Δημοψήφισμα.

Τι θα ψηφίσετε;


  • Total voters
    28
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι το δημοψηφισμα. Το ναι όλοι μας ξέρουμε τι παλούκια σημαίνει.
Το όχι μπορεί κάποιος να μου πει τι σημαίνει πρακτικά; Περιμένω ουσιαστικά και πολιτικά επιχειρήματα.
Λέει ότι θα πάει να διαπραγματευτεί πάλι. Και αν τα ευρώτέρατα του πουν όχι πάλι τι θα κάνει; νέο δημοψηφισμα ευρώ ή δραχμη;
Ή θα μας πάει κατευθείαν στην δραχμη;
Έχει ο πρωθυπουργός μας σχέδιο για συντεταγμενη χρεωκοπία ή θα πάμε σε άτακτη χρεωκοπία με ο τι αυτό συνεπάγεται;
Όσοι λένε ότι με το ναι θα γίνουμε σκλάβοι έχουν συνειδητοποησει ότι και με το όχι αν δεν τα καταφέρει ο Αλέξης θα έρθουν οι ξένοι να πάρουν τα πάντα για ένα κομμάτι ψωμί, καθώς ο εξαθλιωμενος Έλληνας θα ξεπουλάει τα πάντα σε ευτελιστικη τιμή.
Ο Αλέξης συνειδητόποιει ότι με το ψευτοδιλημμα οδηγεί κάποιον κόσμο στο Ναι, για το οποίο θα ντρεπεται;

Και μια συμβουλή. Αν έχετε οικονομίες ταξιδέψτε τώρα που μπορείτε και προπάντων ψυχραιμία.

Μια ψήφο έχει ο καθένας μας ας την ρίξει εκεί που νομίζει ότι θα είναι καλύτερα σε βάθος χρόνου για την πατρίδα μας και όχι τι βολεύει τον καθένα διότι μέχρι σήμερα ακούω επιχειρήματολογια από συνανθρώπους μου που θα ψηφίσουν είτε ναι είτε όχι που με αφήνει άλαλο
 
Last edited:

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
το όχι αν δεν τα καταφέρει ο Αλέξης θα έρθουν οι ξένοι να πάρουν τα πάντα για ένα κομμάτι ψωμί, καθώς ο εξαθλιωμενος Έλληνας θα ξεπουλάει τα πάντα σε ευτελιστικη τιμή.
Κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου, να ρωτήσω:
Οι προτάσεις των καλών τραπεζιτών να υποθηκεύσουμε/πουλήσουμε -- συγγνώμη-- ιδιωτικοποιήσουμε υποδομές δεν είναι ξεπούλημα;

Κατά τα άλλα, προφανώς και το όχι είναι μια ψιλομπαρούφα εάν δεν συνοδεύεται απο το "εάν δεν μας βγει, βγαίνουμε". Απλά το ναι είναι παράδοση άνευ όρων.

πωπω... μπήκε ο σύριζα μέσα μου. Πάω να δω λίγο σκαι να ισιώσω.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου, να ρωτήσω:
Οι προτάσεις των καλών τραπεζιτών να υποθηκεύσουμε/πουλήσουμε -- συγγνώμη-- ιδιωτικοποιήσουμε υποδομές δεν είναι ξεπούλημα;

.
Μίλα ευρωπαικά άξεστε Ελληνα! Δεν ειναι (μπας κλας ορολογία/μπίθουλα) ξεπούλημα. Occasion το λένε.. Μα για όνομα του Ευρώ... πότε θα μάθετε να μιλάτε δόκιμα? Πφφφ..
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Γιατι εσυ καταλαβες να κεω οτι το ναι δεν ειναι ξεπουλημα; Προφανώς και τα δύο ξεπούλημα είναι για αυτό μίλησα για ψευτοδιλημμα και μπρος γκρεμό και πίσω ρέμα.
Και για να μιλήσω πολιτικά το όχι είναι αχαρτογραφήτα ύδατα. Περιμένω από τον πρωθυπουργό της χώρας μου να με πείσει με επιχειρήματα για την επιλογή του. Με επιχειρήματα και όχι παπαρολογιες όπως ελπίδα αξιοπρέπεια και άλλα τέτοια ωραία. Πως ακριβώς θα με κάνει να ελπίζω για ένα καλύτερο αύριο και ότι ως Έλληνας θα ζω αξιοπρεπώς όπως ευαγγελιζεται. Επιχειρήματα θέλω και όχι ψυχολογικά παιχνίδια με ένα εξουθενωμενο λαό.

Και μια ερώτηση κρίσεως. Όλοι εσείς που λέτε όχι, αν πάει ο επαναστάτης Τσιπρας και συμφωνήσει με τους θεσμούς και υπογράψει την δικια του πρόταση 8,1 δις θα είστε ικανοποιημενοι;
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Παλούκια και αχαρτογράφητα νερά διαβάζω ....σαν τους "Πειρατές της Καραϊβικής σε άγνωστα νερά" μου μοιάζει...

Το "ΝΑΙ" λίγο πολύ όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αγκαλιά με ένα μεγάλο παλούκι ...το λέω εξευγενισμένα...

Το"ΟΧΙ" όμως έχει ή μπορεί να έχει 3-4 σενάρια ως επακόλουθα:

- Ισχυρό ΟΧΙ (πχ 60% με 70%) θορυβεί την Ευρώπη και επανερχόμαστε σε διαπραγματεύσεις και λήγει καλά για μας (πιο λάιτ ας πούμε μέτρα) και ζήσανε αυτοί καλά και μεις καλύτερα....το θεωρώ το πλέον απίθανο...

- Να υπάρξει διαπραγμάτευση με πολύ μικρές αποκλίσεις απο το ήδη υπάρχον κείμενο και το κλείνουμε και είμαστε όλοι νικητές η Ευρώπη συνεχίζει να ζεί χωρίς εφιάλτες... α ρε κου@@λες Έλληνες τι μας κάνετε... πιο πιθανό ίσως...

- Να μην υπάρξει διαπραγμάτευση γιατί θα μουλαρώσουν όλοι, μένουμε ευρώ όσο αντέξουμε και κάπου σε ένα 4μηνο η 6μηνο πάμε αναγκαστικά στη δραχμή γιατί δεν θα μπορούμε να αναπνεύσουμε απο ρευστότητα....εδώ βέβαια θα υπάρξει μεγάλο πρόβλημα τον πρώτο η και δεύτερο χρόνο γιατί κανείς δεν δανείζει πτωχευμένη χώρα και τα συναλλαγματικά μας διαθέσιμα σε σκληρό νόμισμα δολάριο η ευρώ είναι ελάχιστα για να γίνουν οι απαραίτητες εισαγωγές σε καύσιμα φάρμακα πρώτες ύλες και τρόφιμα αναγκαία για την επιβίωση .... όχι και τόσο απίθανο...εδώ το παλούκι είναι πολύ μεγάλο και για χρόνια ειδικά με τους πολιτικούς που διαθέτουμε.....

-???????????????????????????? σενάριο τρόμου.... εντελώς απίθανο θεωρώ...
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Μην φορτώνεις @dik-7 , δεν είπα οτι λες κάτι διαφορετικό. Σε κατανοώ.

Εσύ δηλαδή νομίζεις οτι και να θέλει ο Ανδρέας (ο Τσίπρας ντε) να σου πει αλήθεια, μπορεί; Ποιός ξέρει τί εξουσία έχει ένα κράτος απέναντι στους τραπεζίτες;
Εγώ απορώ που δεν τον έχουν ρίξει ακόμα.

Προσωπικά πάντως αξιοπρεπώς θα ζω όταν σταματήσουν οι παραπληροφορημένοι φίλοι λαοί του κόσμου να με φωνάζουν κλέφτη και τεμπέλη. Όλα τα άλλα στα @@ μου. Μπορώ να δουλέψω και σε χωράφια.
(και δεν είμαι ταπί και ψύχραιμος ε, βγάζω καλά λεφτά, έχω εταιρεία και εάν γυρίσουμε σε δραχμή λογικά σε 4-5 μήνες την κλείνω και πετάω στον δρόμο 5-6 άτομα)

υγ.
Όριο ανάληψης: 60ευρώ
Ουρά στα ΑΤΜ: εκατοντάδες μέτρα
Ουρά στα βενζινάδικα: χιλιόμετρα
Μειδίαμα δημοσιοκάφρων όταν ακούν ευρωπαίους ηγέτες υπέρ του ναι: αξία ανεκτίμητη !

Παλεύουν να το κρύψουν τα μπαγασάκια αλλά (πλην Σίας) δεν μπορούν :haha::haha::haha:.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Όσοι λένε ότι με το ναι θα γίνουμε σκλάβοι έχουν συνειδητοποησει ότι και με το όχι αν δεν τα καταφέρει ο Αλέξης θα έρθουν οι ξένοι να πάρουν τα πάντα για ένα κομμάτι ψωμί, καθώς ο εξαθλιωμενος Έλληνας θα ξεπουλάει τα πάντα σε ευτελιστικη τιμή.
Απο που προκυπτει οτι στο οχι θα τα παρουν ολα για ενα κομματι ψωμι ???? Ωραιο επιχειρημα !!! Μεταφερεις την προσωπικη σου αποψη, ακριβως το αντιθετο ισχυει.
να δεχτει η κυβερνηση την προταση που ισοπεδωνει την ελληνικη αγορα , που αλλωστε εχει βαλει σε δημοψηφισμα, ? μα μονο με το οχι εχεις ελπιδες ( αν φυσικα εχεις διαβασει το τι περιεχουν τα μετρα της τροικα).
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Ναι γιατί τα μέτρα των 8 δις που πρότεινε ο συριζα είναι φιλολαϊκά, αναπτυξιακά και λοιπά σαχλά. Δεν πάτε να πιείτε μια μπύρα μπας και καθαρίσει το μυαλό σας;
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Ναι γιατί τα μέτρα των 8 δις που πρότεινε ο συριζα είναι φιλολαϊκά, αναπτυξιακά και λοιπά σαχλά. Δεν πάτε να πιείτε μια μπύρα μπας και καθαρίσει το μυαλό σας;
Μην ταράζεσαι!
Έλα στην κουρτίνα 3 γιατί μας λειπει άλλος ένας και ο κούκος.
Λόγω της ανάγκης, αντί για κούκο, δεχόμαστε και μουρμουροπουλο.
:D
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
απίστευτο παιδιά: είχα γνωρίσει σε ένα ταξίδι μια Γιαπωνέζα και κάναμε παρέα χαθήκαμε για 3 χρόνια. Αν έχεις το Βούδα σου το πιστεύετε ότι μου έστειλε ένα email να δει πως τα πάω εγώ και η οικογένεια μου με αυτά που ακούει σκιάχτηκε, παιδιά γίναμε ΡΕΖΙΛΙ παγκοσμίως, όλοι οι φίλοι μου από το εξωτερικό αναρωτιούνται πως τα πάω! (ευτυχώς ελπίζω να έχω φιλοξενία όταν χρειαστεί να μεταναστεύσω λόγω πτώχευσης..)
Ας προσφέρω και λίγο μυστικισμό στην κουβέντα :rolleyes: ο saint Παίσιος είπε ότι θα υποφέρει η Ελλάδα για λίγο καιρό όμως..γιατί δε διευκρίνισε αν θα είναι με το όχι ή το ναι!
Το ότι θα υποφέρουμε είναι το μόνο σίγουρο το ερώτημα είναι ποιο θα δώσει το λιγότερο πόνο;Το όχι ή το ναι.
Το ναι θα μας μετατρέψει στην καλύτερη bitc$ της Ευρώπης ακόμη χειρότερα μέτρα θα βάλουν, θα χαθεί η όση περηφάνια μας άφησαν να έχουμε! Κατά τη γνώμη μου βέβαια λαός που δεν κήρυξε "ανεπιθύμητους"-όπως η Ισλανδία- τους πολιτικούς που την έφεραν σε αυτή την κατάσταση ούτως ή άλλως δεν έχει περηφάνεια. Για να μη μιλήσω για φυλακή..
Το όχι θα μας βγάλει από το ευρώ επεισοδιακά, θα μετατρέψει τα 60 ευρώ σε 60 χαρτιά, θα πληρωνόμαστε με κουπόνια μέχρι να κοπεί δραχμή δεν θα εχουμε βενζίνη να πάμε στη δουλειά-δεν θα έχουμε δουλειά, θα συνεχίσουμε να χρωστάμε σε ευρώ και η δραχμή θα είναι 1 προς 50!
Η μετανάστευση στην Αλβανία θα είναι όνειρο ζωής..
το ερώτημα είναι νυχτα θα περνάμε τα σύνορα, θα μας βγάλουν και από την Ε.Ε (αν και υποτίθεται δεν μπορούν);
Δε θέλω να το παίξω Κάχλας αλλά σαν να θυμάμαι έχουμε και φυσικούς εχθρούς (Τουρκία, Σκόπια) που περιμένουν..
Ο μόνος μας εκβιασμός είναι το ντόμινο που θα γίνει και την κατάρρευση του ευρώ, μήπως όμως επειδή είχαν χρόνο προετοιμάστηκαν;;!
Αντε πάμε στις δουλειές μας τώρα για όσο τις έχουμε :D
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom