διακοπες στην πελοποννησο

Marie.

Member
Μηνύματα
47
Likes
7
Λεμε φετος να παμε διακοπες πελοποννησο αλλα δεν εχουμε παει ποτε προς τα εκει οποτε χρειαζομαι βοηθεια..αρχικα ειμαστε 23-24 χρονων αλλα δεν ειμαστε και πολυ της νυχτερινης ζωης οποτε δεν ψαχνουμε τρελα πραγματα αλλα να εχει μαγαζια να βγεις και κοσμο ,μην ειναι αδεια
Θελω να μου πειτε γενικα στην πελοποννησο τι υπαρχει να δει κανεις ειδικα σε πολεις παραθαλασσιες γιατι θα παμε ιουλιο μηνα,δεν εχουμε καταληξει προς τα που θα παμε
εχω στο μυαλο μου καποια μερη οπως ναυπλιο μονεμβασια καλαματα δημητσανα-βυτινα
αλλα και προς πατρα αν αξιζει πιο πολυ παμε δεν εχουμε θεμα...
το σιγουρο ειναι οτι θα θελα να παμε ελαφονησο απο κει κ περα οποιαδηποτε προταση και βοηθεια ειναι δεκτη ,που να παμε- τι εχει να δουμε εκει- αν εχει κοσμο κ μαγαζια κτλ
 
Last edited:

nepyn

Member
Μηνύματα
12
Likes
3
Μπορείτε να πάτε Ελαφόνησο και στη συνέχεια Λακωνική Μάνη ή αντίστροφα.
Κόσμο πάρα πολύ έχει τον Αύγουστο, παρόλα αυτά δεν θα είναι κι έρημα.Στην Αρεόπολη υπάρχουν αρκετές επιλογές για φαγητό και ποτό.Επίσης υπάρχουν και πολλές παραλίες που μπορείτε να γυρίσετε.
:playball:
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Λεμε φετος να παμε διακοπες πελοποννησο αλλα δεν εχουμε παει ποτε προς τα εκει οποτε χρειαζομαι βοηθεια..αρχικα ειμαστε 23-24 χρονων αλλα δεν ειμαστε και πολυ της νυχτερινης ζωης οποτε δεν ψαχνουμε τρελα πραγματα αλλα να εχει μαγαζια να βγεις και κοσμο ,μην ειναι αδεια
Θελω να μου πειτε γενικα στην πελοποννησο τι υπαρχει να δει κανεις ειδικα σε πολεις παραθαλασσιες γιατι θα παμε ιουλιο μηνα,δεν εχουμε καταληξει προς τα που θα παμε
εχω στο μυαλο μου καποια μερη οπως ναυπλιο μονεμβασια καλαματα δημητσανα-βυτινα
αλλα και προς πατρα αν αξιζει πιο πολυ παμε δεν εχουμε θεμα...
το σιγουρο ειναι οτι θα θελα να παμε ελαφονησο απο κει κ περα οποιαδηποτε προταση και βοηθεια ειναι δεκτη ,που να παμε- τι εχει να δουμε εκει- αν εχει κοσμο κ μαγαζια κτλ
Aν θέλετε οπωσδήποτε Ελαφόνησο, τότε απαραίτητα θα μείνετε ή Μονεμβασία ή στη Λακωνική Μάνη. Και οι δυο περιοχές είναι πολύ όμορφες και έχουν πολλά πράγματα να δείτε και να κάνετε.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Αφού θέλετε Ελαφόνησο μπορείτε να πάτε μετά:
ή Μονεμβασιά & Ναύπλιο (στην επιστροφή)
ή Λακωνική Μάνη (Γύθειο - Γερολιμένας)
ή Μεσσηνιακή Μάνη (Καλογριά - Στούπα)
ή ακρωτήρι Ακρίτα (Μεθώνη - Κορώνη - Πύλο)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.699
Likes
6.308
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Θα κάνεις τον γύρο της Πελ/σου αρχίζοντας από τα ανατολικά παράλια βάζοντας στο πρόγραμμα όλα τα αρχαία και ιστορικά μνημεία. Από Μάνη συνεχίζεις δυτικά προς Καλαμάτα κ.α. κατόπιν τα δυτικά παράλια μέχρι Πάτρα. Αν δε σε φτάσουν οι μέρες, αφήνεις Αίγιο και κεντρική Πελ/σο μια άλλη φορά. Το τελευταίο το κάνεις και σε τριήμερο από Αθήνα
 

Marie.

Member
Μηνύματα
47
Likes
7
Ευχαριστω για τις απαντησεις!Εριξα και μια ματια στα αλλα θεματα και εχω παρει μια ιδεα.
Δεν θα προλαβουμε να παμε σε ολη την πελ/σο,
οποτε λεμε να μεινουμε σε 2-3 μερη,ελαφονησο ενα βραδυ
μετα λεμε για 2 νυχτες μονεμβασια και να δουμε κ περιοχες τριγυρω (αξιζει 2 μερες εκει?) και μετα κατευθειαν προς φοινικουντα ,μεθωνη,κορωνη 3-4 μερες
αλλα που αξιζει να μεινουμε εκει?καλαματα η σε μια απο αυτες τις περιοχες?θελουμε κοσμο κ μαγαζια ,οχι πολυ ησυχια
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
καλαματα η σε μια απο αυτες τις περιοχες?
Αν θες πολύ κόσμο μένεις Καλαμάτα αλλά θα σε φάνε οι δρόμοι, αλλιώς Μεθώνη πιο ήσυχα και οικογενειακά που είναι στη μέση για όλα
 

Marie.

Member
Μηνύματα
47
Likes
7
μεθωνη κορωνη η φοινικουντα?δεν θελουμε ερημια,να χει επιλογες για φαγητο-ποτο
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Θα το εκανα λιγο διαφορετικα για να μην σπαταλησεις χρονο σε δρομους, οι οποιοι στη πελοποννησο δεν ειναι και στη καλυτερη κατασταση. Πρωτη μέρα αθηνα-μονεμβασια ουτε 4 ωριτσες δρομος με διανυκτερευση εκει για να δεις το κάστρο και να επισκεφτεις και τον ιερακα για ενα ουζακι. Στη συνεχεια κατευθυνσου προς ελαφονησο για 2 βραδια για ξεκουραση και μπανακια, ειναι μονο μια ωρα απο μονεμβασια . Στο δρομο για ελαφονησο σταματα στο παυλοπετρι τη βυθισμενη πολιτεια για ενα μπανακι ( να εχεις μασκα). Ειναι ακριβως αριστερα απο το σημειο που περνεις το καραβακι για ελαφόνησο. Σε περιπτωση που σας ενδιαφερει να εξερευνηστε περισσοτερο αφιερωνεις και μια μερα απεναντι νεαπολη για να επισκεφτεις το γραφικο χωριο βελανιδια, το σπηλαιο της καστανιας και το απολιθωμενο δασος προς καβο μαλεα. Μετα συνεχιζεις ενα τετραημερο προς λακωνικη και μεσηννιακή μάνη οπου εχει πολλα πράγματα να εξερευνήσεις και απο εκεί επιστρέφεις αθήνα. Πυλο μεθωνη και κορώνη μπορείς να τα αφήσεις για άλλη εκδρομή.
Γενικα αν αναζητας ηρεμια θα πας προς λακωνικη μάνη αν το αντίθετο προς μεσηννιακη και καλαμάτα, γενικα στα μερη εκει εχει πολυ περισσότερο κόσμο και τουρισμό.

Μονεμβάσια και ελαφόνησο και παντου γενικά θα βρείς μπαράκια και φαγητό κτλ αν δεν αναζητείς έντονη νυκτερινή ζωή.

Δημητσανα κτλ ορεινά μέρη ειναι εκδρομη που γίνεται και ενα σκ το χειμωνα ή ανοιξη απο αθηνα και ειναι μέρη που θα τα χαρείς περισσότερο με λίγο κρυο.
 
Last edited:

Marie.

Member
Μηνύματα
47
Likes
7
ναι μαλλον θα αφησουμε απεξω τη μανη γενικα,γυθειο αεροπολη κ εκει μερια.
θα μεινουμε σιγουρα 1 βραδυ ελαφονησο και 1 η 2 μονεμβασια,εξαρταται θα το δουμε μαλλον εκεινη τη στιγμη,γιατι θελω να παμε και νεαπολη ισως κ μυστρα και μετα κατευθειαν προς μεθωνη-κορωνη-φοινικουντα-πυλο
το προβλημα μου ειναι μονο που να μεινουμε συμφωνα με αυτα που θελουμε,τι εχετε να προτεινετε?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λαθος να αφησεις τη Μανη κατα τη γνωμη μου ..ειναι πολυ ομορφα ,η αρχιτεκτονικη των χωριων της ειναι μοναδικη...δεν θα τη συναντησεις πουθενα στα υπολοιπα μερη που θες να πας ...εκτος απο τη Μονεμβασια.Θα δεις οτι ειναι κατι πολυ διαφορετικο σε ολο το ταξιδι σου.
Για να πας στο τελευταιο ποδι τον Ακριτα ουτως ή αλλως θα περασεις απο Μανη.
Εγω προτεινω να κανετε στασεις στη διαδρομη σε Αρεοπολη και Λιμενι -που ειναι μαστ για την περιοχη-και να προσπαθησετε να μεινετε μια βραδια σε Στουπα (ενοικιαζομενα )ή Καλογρια στο καμπινγκ.Το λεω γιατι η Καλογρια ειναι παραλια με φοβερα νερα ,πρασινο και πολυ νεαροκοσμο..μπιτσομπαρα ..ειναι νεανικη φαση με τζερτζελο γενικοτερα.
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Θα συμφωνήσω με την Κλεοπάτρα...είναι λάθος να αφήσεις την Μάνη έξω από το πρόγραμμα...Έχει μια υπέροχη, άγρια θα έλεγα ομορφιά, που δεν συγκρίνετε με Μεθώνη Κορώνη κλπ. Έχω επισκεφτεί όλα τα παραπάνω μέρη που αναφέρθηκαν και σε διαφορετικές εποχές...Στην Λακωνική Μάνη θα πήγαινα και κάθε χρόνο αν μπορούσα.[/QUOTE]
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.109
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom