μας βολέψει έχω βρει καταλύματα πάνω στη θάλασσα,είναι η πρώτη φορά που θα πάμε Πήλιο κ πιστεύω να αποδειχθεί σωστή επιλογή.πάντα κριτήριο μας είναι η θάλασσα-παραλία θέλω νερά "ιδιαίτερα"
Το Πήλιο είναι νομίζω από τα πιο ωραία κομμάτια της Ελλάδας, τα συνδυαζει όλα, είναι γραφικό και έχει πολύ ωραιο φαγητο!
Τα νερά είναι απίστευτα μόνο να έχεις το νου σου, ότι οι περισσότερες παραλίες βαθαίνουν απότομα και έχουν ένα θεματάκι εαν φυσάει. (αλλα ούτως ή αλλως ο μικρός σας λογικά δεν κολυμπάει ακόμα μόνος του, οπότε No problem)
Καλά να περάσετε!
 
Last edited:

minimini

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Δώσε λίγο περισσότερες πληροφορίες για το τι στυλ διακοπών ψάχνετε.
Έχει πολλά θέματα στα οποία έχει συζητηθεί.
Μεγάλο νησί, πολλές κ πολύ ωραίες παραλίες, πράσινο, πολλά πράγματα να δεις κ να κάνεις από διασκέδαση, αξιοθέατα, σπήλαια κλπ κλπ.
Εύκολη πρόσβαση μέσω Κυλλήνης, μπορείς να βρεις κ οικονομική διαμονή λόγω πληθώρας επιλογών.
Από την άλλη εμένα δεν μου ταίριαξε, επειδή προτιμώ την γραφικότητα του Αιγαίου...οπότε σαν χωριό μόνο το Φισκάρδο μου άρεσε. Επίσης με κούρασαν λίγο οι αποστάσεις κ δεν μου άρεσε το γεγονός ότι σχεδόν όλες οι γνωστές παραλίες ήταν υπέρ του δέοντος οργανωμένες.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Όταν λες ότι σε κούρασαν οι αποστάσεις, δηλαδή τι εννοείς είναι τόσο μακρία η μια πόλη από την άλλη?

Εμείς θα μένουμε Αργοστόλι και είμαστε τώρα στην διαδικασία για ψάξιμο για διαμονή!
 
Μηνύματα
33
Likes
9
Το Πήλιο είναι νομίζω από τα πιο ωραία κομμάτια της Ελλάδας, τα συνδυαζει όλα, είναι γραφικό και έχει πολύ ωραιο φαγητο!
Τα νερά είναι απίστευτα μόνο να έχεις το νου σου, ότι οι περισσότερες παραλίες βαθαίνουν απότομα και έχουν ένα θεματάκι εαν φυσάει. (αλλα ούτως ή αλλως ο μικρός σας λογικά δεν κολυμπάει ακόμα μόνος του, οπότε No problem)
Καλά να περάσετε!
Θα πάμε 13 Ιουλίου οπότε θέλω να πιστεύω ότι δεν θα πετύχουμε πολύ αέρα. Να αφιερώσω κάποιες μέρες στο νότιο τμήμα; θα καθίσουμε 15 μέρες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom