Εγγραφη σε booking.com & airtickets.gr

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Εντάξει,συνέχισε να κάνεις τα εύκολα δύσκολα μόνος σου.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Η κάρτα που έχεις δώσει για εγγύηση της κράτησης πρέπει να έχει οπωσδήποτε τα λεφτά μέσα. Το να "σηκώσεις" το χρήμα από την κάρτα απλά ξέχνα το.
Με χρεωστική κλείσε μη επιστρέψιμη. Αλλιώς το διπλό χρήμα μάλλον δεν το γλιτώνεις.
Πιστωτική δεν έχεις εσύ. Δεν έχει έστω κάποιος φίλος/συγγενής σου να σε εξυπηρετήσει;
Αυτά από μένα, δεν συμμετέχω άλλο σε αυτό το θέμα. Πολλά εγκεφαλικά κύτταρα μπορεί να κάψει κανείς μαζί σου αδερφάκι μου.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Για να γλυτωσω το διπλο χρημα, αν σηκωσω το χρημα απο την καρτα, την μερα που θα εχω ηδη εγκατασταθει στο ξενοδοχειο;
Τι θα μου πουν; 'Ακυρωθηκε' η κράτηση, ή οτιδηποτε;
Εκτος βεβαια, αν δεν μπορει να γινει αναληψη, και ειναι 'λογιστικο' υπολοιπο, αλλα οχι πια 'διαθεσιμο'.
Αυτο δεν το ξερω, ξέρει κανεις;

Παω, εγκαθισταμαι, βγαινω μια βολτα, σηκωνω το χρημα, και την επομενη μερα πληρωνω με τα μετρητα.
Νομιζω ετσι δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα, αν τελικα γινεται αναληψη, αλλα αν καποιος μπορει να σκεφτει κατι, ας το πει.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Γιατί δεν αφήνεις τα χρήματα μέσα, να έχεις και το δικαίωμα ακύρωσης κανονικά, και όταν πας εκεί αντί να πληρώσεις με μετρητά να ζητήσεις να γίνει χρέωση στην χρεωστική; Κράτα και μετρητά για να είσαι αφαλής (γιατί καμιά φορά οι χρεωστικές δεν περνάνε, μου έχει τύχει).
Το ότι δήλωσες πως θες να πληρωσεις με μετρητά δε σε δεσμεύει. Λέει ότι μπορείς ανά πάσα στιγμή να το αλλάξεις. Άρα μπορείς να πας εκεί (χωρίς να αλλάξεις κάτι στην κράτηση) και να πληρώσεις με πιστωτική ή χρεωστική αν θες.
Το να χρεωθεί σήμερα η κάρτα σου δε είναι κάτι που μπορείς να εξασφαλίσεις με κάποια άλλη επιλογή. Ακόμα και αν ακυρώσεις την κράτηση και κάνεις καινούρια που θα λέει άμεση χρέωση χωρίς δωρεάν ακύρωση, δεν είναι υποχρεωμένο το ξενοδοχείο να σε χρεώσει άμεσα. Μπορεί να το κάνει τώρα, μια μέρα πριν πας ή και στο check out..
Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι δυστυχως, δεν εχω τη δυνατοτητα χρεωσης, οποτε το επιθυμω.
Το ξενοδοχειο θα χρεωσει στην κυριολεξια οποτε του γουστάρει.

Εξαρτάται. Σε ποια πόλη έκλεισες διαμονή;
Παιζει ρολο; Σε μικρη επαρχιακη πολη.
 
Last edited by a moderator:

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Εννοεις, οτι μπορω, παροτι δηλωσα πληρωμη με 'μετρητα',
να δωσω την χρεωστικη επιτοπου στη ρεσεψιον και να πω, 'χρεωσε την καρτα';

Δεν ξερω αν γινεται κι ετσι, αλλα αν γινεται, δεν μπορει να γινει μπερδεμα στις χρεωσεις; Πχ διπλοχρεωση; Χρεωση εκεινη τη στιγμη, + η υπαρχουσα/προτερη χρεωση λογω της κρατησης;

Αν γινεται και ετσι, μπορει να το κανω.

Δεν θα θελα να εχω και τα χρηματα δεσμευμενα (για ποσο αραγε...αν πληρωσω με μετρητα, θα παρακαλαω την τραπεζα για αποδεσμευση?) και να κρατω και μετρητα για πληρωμη.
Ειναι αρκετο χρημα που πρεπει να υπαρχει και να αποτυπωνεται καπως, και δεν υπαρχει 'τοσο' χρημα, ωστε και στην καρτα να 'καθεται', και με 'μετρητο' να πληρωσω.

Απο ενα σημειο και μετα, είτε 'ας χρεωσουν', ειτε να σηκωσω το χρημα απο την εν λογω καρτα και να τους τα δωσω εγω σε μετρητα.
Κι εδω κι εκει λεφτα, δεν γινεται.

Μπορω να πληρωσω λοιπον απευθειας με την εν λογω καρτα στη ρεσεψιον , κι ετσι να ληξει ομορφα αυτο το ζητημα;
Ουτε 'διπλο' χρημα να αναγκαζομαι να εχω (και στην καρτα, και cash-τα ισοδυναμα της πληρωμης του ξενοδοχειου), ουτε να περιμενω τυχον τραπεζικες αποδευσμευσεις.
Γινεται;
Πόσο χρονών είσαι;Το 11 έχει σχέση με την ηλικία σου όταν έκανες εγγραφή;
Φιλολογικά ρωτάω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Που πας; Γιατί δεν απαντάς ποια πόλη; Στάσου μύγδαλα. Πες και πόσες μέρες έκλεισες και ποια ημερομηνία. Πες και ποιο ξενοδοχείο. Θα σου δώσω έγκυρες και τεκμηριωμένες απαντήσεις.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Για να γλυτωσω το διπλο χρημα, αν σηκωσω το χρημα απο την καρτα, την μερα που θα εχω ηδη εγκατασταθει στο ξενοδοχειο;
Τι θα μου πουν; 'Ακυρωθηκε' η κράτηση, ή οτιδηποτε;
Εκτος βεβαια, αν δεν μπορει να γινει αναληψη, και ειναι 'λογιστικο' υπολοιπο, αλλα οχι πια 'διαθεσιμο'.
Αυτο δεν το ξερω, ξέρει κανεις;

Παω, εγκαθισταμαι, βγαινω μια βολτα, σηκωνω το χρημα, και την επομενη μερα πληρωνω με τα μετρητα.
Νομιζω ετσι δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα, αν τελικα γινεται αναληψη, αλλα αν καποιος μπορει να σκεφτει κατι, ας το πει.
Το θέμα εδώ είναι τεράστιο.Η κράτηση είναι για μια μέρα μόνο;Ειναι πολύ βασικό ερώτημα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Γιατί, το ποσό δεν είναι σημαντικό; Πως το σηκώνεις έτσι, άντε άντε αν είναι μεγάλο; Και σε τι νόμισμα; Και πόση ώρα θα κρατήσει η βόλτα;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
καλύτερα να το σβήσεις το μήνυμα αυτό.
Κάποιος να κλειδώσει το θέμα.Ότι ηταν να δώσει έδωσε.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Έχεις δίκιο. Δεν κρατήθηκα.
Συμφωνώ κι εγώ να κλειδωθεί το θέμα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.764
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom