Αμοργός Αμοργός

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλώς ήρθες.
Θα βρείς πολλές πληροφορίες διαβάζοντας το φόρουμ σε αυτά που ρωτάς.
Ωστόσο θα σου πω τη γνώμη μου κι εγώ.
Η προτίμηση η δικιά μου είναι η χώρα. Όσες φορές και να ξαναπήγαινα Αμοργό, στη χώρα θα έμενα.
Επειδή όμως δε ξέρω τι θα βρείς και σε ποιά τιμή, και βλέπω οτι στρέφεσαι στο κάμπινγκ, οφείλω να πω οτι το κάμπινγκ στην Αιγιαλή είναι εξαιρετικό! Σκιερό, ήσυχο σχετικά και καθαρό. Το λέω επειδή το επισκέφτηκα και έχω άποψη.
Τώρα όσον αφορά τις μετακινήσεις σου, θα εξυπηρετηθείς με τα λεοφωρεία του νησιού όπως εμείς. Το μόνο θέμα είναι οτι έχουν στάνταρ ώρες αναχώρησης από/και πρός τους προορισμούς, και πρέπει να προσαρμοστείς με αυτό!
Ορίστε λοιπόν για να έχεις μια εικόνα απο πέρυσι τον Άυγουστο:
 

Attachments

judyChicago

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ πάρα πολυ για τις πληροφοριες σας!!
Θα ηθελα ακομα να ρωτησω αν προσφερεται ως προορισμος για ζευγαρι, γιατι το εχω πει σε κανα δυο ανθρωπους οτι θα παμε εκει και με εχουν αποτρεψει να παω ειδικα Αιγιαλη με το φιλο μου (οχι μεγαλη παρεα δηλαδη)..οχι οτι ειναι απολυτο αυτο, απλως αν εχει καποιος εικονα θα με βοηθουσε
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Παιδιά μήπως ξέρει κανείς ποση ωρα κανει κανεις καταπολα-αιγιάλη με τα πόδια ?!?!?Ευχαριστώ
Αν σε ενδιαφερει να κανεις το απωτατο αμοργιανο trekking απο τη μονη Χοζοβιωτισσας ως την Αιγειαλη σε παραπεμπω στα τελευταια κεφαλαια μιας ταξιδιωτικης ιστοριας για την Αμοργο που ειχα γραψει αναλυτικα. Απο Καταπολα δεν το συνιστω γιατι ειναι αρκετη ανηφορα.
 
Μηνύματα
49
Likes
96
Παιδιά εμείς ανεβήκαμε απο το Μοναστήρι της Χοζοβιωτισσας μέχρι τη Χώρα και μας βγήκε η γλώσσα! Δε το συνιστώ καθόλου... Για αυτο το λόγο προτείνω απο τη Χώρα προς το Μοναστήρι που ειναι κατηφόρα και μάλιστα το πρωί για να μη βαράει ο ήλιος κατακούτελα! Προς το τέλος, βέβαια, προκειμένου να ανέβεις στη Μόνη εχει και πάλι ανηφόρα αλλα αν θες δεν ανεβαίνεις... τη χαζεύεις απο μακριά, βγάζεις τις φωτογραφίες σου και γυρίζεις με το λεωφορείο ή πας για βουτιές στην παραλια της Αγίας Άννας απο κάτω! Πρεπει όμως να έχεις σκεφτεί έναν τροπο για να γυρίσεις γιατι ωραίο ειναι το κατέβασμα χωρις αυτοκίνητο αλλα μετα τι γίνεται στην επιστροφή;
 

Wisher

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Γεια σας!
Σκεφτομαστε για καμπινγκ τον Αυγουστο Αιγιαλη αλλά επειδη 2 απο εμάς δεν θελουμε καμπινγκ αλλα δωματια και τα δωματια του καμπινγκ ειναι αρκετα ακριβα,βρηκαμε ενα στουντιο στα Θολαρια.
Βολευει να πηγαινοερχομαστε;Ειναι διαδρομη που περπατιεται ευχαριστα; :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια σας!
Σκεφτομαστε για καμπινγκ τον Αυγουστο Αιγιαλη αλλά επειδη 2 απο εμάς δεν θελουμε καμπινγκ αλλα δωματια και τα δωματια του καμπινγκ ειναι αρκετα ακριβα,βρηκαμε ενα στουντιο στα Θολαρια.
Βολευει να πηγαινοερχομαστε;Ειναι διαδρομη που περπατιεται ευχαριστα; :)
Τα Θολάρια είναι ένα χωριό ψηλά πάνω από την Αιγιάλη. Έχω κατέβει από εκεί βράδυ και ήταν πανεύκολο. Η ανάβαση όμως δεν είναι το ίδιο ευχάριστη, ούτε το ανεβοκατέβασμα με ντάλα ήλιο. Υπάρχει βέβαια και συγκοινωνία. Προτιμήστε καλύτερα δωμάτια στην Αιγιάλη.
 

Christosxds

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Γειά σας!!!! Καινούργιος στη παρέα οπότε ζητώ τη κατανόηση σας και τη βοήθεια σας... ;-) Μετά από 4 χρόνια σκέφτομαι να πάω διακοπές μόνος. Αποφάσισα Αμοργό. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας για ποιο από τα δύο κάμπινγκ να διαλέξω???? Πληροφορίες για επισκέψεις στα γύρω νησιά (Ηράκλεια, Κουφονήσια, Δονούσα) για το κατά πόσο είναι δυνατόν να τα επισκεφθώ??? Και οτιδήποτε άλλο νομίζετε πως αξίζει να δω.... κάτι που δε το περιλαμβανουν οι οδηγοί, που από προσωπικές σας εμπειρίες κρίνετε πως αξίζει.... :) θα μείνω αρκετές μέρες οπότε θέλω να γεμίσω το χρόνο μου... ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ :)
 

Giannis-Olga

New Member
Μηνύματα
3
Likes
17
Καλησπέρα!!!!
Ειμαστε και εμεις καινουργιοι στο forum!!
Εχουμε κλεισει με τον αντρα μου να παμε Αμοργο θα κατσουμε 4 μερες.
Και θα θελαμε να επισκεφτουμε Δονουσα,Σχοινουσα,Ηρακλεια(Κουφονησια εχουμε παει).
Εχει καποιο τουριστικο καραβακι που σε παει και στα τρια?
Ακουσα οτι ειναι ο σκοπελιτης που σε παει σε ενα απο αυτα και σε γυρναει το απογευμα ομως εμεις θελουμε να παμε και στα τρια.
Υπαρχει δυνατοτητα να παμε σε ενα απο αυτα με τον σκοπελιτη?
Και μετα απο εκει να εχει τουριστικο καραβακι?

Ευχαριστω πολυ!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@Christosxds καλώς ήρθες.
Το κάμπινγκ στην Αιγιαλή είναι αξιοπρεπέστατο, και με πολύ σκιά.
Είναι μια σοβαρή επιλογή.
Τώρα για το νησί θα βρεις άπειρες πληροφορίες για το τι αξίζει να δεις διαβάζοντας.
''Κοντινά'' νησιά έχεις τη Δονούσα και την Αστυπάλαια (ειδικά αν μείνεις Αιγιαλή), ωστόσο δεν είναι και ότι πιο εύκολο δεδομένου ότι πρέπει να προσαρμόσεις το πρόγραμμα σου αναλόγως των πλοίων...
 

Giannis-Olga

New Member
Μηνύματα
3
Likes
17
Ευχαριστω πολυ,
Εμεις θα μεινουμε μεσα στην χωρα και θα παμε μετα Πατμο.
Οποτε θελουμε να γυρισουμε Δονουσα,Σχοινουσα,Ηρακλεια.
Μηπως γνωριζει κανεις πιο ειναι πιο ομορφο απο τα τρια αυτα νησια?(πιο πολυ η θαλασσα μας ενδιαφερει να εχει το γαλαζιο χρωμα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.194
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom