Και τωρα φιλοι μου εμεις που εχουμε κλεισει για τις διακοπες μας στο εξωτερικο τι κανουμε?

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Ειδικά για την Aegean, για όσους θέλουν να αλλάξουν ή να ακυρώσουν το εισιτήριό τους που αφορά ταξίδι τις μέρες κοντά στο δημοψήφισμα, από τη σελίδα τους στο φουμπού:
Ρωτάει ένας: "Καλησπέρα... Τι θα γίνει με τις κρατήσεις σε αεροπορικά στο go light που πρέπει να ακυρωθούν η να μεταφερθούν σε άλλη ημερομηνία λόγω δημοψηφίσματος;"
Και απαντάει η Aegean:
"Καλησπέρα , όλες οι προγραμματισμένες πτήσεις μας θα πραγματοποιηθούν κανονικά. Σε περίπτωση ακύρωσης/χρονικής αλλαγής ισχύουν οι κανονισμοί που προδιαγράφονται βάσει του τύπου εισιτηρίου που έχει εκδοθεί. Ειδικά όμως για τα εισιτήρια που εκδόθηκαν πριν τις 26/06 και αφορούν σε ταξίδι στο χρονικό διάστημα μεταξύ 03/08-07 μπορούν είτε να αλλαχθούν στον ίδιο ή σε υψηλότερο ναύλο χωρίς χρέωση αλλαγής (παρά μόνο τη διαφορά του ναύλου στη δεύτερη περίπτωση) είτε να ακυρωθούν με πλήρη επιστροφή χρημάτων. Ευχαριστούμε για το μήνυμα και παραμένουμε στη διάθεσή σου."
https://www.facebook.com/aegeanairlines
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Κανένας γνωστός/φίλος που να έχει κάρτα εξωτερικού δεν υπάρχει;
η συναλλαγή μέσω οποιασδήποτε καρτας ελληνικής τραπεζας γίνετε σε οτι ποσο θες !! Μετρητα μπορεις να παρεις εως 60...ευρώ....

Μα εχουμε ρε παιδια οι Ελληνες κατι απορίες!!??.τι να σου πω! ολο νόημα και ουσία.!!....:shock: :haha::eek:....
 
Last edited by a moderator:

applepie

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Ειδικά για την Aegean, για όσους θέλουν να αλλάξουν ή να ακυρώσουν το εισιτήριό τους που αφορά ταξίδι τις μέρες κοντά στο δημοψήφισμα, από τη σελίδα τους στο φουμπού:
Ρωτάει ένας: "Καλησπέρα... Τι θα γίνει με τις κρατήσεις σε αεροπορικά στο go light που πρέπει να ακυρωθούν η να μεταφερθούν σε άλλη ημερομηνία λόγω δημοψηφίσματος;"
Και απαντάει η Aegean:
"Καλησπέρα , όλες οι προγραμματισμένες πτήσεις μας θα πραγματοποιηθούν κανονικά. Σε περίπτωση ακύρωσης/χρονικής αλλαγής ισχύουν οι κανονισμοί που προδιαγράφονται βάσει του τύπου εισιτηρίου που έχει εκδοθεί. Ειδικά όμως για τα εισιτήρια που εκδόθηκαν πριν τις 26/06 και αφορούν σε ταξίδι στο χρονικό διάστημα μεταξύ 03/08-07 μπορούν είτε να αλλαχθούν στον ίδιο ή σε υψηλότερο ναύλο χωρίς χρέωση αλλαγής (παρά μόνο τη διαφορά του ναύλου στη δεύτερη περίπτωση) είτε να ακυρωθούν με πλήρη επιστροφή χρημάτων. Ευχαριστούμε για το μήνυμα και παραμένουμε στη διάθεσή σου."
https://www.facebook.com/aegeanairlines
Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις σας! Εγώ αυτό θέλω να κάνω, απλά ταξιδεύω μόνη με το γιο μου, 9 ετών και μου φαίνεται λίγο φλου να μην έχω τίποτε κλεισμένο (2 φίλους μου στη Ρώμη τους κλέψαν προσφατα τα μετρητά). Βασικά διαφωνεί κι ο σύζυγος να πάρω το ρίσκο...Πάντως, αν μπορούσαμε να κάναμε κάτι με τη Ryanair, όπως με τηνAegian...Εγώ επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν να μπω στο manage flight, όπου φάνηκε η εξτρα χρέωση 120/ατομο
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα,
Κι εμεις μια απ τα ίδια.. εχουμε κλεισει για Μιλανο στις 7 ιουλιου για 10 μερες κ ειμαστε πολυ μπερδεμενοι για το τι θα κανουμε. Τα αεροπορικα (ryanair) και το ΙΧ που νοικιασαμε ειναι ολα ηδη χρεωμενα... Αλλα περα απ αυτο, μια φιλη τραπεζικος μου ειπε νωριτερα οτι δε θα μπορουμε να χρησιμοποιησουμε κανενος ειδους καρτα στην Ιταλια... Ειμαι πολυ προβληματισμενη! Ξερετε αν με τη ryanair παιρνουμε τπτ πισω? Τι ειπα τωρα ε? Πφφφφφφ
η φιλη σου η τραπεζικος μαλλον πρεπει να αλλαξει δουλεια!... και εδω χρησιμοποιεις καρτες ..Κανονικότατα..!.για αγορες -πληρωμες..δλδ ρε παιδια ελεος!!! μετρητα παιρνεις εως 60 ευρώ μονο!
 
Last edited:

Aleja

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Δεν έχω ιδέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των ΗΠΑ οδικώς
η συναλλαγή μέσω οποιασδήποτε καρτας ελληνικής τραπεζας γίνετε σε οτι ποσο θες !! Μετρητα μπορεις να παρεις εως 60...ευρώ....
Αυτό που λες ισχύει μόνο για τις συναλλαγές εντός της χώρας. Οι ελληνικές κάρτες από εχθές δεν λειτουργούν στο εξωτερικό.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις σας! Εγώ αυτό θέλω να κάνω, απλά ταξιδεύω μόνη με το γιο μου, 9 ετών και μου φαίνεται λίγο φλου να μην έχω τίποτε κλεισμένο (2 φίλους μου στη Ρώμη τους κλέψαν προσφατα τα μετρητά). Βασικά διαφωνεί κι ο σύζυγος να πάρω το ρίσκο...Πάντως, αν μπορούσαμε να κάναμε κάτι με τη Ryanair, όπως με τηνAegian...Εγώ επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν να μπω στο manage flight, όπου φάνηκε η εξτρα χρέωση 120/ατομο
Αντε κοπελα μου να πας τις διακοπουλες σου και να ευχαριστηθεις !!!

Αυτό που λες ισχύει μόνο για τις συναλλαγές εντός της χώρας. Οι ελληνικές κάρτες από εχθές δεν λειτουργούν στο εξωτερικό.
Εσυ τωρα εισαι στο εξωτερικο και το επαθες αυτό ? ή το ακουσες καπου?..Αυριο που θα ειμαι στην Κωνσταντινουπολη θα σου πω!! ή θα σου στειλω απόδειξη αγορας - πληρωμής ή θα ζητησω συγνώμη για την παραπληροφόρηση ...

Ναι βρε παιδια αλλα εγώ ρωτάω:πώς μέχρι την Παρασκευή μπορώ να κλείσω ξενοδοχείο,αφου χρειάζομαι κάρτα;καμιά ιδέα;
Προσπαθησες να κανεις την κρατηση με καρτα και δεν στη δέχτηκε?
 
Last edited by a moderator:

applepie

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Μπορεί να είμαι φοβιτσιάρα επειδή πρώτη φορά θα ταξιδέψω ολομόναχη με παιδί (άλλες φορές υπήρχαν κι άλλοι ενήλικες εννοώ). Εστω ότι κλείνω ξενοδοχείο. Τι γίνεται αν προκύψει ανάγκη για ρευστό στο εξωτερικό;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Μπορεί να είμαι φοβιτσιάρα επειδή πρώτη φορά θα ταξιδέψω ολομόναχη με παιδί (άλλες φορές υπήρχαν κι άλλοι ενήλικες εννοώ). Εστω ότι κλείνω ξενοδοχείο. Τι γίνεται αν προκύψει ανάγκη για ρευστό στο εξωτερικό;
Ενα ενα να τα παρουμε απο την αρχη...Εσυ προσπαθησες να κλεισεις ξενοδοχειο πχ απο booking μη επιστρεψιμη τιμη και δεν δεχτηκε το συστημα την συναλλαγή μεσω καρτας?
 

applepie

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Εγώ δεν προσπάθησα να κλείσω ξενοδοχείο γιατί μου είπαν άλλοι ότι οι Ελληνες στο εξωτερικό είχαν πρόβλημα με τις κάρτες και τα ξενοδοχεία και γιατί ακόμη προβληματίζομαι για το τι κάνω εκει αν προκύψει ανάγκη. Μπορώ τελικά να κλείσω με την prepaid booking? Ομως το βασικό είναι το ΕΚΕΙ τι λύσεις υπάρχουν. Σας έχω πρήξει, μόλις χθεςσας ανακάλυψα κι ευχαριστώ!!!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Εγώ δεν προσπάθησα να κλείσω ξενοδοχείο γιατί μου είπαν άλλοι ότι οι Ελληνες στο εξωτερικό είχαν πρόβλημα με τις κάρτες και τα ξενοδοχεία και γιατί ακόμη προβληματίζομαι για το τι κάνω εκει αν προκύψει ανάγκη. Μπορώ τελικά να κλείσω με την prepaid booking? Ομως το βασικό είναι το ΕΚΕΙ τι λύσεις υπάρχουν. Σας έχω πρήξει, μόλις χθεςσας ανακάλυψα κι ευχαριστώ!!!!
Ποτε θα πας? Τι ημερομηνια?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όχι βέβαια,απλά για να μη γράψω 2300 ρον τα έγραψα σε ευρώ!Όπως όταν....
Γιατι οχι βεβαια? Σε όλο τον κοσμο υπαρχουν dual currency atm's. Απο το Λονδινο ως το Χονγκ Κονγκ. Σε αναζήτηση φαινεται οτι ειχε εγκαινιασει η σιτι ενα στο Βουκουρεστι, εκλεισε?
 

applepie

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Ποτε θα πας? Τι ημερομηνια?
3-7 Ιουλίου. Σύντομα ε;Τώρα έλεγα στον άντρα μου ότι στο φορουμ με παρακινείτε να πάω και αποφάνθηκε ότι είστε θετικοί άνθρωποι, κόντρα στη γενική κατηφεια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom