Ναύπακτος

Eva_m

Member
Μηνύματα
43
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα σας παιδιά. Ετοιμαζόμαστε να πάμε τέλος Ιουλίου για έναν γάμο στη Ναύπακτο. Τι υπάρχει εκεί τριγύρω και αξίζει για βόλτες και μπάνιο -όχι μακρύτερα από 1 ώρα-; Φτάνουν 3-4 μερούλες;
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
η διαδρομή με τα κτελ Αθήνα- Ναύπακτος σε πόση ώρα γίνεται? Γνωρίζει κανείς τιμή εισιτηρίου? Ευχαριστώ!
 

anonymous6

Member
Μηνύματα
66
Likes
57

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Καλησπέρα σας παιδιά. Ετοιμαζόμαστε να πάμε τέλος Ιουλίου για έναν γάμο στη Ναύπακτο. Τι υπάρχει εκεί τριγύρω και αξίζει για βόλτες και μπάνιο -όχι μακρύτερα από 1 ώρα-; Φτάνουν 3-4 μερούλες;
Συγγνωμη που δεν ειδα νωριτερα το μνμ αλλα ειπα να τα γραψω για ενημερωση ολων οσων ψαχνουν πληροφοριες για Ναυπακτο!!βλεπεις για Ελλαδα δεν εχει κ οδηγους που να σε στελνουν σε ψαγμενα μερη κ ολο κ κανεναν ντοπιο πρεπει να βρουμε σε δουλεια,παρεες κλπ για να ενημερωθουμε!!
Μες την πολη που ειναι μικρη κ γραφικη οποτε μην επηρεαζεσαι απο τη λεξη "πολη" ....υπαρχουν η Ψανη κ το Γριμποβο!ειναι οι παραλιες δεξια κ αριστερα το ενετικου λιμανιου που βλεπεις στις φωτο οταν γκουγκλαρεις Ναυπακτος!!το λιμανακι αυτο εχει πολλα καφε κ ωραια θεα κ κινηση!!
Λιγο πιο εξω....στα 10 km περιπου ειναι η παραλια της Χιλιαδους που εχει πολλα beach bar με πισινες αν τα νερα σου φανουν κρυα ή το κυμα σου χαλαει τη διαθεση!κ διαφορων ειδων...οικογενειακα,νεολαιας,με δυνατη μουσικη,με ταβερνακι.....διαλεγεις κ παιρνεις καθως ειναι ενας συντομος δρομος με το ενα μαγαζι ακριβως διπλα στο αλλο κ τα χωριζει απο την παραλια αυτος ο δρομος που θα περπατας!

Μην ξεχασεις να ζητησεις ποικιλια τη λεγομενη στα μερη τους που εχει ....κ τι δεν εχει....διαφορες κροκετες,πατατες τηγ.,πιτες τριγωνακια,κοτομπουκιες,κεφτεδακια....κ αναλογα τα κεφια του καθε ιδιοκτητη!των δυο ατομων ειναι αρκετη ποσοτητα...σκας!

Εγω εχω ξεχωρισει αυτη του Rock στην Ψανη κ του Μαρασκινο στη Χιλιαδου που ειναι το πρωτο πρωτο μπαρ στην παραλια....βεβαια δεν εχω φαει στα υπολοιπα μπαρ της Χιλιαδους που ειναι κ καινουργια οποτε δοκιμασε αν δεις κανενα γκαρσον να κουβαλαει καμια υπερπαραγωγη!!

Παραλιες αλλες πιο μακρια το Σκαλωμα,με πετρωδη ακτη κ θαλασσα,το Μοναστηρακι με ωραια ταβερνακια πανω στη θαλασσα κ γραφικο τοπιο με εξισου πετρωδη θαλασσα κ η Σεργουλα λιγο μακρυτερα με πετρα παλι!καθαρες ολες κ δροσερα νερα ιδιαιτερα αν φυσα μαιστρος οπως τον λενε!!δε δημιουργει κυμα αυτος ο ανεμος εκει απλα ρυτιδιαζει τη θαλασσα καπως....!!δεν ξερω αν το εξηγω καλα!!:confused::)Ψαξε τις ονομασιες στο googlemaps ωστε να δεις ακριβεις αποστασεις....εχει να νοικιασεις ΙΧ εχει κ αστικα λεωφορεια για καποιες....

Μην ξεχασεις να φας γυρο στο λιμανι στο Φαγανα που ο γυρος ειναι ξαπλωτος στη σουβλα κ ψημενος στα καρβουνα!!!!!!!!

παγωτο στο στενοπαζαρο ....δε θυμαμαι πως λεγεται...ρωτα που ειναι το στενοπαζαρο....ενα στενο πλακωστρωτο δρομακι παραλληλο στο λιμανι κ θα δεις ενα κ μοναδικο στο μεσο με πολλη ποικιλια γευσων....

απο ταβερνες αξιζει σε μεριδες,τιμες πρωτοτυπα ονοματα πιατων αλλα κ πιατα,κλπκλπ ο Ευοινος....

Δε νομιζω να ξεχασα κατι.....τα εμαθα απο ντοπιο κ τα γυρισα σαν τουριστρια!!καλα να περασεις!!
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Δυστυχως δεν εχω κατι στα υποψιν μου!εχει παντως μερικα μαγαζια rent a car στο κεντρο κ ειμαι σιγουρη πως αν ψαξεις στο ινερνετ τηλεφωνα κ επικοινωνσεις θα σου λυθει η απορια περι τιμων!:)

Κ τελικα η καλυτερη ποικιλια ετσι οπως την εννοουν οι ντοπιοι εκει ειναι μονο του Rock Cafe!!!ολοι οι υπολοιποι φθηνες απομιμησεις!:)

Θυμηθηκα κ που εχει τελειο σουφλε σοκολατας!!!φαγανο κοριτσι,δεν μπορειτε να πειτε!!!!στο Γριμποβο στο Living Room Cafe!!χειροποιητο!!!

Ολα υποκειμενικα βεβαια για να μην παρεξηγηθω κιολας!!:haha:
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Καλησπέρα!
Ποια από τις δυο παραλίες θεωρείτε καλύτερη; Ψανή ή Γρίμποβο;
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Σκάλωμα!!!(Αν βρεθείς Ναύπακτο θεωρώ ότι είναι κρίμα να βουτήξεις σε αυτές τις δύο και να μη δοκιμάσεις να βγεις λίγα χιλιόμετρα παραέξω και να κάνεις μπανάκι στις πράσινες: Σκάλωμα, Σεργούλα, Μοναστηράκι κλπ..) Αν επιμένεις, η Ψανή είναι πιο βαθιά και έχει βοτσαλάκι, το Γρίμποβο είναι πιο ρηχή και λίγο αμμουδερή, αν θυμάμαι καλά από τα παιδικά μου χρόνια στην Έπαχτο! Κάποιος άλλος που έχει λιγότερο από 20 χρόνια να βουτήξει εκεί μπορεί να βοηθήσει;;; )
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Σκάλωμα!!!(Αν βρεθείς Ναύπακτο θεωρώ ότι είναι κρίμα να βουτήξεις σε αυτές τις δύο και να μη δοκιμάσεις να βγεις λίγα χιλιόμετρα παραέξω και να κάνεις μπανάκι στις πράσινες: Σκάλωμα, Σεργούλα, Μοναστηράκι κλπ..) Αν επιμένεις, η Ψανή είναι πιο βαθιά και έχει βοτσαλάκι, το Γρίμποβο είναι πιο ρηχή και λίγο αμμουδερή, αν θυμάμαι καλά από τα παιδικά μου χρόνια στην Έπαχτο! Κάποιος άλλος που έχει λιγότερο από 20 χρόνια να βουτήξει εκεί μπορεί να βοηθήσει;;; )
Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Πόση ώρα χρειάζεται για να πάω στο Σκάλωμα ή στο Μοναστηράκι;
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
10 λεπτά από Ναύπακτο το Μοναστηράκι, στα 12 χιλιόμετρα από την πόλη..Ε, μετά από 4 χιλιόμετρα είναι το Σκάλωμα...δίπλα η Σεργούλα...Ε, και μετά δίπλα είναι, πας Γλυφάδα από όπου παίρνεις βαρκούλα που σε περνά απέναντι στα νησάκια του Κορινθιακού, τα Τρυζόνια. Εκεί ή βουτάς (πάλι!!) στο λιμανάκι ή περπατάς όπου σου πουν για να βρεις παραλία ή όπου βλέπεις πινακίδα προς παραλία.. ή (ακόμα καλύτερα) τρως το ψαράκι σου και επιστρέφεις! Φαίνονται πολλά αλλά αξίζουν ένα πέρασμα μιας και είναι τόσο κοντά όλα αυτά..Καμιά 25αριά χιλιόμετρα όλα μαζί...
Εδώ γράφει για όλα τα παραπάνω:
http://nafpaktos.nafpaktia.com/gr/paralies/57/Σκάλωμα
 
Last edited:

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
10 λεπτά από Ναύπακτο το Μοναστηράκι, στα 12 χιλιόμετρα από την πόλη..Ε, μετά από 4 χιλιόμετρα είναι το Σκάλωμα...δίπλα η Σεργούλα...Ε, και μετά δίπλα είναι, πας Γλυφάδα από όπου παίρνεις βαρκούλα που σε περνά απέναντι στα νησάκια του Κορινθιακού, τα Τρυζόνια. Εκεί ή βουτάς (πάλι!!) στο λιμανάκι ή περπατάς όπου σου πουν για να βρεις παραλία ή όπου βλέπεις πινακίδα προς παραλία.. ή (ακόμα καλύτερα) τρως το ψαράκι σου και επιστρέφεις! Φαίνονται πολλά αλλά αξίζουν ένα πέρασμα μιας και είναι τόσο κοντά όλα αυτά..Καμιά 25αριά χιλιόμετρα όλα μαζί...
Εδώ γράφει για όλα τα παραπάνω:
http://nafpaktos.nafpaktia.com/gr/paralies/57/Σκάλωμα
Ακολούθησα τη συμβουλή σου κι επισκεφθήκαμε εκτός της Ναυπάκτου και το Μοναστηράκι! Γραφικό, μικρό και ωραιο! Κάναμε μπάνιο σε μια παραλία απέναντι σχεδόν από το χωριό. Πολύ παγωμένα τα νερά αλλά καθαρά, οπότε άξιζε τον κόπο!
Οι παραλίες της Ναυπάκτου δε μου άρεσαν καθόλου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom