Και τωρα φιλοι μου εμεις που εχουμε κλεισει για τις διακοπες μας στο εξωτερικο τι κανουμε?

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
3-7 Ιουλίου. Σύντομα ε;Τώρα έλεγα στον άντρα μου ότι στο φορουμ με παρακινείτε να πάω και αποφάνθηκε ότι είστε θετικοί άνθρωποι, κόντρα στη γενική κατηφεια
Εχω στειλει μνμ σε φιλο σην Ιταλια κ περιμενω να μου πει τι γινετε με τις ελληνικες καρτες.... εσυ θα φυγεις 3 Ιουλιου και ακομη δεν εχεις κλεισει ξενοδοχειο?...κατι δεν κανεις σωστα? Η εμενα μου φαινεται?
 

applepie

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Ευχαριστώ!Είχαμε επαγγελματικές εκκρεμότητες και σκέφτηκα ότι και τελευταία στιγμή βρίσκεις ξενοδοχείο. Και Νοεμβριο Λονδίνο έτσι έκανα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Ευχαριστώ!Είχαμε επαγγελματικές εκκρεμότητες και σκέφτηκα ότι και τελευταία στιγμή βρίσκεις ξενοδοχείο. Και Νοεμβριο Λονδίνο έτσι έκανα.
καλα βρισκεις...αλλα μονη και με παιδι και πρωτη φορα στη Ρώμη νομιζω ειπες χωρις γκρουπ ..μημπως θα ηθελε λιγο οργανωση? ξερεις απο αεροδρομιο πως θα πας στο ξενοδοχειο σου?..σε πια περιοχή να κλεισεις ξενοδοχειο ωστε να ειναι ευκολη η προσβαση στα σημεια ενδιαφερόντος...τι αξιζει να επισκεφτεις σε 3 μερες που θα εχεις στη διαθεση σου....?..τελος παντων εσυ ξερεις καλλίτερα....κανε οπως καταλαβαινεις αν νιωθεις ανασφάλεια μην πας...αν εισαι οπως διχνει .."της τελευταις στιγμης και .οτι γινει.." πήγαινε ! παντως μεσα στη επομενη βδομαδα καμμια καταστροφη δεν προκειτε να συμβει.. Εγω παντως οχι μονο δεν θα ακυρωσω ταξιδι αλλα εκλεισα και αλλο μολις τωρα! και τα χρηματα τα πηραν απο την καρτα μου αμεσως ..το ξερω γιατι έρχεται ειδοποιηση..
 

Aleja

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Δεν έχω ιδέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των ΗΠΑ οδικώς
Εσυ τωρα εισαι στο εξωτερικο και το επαθες αυτό ? ή το ακουσες καπου?..Αυριο που θα ειμαι στην Κωνσταντινουπολη θα σου πω!! ή θα σου στειλω απόδειξη αγορας - πληρωμής ή θα ζητησω συγνώμη για την παραπληροφόρηση ...
Είναι ο σύζυγός μου στο εξωτερικό. Και οι δύο κάρτες που είχε μαζί του, εχθές, δεν μπορούσαν να πραγματοποιήσουν συναλλαγές.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
οκ
Είναι ο σύζυγός μου στο εξωτερικό. Και οι δύο κάρτες που είχε μαζί του, εχθές, δεν μπορούσαν να πραγματοποιήσουν συναλλαγές.
εννοεις να βγαλει ρευστο? ή να πληρωσει πχ φαγητο ... Ειναι πολυ σημαντική αυτη η διευκρίνηση.. για πες μας..γιατικαι εγω παω με την εντυπωση οτι θα πληρωνω οπου παω με την καρτα...ΟΧΙ να παρω μετρητα απο ΑΤΜ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.748
Εγώ δεν προσπάθησα να κλείσω ξενοδοχείο γιατί μου είπαν άλλοι ότι οι Ελληνες στο εξωτερικό είχαν πρόβλημα με τις κάρτες και τα ξενοδοχεία και γιατί ακόμη προβληματίζομαι για το τι κάνω εκει αν προκύψει ανάγκη. Μπορώ τελικά να κλείσω με την prepaid booking? Ομως το βασικό είναι το ΕΚΕΙ τι λύσεις υπάρχουν. Σας έχω πρήξει, μόλις χθεςσας ανακάλυψα κι ευχαριστώ!!!!
Οι κάρτες εκεί δεν λειτουργούν ούτε για αγορές. Πάρε ρευστό αρκετό. Διάβασε εδώ τη συζήτηση.
http://www.travelstories.gr/community/threads/capital-controls-και-ταξίδια.52190/
 

Aleja

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Δεν έχω ιδέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των ΗΠΑ οδικώς
οκ

εννοεις να βγαλει ρευστο? ή να πληρωσει πχ φαγητο ... Ειναι πολυ σημαντική αυτη η διευκρίνηση.. για πες μας..γιατικαι εγω παω με την εντυπωση οτι θα πληρωνω οπου παω με την καρτα...ΟΧΙ να παρω μετρητα απο ΑΤΜ
´Οπως αναφέρει και η paefstra παραπάνω, οι κάρτες δεν γίνονται δεκτές ούτε γι αγορές ( εστιατόρια, εισιτήρια, λοιπά καταστήματα).
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
´Οπως αναφέρει και η paefstra παραπάνω, οι κάρτες δεν γίνονται δεκτές ούτε γι αγορές ( εστιατόρια, εισιτήρια, λοιπά καταστήματα).
εσύ μπορεις να ρωτησεις τον συζηγο που ειναι στο εξωτερικο τωρα να μας πεις σιγουρα τι γινετε?
 

Aleja

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Δεν έχω ιδέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των ΗΠΑ οδικώς
εσύ μπορεις να ρωτησεις τον συζηγο που ειναι στο εξωτερικο τωρα να μας πεις σιγουρα τι γινετε?
Απ´ ότι μου είπε εχθές,προσπάθησε να χρησιμοποιήσει τις κάρτες του σε σούπερ μάρκετ και δεν εγινε καμία δεκτή. Σε άλλον Έλληνα που ήταν μαζί του, απορρίφθηκαν οι κάρτες του όταν προσπάθησε να πληρώσει το γεύμα του στο εστιατόριο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
η συναλλαγή μέσω οποιασδήποτε καρτας ελληνικής τραπεζας γίνετε σε οτι ποσο θες !! Μετρητα μπορεις να παρεις εως 60...ευρώ....

Μα εχουμε ρε παιδια οι Ελληνες κατι απορίες!!??.τι να σου πω! ολο νόημα και ουσία.!!....:shock: :haha::eek:....
Δεν ξέρω γιατί απαντάς σε μένα.Δεν έχω καμμία απορία.Συναλλαγές με κάρτες στο εξωτερικό ή αγορές σε επιχειρήσεις τους εξωτερικού μέσω Internet δεν γίνονται.Θεωρούνται εξαγωγή κεφαλαίου για αυτό και το Capital control.Το γράφει καθαρά στις οδηγίες που υπάρχουν σε διαφορά site.Αν έχεις άλλη πληροφόρηση παρέθεσε την πηγή.Σκέπτονται να καθιερώσουν μια μεταβατική περίοδο για να καλύψουν τους ΄Ελληνες τουρίστες που βρέθηκαν απροετοίμαστοι στο εξωτερικό.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Δεν ξέρω γιατί απαντάς σε μένα.Δεν έχω καμμία απορία.Συναλλαγές με κάρτες στο εξωτερικό ή αγορές σε επιχειρήσεις τους εξωτερικού μέσω Internet δεν γίνονται.Θεωρούνται εξαγωγή κεφαλαίου για αυτό και το Capital control.Το γράφει καθαρά στις οδηγίες που υπάρχουν σε διαφορά site.Αν έχεις άλλη πληροφόρηση παρέθεσε την πηγή.Σκέπτονται να καθιερώσουν μια μεταβατική περίοδο για να καλύψουν τους ΄Ελληνες τουρίστες που βρέθηκαν απροετοίμαστοι στο εξωτερικό.
δεν απαντουσα σε σενα ισως μπερδευτηκα/αν οι απαντησεις στις ενότητες sorry....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
δεν απαντουσα σε σενα ισως μπερδευτηκα/αν οι απαντησεις στις ενότητες sorry....
Κανένα πρόβλημα.Και επειδή διάβασα ότι πάς ταξίδι φρόντισε να έχεις εναλλακτική λύση και μην βασίζεσαι στις κάρτες.Τώρα θα ξεκινήσουν να καλύψουν αυτούς που ήταν ήδη έξω και έμειναν ξεκρέμαστοι.Φαντάσουν αν θα καλύψουν και πότε αυτούς που θα ξεκινήσουν τώρα για ταξίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom