Εγγραφη σε booking.com & airtickets.gr

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Η αποδεσμευση γινεται απο το τμημα εγκρισεων της εταιριας που παρεχει το POS, ειτε μετα απο αιτηση του ξενοδοχειου, ειτε μετα απο 15 ημερες περιπου αν δεν γινει ολοκληρωση της προεγκρισης. Οποτε το αμεσα ειναι πρακτικα αδυνατον (ειδικα αν δεν ειναι εργασιμη η μερα) και σιγουρα οχι στο χερι του ξενοδοχειου και ακομη πιο σιγουρα οχι νωριτερα απο την πληρωμη του δωματιου με αλλο τροπο.
Αυτό περίπου εννοούσα και εγώ με το άμεσα.Αφού πληρώσει με μετρητά να ζητήσει από το ξενοδοχείο να κινήσει την διαδικασία για αποδέσμευση και να μην περιμένει τις ενέργειες της εταιρείας.Αν υπάρχει ήδη δέσμευση για ποσό το αφήνει και δεν πληρώνει με μετρητά.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.669
Σωστος @panpan....παντως,απ'οτι θυμαμαι το booking,δεν δεχοταν χρεωστικες παλιοτερα.
Ναι γιατί ήθελε να προστατέψει τα ξενοδοχεία από περιπτώσει τύπου cool11
που βάζουν βγάζουν τα λεφτά.
Η χρεωστική πρέπει να έχει αντίκρισμα ανά πάσα στιγμή που θα γίνει έλεγχος
επαρκούς υπολοίπου.
Ειδάλλως μπορεί να μείνεις με την κράτηση .....στο χέρι.
Και δεν σε καλύπτει κανένα booking αν δεν έχεις λεφτά μέσα.Εννοείται πρέπει να έχεις.Ούτε είναι υποχρεωμένο το ξενοδοχείο να σε ενημερώσει του στυλ,ξέρετε δεν ΄
είχε υπόλοιπο,βάλτε λεφτά μέσα ή δώστε κάποια άλλη κάρτα.Άσχετα αν πολλά ξενοδοχεία το κάνουν.
Ξέρω πολλές περιπτώσεις που έγινε ακύρωση κράτησης λόγω έλλειψης υπολοίπου
και όταν πήγε να διαμαρτυρηθεί ο πελάτης του στυλ δεν είστε σωστοί-δεν κρατάτε
την συμφωνία,από το ξενοδοχείο του απάντησαν εμείς σε εμπιστευτήκαμε και δεν
σου ζητήσαμε πιστωτική ή να προκαταβάλλεις τα χρήματα,απλά να τα έχεις στην τράπεζα σου για να αισθανόμαστε σιγουριά ότι θα κρατήσετε την συμφωνία μαζί
μας.Όταν κάναμε έλεγχο και δεν βρήκαμε το ποσό είναι σαν να ακυρώνετε την μεταξύ μας συμφωνία.
Αυτά.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Εγώ δεν καταλαβαίνω πού κολλάει ο φίλος @cool11 . Γιατί δηλαδή θέλει να κάνει την κράτηση και μετά να βγάλει τα χρήματα από την κάρτα. Άσ'τα άνθρωπέ μου στη θέση τους. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα δικά σου. Να βγάλεις πιστωτική αν σε ενοχλεί η δέσμευση του ποσού στις χρεωστικές.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.669
Δεν μπορείς να τα έχεις όλα δικά σου. Να βγάλεις πιστωτική αν σε ενοχλεί η δέσμευση του ποσού στις χρεωστικές
Ακριβώς.Η χρεωστική είναι μετρητά .Έχεις υπόλοιπο,έχεις υπηρεσίες,δεν έχεις υπόλοιπο,σε ενδεχόμενο έλεγχο μένεις στο παγκάκι.
Πονηριές τα βάζω-βγάζω έχει τα ρίσκα του.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Εγώ δεν καταλαβαίνω πού κολλάει ο φίλος @cool11 . Γιατί δηλαδή θέλει να κάνει την κράτηση και μετά να βγάλει τα χρήματα από την κάρτα. Άσ'τα άνθρωπέ μου στη θέση τους. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα δικά σου. Να βγάλεις πιστωτική αν σε ενοχλεί η δέσμευση του ποσού στις χρεωστικές.
"Κολλάει" γιατί μπερδεύει τις κρατήσεις με αγορές προϊόντων από e-bay,amazon κτλ. όπου οι δεσμεύσεις και οι χρεώσεις γίνονται άμεσα, σε 1-2 μέρες για να μην πω σε μερικές ώρες.Στις κρατήσεις συνήθως μεσολαβεί περισσότερος χρόνος μέχρι την διαμονή και επιπλέον έχει δικαίωμα να ακυρώσει ο αγοραστής.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Μπορω εγω ως πελάτης, καποια στιγμη που θα ειμαι απολυτα σιγουρος οτι οντως θα παω και θα μεινω στο ξενοδοχειο,
να ζητησω να με χρεωσουν αμεσα μεσω χρεωστικης;
Πχ κι ας χασω (αν οντως με αυτο προκειται να χασω) την δυνατοτητα 'ακυρωσης';

Να αναθεωρησω δηλαδη, την πληρωμη με 'μετρητα' που δηλωσα.

Υπαρχει τροπος να γινει αυτο, απο την 'διαχειριση' της κρατησης;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Εγώ δεν καταλαβαίνω πού κολλάει ο φίλος @cool11 .
Εισαι καινούργια και με μεγάλη υπομονή. Αν είχες βοηθήσει και στις διαστάσεις του σακ βουαγιάζ του για καναδυο χρόνια , θα καταλάβαινες που κολλάει.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Μπορω εγω ως πελάτης, καποια στιγμη που θα ειμαι απολυτα σιγουρος οτι οντως θα παω και θα μεινω στο ξενοδοχειο,
να ζητησω να με χρεωσουν αμεσα μεσω χρεωστικης;
Πχ κι ας χασω (αν οντως με αυτο προκειται να χασω) την δυνατοτητα 'ακυρωσης';

Να αναθεωρησω δηλαδη, την πληρωμη με 'μετρητα' που δηλωσα.

Υπαρχει τροπος να γινει αυτο, απο την 'διαχειριση' της κρατησης;
Αν δεν τρολάρεις(απίθανο το βλέπω πλέον) όπως είπε ο panpan πες μας σε απλά Ελληνικά γιατί να το κάνεις αυτό και τι θα κερδίσεις;

Αν το πεις απλά θα προσπαθήσουμε να σε καταλάβουμε.....

Εισαι καινούργια και με μεγάλη υπομονή. Αν είχες βοηθήσει και στις διαστάσεις του σακ βουαγιάζ του για καναδυο χρόνια , θα καταλάβαινες που κολλάει.
Και μην ξεχνάμε το 200 όλα μέσα.Νομίζω ότι είχες γράψει τότε ότι έψαχνε χορηγό για υιοθεσία....
 
Last edited by a moderator:

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Εισαι καινούργια και με μεγάλη υπομονή. Αν είχες βοηθήσει και στις διαστάσεις του σακ βουαγιάζ του για καναδυο χρόνια , θα καταλάβαινες που κολλάει.
Ήμουν, ήμουν κι εγώ σε αυτή τη συζήτηση. Ξεχνάω τα nick καμιά φορά. Πολύ ψείρισμα, πράγματι.
edit: και φυσικά το 200 όλα μέσα, ευέλικτη διαμονή, το θυμάμαι.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μπορω εγω ως πελάτης, καποια στιγμη που θα ειμαι απολυτα σιγουρος οτι οντως θα παω και θα μεινω στο ξενοδοχειο,
να ζητησω να με χρεωσουν αμεσα μεσω χρεωστικης;
Πχ κι ας χασω (αν οντως με αυτο προκειται να χασω) την δυνατοτητα 'ακυρωσης';

Να αναθεωρησω δηλαδη, την πληρωμη με 'μετρητα' που δηλωσα.

Υπαρχει τροπος να γινει αυτο, απο την 'διαχειριση' της κρατησης;
Γιατί δεν αφήνεις τα χρήματα μέσα, να έχεις και το δικαίωμα ακύρωσης κανονικά, και όταν πας εκεί αντί να πληρώσεις με μετρητά να ζητήσεις να γίνει χρέωση στην χρεωστική; Κράτα και μετρητά για να είσαι αφαλής (γιατί καμιά φορά οι χρεωστικές δεν περνάνε, μου έχει τύχει).
Το ότι δήλωσες πως θες να πληρωσεις με μετρητά δε σε δεσμεύει. Λέει ότι μπορείς ανά πάσα στιγμή να το αλλάξεις. Άρα μπορείς να πας εκεί (χωρίς να αλλάξεις κάτι στην κράτηση) και να πληρώσεις με πιστωτική ή χρεωστική αν θες.
Το να χρεωθεί σήμερα η κάρτα σου δε είναι κάτι που μπορείς να εξασφαλίσεις με κάποια άλλη επιλογή. Ακόμα και αν ακυρώσεις την κράτηση και κάνεις καινούρια που θα λέει άμεση χρέωση χωρίς δωρεάν ακύρωση, δεν είναι υποχρεωμένο το ξενοδοχείο να σε χρεώσει άμεσα. Μπορεί να το κάνει τώρα, μια μέρα πριν πας ή και στο check out..
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Γιατί δεν αφήνεις τα χρήματα μέσα, να έχεις και το δικαίωμα ακύρωσης κανονικά, και όταν πας εκεί αντί να πληρώσεις με μετρητά να ζητήσεις να γίνει χρέωση στην χρεωστική; Κράτα και μετρητά για να είσαι αφαλής (γιατί καμιά φορά οι χρεωστικές δεν περνάνε, μου έχει τύχει).
Το ότι δήλωσες πως θες να πληρωσεις με μετρητά δε σε δεσμεύει. Λέει ότι μπορείς ανά πάσα στιγμή να το αλλάξεις. Άρα μπορείς να πας εκεί (χωρίς να αλλάξεις κάτι στην κράτηση) και να πληρώσεις με πιστωτική ή χρεωστική αν θες.
Το να χρεωθεί σήμερα η κάρτα σου δε είναι κάτι που μπορείς να εξασφαλίσεις με κάποια άλλη επιλογή. Ακόμα και αν ακυρώσεις την κράτηση και κάνεις καινούρια που θα λέει άμεση χρέωση χωρίς δωρεάν ακύρωση, δεν είναι υποχρεωμένο το ξενοδοχείο να σε χρεώσει άμεσα. Μπορεί να το κάνει τώρα, μια μέρα πριν πας ή και στο check out..
Εννοεις, οτι μπορω, παροτι δηλωσα πληρωμη με 'μετρητα',
να δωσω την χρεωστικη επιτοπου στη ρεσεψιον και να πω, 'χρεωσε την καρτα';

Δεν ξερω αν γινεται κι ετσι, αλλα αν γινεται, δεν μπορει να γινει μπερδεμα στις χρεωσεις; Πχ διπλοχρεωση; Χρεωση εκεινη τη στιγμη, + η υπαρχουσα/προτερη χρεωση λογω της κρατησης;

Αν γινεται και ετσι, μπορει να το κανω.

Δεν θα θελα να εχω και τα χρηματα δεσμευμενα (για ποσο αραγε...αν πληρωσω με μετρητα, θα παρακαλαω την τραπεζα για αποδεσμευση?) και να κρατω και μετρητα για πληρωμη.
Ειναι αρκετο χρημα που πρεπει να υπαρχει και να αποτυπωνεται καπως, και δεν υπαρχει 'τοσο' χρημα, ωστε και στην καρτα να 'καθεται', και με 'μετρητο' να πληρωσω.

Απο ενα σημειο και μετα, είτε 'ας χρεωσουν', ειτε να σηκωσω το χρημα απο την εν λογω καρτα και να τους τα δωσω εγω σε μετρητα.
Κι εδω κι εκει λεφτα, δεν γινεται.

Μπορω να πληρωσω λοιπον απευθειας με την εν λογω καρτα στη ρεσεψιον , κι ετσι να ληξει ομορφα αυτο το ζητημα;
Ουτε 'διπλο' χρημα να αναγκαζομαι να εχω (και στην καρτα, και cash-τα ισοδυναμα της πληρωμης του ξενοδοχειου), ουτε να περιμενω τυχον τραπεζικες αποδευσμευσεις.
Γινεται;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom