Πηλιο για καλοκαιρι?

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλησπέρα μετά από πολύ ψάξιμο κ αλλαγή σχεδίου αποφασίσαμε να πάμε Πήλιο (αιγαίο μεριά)οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή,παπα νερό - Άγιος Ιωάννης - χορευτο; τι να προτιμήσω για διαμονή;με ενδιαφέρουν προτάσεις πάνω στη θάλασσα.. Κ όπου έχετε φάει καλά εννοείται.Σας ευχαριστώ πολύ
Θα έχετε μεταφορικό μέσο υποθέτω. Αν ναι τότε το Πηλιο αξίζει το καλοκαίρι ως εξής. Μένεις σε παραδοσιακό ξενωνα σε κάποιο απο τα χωριά που βρίσκονται πανω από τις παραλίες που ανέφερες και κατεβαίνεις για μπάνιο (15 λεπτά το πολύ). Εμείς πέρυσι μείναμε στον Κισσό κ απολαμβαναμε τη δροσιά το πρωι όταν περνάμε το πρωινό κ το βράδυ στα μπαράκια της πλατείας κατω απο τον πλατανο. Αλλά χωρια για διαμονή με εύκολη πρόσβαση στη θάλασσα είναι επίσης Άγιος Δημήτριος,Ανήλιο, τσαγκαραδα. Κ φαντασου ότι μέχρι πέρυσι που προέκυψε κατά τύχη ένα 6ημερο στο Πηλιο δεν είχε περάσει καν από το μυαλό μας το Πηλιο σαν καλοκαίρινος προορισμός. Απο τότε όμως το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Για φαγητό κ πάλι Κισσος κ Τσαγκαραδα. Για μπάνιο ακριβώς αυτές που αναφέρεις στις οποίες αν πετύχεις ηρεμη θάλασσα όπως εμείς είναι οτι πρέπει

Αλλιώς αν οπωσδήποτε θέλετε πανω στη θάλασσα δείτε κ την παραλία Μικρο ( νότιο Πηλιο) που έχει δωμάτια πάνω στη θάλασσα
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
33
Likes
9
Θα έχετε μεταφορικό μέσο υποθέτω. Αν ναι τότε το Πηλιο αξίζει το καλοκαίρι ως εξής. Μένεις σε παραδοσιακό ξενωνα σε κάποιο απο τα χωριά που βρίσκονται πανω από τις παραλίες που ανέφερες και κατεβαίνεις για μπάνιο (15 λεπτά το πολύ). Εμείς πέρυσι μείναμε στον Κισσό κ απολαμβαναμε τη δροσιά το πρωι όταν περνάμε το πρωινό κ το βράδυ στα μπαράκια της πλατείας κατω απο τον πλατανο. Αλλά χωρια για διαμονή με εύκολη πρόσβαση στη θάλασσα είναι επίσης Άγιος Δημήτριος,Ανήλιο, τσαγκαραδα. Κ φαντασου ότι μέχρι πέρυσι που προέκυψε κατά τύχη ένα 6ημερο στο Πηλιο δεν είχε περάσει καν από το μυαλό μας το Πηλιο σαν καλοκαίρινος προορισμός. Απο τότε όμως το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Για φαγητό κ πάλι Κισσος κ Τσαγκαραδα. Για μπάνιο ακριβώς αυτές που αναφέρεις στις οποίες αν πετύχεις ηρεμη θάλασσα όπως εμείς είναι οτι πρέπει

Αλλιώς αν οπωσδήποτε θέλετε πανω στη θάλασσα δείτε κ την παραλία Μικρο ( νότιο Πηλιο) που έχει δωμάτια πάνω στη θάλασσα
Θα καθίσουμε περίπου 2 εβδομάδες πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο να αφιερώσω μερικές μέρες στο νότιο τμήμα;
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
αν εννοείς από άποψη χρόνου, σίγουρα φτάνουν 6 μέρες στο ανατολικό Πήλιο και 6 ημέρες στο Νότιο για να έχετε και εναλλαγή τοπίου. Μπορείτε να μοιράστε τις ημέρες ως εξής: να μείνετε στα χωριά που βρίσκονται στο βουνό (Άγιος Δημήτριος, Κισσός κτλ) για να ευχαριστηθείτε δροσιές και θέα και να μείνετε πάνω στην παραλία στο νότιο Πήλιο για να έχετε άμεση πρόσβαση στην παραλία χωρίς να χρειάζεται να χρησιμοποιείτε αυτοκίνητο
 
Μηνύματα
33
Likes
9
αν εννοείς από άποψη χρόνου, σίγουρα φτάνουν 6 μέρες στο ανατολικό Πήλιο και 6 ημέρες στο Νότιο για να έχετε και εναλλαγή τοπίου. Μπορείτε να μοιράστε τις ημέρες ως εξής: να μείνετε στα χωριά που βρίσκονται στο βουνό (Άγιος Δημήτριος, Κισσός κτλ) για να ευχαριστηθείτε δροσιές και θέα και να μείνετε πάνω στην παραλία στο νότιο Πήλιο για να έχετε άμεση πρόσβαση στην παραλία χωρίς να χρειάζεται να χρησιμοποιείτε αυτοκίνητο
Έχω βρει ξενοδοχείο στη παραλία παπα νερό ακριβώς πάνω στη θάλασσα για εύκολο μπανακι λόγω του 2 χρονών γιού μου κ μετά βόλτα στα βουνά έτσι το σκέφτομαι.απλα σκέφτομαι μήπως ξενερώσουμε από τις παραλίες στο νότιο τμήμα γιατί από ότι διαβάζω όλοι μιλάνε για τις βόρειες ότι είναι υπέροχες.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Έχω βρει ξενοδοχείο στη παραλία παπα νερό ακριβώς πάνω στη θάλασσα για εύκολο μπανακι λόγω του 2 χρονών γιού μου κ μετά βόλτα στα βουνά έτσι το σκέφτομαι.απλα σκέφτομαι μήπως ξενερώσουμε από τις παραλίες στο νότιο τμήμα γιατί από ότι διαβάζω όλοι μιλάνε για τις βόρειες ότι είναι υπέροχες.
Ειρήνη αν διαβάσεις όλο το θέμα θα έχεις μια άποψη.... Οι παραλίες του Νότιου Πηλίου Ποτιστικά, Μελανή, Πάλτση, συναγωνίζονται τις Χορευτό, Αι Γιάννη, Παπά Νερό όσον αφορά καθαρότητα (Αιγαίο είναι και κει) απλά δεν έχουν τις ευκολίες.....ούτε πολλές ταβέρνες, ούτε πολλά μπαρ και καταλύματα....
Υπάρχουν επίσης και κάποιες ειδυλλιακές παραλίες όπως ο Μουρτιάς, το Κατηγιώργη, είναι ένας μικρός οικισμός , μικρή με αμμουδιά και αρκετές ταβερνούλες, ο Πλατανιάς πιο κάτω όπου υπάρχει καραβάκι που κάνει μονοήμερη στις παραλίες της Σκιάθου, το Μικρό..και εσωτερικά Μηλίνα, Χόρτο, Κάλαμος κλ...

 
Μηνύματα
33
Likes
9
Ειρήνη αν διαβάσεις όλο το θέμα θα έχεις μια άποψη.... Οι παραλίες του Νότιου Πηλίου Ποτιστικά, Μελανή, Πάλτση, συναγωνίζονται τις Χορευτό, Αι Γιάννη, Παπά Νερό όσον αφορά καθαρότητα (Αιγαίο είναι και κει) απλά δεν έχουν τις ευκολίες.....ούτε πολλές ταβέρνες, ούτε πολλά μπαρ και καταλύματα....
Υπάρχουν επίσης και κάποιες ειδυλλιακές παραλίες όπως ο Μουρτιάς, το Κατηγιώργη, είναι ένας μικρός οικισμός , μικρή με αμμουδιά και αρκετές ταβερνούλες, ο Πλατανιάς πιο κάτω όπου υπάρχει καραβάκι που κάνει μονοήμερη στις παραλίες της Σκιάθου, το Μικρό..και εσωτερικά Μηλίνα, Χόρτο, Κάλαμος κλ...

Σε ευχαριστώ πολύ θέλω να φτιάξω ένα πλάνο κ να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη. Ελπίζω 15 μέρες να φτάσουν αλλά και λόγω του μικρού δεν θέλω να τον ταλαιπωρήσω αρκετά αν και είναι το μόνο παιδί που δεν παραπονιέται στα ταξίδια.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Σε ευχαριστώ πολύ θέλω να φτιάξω ένα πλάνο κ να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη. Ελπίζω 15 μέρες να φτάσουν αλλά και λόγω του μικρού δεν θέλω να τον ταλαιπωρήσω αρκετά αν και είναι το μόνο παιδί που δεν παραπονιέται στα ταξίδια.
Η αλήθεια είναι ότι οι δρόμοι στο Πήλιο έχουν πολλές στροφές και αρκετοί παραπονιούνται γι'αυτό γιατί ζαλίζονται, πόσο μάλλον ένα μικρό παιδί :p Απλά για να είσαι προετοιμασμένη για πιθανή γκρίνια :p
 
Μηνύματα
33
Likes
9
Οι ημερομηνίες των διακοπών μας άλλαξαν και θα επισκεφτούμε το Πήλιο από 28/7-8/8.πιστεύεται ότι την περίοδο αυτή υπάρχουν αρκετά μελτέμια στην περιοχή που θα μας δυσκολέψουν στη θάλασσα κ θα την κοιτάμε μόνο;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Είναι νωρίς ακόμα για να ξέρουμε,ρίξε μια ματιά σε μετεωρολογικά sites. Για αύριο ας πούμε,έχω ακούσει ότι θα σηκώσει αέρα,αλλά για δυο εβδομάδες από τώρα είναι δύσκολο να κάνεις προβλέψεις. Ακόμα και αν έχει αέρα βέβαια,ίσως καταφέρετε να κάνετε μπάνιο σε κάποιο λιμανάκι που θα "κόβει" λίγο και γενικά να απολαύσετε τις βόλτες σας. Επειδή μένω Πήλιο αυτή την περίοδο, αν χρειάζεσαι κάτι ή περισσότερες πληροφορίες πριν έρθεις, μπορείς να μου στείλεις και πμ :p
 
Μηνύματα
33
Likes
9
Εμείς πέρυσι είχαμε μείνει στο πέλαγος στο παπα νερό, πολύ καλός ξενώνας και τουλάχιστον είχαμε λυμένο το θέμα του πάρκινκ για το βράδυ μιας και τα μπαράκια του αη γιάννη ήταν 10 λεπτά με τα πόδια. Πάντως για όποια παραλία χρειάζεται αυτοκίνητο θα πρέπει να έχεις στο νου σου να ξεκινάς σχετικά νωρίς αν θέλεις να μην ταλαιπωρηθείς με το παρκάρισμα.
Καλησπέρα διαβάζοντας πληροφορίες για το Πήλιο έπεσα πάνω στο δωμάτιο που θέλω να κλείσω,να σε ρωτήσω αν έμεινες ευχαριστημένος;πως ήταν το δωμάτιο αξίζει τα χρήματα του; καθαρό;κ γενικότερα πληροφορίες;ευχαριστώ πολύ
 

Eleftheria89

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Σχεδιάζουμε να πάμε την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου Πήλιο με την παρέα μου, αλλά να μείνουμε σε κάμπινγκ. Έχουμε βρει μερικά ήδη.. Έχετε εσείς κάποιο να προτείνετε; Τι να προτιμήσουμε; Επίσης είδα πολλές καλές προτάσεις για φαγητό... Για ποτάκι και νυχτερινές εξόδους που να πάμε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom